Kervansaray Restaurant : Lviv’de Barışın Adresi

0
1980
views
Bizi Paylaş!

Lviv’in dar tarihi sokaklarında akşam yemeği için yer ararken Kervansaray Restaurant yazısını görünce ilk önce Türk Lokantası olduğunu düşündüm. Dışarıdan otantik bir mekan olduğu belli oluyordu.

Lviv Restaurant
Lviv’de nerede yenir? Sorusunun cevabı Kervansaray Restaurant

İlk başta tereddüt ettim ancak içeriye girince duvarlarda farklı çeşitlerde şapkaların ve tabakların asılı olduğunu gördüm. Burası bir Özbek Lokantasıydı. Kervansaray Restaurant’ın sahibi Mita ile tanışmamız çok sıcak oldu. Türk olduğumu öğrenince sıkıca kucaklaştık. Türk Dostu bir arkadaşımız. Niçin Kervansaray Restaurant ismini seçtiğini sordum.

Lviv’de bir koleksiyoncu olan Mita’nın 3 tane restaurant ve cafesi varmış. Daha sonra buraları kapatıp elindeki varını yoğunu Ruslarla savaşmak üzere Ukrayna ordusuna bağışlamış. Kendisi de gönüllü olarak Terörle Mücadale için Ukrayna’nın doğusunda halen sürmekte olan ATO (Terörle Mücadele)’ya katılmış.

Lviv'de ne yenir? Lviv Restaurant
Kervansaray Restaurant

Babası Alexandr da Sovyet döneminde bir rus askeri olan Mita, Ruslarla savaştığı anda yaralanmış ve ordudan ayrılmak zorunda kalmış. Birçok Ukraynalı gibi Mita’da barışçı ve barış yanlısı bir insan. Bunun yanında tüm Lviv halkı gibi milliyetçi vatanını seven bir vatansever.

Yıllarca Özbekistan’da yaşamış. Kervansarayların barış içinde yaşanan bir yer olduğunu düşmanların bile yolda mola verdiğinde burada dinlendiklerinde savaşı bıraktıklarını ve aynı çatı altında kaldıklarından bahsetti.

“Tüm Dünyanın Kervansaray gibi olmasını istiyorum” dediğinde gözlerindeki umudu görebiliyordum. Umarım bir gün Mita’nın hayali gerçekleşir. Ordudan ayrıldıktan sonra Kervansaray’ı açmış. Restoranın içindeki herşey tabaklardan masaya kadar Özbekistandan gelmiş.

Özbek kültüründe her aileyi temsil eden ayrı bir tabak var ve şehirleri de temsil eden ayrı bir şapka.

Özbekistan’dan getirilen ve her biri farklı aileyi simgeleyen şapkalar. Mita’yla başlayan dostluğumuz halen devam ediyor. Lviv’i ne zaman ziyaret etsem ilk uğradığım yer Kervansaray Restaurant.

Kervansaray Restaurant Lviv
Kervansaray Restaurant

Nefis Özbek Pilavı, Lahman Çorbası ve Deruni (Patatesten yapılmış bir köfte) benim favorilerimden. Tabii ki bununla sınırlı da değil. Lüle Kebabı, Tavuklu Çorba, Uzvar (Huş ağacından üretilen bir çeşit şerbet) ve daha niceleri. Hepsi Mita’nın annesi Tatyana’nın ellerinden çıkan ayrı bir lezzet.

Kervansaray Restaurant
Lahman Çorbası, Kervansaray Restaurant
Kervansaray Restaurant
Lüle Kebabı, Kervansaray Restaurant
Kervansaray Restaurant
Bohça Kebabı, Kervansaray Restaurant

 Lviv’de ne yenir? nerede yenir? sorusuna verilebilecek ilk cevabım Kervansaray Restaurant’dır. Afiyet olsun. Bon Appetit. приятного аппетита (Priyatna Apetita) Ya da Ukraynalıların dediği gibi смачного (Smaçnavo) 🙂

“facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!”

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.