Budapeşte Kahramanlar Meydanı

0
2291
views
Bizi Paylaş!

Macaristan’ın bininci yıldönümünü kutlamak için 1896 yılında kurulan Budapeşte Kahramanlar Meydanı (Hősök tere), kentin en büyük ve etkileyici meydanıdır. Andrássy Bulvarı’nın sonunda ve City Park’ın yanında bulun  an Kahramanlar Meydanı, Budapeşte’de en çok ziyaret edilen turistik mekanlardan birisidir.

Sol taraftaki Güzel Sanatlar Müzesi ve sağdaki Kunsthalle (Sanat Salonu) gibi önemli binalarla çevrili Budapeşte Kahramanlar Meydanı, Dünya’nın en eski 3 üncü metro istasyonu olan Millennium Underground istasyonunda bulunmaktadır (Birincisi Londra Metrosu, ikincisi ise İstanbul’daki Tüneldir.).

Budapeşte'de gezilecek yerler
Budapeşte Kahramanlar Meydanı (Hősök tere)

Meydanın ortasındaki Binyıl Anıtı, Macarların 1000 yıllık tarihini anmak için inşa edilmiştir. Orta direğin üzerinde kutsal tacı ve Hıristiyanlığın çifte haçını tutan Baş melek Cebrail bulunuyor. Budapeşte’nin birçok tarihi eserlerinde görebileceğimiz Macar kabilelerini Macaristan’a götüren yedi kabile reisi aşağıdaki standda görülebilir. Merkez direğinin iki yanında bulunan sütunlu merdivenlerin üzerinde ise Macar Kralların heykelleri ve diğer önemli tarihsel figürler duruyor.

(Hősök tere)
Budapeşte Kahramanlar Meydanı (Hősök tere) Macar Kralların heykelleri

Anıt ilk başta inşa edildiğinde, Macaristan, Avusturya-Macaristan İmparatorluğunun bir parçasıydı ve bu yüzden sütun kenarlığının solundaki heykellerin son beş alanı imparatorluğu yöneten Habsburg hanedanının üyeleri için ayrılmıştır.

I.Dünya Savaşı’ndan sonra anıt yeniden inşa edildiğinde Habsburg imparatorlarının yerini Macaristan özgürlük savaşçıları almıştır.

Tarihte birçok kez bu meydanda birçok özel etkinlikler yapılmış ve komünizm döneminde de Sosyalist rejimin getirdiği bayramlar da burada kutlanmıştır. 1989’da, 1958’de idam edilen eski Macaristan Başbakanı Imre Nagy’nin cenaze merasimini yeniden canlandırmak için, 250,000 kişilik bir kalabalık burada toplanmış.

 (Hősök tere)
Budapeşte Kahramanlar Meydanı (Hősök tere)

2002’de Andrássy Bulvarı, Kahramanlar Meydanı ve Milenyum Metro Hattı UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi‘ne alınmıştır.

Budapeşte Kahramanlar Meydanı (Hősök tere) Ulaşım :

Budapeşte Metro haritasında sarı hatta bulunan Millennium Metrosu’na binip (M1) Hősök tere durağında indiğinizde, Budapeşte’de gezilecek, görülecek yerlerin başlarında yer alan Kahramanlar Meydanı karşınızda olacaktır.

Kahramanlar Meydanı na gelmişken çevresinde bulunan 1700 lü yıllardan kalma, Dünyanın ilk kamusal parkı olan City Park ve Széchenyi Hamamı’na dolu dolu bir gün ayırıp gezmenizi ve havuzun tadını çıkarmanızı tavsiye ederim.

“facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!”

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

(Hősök tere)
Budapeşte Kahramanlar Meydanı (Hősök tere)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.