Fishermans Bastion : Budapeşte’de Gezilecek Yerler

0
1660
views
Bizi Paylaş!

Fisherman’s Bastion, diğer adıyla Balıkçılar Tabyası, Budapeşte’de gezilecek en önemli turistik yerlerden birisidir. Budapeşte gezimde en çok ilgimi çeken yerlerin başında gelen Fishermans Bastion Budapeşte’nin “Budin” tarafında Buda Kalesi içerisinde bulunmaktadır.

Fishermans Bastion

Matthias Kilisesi’nin yanında bulunan Fisherman’s Bastion’un bulunduğu bu bölge yıllar öncesinde balıkçı pazarı imiş ve bu bölgeyi balıkçılar koruyorlarmış. 1240-1241 yıllarında Moğol ordusunun yeniden yaptığı saldırılara karşı yine balıkçılar bu bölgeyi savunmuşlar ve ismi de Fisherman’s Bastion yani Balıkçılar Tabyası olarak kalmış.

Budapeşte Gezilecek Yerler : Balıkçılar Tabyası
Fishermans Bastion Budapeşte Gezilecek Yerler

1895-1902 yılları arasında bugünkü haliyle inşa edilen Balıkçılar Tabyası, hem Buda hem de Peşte tarafının en güzel manzarasına sahiptir. Özellikle Peşte tarafının Tuna Nehriyle birleşen inanılmaz görüntüsü ve Budapeşte Parlamento Binası buradan harika görünüyor. En güzel fotoğrafları çekmek istiyorsanız, Balıkçılar Tabyasına yürüyerek çıkmanızı tavsiye ederim.

Budapeşte Gezilecek Yerler
Fishermans Bastion dan Tuna’ya Bakış

Tabyada yer alan yedi kule, Macarları 9.yy. sonuna kadar yöneten 7 kavim liderinin çadırlarını simgelemektedir.

Budapeşte Gezilecek Yerler : Fisherman's Bastion
Fishermans Bastion – 7 Kavim liderini temsil eden kuleler, Budapeşte Gezilecek Yerler

Giriş kısımları ücretsiz olan Fisherman’s Bastion’un üst tarafları da her yıl iki Macaristan ulusal gününün ortasındaki tarihlerde,  23 Ekim’den, 15 Mart’a kadar  girişler ücretsizdir. Bununla birlikte, Fishermens Bastion’da ana sezon boyunca, ödeme yapmadan da ücretsiz olarak girilebilecek birkaç kısım da var.

Matthias Kilisesi ile Balıkçılar Tabyası arasında, Macaristan’ın ilk Hıristiyan kralı olan Aziz Stephen’in rölyeflerle süslü bir kaide üzerine, at üzerine monte edilmiş olarak bir heykeli vardır.

Budapeşte Gezilecek Yerler : Fisherman's Bastion
Fishermans Bastion Macaristan’ın ilk Hıristiyan kralı olan Aziz Stephen Heykeli

Bir zamanlar Moğollara karşı savunma yapan bu kale duvarları artık muhteşem fotoğraflar çeken fotoğrafçıları kendine çeken bir mekan halini almıştır.

Fisherman’s Bastion Nerede?

Budapeşte’nin ünlü köprüsü Chain Köprüsü’nün sonundaki 1870 yılında inşa edilen füniküleri kullanarak Balıkçılar Tabyasına 2-3 dakikada ulaşabilirsiniz. Füniküler haftanın yedi günü 07:30 ile 10:00 saatleri arasında açıktır.

Budapeşte Gezilecek Yerler
Fishermans Bastion Budapeşte Gezilecek Yerler

Szêll Kâlmân meydanında gün boyunca hareket eden toplu taşıma araçlarını kullanabilir ya da şehri daha fazla tanımak istiyorsanız yürüyerek de gidebilirsiniz.  Fünikelerin yan tarafında bulunan yokuşu tırmandığınızda da tabyaya ulaşabilir ve yol üzerinde Peşte tarafının ve Tuna nehrinin muhteşem manzarasını fotoğraflayabilirsiniz.

Tarih kokan Budapeşte’de gezilecek görülecek o kadar çok yer var ki, Balıkçılar Tabyası’na şimdilik veda edip yönümü Matthias Kilisesi ve Buda Kalesine doğru çeviriyorum.

“facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!”

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.