Pharmacy Museum : Lviv’de Gezilecek Yerler

0
2329
views
Bizi Paylaş!

Ukrayna’nın en güzel şehri olan Lviv, Avrupa’da tıp bilimi konusunda çok ünlüdür. Lviv Pharmacy Museum (Ecza Müzesi) de Lviv’de gezilecek yerlerin başlarında gelir. Oysa ki Türkiye’de Lviv denince akla ilk gelen Lviv gece hayatı, güzel kadınlar, club ve barlar geliyor. Bundan birkaç yıl önce bir turizm acentesinin uyanıklığı ile yapılan turizm pazarlaması sayesinde Lviv, Türkiye’den birçok turist aldı.

Hala daha almaya devam ediyor. Lviv hakkında yazanların birçoğu da gece hayatını ballandıra ballandıra anlatır. Oysa ki Avrupa’nın diğer şehirlerinde olduğu gibi Lviv’de gece hayatı çok normal bir şekilde yolunda gider. Lviv’i birçok kez ziyaret eden birisi olarak gördüğüm şey bu tip insanlar umduğunu bulamadan geri dönüyor. Sözün kısası, Lviv’i Lviv yapan gece hayatı değil, müzeleri, tarihi ve otantik sokaklarıdır.

Şimdi müzeye dönelim.

Tıp bilimi, Lviv’e, 13. yüzyılda Prens Leo‘nun karısı Constance‘ın Dominikan Manastırı’nda bir eczane ve hastane kurmasıyla gelmiştir. Belki de kentin bu tıbbi geçmişi, bugün Lviv’in büyüleyici ve tarihsel açıdan aynası olan Pharmacy Museum‘un önemini kanıtlamaktadır.

Lviv’in Rynok Meydanı’nı çevreleyen antik bloklarındaki benzersiz taş binalar arasında Lviv’in en eski kimyacısı yaklaşık üç yüz yıldır çalışmaktadır. İçerisine girdiğinizde tarihi bir eczane görüntüsü olan ancak hali hazırda eczane olarak da işletilen Pharmacy Museum yani Ecza Müzesi, 1732 yılında askeri bir eczacı olan Notorpom tarafından açıldı.

Lviv'de Gezilecek Yerler : Ecza Müzesi,
Pharmacy Museum Lviv’de Gezilecek Yerler

İlk başta 1966 yılında bu antik kimyacının paralelinde tarih müzesi olarak kurulmuş Pharmacy Museum. Daha sonra 1972’de ulusal müze ünvanını almış ve bugün de Lviv’de gezilmesi ve görülmesi gereken yerlerin içerisinde yer almaktadır.

Binanın cephesinde, Yunan tıp ve sağlık tanrısı Aesculapius‘u ve Yunan tanrıçası olan kızı Hygiene’i tasvir eden iki heykeli görebilirsiniz.

Lviv'de Gezilecek Yerler
Pharmacy Museum Lviv’de Gezilecek Yerler

Müzenin içerisine girdiğinizde bir yanda insanlar normal olarak alışverişlerini yaparken diğer yandan da rehberler ve ziyaretçiler müzenin içerisini ziyaret ediyor.

Lviv'de Gezilecek Yerler
Pharmacy Museum Lviv’de Gezilecek Yerler

İçeriye girince küçük bir eczane görüntüsü vermesine karşın, tavan üstünde yer alan evrenin dört ana bileşenini, Alev, su, toprak ve havayı, sembolize eden ve Viyana ressamları tarafından 19. yüzyılın başında yapılan tabloları görünce hayranlığınızı gizleyemeyeceksiniz.

Pharmacy Museum Birçok Tarihi Belgeleri ve Örnekleri Barındırmaktadır

Kimyagerlerin kullandığı teraziler, Eski kasalar, porselen, çanak çömlek, cam ve ahşaptan yapılmış ХV-ХVI yüzyılda yapılmış seramikler, taştan yapılmış çeşitli eczane harçları, dökme demir, pudra şekeri ve benzeri çeşitli eczaneler ve ilaçlar, tabletleri ve hapları yapmak için kullanılan ilk el aparatlarının örnekleri, tıbbi bitki hammaddelerinden su üretmek için çeşitli presler ve ölçüm cihazlarını bu müzede sergilenmektedir.

Lviv'de Gezilecek Yerler
Pharmacy Museum Lviv’de Gezilecek Yerler

Bunun yanında Müzede çok değerli belgeler de yer almaktadır. Bunların arasında, 1868 yılında kurulan Halutske eczacılar topluluğunun faaliyeti hakkında belge materyalleri, kurucularının fotoğrafları, XIX – XX yüzyılların doktorlarının ve eczacılarının orijinal diplomaları da var.

Lviv'de Gezilecek Yerler
Pharmacy Museum Lviv’de Gezilecek Yerler

Kitap envanteri ile ünlü büyük bir kütüphane içerisinde 1000’den fazla eski tıp kitapları, periyodik eczacılık literatürünün 2000’den fazla mükemmel örneği bulunmaktadır.

Lviv Müzeleri, Lviv'de gezilecek yerler
Pharmacy Museum Lviv’de Gezilecek Yerler

Pharmacy Museum koleksiyonu arasındaki en ilgi çekici örneklerden bir tanesi de, 19. yüzyılın başlarında Lviv’de keşfedilmiş olan petrol lambalarıdır. Bu lambaların keşfi, kentin hastanelerindeki koşulların iyileştirilmesinde büyük rol oynamıştır.

“facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!”

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.