Potocki Palace : Lviv’de Gezilecek Yerler

0
2443
views
Bizi Paylaş!

Lviv’in en lüks binalarından birisi olan Potocki Palace, Ukrayna’da En iyi “Fransız Sarayı” olarak adlandırılır ve bugün Lviv’de gezilecek görülecek yerlerin başlarında gelir.

Lviv gezisi sırasında amacınız Lviv hakkında sanat ve kültür adına birşeyler öğrenmek ise kesinlikle Potocki Palace ziyaret edilmelidir. Burası Lviv tarihi hakkında görsel bir şölen sunmaktadır. Lviv’in sadece barlar, clublardan oluşmadığını sanat ve kültür ile içiçe bir şehir olduğunu burada gözlemleyebiliyoruz.

Lviv’de nereye giderseniz gidin şehrin benzersiz ve çeşitli mimarisi sizi şaşırtacaktır. Şehrin ana arterlerinden kaçıp Kopernyka Street üzerinde saklanmış bir şekilde ziyaretçilerini bekleyen Potocki Palace, lüks formları ile Fransız Rönesans kalelerini anımsatan şık binası, Lviv’deki mimarinin en ilginç ve güzel anıtlarından biri olarak kabul edilmektedir.

Patocki Palace Lviv'de gezilecek yerler
Lviv’de gezilecek yerler : Patocki Palace

Potocki Palace Nerede?

Potocki Palace, Lviv merkezinde, Lviv Opera Binasının bulunduğu Svobody Street ile kesişen Kopernyka Street üzerinde bulunmaktadır. Lviv Opera Binası’na yaklaşık 800 metre, Rynok Square’ e ise 700 metre uzaklıkta bulunmaktadır.

Saraya girişler 20 grivny (yaklaşık 3 Tl.) olmakla birlikte alt ve üst kat için ayrı ayrı bilet almak zorundasınız. Etkinliklerin olduğu bazı günler de alt kat ziyarete kapalıdır.

Potocki Palace Tarihi

17. yüzyıl Fransız saraylarının bir temsilcisi olan  Potocki Palace, şehrin en ilginç mimari eserlerinden biri. Fransız mimar L.Dauvergne tarafından tasarlananan Saray, Polonyalı asillerden Potocki ailesinin siparişi üzerine yapılmış.

Ancak Kont II.nci Alfred Potocki, Sarayı göremeden hayatını yitirmiş daha sonra oğlu Roman Potocki sarayın inşaatını bitirmiştir.

Barok Tarzında inşa edilen, tören, resepsiyonlar ve toplantılar için tasarlanan Potocki Sarayı uzun yıllar bu şekilde hizmet vermiştir. Bir dönem de nikah dairesi olarak kullanılmıştır.

Zemin kattaki sarayın iç mekanları, XVI. Kral Lui stilinde süslenmiştir. Salonlar (Kırmızı Oda, Aynalı Oda, Mavi Oda, Dans Odası) mermer, yaldızlı aynalar ile donatılmıştır. Hepsinin sıva işleri, yaldızlı ve renkli mermer ile süslenmiştir.

Duvarlar, ipeklerle örtülmüş ve ünlü Avrupalı usta ressamların tabloları ile süslenmiştir. Potocki Sarayı’nın odaları, kaliteli ağaçlardan yapılmış muhteşem mobilyalarla döşenmiştir.

Otuz yılı aşkın bir süre evliliğe ilk adımın yapıldığı nikah salonu olarak kullanıldığından,  duvarları aşka, öpücüklere ve ilk düğün valsine tanık olmuştur.

Potocki Palace Lviv'de gezilecek yerler
Lviv Müzeleri, Potocki Palace
Lviv'de gezilecek yerler
Potocki Palace Lviv’de gezilecek yerler
Lviv'de Gezilecek Yerler
Potocki Palace

 

Potocki Palace, birçok filme sahne olmuştur. Aynı zamanda Alexander Dumas’ın ünlü eserinden filme uyarlanan, 1978 yılında çekilen ve dönemin ünlü filmlerinden biri olan  “D’Artagnan ve Üç Silahşörler” filmi burada çekilmiştir

“facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!”

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

Lviv'de gezilecek yerler
Potocki Palace Lviv’de gezilecek yerler
Potocki Palace Lviv'de gezilecek yerler
Potocki Palace
Potocki Palace Lviv'de gezilecek yerler
Potocki Palace

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.