Shevchenko Park : Lviv’de Bir Masal Şehri

0
2811
views
Bizi Paylaş!

Ukrayna’da nereye adımımı atsam, Shevchenko caddesi, heykeli, parkı, meydanı gördüğümde ilk önce  ünlü futbolcu Andry Shevchenko’yu ne kadar sevdiklerini düşündüm. Shevchenko Park için de aynısını düşünüyordum.

Ancak bahsi geçen Shevchenko, Taras Grigoroviç Shevchenko’dan başkası değildi. Shevchenko bugünkü Ukrayna edebiyatının gelişmesinde çok önemli rol oynayan bir şair ve aynı zamanda ressamdır.

Taras Shevchenko aynı zamanda Ukrayna’nın dünya edebiyatında da yer alabilen en önemli şairidir. Eserleri Modern Ukrayna Edebiyatı’na temel olmuştur. Onun şiirleri Ukrayna’nın ulusal bilincinin gelişmesinde büyük katkı yapmıştır. Ve onun etkisi birçok yerde, edebiyatta, entellektüel yaşamda, geleneksel yaşamda hala hissedilmektedir.

Shevchenko Park
Lviv’de gezilecek yerler : Shevchenko Park

Lviv turlarımın en başında yer alan Halk Yaşam ve Mimarisi Müzesi “Shevchenko Guy” ünlü şair ve ressam anısına yapılmıştır.

Shevchenko Park da gezdiğinizde Lviv night life dan ibaret bir şehir olmadığını, Lviv için söylenen “Parkların İçindeki Şehir” tanımlamasına siz de hak vereceksiniz. Aslında buradaki parklara “orman” denilse daha anlamlı olacağını düşünüyorum.

Avrupa’nın en büyük açık hava müzelerinden bir tanesi olan, Ukrayna yaşamını tanıyabileceğiniz bir müze olan “Shevchenko Guy” 60 hektarlık müze alanı altı etnografik bölgeye ayrılmıştır. Her bölge – halk mimarisinin örneklerinden 15 – 20 farklı yerleşim alanı ve anıtlarından oluşan mini bir köy konumundadır.

Shevchenko Park
Shevchenko Park Ukrayna Karpatlar bölgesine ait olan bir arı kovanı

Ukrayna’nın farklı bölgelerinde yapılıp buraya monte edilen konut ve gerek iş gerekse günlük hayatta kullanılan günlük ev eşyaları, tarım aletleri, araçlar ve zanaat araçları sergilenmektedir. Özellikle 18 ve 19 uncu yüzyıllarda hiçbir çivi kullanılmadan tamamen ağaçtan yapılmış olan evler çok etkileyicidir. Aynı zamanda Ukrayna’nın batısında bulunan ve ismi Türk Köyü olarak geçen bir köyden getirilen bir ev de burada sergilenmektedir.

Shevchenko Park
Shevchenko Park Türk köyünden getirilen ev

Lviv halkı genellikle okul mezuniyetlerinde, düğün çekimlerinde ve diğer özel günlerde geleneksel Ukrayna kıyafetleriyle birlikte fotoğraf çekimi için bu parkı tercih ederler. Aynı zamanda müze dokuma, çömlek yapımı gibi el sanatları workshoplara ve etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.

Shevchenko Park
Shevchenko Park Mezuniyet Anısı

Müzenin en can alıcı noktalarından bir tanesi de zamanın izlerini taşıyan geleneksel Ukrayna müzik aletlerinin bulunduğu bölümdür. Burada Ukrayna halkının tarihe ve kültürüne verdiği değer de gözler önüne serilmektedir.

Shevchenko Park
Shevchenko Park Ukrayna geleneksel müzik aletleri.

Shevchenko Park Giriş Ücretleri

Lviv city center a yakın bir mesafede olan Müze yaz dönemlerinde 09.00-20.00, kış dönemlerinde 09.00-19.00 saatleri arasında açıktır. Giriş ücreti yetişkinler için 20 UAH, çocuklar için 10 UAH’tır.

“Cep telefonları ve internetinizi bırakın… Çevrenizde yaşadığınız başka bir hayatın içine dalın, buraya gelin, sanki geçmişe taşınmış gibi, gürültülü şehirleri, trafiği, hava kirliliğini unutun, çılgınca doğayı, temiz havayı, uyumu, huzuru tadın.”

“facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!”

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

Lviv de gezilecek yerler
Shevchenko Park

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.