Trabzon Uzungöl : Katledilen Doğa Harikası

0
1874
views
Bizi Paylaş!

Trabzon Uzungöl’e benim gibi yıllar önce gitmiş olun ya da Uzungöl resimleri görenlerin tekrar gittiğinde Uzungöl’ün son hali, göreceği ilk şey büyük bir hayalkırıklığı olacaktır. Yıllar önce gittiğim Uzungöl’e geçtiğimiz yaz tekrar gittiğimde aynı naifliği ve doğallığı bulacağımı düşünüyordum her ne kadar basından ve görsel medyadan talan edildiğini duymuş olsam da…

Oysa ki Uzungöl, Trabzonspor, Sümela Manastırı, Ayder Yaylası kadar Trabzon ve Karadeniz’in simgesi olmuş önemli bir isim. Karadeniz’de gezilecek yerlerin başında gelen Uzungöl,

Trabzon Uzungöl
Karadeniz’de Gezilecek Yerlerden Uzungöl’ün inşaat çalışmaları hızla ilerliyor… Trabzon Uzungöl

Uzungöl nerede? Uzungöl nereye bağlı?
Trabzon Uzungöl hakkında bilgi

Karadeniz’de gezilecek yerlerin başlarında gelen Trabzon ilinin Çaykara ilçesine bağlı olan Uzungöl, sık ormanları ve doğal güzelliği ile yerli ve yabancı özellikle arap turistleri son yıllarda oldukça cezbetmektedir. Adını kıyısında bulunduğu gölden alır. Uzungöl, Trabzon’a 99 km, Çaykara’ya ise 19 km uzaklıkta, Türkiye’nin yağmur ormanlarının bulunduğu, Soğanlı ve Kaçkar Sıradağları’nın birleşim yerinde bulunmaktadır.

Uzungöl nasıl oluşmuştur? Uzungöl iklimi, Uzungöl Bitki Örtüsü

Bu göl yamaçlardan düşen kayaların, Haldizen deresinin önünü kapatmasıyla oluşmuştur. Demirkapı ve Soğanlı dağlarında tespit edilmiş 60’tan fazla endemik bitki türü bulunmaktadır. Bu bölge aynı zamanda dünyada ılıman bölgede bulunan en yaşlı ormanlarına ev sahipliği yapmaktadır. Bol yağış ve ılıman iklimi sayesinde yılın her mevsiminde yeşildir.

Zengin bitki örtüsü ve yabani hayatına sahip olan Uzungöl Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde toplam 59 adet memeli ve 250 adet kuş türü tespit edilmiştir. Bu bölgede boz ayı, karaca, kurt, çakal, tilki, yaban domuzu, vaşak, porsuk, sansar, su samuru, yaban keçisi gibi memeli hayvanlar bulunmaktadır.

Uzungöl bölgesinde en çok görülen ağaç türleri Doğu Ladin, Karaağaç, Kızılağaç, Kestane ve Cevizdir.

 

 

 

Trabzon Uzungöl
Yağmalanan Uzungöl doğasından bir görüntü, Trabzon Uzungöl

Trabzon Uzungöl Ekolojik Tahribatı

1989 Yılında Tabiat Parkı olarak ilan edilmesine rağmen son zamanlarda Trabzon Uzungöl çevresinde yapılan çevre tahribatı, yerel ve ülke basınında geniş yer almıştır. Özellikle gölün çevresine yapılan stabilize yol ve gölün kaynaklanan su taşkınlarından etkilenmemesi amacıyla yapılan beton istinat duvarı, tam anlamıyla Uzungöl de ekolojik bir felaketin yaşanmasına neden olmuştur.

Gölün doğal ve ekolojik yapısını alt üst eden beton bariyerlerin kaldırılması ve gölün eski doğal görünümüne kavuşturulması için çok sayıda çevreci sivil toplum örgütünün çabaları devam etmektedir.

Trabzon Uzungöl Turları

Özellikle Arap turistler ve yatırımcılar tarafından talan edilen Karadeniz’in güzelim doğasının en çirkin örneğidir Uzungöl. Tabii ki yurdun her yöresinden buraya bilinçsizce yapılan turların da bu katliamda rolü çok fazladır. Özellikle yaz aylarında bilinçsizce yapılan Karadeniz turlarının Uzungöl’ün doğallığını bozduğu aşikardır.

Trabzon Uzungöl
Trabzon Uzungöl, Karadeniz’de Gezilecek Yerler

Kimi zaman büyük şehirlerin kalabalıklığından ve iş hayatının sıkıcılığından kurtulup kendimizi doğaya atmak istiyoruz.  Bu anlamda bir sığınak olması gerekirken aynı şehirlerin gürültüsü ve insan kalabalıklığıyla karşılaşabileceğiniz, işportacıların, seyyar satıcıların doldurduğu bir mekan olmuş burası.

Bir yandan doğa turizmini canlandırmaya çalışırken bir yandan da doğayı katlediyoruz. Eski Uzungöl resimlerini gördüğünüzde hayran kaldığınız, ancak geldiğinizde çok farklı bir mekanla karşılaştığınız, paranın, sermayenin ve bilinçsiz turizmin en çarpıcı örneği olmuş Uzungöl.

Trabzon Uzungöl
Birzamanlar “Orda bir köy vardı uzakta” şu an şehir olma yolunda gidiyor… Trabzon Uzungöl

Uzungöl Otelleri, Uzungöl Konaklama, Uzungöl Otel Fiyatları

Bu kadar talana ve tahribata rağmen yine de tertemiz orman havasında uyuyup, kuş cıvıltılarıyla uyanabileceğiniz Uzungöl konaklama seçenekleri vardır. Her geçen yıl sayıları mantar gibi çoğalan Uzungöl Otelleri içinde; İnan Kardeşler Otel, Uzungöl Suit Otel, Haros Apart Otel, Cennet Motel, Uzungöl Tuğra Otel gibi kaliteli oteller de mevcuttur. Oteller çoğunlukla oda+kahvaltı konseptinde hizmet vermektedir. Otel fiyatları kalitesine göre 150-600 arasında değişmektedir.

 Bir doğa aşığı olarak gözlemim, Uzungöl şu anda “uzun bir havuzdan” farksızdır. Katledilen doğanın bir örneği olan Uzungöl için öncelikle Karadeniz halkı, bilinçli turizm firmaları ve acenteleri destek vermek zorundadır. Ancak onlar da ceplerini dolduracakları paraya baktıkları için daha çok insanı buraya getirmek ve daha çok para kazanmak gayretindeler. Altın yumurtlayan tavuğu kestiklerini anladıklarında iş işten geçmiş olacak…

“facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!”

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.