Workaway Nedir? Ucuz Gezme Yolları

0
5311
views
Bizi Paylaş!

Workaway nedir?

Workaway nedir? Workaway, tüm dünyada 135’ten fazla ülkede binlerce evsahibine ulaşabileceğiniz “international volunteer exchange”  yani “uluslararası gönüllü değişim programı”dır. Workaway’de evsahibi konumunda bulunan merkezler “host”, gönüllüler ise “volunteer” olarak adlandırılmıştır.

Peki Gönüllülük Nedir? Gönüllü, içinde bulunduğu toplulukta herhangi bir karşılık ya da çıkar beklemeksizin bir işi yapmayı kendiliğinden üstlenen kişidir. Workaway’de siz gönüllü olarak evsahiplerine yardım etmeyi kabul ederken onlar da size barınma ve yeme-içme ihtiyaçlarınızı karşılarlar.

Workaway sayesinde gezilerinizi neredeyse bedavaya getirebilir ve inanılmaz deneyimler kazanabilirsiniz. Workaway benim için ucuz gezme yolu hatta dünyayı ucuz gezmektir.

Hostların görevleri nedir?

Workaway’deki Hostlar, kültür değişimi ve paylaşım konusunda tecrübeli ve ilgili olmalıdırlar. Gönüllüleri için misafirperver bir ortam sağlamanın yanında konaklama ve yemek sunma imkânı da olmalıdır.

Workaway Nedir?
Workaway Nedir? Petya Apart

Eğer Host, kâr amacı güden bir kuruluş ise, hosteller, butik oteller, çiftlikler gibi, en azından ev sahibi ülkenin asgari ücretine eşit miktarda para ödemeyi garanti etmelidirler (bu, sunulan yiyecek ve konaklama ile dengelenebilir).

Bu konuda Türkiye’de sahil bölgelerinde bulunan bazı işletmelerden aldığım teklifler inanılmazdı. Maalesef bu programı kabul etmesine rağmen, Workaway nedir konusunda bilgisi olmayan, Workaway’i bir “kültürel değişim ve paylaşım” aynı zamanda “gönüllülük” olarak değil “ucuz işçilik” olarak gören çıkarcılar da yok değil. Bu gibi işletmelerle önceden çalışma şartları ve süresi konusunda kesinlikle önceden anlaşmak gerekiyor.

Tabii bunun yanında dünyanın her yerinden yeni yaşam biçimlerini öğrenmeye ve bunlarla ilgili öğrenmeye ilgi duyan yeni arkadaşlar edinmek isteyenler de var. Gönüllülerin sunduğu yardım genellikle günde yaklaşık 4-5 saat, haftanın 5 günüdür. Bu süreleri geçemez.

Peki bu eğlenceli ve değerli değişimin ve yardımlaşmanın örnekleri nelerdir?

Eko bahçeler, at çiftliklerinde at bakımları, teknede yardım, ev işleri, bebek bakımı, okul çalışması yapma, doğal toprak evlerin inşasına yardımcı olma, aile yemek pişirme paylaşımı, genel bakım gibi öğretim ve uygulama alanlarını sayabiliriz. Tabii ki bu liste sonsuzdur aslında.

Bunun yanında yabancı dil pratikleri veya öğretme de olabilir ki bu benim en çok önemsediğim konulardan birisidir. Dil ögrenmek veya bildiği dili geliştirmek için yurt dışındaki dil okullarına binlerce para dökmek yerine, Workaway’i bilinçli bir şekilde kullanıp çok düşük harcamalarla hayallerinize ulaşabilirsiniz.

Gezginler kendi ülkelerinde bildiklerini ve yaptıklarını farklı bir tecrübe edinmek için Workaway’i kullanırlar. Bunlar öğrenci, benim gibi kariyerine ara vermiş veya sonlandırmış profesyonel, aileler, emekliler olabilirler veya amaçları sadece bir dil pratiği yapmak olabilir. Bu, onların ailenin, toplumun veya ekibin bir bölümünü hissettirmeleri gerektiği anlamına gelir. Bu yüzden hostlar, gönüllülerle olabildiğince etkileşim içinde olmalıdır.

Workaway’in avantajları nelerdir?

Workaway, bir gezgin veya dil öğrenen (veya çoğu durumda her ikisi de!) gönüllü olarak veya bir aile ile çalışmak veya küçük bir organizasyon için, yabancı bir ülkenin gerçek tarafını tanımak veya kendinizi tamamen yabancı bir dile kaptırmak için ideal bir yöntemdir.

Workaway’i kullandığınızda kalacak yerinizin güvenliğine sahip olabileceğinizi biliyorsunuz. Çünkü kaldığınız yer ister bir işletme olsun (otel, hostel, çiftlik vb.) isterse bir ailenin yanı, siz de o toplumun bir parçası olarak kabul ediliyorsunuz.

Workaway Nedir? Petya Apart

Bununla birlikte, birisinin sizi evine davet etmesi, her ne kadar gönüllü de olsanız sizi evinde ağırlaması üzerinde özellikle düşünülmesi gereken bir konudur. Bu nedenle mümkün olduğunca çok yardımcı olmaya hazır olun! Bu organizasyon bir otel veya bir gençlik yurdu değil, bir tatil hiç değil! Bir değişim, günde birkaç öğün yiyecek ve kalacak yer karşılığında gönüllü olmaktır. Ev işi, yani yemek pişirme, yıkama, vs paylaşılmalıdır.

Değiş tokuş imkanları sonsuzdur. Bir ülkede çok düşük bir maliyetle seyahat etmenizi sağlamak için Workaway’i kullanabilirsiniz. Özellikle Avrupa’nın pahalı ülkeleri olan kuzey ülkelerinde Workaway tam bir cankurtarandır.

Yıllarca öğrenip harcadığınız bir dili uygulamak için de kullanabilirsiniz, Belki de ana dili İngilizce olan insanlarla pratik yapma fırsatınız hiç olmadı veya yeni beceriler öğrenmek için hiçbir ortama katılamadınız. Workaway size bütün bu imkanları sunacaktır. Tabii ki bütün bu kazanımların yanında ucuz gezme yolu deyince akla ilk gelen şeydir aynı zamanda Workaway.

Workaway’de ücret ne kadardır?

Unutmayın, Workaway.info bir ajans değildir. Yerleşim bulmanıza izin veriyorlar, kendinize mükemmel bir profil yazmanız, iletişim kurmanız, e-postayla kendinizi tanıtmanız, seyahat düzenlemelerinizi organize etmeniz, seyahat vizelerini ayarlamanız ve ev sahibi ile yapabileceğiniz yolları doğrudan görüşmenizi sizin için yapıyor. Gönüllü, iş veya yardım etmenin de küçük de olsa bir maliyeti var.

Workaway Nedir? Ucuz gezmenin yoludur.

Kayıt olduktan sonra, evsahipleriyle iletişim kurabildiğiniz gibi, sitedeki ana bilgisayarlar tarafından gönüllü olarak da aranabilir olacaksınız. Evsahibi, belirli bir dil veya pratik beceri gibi belirli becerileri genellikle arar. Profilinizdeki uygun kutuyu işaretleyerek becerilerinizi göstermeyi unutmayın. Profilinizi kendiniz ve sunduğunuz beceriler hakkında bilgi ile doldurmanız gerekir. Bunlar çocuk bakıcılığı, dil öğretimi, bahçe işleri, tamirat işleri olabilir.

Workaway’in yıllık üyelik ücreti 36 eurodur. Bir yıl sonra yenilediğiniz takdirde bu ücrette indirim yapılmaktadır. Eğer çift olarak kayıt yaptıracaksanız, bu bir arkadaşınız, eşiniz veya çocuğunuz olabilir o zaman 2 kişilik ücret 48 euro olur ve daha avantajlı olursunuz. Ancak çift olarak kayıt yaptırdığınızda katılımınızı da çift olarak yapmanız gerekecektir.

Ben nasıl başladım?

Workaway gönüllü organizasyonu kapsamında ilk olarak Datça Petya Apart’ta 2 hafta süre ile gönüllü olarak çalıştım. Petya Apart, Marmaris yönünden Datça merkeze girdiğinizde şehir merkezine yürüyerek 10 dk.da gidebileceğiniz, Villa apartlardan oluşan, Datça’nın gördüğüm en büyük Apart Oteli.

“Datça Gezilecek Yerler yazımıza buradan ulaşabilirsiniz”

Workaway, Gönüllü Çalışma Programı
Workaway Nedir? Petya Apart

Yarı olimpik yüzme havuzuna sahip, büyük ağaçlar, güller ve inanılmaz Datça manzarası ile gürültüden uzak ilk sıralarda tercih edebileceğiniz, tatilinizi yaparken kendinizi evinizden uzak hissetmeyeceğiniz bir mekan. Gönüllü faaliyetim sırasında bir çalışan gibi değil bir misafir olarak ilgi gördüm. Daha sonra gönüllü çalışmalarımı yurtiçi ve yurtdışında devam ettirdim ve inanılmaz deneyimler ve kazanımlar elde ettim.

“facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!”

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

https://www.workaway.info/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.