Yaremche Karpat Dağları’nın Büyüsü

0
1286
views
Bizi Paylaş!

Prut Nehri vadisinde yer alan Yaremche Karpat Dağları nın içerisinde bulunan Ukrayna’nın güney batısında, Ivano-Frankivsk şehrine bağlı, turizm açısından büyük bir öneme sahip  8 bin nüfuslu bir kasabadır.

Yaremche Karpat Dağları içinde bulunan Karpat Milli Doğa Parkı’na da ev sahipliği yapmaktadır. Yaremche’yi bir turizm merkezi yapan en büyük etkenlerden bir tanesi şüphesiz bozulmamış doğası ve Avrupalı turistlerin akınına uğrayan kayak merkezidir.

Bu özelliğiyle nefes kesen dağ manzaraları, saf ve temiz havasıyla, gerek yaz gerekse kışın sayısız doğaseverlerin akınına uğramaktadır. Mayıs ayında ziyaret ettiğim kasaba özellikle hafta sonunda inanılmaz kalabalıktı. Bahar aylarında rezervasyonları önceden yapmak gerekebilir.

Karpatlar
Yaremche Karpat Dağları

Ben de 2016 Mayıs ayında ilk kez ziyaret ettiğimde Booking.com’da meydana gelen bir rezervasyon hatası nedeniyle konaklamama 1 gün kala rezervasyonumun iptal olduğuna dair bir mesaj almıştım. İlk defa başıma böyle bir şey geliyordu. Tesisi aradığımda onlar da ne olduğunu anlamadıklarını, Booking’in farklı bir misafir gönderdiklerini söylediler.

Ancak beni mağdur etmeyeceklerini ve daha iyi özellikleri olan başka bir yer ayarlayacaklarını söylediler. Yaremche’ye vardığımda evsahibim Yura beni otogardan arabasıyla aldı. Yaremche’nin halkı gerçekten çok sıcakkanlı ve cana yakın insanlar ve turizmin nasıl yapılması gerektiğini çok iyi biliyorlar.

Kasabanın en önemli özelliğinden bir tanesi de ismini Türkçe’deki “Yarımca” isminden almasıdır.

I. ve II. Dünya savaşları sırasında Polonya ve Rusya’nın işgaline uğrayan kasaba 1991 yılında bağımsız Ukrayna’ya katılmıştır.

19. yüzyılda, Viyana, Varşova ve Krakow hali vakti yerinde vatandaşların dinlenmek ve onların sağlıklı yaşam için Yaremche’ye gelirlermiş. Sovyet döneminde de çok popüler bir sağlık merkezi olan kasaba, binlerce kişinin şehirden kaçıp sığındığı, özellikle sanatoryumu ve temiz havası ile akciğer ve solunum hastalıklarının tedavi edildiği bir liman olmuş.

Karpatlar
Yaremche Karpat Dağları

Kış aylarında, Yaremche, kar yoğunluğu çok fazla olmasına rağmen çok soğuk olmayan iklimi ve az rüzgarlı olmasından dolayı kayakçılar ve snowboardcuların akınına uğrar. Özellikle kayağa yeni başlayanlar için mükemmel bir tercihtir. Ancak daha profesyonel kayakçılar daha çok Yaremche’ye komşu kasabalar olan Bukovel, Vorohta ve Yablunitsa’yı tercih ederler.

Karpatlar
Yaremche Karpat Dağları

Kışın ayrı bir güzel olan Yaremche’de aynı zamanda tüm yıl boyunca bulunan birçok ilginç kiliseler, manastırların eşsiz mimarisine hayran olursunuz. Kasabanın ana cazibe merkezinin Probiy Şelalesi olduğunu söyleyebiliriz. sadece 8 metre yükseklikte olan bu şelale Ukrayna Karpatlarının en güçlü ve güzel şelalesi olarak tanınır.

Şelalenin civarında kulübelerden yapılmış birçok hediyelik eşya mağazalarında birçok farklı el yapımı hediyelik eşyaya rastlayabilirsiniz. Aynı zamanda Karpatların meşhur bitki çaylarını ve orijinal çiçek balını, frambuazlarını tatmanızı şiddetle öneririm.

Karpatlar
Yaremche Karpat Dağları Sokak Satıcıları

Kısacası, Yaremche, sessiz sakin doğal bir ortamda tatilini geçirmek isteyenler için gerçek bir cennettir. Açık havada gezinti ve trekking yapabilir, ormanda at gezintisi ya dağlarda rafting yapabilirsiniz.

Yaremche Karpat Dağları Ulaşımı, Ukrayna Gezilecek Yerler

Yaremche’ye sadece 65 km uzaklıkta Ivano-Frankivsk şehrinden her 30 dakikada bir otobüs ile ulaşabilirsiniz. Ayrıca Ternopil, Chernivtsi ve Lviv’den de Yaremche’ye ulaşmak mümkündür. Yaremche’de butik oteller olduğu gibi günlük olarak kiralanabilen evler de çok yaygın ve ekonomiktir.

Karpatlar
Ukrayna’da gezilecek Yerler : Yaremche Karpat Dağları

Nehir kenarında bulunan restoranlarda taze alabalık tava ise burayı özel kılan sebeplerden bir tanesidir.

“facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!”

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here