Datça Kargı Koyu : Cennet mi Burası?

0
2828
views
Bizi Paylaş!

Datça Kargı Koyu, Datça’nın eşsiz cennet koylarından bir tanesi ve tabii ki Datça’da görülecek en güzel koylarından bir tanesi. Şehre yakın olmasından belki de yaz-kış müdavimi çok fazla Kargı Koyu’nun. Buna rağmen, bakirliğini ve temizliğini korumuş.

Teknelerin bakım için de yanaştığı ve denize açıldığı koy olarak da biliniyor. Kargı’ya gelmeden hemen tekneleri görebilir burada kaptanlarla sohbet edebilirsiniz. İnanın çok keyifli her biri deniz gibi engin insanlar.

Datça'da Gezilecek Yerler
Datça Kargı Koyu

Datça merkeze sadece 2,5 km. uzaklıkta bulunan Kargı’da herhangi bir yerleşim yeri yok. Zaten o yüzden bakir kalmış koylarından bir tanesi. Etrafı dağlarla çevrili olduğundan suyunun ılık olduğu söylenmişti bana ancak Nisan ayında pekte ılık olduğunu söyleyemem.

Datça Kargı Koyu’nda yeme-içme ihtiyacı için kurulmuş çok güzel bir kafe ve soyunma kabinleri bulunuyor. Koyun çevresinde bulunan okaliptus ağaçları da ayrı bir özellik katmış buraya.. (Off off şu an yazarken o kadar özledim ki! )

Datça Kargı Koyu
Datça’da gezilecek yerler : Datça Kargı Koyu

Doğrusunu söylemek gerekirse Datça koyları ve tüm sahillerinde inanılmaz bir temizlik ve suyun berraklığını burada da görebilirsiniz. Ve buradaki denizi gördüğünüzde emin olun her gittiğiniz yeri burayla kıyaslayacaksınız.

Datça Kargı Koyu Ulaşım :

Datça Merkez ile arası 2,5 km. olan Kargı’ya şehir merkezinden yürüyerek gelinebildiği gibi Datça merkez’den kalkan dolmuşlar ile ulaşabilirsiniz.

Kargı’da oturup sahilden yavaş yavaş açılan tekneleri görünce Yahya Kemal Bayatlı üstadın Sessiz Gemi şiiri gelmişti aklıma…

Artık demir almak günü gelmişse zamandan,

Meçhule giden bir gemi kalkar bu limandan.

Hiç yolcusu yokmuş gibi sessizce alır yol;

Sallanmaz o kalkışta ne mendil ne de bir kol.

Rıhtımda kalanlar bu seyahatten elemli,

Günlerce siyah ufka bakar gözleri nemli.

Biçare gönüller!

Ne giden son gemidir bu!

Hicranlı hayatın ne de son matemidir bu!

Dünyada sevilmiş ve seven nafile bekler;

Bilmez ki giden sevgililer dönmeyecekler.

Birçok gidenin her biri memnun ki yerinden,

Birçok seneler geçti; dönen yok seferinden.

 

Datça'da Gezilecek Yerler
Datça Kargı Koyu

Diğer Datça Koyları, Datça sahilleri, Datça’da nereye gidilir, Datça’da ne yenir içilir? Datça otelleri ile ilgili geniş bilgi için Datça Gezi Rehberi sizi bekliyor.

“facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!”

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

Keyifle Gezmeler!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here