Emre Gölü : Frig Vadisinde Gezilecek Yerler

0
90844
views
Bizi Paylaş!

Emre Gölü, Afyonkarahisar il sınırları içerisindeki doğal yolla oluşmuş alanı en küçük olan göldür. Yaklaşık yüzölçümü 5 km²’dir. İhsaniye ilçesi, Döğer kasabası, Bayramaliler köyü arasında olan göl aynı zamanda Frig Vadisi içerisinde bulunmaktadır. Yağış dönemlerine bağlı olarak alanı daralır ve genişler. Derinliği bazı yerlerde 3 m.nin üzerine çıkar. Suları tatlıdır.

Eskişehir’den çıkıp, Yazılıkaya, Han Şehri, Frig Vadilerini dolaştıktan sonra Döğer kasabasında bulunan Kervansaray’a uğramadan önce Afyon ili sınırları içerisinde kalan Emre Gölü’nü de görmek istedik.

Frig Vadisi’nde görülmesi gereken yerlerden bir tanesi olan Emre gölü, tatlı su balık avcılarının uğrak yeridir aynı zamanda. Gölün çoğu bölgesinin tabanının otluk olması balık için uygun yaşama koşulları oluşturduğundan, balığın rahatça barınıp beslenebilmesini sağlamıştır. Bu durum amatör avcılar için Emre Gölü’nün uygun bir avlak haline gelmesine sebep olmuştur.

Emre Gölü, Frig Vadisinde Gezilecez Yerler
Frig Vadisi, Emre Gölü

Emre Gölü Mevkiinde bulunan Yunus Emre Tekkesi (Emre Sultan Tekkesi), Konya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun aldığı karar ile korunması gerekli kültür varlığı (dinsel anıt) olarak tescil edilmiştir.  Bu alanda zaviye ve türbe bulunmaktadır.

Yunus Emre Tekkesi, Frig Kaya Anıtlarının yakınında bulunmaktadır. Ancak her ne kadar korunma altına alınsa da gölün ve kalıntıların çevresinde bulunan derme-çatma inşaat hangi izinle yapılmıştır. O da şüpheli bir soru işaretidir.

Gerçi Yazılıkaya‘nın hemen alt tarafında bulunan ve köylüler tarafından ağıl olarak kullanılan kısmı görünce Emre Gölü’ndeki bu yapılaşmayı o kadar da yadırgamamak gerekir.

Emre Gölü
Emre Gölü, Frig Vadisinde Gezilecez Yerler

Emre Gölü Tahribatı

Frig vadisinin Eskişehir’den Kütahya’ya, Afyon’dan Uşağa kadar hangi bölümüne gidersek gidelim tarihe ve doğaya karşı yapılan bu sorumsuzca davranışları görünce hem üzülüyor hem de kızıyoruz.

Yazılıkaya’da sorumsuzluğun ve cahilliğin oluşturduğu bilinçsizlikle anıtın hemen yan tarafına yapılan koyun ağılı, Clandras Köprüsü‘nde mangalcı tahribatı bunlara verilebilecek örneklerden bazılarıdır.

Bu doğa, bu tarih dünyanın başka hiçbir yerinde yok. Ancak Dünyanın hiçbir yerinde bu kadar doğa ve tarih talanı da yok. Umarım biz de bu bilince en kısa zamanda ulaşırız. Aylak Gezmeler efendim.

“facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!”

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.