Paris Hava ve Uzay Müzesi, Musée de l’Air et de l’Espace

0
1198
views
Bizi Paylaş!

Benim gibi eski bir havacı iseniz ya da havacılığa meraklı iseniz Paris’te görülmesi gereken en etkileyici yerlerden bir tanesi olan Paris Hava ve Uzay Müzesi, (Musée de l’Air et de l’Espace) Paris’in bir diğer havaalanı olan  Paris-Le Bourget Havaalanı bünyesinde bulunan çok farklı bir müze.

Le Bourget Havaalanı Charles de Gaulle kadar büyük bir havaalanı değil. Kargo ve özel uçuşlar için kullanılan bir havaalanı.

 Paris Hava ve Uzay Müzesi
Uzun uğraşlar sonrasında girdiğim Hava ve Uzay Müzesi, (Musée de l’Air et de l’Espace) Paris

Paris Hava ve Uzay Müzesi-Musée de l’Air et de l’Espace’i daha önce Paris Air Show’ların yapıldığı yer olarak duymuştum. Paris gezim öncesinde Paris ile ilgili bilgileri araştırırken tesadüfen rastladığım, bir İstanbul ve Paris beyefendisi olan Sevgili Ahmet Ore’nin, bloğu olan Pariste.net’te yazmış olduğu detaylı bilgileri okuduktan sonra burayı muhakkak görmeliyim dedim.

Ahmet Ore, İstanbul’da doğup büyümüş ve kendi deyimiyle burada harmanlanmış ve yolu Paris’e düştüğünde Paris’i yaşamaya karar vermiş bir arkadaşımız. Kendisinin hazırlamış olduğu Pariste.net bloğu benim bugüne kadar gördüğüm en etkili ve bilgilendirici blog. Size de Paris geziniz öncesinde kesinlikle Pariste.net’i takip etmenizi tavsiye ederim.

Paris’ten ayrılacağım gün Charle de Gaulle Havaalanındaki uçuşum akşam 18’de olduğu için son günümü Hava ve Uzay Müzesi’ne ayırdım. Paris’teki  daha çok vaktim olduğundan CDG’den “RER-B” Banliyö treniyle 8 durak sonra bulunan Le Bourget’e doğru yol aldım.

 Paris Hava ve Uzay Müzesi
Hava ve Uzay Müzesi, (Musée de l’Air et de l’Espace) Paris

Paris Hava ve Uzay Müzesi Ulaşım

Paris Hava ve Uzay Müzesi’ne, RER-B’nin Le Bourge istasyonunda inip, çıkış kapısından yaklaşık 150 m. ilerledikten sonra ana caddeden 152 numaralı otobüse bindiğinizde sizi Müzenin önüne kadar götürüyor.  Aynı zamanda Paris’in herhangi bir yerinden gelecek olursanız 7 numaralı metro hattının kuzeydeki son durağı La Cournove’de inip buradan da yine 152 numaralı otobüse binebilirsiniz ya da doğrudan Gare de l’Est’in oradan 350 numaralı otobüse binip doğrudan tek otobüsle “Musée de l’Air et de l’Espace” durağında inmeniz yeterli.

Paris Hava ve Uzay Müzesine girişleri ücretsiz. Ancak dikkat etmeniz gereken önemli bir husus var onu söylemeden geçemeyeceğim. Elimde tekerlekli el bagajı olduğundan kapıdaki güvenlik görevlileri içeriye almadılar. Valizimi koyacak yer de yok emanet vs. gibi. Tabi Paris’te kurallar gerçekten kuralına göre işliyor. Yarım saat kadar ısrar etim, sırf burayı görmek için taaa Türkiye’den geldiğimi söylediğimde, siyahi güvenlik yaklaşık 20 cm. yukarıdan bana bakarak, “İster Türkiye’den gel ister Bangladeş’ten istersen İngiltere’den benim için farketmez demişti.” Son bir şans olarak müzenin kapısında bulunan polis kulübesine gittiğimde “Senin valizinin bekçisi miyiz kardeşim biz?” şeklinde bir cevap aldım.

Paris Hava ve Uzay Müzesinde ilginç karşılaşma

Buraya kadar gelip de bu müzeyi görememenin üzüntüsü içindeyken, dış kapıda çocuğunu gezdirmeye gelmiş bir bey ile karşılaştım. Çantamı arabasının bagajına koymak için izin isteyecektim. Hemen yaklaşıp “Bonjour Mösyö” diyerek konuya girdim. Türkiye’den geldiğimi, valizim olduğu için içeriye giremediğimi anlatırken, “Abi ben de Türküm” deyince dünyalar benim olmuştu 🙂 Müzeye girerken güvenlikçi abiye “Bir Türk kafasına koyduğunu yapar” şeklinde bir bakış atarak girişim vardı ki sormayın (!)

İsmail Bey ve oğlu Ömer ile yaklaşık 3 saat birlikte müzeyi gezdik. İsmail Bey Paris’te doğmuş ve büyümüş aslen Sivaslı bir ailenin oğlu. Kendisi de Paris’te bir helikopter firmasında çalışıyor. Gezerken havacılık konusundaki bilgilerimizi keyifli bir şekilde paylaştık. Kendisine tekrardan şükranlarımı sunuyorum. Paris’te Ahmet Ore’den sonra ikinci kez bir Türk imdadıma yetişmişti.

 Paris Hava ve Uzay Müzesi
Herşey yolunda uçabiliriz…Paris Hava ve Uzay Müzesi

Efendim gelelim müzeye. Paris Hava ve Uzay Müzesi içerisinde sergilenen uçakların yanısıra, çocuklar ve yetişkinler için ücretli olarak yararlanabileceğiniz, pilotajı öğreten “Planète Pilote”, Samanyolu Galaksisi’ndeki yerimizi interaktif bir şekilde gösteren “Planétearium”, uçuş simülatörlerinin olduğu “Simulateurs” ve Concorde ve  Boeing 747 uçaklarının içini gezebileceğiniz “Forfait Avions” gibi 5 tane simülasyon var. Pariste.net’te bunları öğrendiğimde beni çok heyecanlandırmıştı ancak hem vaktimiz kısıtlı hem de müze de gezilecek çok yer olduğu için bunların hiçbirini deneyemedim. İnşallah bir sonraki sefere.

Bir Efsane Concorde

Müze’de hepimizin çocukluğundaki hayali, sesten hızlı uçan, efsane Concorde’a özel bir hangar ayrılmış. Concorde’un ilk ve son modelleri burada sergilenmekte. Daha dün gibi hatırlıyorum. 25 Temmuz 2000 tarihinde Paris yakınlarından gelen bir haber tüm dünyayı şok etmişti. 1976’dan bu yana yüksek emniyet oranı ile uçan Air France (AF) Havayolları’na ait F-BTSC tescil işaretli Concorde, Paris Charles de Gaulle (CDG) Havalimanı’ndan kalkışta alevler içinde kalarak düşmüştü. Kazadan sonraki günlerde Concorde kullanan iki şirket, İngiliz Havayolları (BA-British Airways) ve AF hemen bu uçağın seferlerini durdurdu. Havacılık dünyasının geliştirdiği en hızlı uçak olan Concorde’lar hakkında bir tartışma başladı.

 Paris Hava ve Uzay Müzesi
Efsane Concorde Paris Hava ve Uzay Müzesi, Musée de l’Air et de l’Espace,

Talihsiz kazanın nedeni küçük bir metal parçasıydı. Biz buna havacılık terminolojisinde YAMAHA (Yabancı Madde Hasarı) diyoruz. Concorde’un kalkışından önce başka bir uçaktan düşen küçük bir parça önce uçağın tekerleklerine çarpmış, sonra da sekerek sol kanadının altındaki yakıt depolarına vurmuştu. Delinen kanat ve depodan akan oluk oluk yakıt uçağın alev almasına neden olmuştu. Uçak, pist içinde durma süratini geçtiği için havalanmak zorunda kalmıştı. Araştırmalara göre o an depolardan saniyede 100 litre yakıt dışarıya akıyordu. Sadece bir kaç dakika uçabilen uçak, CDG’nin ilerisinde bulunan ve iş jetleri tarafından kullanılan Le Bourge Havalimanı’na inmek isterken piste bir kaç kilometre kala bir otelin bahçesine çakıldı. Bu elim felakette 113 kişi hayatını kaybetmişti. Daha sonra uçağın test uçuşları yapılsa ve tekrar uçuşa verilmek istense de Concorde bir efsane olarak hafızalarımızda kaldı.

Boeing 747, Dünya’nın En Kanlı Havacılık Faciası!

Paris Hava ve Uzay Müzesinde bulunan efsane sadece Concorde değil…

Jumbo Jet olarak da bilinen dünyanın en büyük uçaklarından Boeing 747’ler. Boeing 747 aynı zamanda dünyanın en büyük uçak kazasında da başrolü oynamıştı. 27 Mart 1977’de Kanarya Adaları’nda KLM ve Pan Am Havayolarına ait iki 747’nin hava alanında çarpışması sonucu meydana gelen Dünyanın En Büyük Uçak kazasında Tenerife, Kanarya Adalarında güzel bir tatilin hayalini kuran 583 kişi dünya tarihinin en kanlı, en ibretlik, en büyük havacılık faciasında hayatını kaybetmişti.

Büyük bir havayolu şirketinin baş pilotu, uçuş eğitmeni, hatta reklam yüzü olan Kaptan Pilot Van Zanten 11 bin 700 saatlik uçuş tecrübesine rağmen büyük hatalar yapmıştı. Bu hatalar havacılıkta insan faktörünün önemini de bir kez daha gözler önüne serdi. 27 Mart 1977 günü Santa Cruz de Tenerife’de yaşananlar arkasında tüm dünyaya büyük bir ders ve hiç unutulmayacak bir ironi bıraktı; dünyanın en büyük havacılık kazası yerde gerçekleşmişti…

Ve daha sonra Boeing 747 lerin tahtını, Airbus S.A.S. tarafından seri üretim çerçevesinde üretilen, dünyanın en büyük iki katlı geniş gövdeli, 850 yolcu kapasiteli, kanat açıklığı 79.8 metre, maksimum kalkış ağırlığı 560 ton, maksimum yakıt kapasitesi 310 ton olan lüks, sivil yolcu uçağı olan Airbus A380 aldı.

 Paris Hava ve Uzay Müzesi
Airbus A380, günümüzde, Airbus S.A.S. tarafından seri üretim çerçevesinde üretilen, dünyanın en büyük iki katlı geniş gövdeli 850 yolcu kapasiteli, lüks, sivil yolcu uçağıdır. Paris Hava ve Uzay Müzesi

Paris Hava ve Uzay Müzesi, Savaş Uçakları

Dünya’da en çok üretilen savaş uçaklarından bir tanesi olan ve özellikle Soğuk Savaş sırasında Fransa’nın, ABD ve Sovyet uçaklarına alternatif olarak dünyaya başarılı bir şekilde sunmayı başardığı Mirage. O dönemde ABD’nin ileri teknoloji silah sağlamaz duruma gelmesi üzerine, Birleşik Arap Emirlikleri, Tayvan, Mısır, Katar gibi diğer müşteriler Fransız uçaklarını tercih etmişti…

 Paris Hava ve Uzay Müzesi
Efsane Mirage’ın motoru. Paris Hava ve Uzay Müzesi

1960’ların başlarında Britanya ve Fransa orijinli olan ve ilk olarak taktik eğitim uçağı olarak üretilen ve halen Hindistan Hava Kuvvetlerinde kullanılan Jaguar’lar…. Hepsi ayrı bir efsane.

Paris Hava ve Uzay Müzesinde gezerken sanki yıllarca görev yaptığım üslerde yabancı uçaklar tatbikatlara geldiğindeki duyduğum hayranlığı hissettim. Biran kendime “Dejavu mu oluyoruz yoksa?” diye sordum 🙂 Özellikle savaş uçakları Mirage ve Jaguar’ları görünce bir tatbikattaki anım aklıma geldi. O zamanlar Mirage’lar bir efsaneydi ve biz de hayranlıkla bakıyorduk Fransız uçaklarına. Fransızlar ise devasa savaş uçakları Phantomlar ile bizim pilotlarımızın nasıl manevra yaptıklarını hayranlıkla izliyorlardı.

Bu müze aynı zamanda bir ulusun kendi ürettiği teknolojiden nasıl gurur duyduğunun göstergesidir. Umut ediyorum biz de birgün bu teknolojik gücü elde ederiz ve hayran olmanın ötesine geçerek biz de gurur duyarız. Vecihi Hürkuş’ları, Sabiha Gökçen’leri yetiştiren bu ulus bunu da başaracak güçtedir. 

 Paris Hava ve Uzay Müzesi
Scorsky’nin ilk modellerinden. Paris Hava ve Uzay Müzesi

Paris Hava ve Uzay Müzesi, Musée de l’Air et de l’Espace tam bir havacılık tarihi müzesi konumunda. 1. ve 2. Dünya savaşlarında kullanılan uçaklardan, uzay mekiklerine kadar, Skorsky helikopterlerden, Ariane 1 ve Ariane 5 roketlerine kadar ne ararsanız var burada.

Paris Hava ve Uzay Müzesi Shop

Müzenin çıkışında bulunan mağazada bugüne kadar görmediğim çeşitlilikte havacılıkla ilgili maketler, hediyelik eşyalar ne ararsanız var üstelik fiyatları da çok uygun. Sevgili Ahmet’e bir kez daha teşekkür ederim. Paris’te Eiffel Kulesini, Louvre Müzesini görmek kadar etkiledi beni Paris Hava ve Uzay Müzesi – Musée de l’Air et de l’Espace.

Özellikle Havacılıkla ilgili iseniz mutlaka görmekten keyif alacağınız ve inanılmaz hisler yaşayacağınız bir müze burası. Müzeden ayrıldıktan sonra İsmail Bey ile Paris banliyölerini gezdik ve beni havaalanına kadar uğurladı. Birbirimize Au revoir dedikten sonra ayrıldık 🙂

“facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!”

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

 Paris Hava ve Uzay Müzesi
Uçağın kanadının altındaki nazar boncuğu şekli fotoğrafı çektikten sonra dikkatimi çekti. Paris Hava ve Uzay Müzesi

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here