Lviv House of Scientists – Bilim Adamları Müzesi

0
2416
views
Bizi Paylaş!

Yine Lviv’deyiz… Lviv’de ne yapılır? Lviv’de ne yenir ne içilir? Lviv gece hayatı nasıldır?  Lviv’de gezilecek yerler nereler? şeklinde o kadar çok soru alıyorum ki! Lviv gezilecek yerler denince akla ilk gelen clubları, barları ve cafe’leri olsa da, Lviv’de görülecek o kadar çok müze var ki.. Bazen isimlerini unutuyorum. Zaten şehrin kendisi bir müze. Lviv House of Scientists – Bilim Adamları Müzesi de Potocki Palace gibi Lviv’in Müzelerinden bir tanesi ve benim en çok etkilendiklerimden.

Lviv Gezilecek Yerler, Lviv House of Scientists
Lviv House of Scientists

Lviv House of Scientists – Bilim Adamları Müzesi

Lviv House of Scientists, Bilim Adamları Müzesi, hali hazırda ismi Bilim Adamları Müzesi olmasına rağmen geçmişinde o kadar masum ve bilimsel amaçlı kurulduğunu ve kullanıldığını söyleyemem.

Eskiden soyluların kumarhanesi ve şimdi de Bilim Adamları Müzesi olan bu yapı, Lviv’in en etkileyici ve en mükemmel mimari yapılarından biridir ve değerli bir neo-barok anıt olarak kabul edilir. House of Scientists binası at yetiştiricileri kulübü tarafından özel olarak sipariş edilmiş ve ünlü Avusturya şirketi Fellner ve Helmer tarafından 1898’de inşa edilmiş. Bu ünlü şirketin Viyana Gözlemevi ve Odessa Operası gibi ünlü yapıları da tasarladığı biliniyor.

Lviv Gezilecek Yerler, House of Scientists
Lviv Gezilecek Yerler Lviv House of Scientists
Zemin katı, oyma parmaklıklar ile eşi benzeri görülmemiş güzellikteki meşe merdiven ile kaplıdır. Kıvrımlı karmaşık merdivenleri yavaş yavaş çıktığımızda sekiz lüks odanın bulunduğu birinci kata çıkıyoruz.
Kraliyet sarayları gibi görünen fantastik iç mekanlar, devasa büyüklükteki aynalar bizi karşılıyor. Mermer şömine ve siyah piyanolu Beyaz Oda, ipek ve kristal avizelerle kaplı Kırmızı Oda, konforlu dinlenme odası olan Bej oda ve antika mobilyalar içeren büyüleyici Ayna Odası müzenin en ilgi çekici odaları.
Lviv burjuvaları için en ünlü kumarhanesini inşa eden Avusturyalı mimarlar, Avrupa saray mimarisinin en iyi örneklerinden ilham almış ve bu ilhamla, bina cephelerinin lüks dekorasyonunda, heykeller ve özel sıvalar ile zengin bir şekilde süslenmiş. Lviv’deki Avusturya etkisini bu müzede de sıkça görüyoruz.
House of Scientists
Lviv Gezilecek Yerler, Lviv House of Scientists
Bu bina, 1939 yılına kadar casino ve şehrin en popüler genelevi olarak kullanılıyordu. İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanya’daki liman inşaatında çalışacak gençlerin işe alım noktası ve Nazi kamplarına götürülecek mahkumların toplanma merkezi olmuş ve daha sonra 1948’de de bugünkü haline, Bilim Adamları Müzesine dönüştürülmüş. Halen binanın yüz yıldır çok iyi korunan zengin iç ve dış mekanları sıklıkla tarihi filmler için bir ortam oluşturmaktadır. Lviv şehrinin resmi dans gösterileri de düzenli olarak burada yapılır.
Lviv Gezilecek Yerler, House of Scientists
Lviv Gezilecek Yerler – Lviv House of Scientists

Lviv Müzeleri – Lviv House of Scientists

Putti diye tanımlanan, tombul ve genellikle çıplak olan erkek çocuğu figürü, Bilim Adamları Müzesinin dış cephesini süsler. Elinde palmiye dalı bulunan putti şan, şöhret ve zaferi temsil eder. Antik çağlardaki bu inanışla, spor müsabakalarında, savaşta galip gelenler ve ödül kazanan şairler palmiye çelenkleri ile ödüllendirilirdi. Aynı zamanda elinde tuttuğu meşale ile puttinin, ışığı ve bilginin yolunu gösterdiğine inanılırdı.

Lviv’de görülmesi gereken en önemli yerlerden bir tanesi olan Lviv House of Scientists, Bilim Adamları Müzesi, Rynok Meydanına çok yakın bir konumda yürüme mesafesi ile yaklaşık 10 dk. ile ulaşabileceğiniz bir yerde. (Lystopadovoho Chynu St, 16 (Listopadovogo Chin.) Lviv’in Paris’i andıran tarihi sokaklarında gezerken mutlaka karşılaşacağınız müzeyi hiç düşünmeden ziyaret edin, pişman olmayacaksınız.
Lviv Müzeleri
Lviv Gezilecek Yerler Lviv House of Scientists

Lviv Gezilecek Yerler – Lviv House of Scientists

Türkiye’den Avrupa’ya gidenler için en popüler şehirlerinden olan Lviv hakkında yazılan, yorumlanan o kadar çok şey var ki. Bunların birçoğu Lviv gece hayatı ile ilgili. Gerçek hayatı ve kültürü yansıtmayan asparagas paylaşımlar çoğunlukta. Lviv’i ve Ukrayna kültürünü yakından tanımak için bir müze şehir olan Lviv’in arka sokaklarına girmenizi ve bu zengin kültürü keşfetmenizi öneririm. Lviv House of Scientists de bu görülecek yerlerin en başlarında gelmektedir.
Aylak Geziler!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.