Trabzon Atatürk Köşkü, Karadeniz’de Gezilecek Yerler

0
1810
views
Bizi Paylaş!

Trabzon’un en tepesine doğru, Soğuksu sırtlarına, virajlı ve dik yokuşlardan çıkıyoruz. Temmuz ayı olmasına rağmen yağmurlu ve basık bir hava. Yağmur olmadığı gün var mı Trabzon’da? Ben hiç rastlamadım açıkçası. Çam ormanlarını geçtikten sonra çıkıyor karşımıza Trabzon Atatürk Köşkü. Atamıza yakışan zirvede yer alıyor bu köşk.

Trabzon Atatürk Köşkü, Kostantin Kabayanidis tarafından 1890 yılında yazlık olarak yaptırılmış, Avrupa ve Batı Rönesans mimarisinin etkilerini taşıyan köşkte büyük ve gösterişli Avrupa simgeleri kullanılmış.

Köşkün dış cephesi taş işçiliği göstermekte olup, iç cephesi Bağdadî tekniğindedir. Yerler yine aynı akımın etkisi olarak dönemin fayanslarıyla döşenmiştir. 1923’den sonra hazineye kalan Trabzon Atatürk Köşkü, Karadeniz’de görülecek yerlerin başında gelir.

Atatürk Köşkü, Trabzon
Trabzon Atatürk Köşkü

Atatürk, 15-17 Eylül 1924 tarihlerinde Trabzon’u ilk kez onurlandırdığında bu gün Trabzon Müzesi olarak düzenlenen konakta ağırlanmıştır.15 Eylül günü Soğuksu semtine yaptığı gezintide Köşkü görmüş ve çok beğenmiştir.

O gün akşam, Köşk’ün alt kat salonunda Trabzon Belediye Başkanı Kazazoğlu Hüseyin, Atatürk’ün onuruna bir yemek vermiş ve bir de konuşma yapmış. Atatürk’de ;

“Efendiler, hemen bütün Trabzon halkını yekpare bir samimiyet kitlesi halinde gördüm. Kadınların, çocukların, ihtiyarların gözlerinde yaş gördüm. Bu ne yüksel duygu bu ne şefkat bu ne asalettir. “

 şeklinde cevaplandırmış ve Trabzonlulara teşekkür etmiş.

Daha sonra gerekli çalışmalar sürdürülerek bina 1930 yılında Trabzon Özel İdaresince Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Paşa Hazretlerine “ temlik” edilmiştir. Daha sonra Trabzon’dan oluşturulan bir heyet Ankara’ya giderek köşkün tapusunu ve anahtarını Atatürk’e teslim etmiştir.

Atatürk, 10–12 Haziran 1937 tarihlerinde üçüncü ve son kez Trabzon’u onurlandırdığında ise, iki gece bu Köşkte kalmıştır.

Atatürk kendi ifadesiyle büyük mutluluk yaşayarak Köşkte geçirdiği iki gece, Trabzon ve Trabzonlular için olduğu kadar Türk Tarihi için de sonsuza denk unutulmayacak ve sürekli örnek teşkil edecek bir oluşuma tanık olmuştur. Atatürk 11 Haziran 1937 gecesi bu Köşk’te bütün mal varlığını canından çok sevdiği Türk ulusuna armağan etme kararı almış ve mal varlığının bir listesini hazırlayarak gereğinin yapılması için Başbakan’a göndermiştir.

Trabzon'da Gezilecek Yerler
Trabzon Atatürk Köşkü

Müzede, 19. yy sonu ile 20. yy ait, mobilyalar, porselenler, halılar vb. ile Atatürk’e ait tablolardan oluşan Etnografik nitelikli 344 adet eser sergilenmektedir.

Trabzon Atatürk Köşkü Ulaşım :

Trabzon Atatürk Köşkü, haftanın 7 günü ziyarete açıktır. Müzeye Atatürk alanından her yarım saatte bir kalkan Belediye otobüsleri ile ulaşım sağlanmaktadır.

“facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!”

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.