Lviv Opera Binası, Kültür ve Sanat Şehri Lviv’in Ruhu

0
3431
views
Bizi Paylaş!

Kimi şehirler vardır, orada yaşayanlar için gurur kaynağı olan mimari yapıları, sembolleri vardır. Lviv’liler bu konuda mütevazi olsalar da gurur duyacakları o kadar çok sembol var ki. Lviv Opera Binası da bunlardan bir tanesidir. 1901 yılında Neo-Rönesans tarzında inşa edilen Lviv Opera Binası,  Avrupa’nın en güzel operalarından ve Lviv’in mimari mücevherlerinden bir tanesidir.

760 Yıllık bir Şehir olan Lviv’de gerçekten heryerden kültür ve sanat fışkırıyor. Lviv Gerçek bir sanat-kültür şehri sıfatını hakediyor. Bu yüzden birçok kesim tarafından “Küçük Paris”, “Küçük Viyana” diye de adlandırılan Lviv, kültürel ve tarihsel açıdan Ukrayna şehirleri içerisinde her zaman bir adım öndedir. Lviv hakkında ne anlatırsak anlatalım ilk başta gelen konular kesinlikle kültür, sanat ve tarihtir.

Lviv'de Gezilecek Yerler
Lviv Opera Binası gece görüntüsü, Lviv’de Gezilecek Yerler

20. yüzyılın başında Mimar Zygmunt Gorgolewski tarafından tasarlanan Lviv Opera Binası, tarih boyunca Paris ve Viyana opera binalarıyla karşılaştırıldı. Bu muhteşem binanın görkemli cephesinin önünde durduğumuzda, insan hayatının faniliğine karşı sanatın ezici gücünü ve sonsuzluğunu hissedebiliriz.

Lviv'de Gezilecek Yerler
Lviv Opera Binası iç mekanı, Lviv’de Gezilecek Yerler

Lviv Opera Binasının hikayesi de kendisi gibi çarpıcı. Polonyalı Mimar Zygmunt Gorgolewski, Opera yapımı için düzenlenen yarışmada birinci olarak seçilir. Ancak mimarın binayı Poltva nehrinin üzerine yapacak olması tartışmalara yol açar. Evet yanlış duymadınız Opera Binasının altından o zamanlar bir nehir geçiyor.

Şimdilerde ise Opera binasının alt tarafında gezdiğiniz zaman bu nehrin küçük bir bölümünü görebilirsiniz. Zygmunt Gorgolewski, 1897 yılında Opera Binasının inşaatına başlıyor ancak yapım süreci boyunca söylentiler ve dedikodular alıp başını gider, kendisi de yapının tamamlanmasını göremeden 1900 yılında hayata gözlerini yumuyor. Bazı söylentilere göre Zygmunt Gorgolewski’nin baskılara dayanamadığından intihar ettiği de söylenir.

Lviv'de Gezilecek Yerler
Lviv Opera Binası – Lviv Opera House

Aradan yüzyıl geçmesine ve birçok tartışmaya rağmen Opera Binası, Lviv’lilerin gururu olarak dimdik ayakta duruyor. Bugün Lviv Opera Binasının altından nehir geçmesi ise kimseyi endişelendirmiyor. Yaklaşık 1200 kişi kapasitesiyle sanat severleri buluşturmanın yanında, Lviv’in sembolü olmaya da devam ediyor. Aynı zamanda Lviv halkının bu binanın yapımında göstermiş olduğu olağanüstü fedakarlıklardan bir tanesi de binanın yapımına yaptıkları maddi yardımlarla destek olmalarıdır.

Nehrin Üzerine Kurulmuş Opera!

Birçok Avrupa opera ve tiyatrosu olağanüstü bir mimari geçmişi ile övünebilir ancak Lviv Opera Binası, nehrin üzerinde inşa edildiği için benzersizdir. Sahnenin altından akan Poltva Nehri, Opera binasının bulunduğu Svobody caddesinin altındaki derin merkez boyunca devam eder.

Lviv'de Gezilecek Yerler
Lviv Opera Binası – Lviv Opera House,

Klasik düzen mimarisi ilkelerine göre süslenen bina cephesi yatay kornişlerle üç katmana bölünmüştür. Üst cephede, “Drama”, “Komedi” ve “Trajedi” yi temsilen kanatlı bronz heykel üçlüsü bulunmaktadır. Tiyatronun iç dekorasyonu da dış çevresi gibi etkileyicidir. Yaldız, mermer, dekoratif boyama ve heykellerden oluşan iç yapısı, Lir çalgısına benzeyen bir biçimde tasarlanmıştır.

Lviv'de Gezilecek Yerler
Lviv Opera Binası “Kuğu Gölü Balesi”, Lviv’de Gezilecek Yerler

Avrupa’nın bu kültür kokan şehrinde en çok dikkatimi çeken şeylerden bir tanesi opera seyircisinin çoğunlukla gençlerin oluşturmasıydı. “Kuğu Gölü Balesi” ni izlediğim Lviv Opera’sında salon neredeyse tamamen doluydu ve gençlerin ilgisi çok fazlaydı. Bu da Lviv’in gerçek bir kültür şehri olduğunu gösteriyor.

Lviv'de Gezilecek Yerler
Lviv Opera Binası

Lviv Opera Binası’nın alt katında bulunan ve cafe olarak işletilen bölüm de ayrıca görülmesi gereken yerlerdendir. Burada binanın altından geçen Poltva nehrini görebilirsiniz.

Lviv Opera Binası Turları

Lviv’de gezilecek, görülecek yerlerin başında gelen, Lviv Opera’sı bugüne kadar birçok uluslararası sanatçıyı da ağırlamıştır. Opera Binası’ndaki etkinliklerin yanısıra tur olarak ta gezebilmeniz mümkün. Bir günlük turun yaklaşık fiyatı 10 grivny civarındadır. Ancak böyle önemli bir operada bir akşamlığına da olsa Lviv gece hayatına ara verip mutlaka bir etkinliğe katılmanızı tavsiye ederim.

“facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!”

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

İyi seyirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.