Belvedere Sarayı, Bahçeleriyle Bir Viyana Güzeli

0
1429
views
Bizi Paylaş!

Shönnburnn Sarayı‘ndan sonra Viyana’nın bahçeleriyle, sanat eserleriyle bir diğer görülmesi gereken muhteşem sarayı olan Belvedere Sarayı’nı geziyoruz. Belvedere Sarayı, Viyana’nın Landstrasse bölgesinde iki parçadan oluşan barok stilde bir saraydır. Parkları devası bahçesiyle birlikte gerçekten bir Viyana Güzeli Belvedere...

1668-1745 yıllarında Prens Eugen tarafından mimar Johann Lucas von Hildebrandt´a yaptırılan Belvedere Sarayı, barok yapıların birbirine çok geniş ve gözalıcı bir bahçe ile bağlanmış, Yukarı ve Aşağı Belvedere Sarayı olarak iki parçadan oluşmaktadır.

Viyana'da Gezilecek Yerler Belvedere Sarayı
Belvedere Sarayı Giriş Kapısı

Bugün müze olarak kullanılan yapılarda çok önemli tarihi tablolar da bulunmaktadır. Yukarı Belvedere Sarayı´nın en önemli özelliği 15 Mayıs 1955’da Avusturya’nın II. Dünya Savaşı’ndan sonra özgürlüğüne kavuştuğu anlaşmanın burada imzalanmış olmasıdır.

Belvedere Sarayları 1752 yılında İmparotoriçe Maria Theresa’ya satılmış ancak kendileri orada hiç yaşamamış, sadece eşyalarını saklamak ve sanat eserlerini sergilemek olarak kullanmışlar. Ehh Viyana’da saray bolluğu olunca böyle oluyor işte…

Viyana'da Gezilecek Yerler: Belvedere Sarayı
Belvedere Sarayı

Yukarı Belvedere Ortaçağ’dan bugüne Avusturya sanatını gösteren bir sanat galerisi konumunda bulunurken, Aşağı Belvedere ise prensin yaşam alanı için yapılmış. Aşağı Belvedere ile Yukarı Belvedere karşılaştırıldığında, boyut, tasarım ve özellikle aralarındaki lüks farkı göze çarpar. Geniş bahçesi ile dünyanın en iyi Barok stilinde görülecek yerlerinden biri olarak kabul edilen saray,  sanat galerileriyle de Viyana’nın en çekici yerlerinden biridir.

Viyana'da Gezilecek Yerler: Belvedere Sarayı
Belvedere Sarayı Viyana Gezilecek Yerler

Efsanevi yaratıkların Barok heykellerinin yer aldığı Sarayın bahçesi boyunca ilerlediğinizde Aşağı Belvedere’nin en güzel görüntüsünü bahçenin bu eğimli bölgesinin üstünden görebilirsiniz. Halk arasında bu heykellere dokunmanın şans getirdiği söyleniyor. Hatta öyle ki bazı heykellerin “belli yerlerinin” “dokunmaktan” dolayı renk değiştirdiğini görebilirsiniz…

Viyana'da Gezilecek Yerler: Belvedere Sarayı
Belvedere Sarayı Barok Heykeller

Viyana gezilecek yerler denilince ilk akla gelen ve gerçekten en nadide saraylardan olan Belvedere Sarayının içerisinde fotoğraf çekilmesine izin veriliyor ancak tabloların olduğu bölümlerde fotoğraf çekilmesi maalesef yasaktır.

Belvedere Sarayının son derece popüler olmasının en önemli nedenlerinden birisi de şüphesiz meşhur “Kiss” tablosu ile ünlü Avusturyalı sembolist ressam Gustav Klimt’in tablolarına ev sahipliği yapmasıdır. Dünya üzerindeki en geniş Gustav Klimt koleksiyonu, Belvedere Sarayı’nın içinde yer almaktadır.

Viyana'da Gezilecek Yerler: Belvedere Sarayı
Belvedere Sarayı Viyana

Belvedere Sarayı Nerede :

Viyana şehir merkezinin biraz dışında yer almasına rağmen toplu taşıma ile kolayca ulaşılmaktadır.

Tramvay D Schloss Belvedere istasyonunda inerek Üst Belvedere’ye en kolay yoldan ulaşabilirsiniz.  Aşağı Belvedere’ye ise Unteres Belvedere otobüs veya tramvay 71 ile ulaşılabilir.

Viyana’da gezilecek görülecek yerler burada bitmiyor. Viyana Gezi Rehberinde Viyana’nın diğer popüler mekanlarını geniş olarak anlattım. Karl Kilisesi, Schönnbrunn Sarayı, Hofburg Sarayı, Viyana Opera Binası, Viyana Müzeleri ile ilgili daha neler neler.

Viyana’ya yolunuz düşerse keyifli ve aylak geziler dilerim!

“facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!”

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.