Schönbrunn Sarayı, 1400 Odalı Muhteşem Saray

0
1580
views
Bizi Paylaş!

Sabah erken kalkıp kimseler yokken Schönbrunn Sarayı’nı ziyaret etmek istedim. Fazla kalabalık olmadan rahat fotoğraf çekebilmek için. Ancak ne mümkün zaten çok turist çeken bir şehir ve şehrin en yüksek cazibe merkezi Schönbrunn Sarayı. Bir de buna uzakdoğudan özellikle Çin ve Kore’den gelen turistlerin akını olduğunda siz düşünün kalabalıklığı. Ben kapıda sadece uzakdoğudan gelen turistleri getiren 20 tane otobüs saydım.

Schönbrunn Sarayı
Viyana’da Gezilecek Yerler : Schönbrunn Sarayı

Bu manzarayı görünce aklıma bir zamanlar ki Sultanahmet Meydanı geldi. Şu an in cin top atıyor. Turizmi deneyimsiz ve kültürsüz insanların eline teslim ettik. Bunun cezasını yıllarca çekeceğiz gibi görünüyor. Viyana bu işi gerçekten iyi yapıyor ve kültür turizmini dünyada belki de en iyi pazarlayan şehirlerin başında geliyor.

Schönbrunn Sarayı, Habsburg Hanedanının ilk başta doğal av merkezi ve yazlık rezidansı olarak kurduğu ve daha sonra Avrupa’nın en gösterişli sarayına dönüşmüş ve bugün Viyana’da gezilecek yerlerin başında gelir.

“Viyana’nın Versailles’i” olarak adlandırılan sarayda 1400’den fazla oda ve birçok büyük bahçe bulunmaktadır. Bu odalardan sadece 40 tanesi ziyaretçilere açıktır. Ziyaretler sadece turlarla mümkün olup, en önemli bölümlerinin Kral Franz Joseph ve Kraliçe Sisi olarak da bilinen eşi Kraliçe Elizabeth’e ait olanlar olduğu söylenmektedir. Özellikle odalarındaki dekor gerçekten muhteşem bir görüntüye sahiptir. İçeride aynı zamanda “Coach and Carriage Museum” adında bir müze bulunmaktadır.

Schönbrunn Sarayı
Viyana’da Gezilecek Yerler : Schönbrunn Sarayı

Habsburg Hanedanı’nın yazlık sarayı olarak kullanılan Schönbrunn Sarayı, Ülkede en önemli kültürel anıtları barındırdığından özellikle 1960’lardan beri Viyana’ya gelen turistler için cazibe merkezlerinden biridir.

Schönbrunn Sarayı
Viyana’da Gezilecek Yerler : Schönbrunn Sarayı

Schönbrunn Sarayı’nın yapılış hikayesi şöyle: Kutsal Roma İmparatoru II. Maximilian, 1569’da, bir tepenin altında Viyana nehrinde büyük bir su ovasını satın almış. II. Maximilian günümüzde sarayın bulunduğu bölgede kaynayan bir su görüp, sudan biraz içmiş ve tadını beğenerek, suyun üstüne bir çeşme yapılmasını emretmiştir. Çeşmeye de “güzel çeşme” yani Schönbrunn adı verilmiş.

Schönbrunn Sarayı
Viyana’da Gezilecek Yerler : Schönbrunn Sarayı

Ayrıca İmparator II. Maximilian, bu sarayın bahçesini eskrim yapılması avlanma bölgesi olarak hizmet vermesi için , sülünler, ördekler, karaca ve damızlık domuzlar konulması için emir vermiş.

Bahçeleri ve çeşmeleriyle tanınan 1400 odalı sarayın hayvanat bahçesi ise Avrupa’nın en eskilerinden olarak bilinir. Bu yazlık saray İmparator Franz Joseph’in eşi, Kraliçe Sissi’nin de en sevdiği mekanmış. İmparator I. Karl, 1918’de tahtı bıraktığını bildiren ve Habsburg Hanedanı hakimiyetine son veren anlaşmayı burada imzalamış.

1683’deki II. Viyana Kuşatması’nda, çevredeki binaları yok edilen Avrupa’nın en güzel saraylarından biri olan Schönbrunn Sarayı’nın ve bahçesinin yapımı ancak 1744-1749 yılları arasında İmparatoriçe Maria Theresia tarafından tamamlatılmıştır.

Schönbrunn Sarayı
Viyana’da Gezilecek Yerler : Schönbrunn Sarayı

19 uncu yüzyıl şaheseri olarak gösterilen Walnut Room (Ceviz Odası) ceviz ağacından yapılmış ve altın kaplama mobilyaları ile birlikte oldukça gösterişli ve zengin dekore edilmiş odalardan birisidir. Bir diğer önemli mekân da İmparator Franz Joseph’in hayatını kaybettiği yatak odasıdır.

Şüphesiz ki Sarayın en ilgi çekici hikayelerinden bir tanesi de henüz 6 yaşındaki Wolfgang Amadeus Mozart’ın Aynalı Salon’da İmparator Franz I. Stephan ve İmparatoriçe Maria-Theresia için çalması ve tüm dinleyenleri büyülemesi ile başlayan ve bir efsaneye dönüşen hikayesidir.

Schönbrunn Sarayı
Viyana’da Gezilecek Yerler : Shönbrunn Sarayı. Labirentler Imperial Palace

Palmiye Evi, Schönbrunn Sarayı

Schönbrunn Sarayı’nın giriş kapısından girdikten sonra bitkilerden yapılmış labirentleri takip ettiğinizde Sarayın doğu tarafında yer alan, dev çelik ve cam yapıdan oluşmuş, dünyanın en büyük botanik bahçelerinden birisi olan Palmiye Evine ulaşacaksınız. 1881-1882 Yıllarında inşa edilen Palmiye evi yaklaşık 4.500 farklı bitki türlerini barındırmaktadır.

Schönbrunn Sarayı
Viyana’da Gezilecek Yerler : Shönbrunn Sarayı, Palmiye Evi, Imperial Palace

Saray ve çevreleyen park kompeksi 1996 yılında UNESCO Tarih Mirası listesine dahil edilmiştir.

Sarayı gezmek için tur biletlerini internetten alabilir ve çıktısı ile birlikte giriş yapabilirsiniz. Bilet fiyatları gezilecek bölümlere göre 15-30 euro arasında değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda sarayda verilen konserleri de izlemek yaklaşık 45-70 euro arasında değişen biletlerle mümkündür. Biletleri aşağıda bulunan linkten alabilirsiniz.

https://www.schoenbrunn.at/en/our-tickets-and-prices/all-tickets-prices/

Schönbrunn Sarayı
Viyana’da Gezilecek Yerler : Schönbrunn Sarayı

Schönbrunn Sarayı’na Nasıl Gidilir?

Schönbrunn Sarayı’na ulaşım şehir merkezinden yürüme mesafesinde olmasına rağmen metro ve tramwayla da ulaşılması mümkündür.

Underground: U4, Schönbrunn station

Trams: 10 and 58, Schönbrunn station

Bus: 10A, Schönbrunn station, istasyonlarını kullanarak Shönbrunn Sarayı’na rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Viyana’da gezilecek yerler olarak; Belvedere Sarayı, Hofburg sarayı, Aziz Stephan Katedrali, Viyana Opera Binası (Staatsoper), Karlsplatz, Kunsthistorisches Museum, Augarten, Hundertwasser Evi, Stadtpark, Museumsquartier, Votiv Kilisesi’ni sayabiliriz.

“facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!”

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

Keyifli Geziler!

Schönbrunn Sarayı

Viyana’da Gezilecek Yerler : Schönbrunn Sarayı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.