Datça Gezi Rehberi – Yeryüzündeki Cennet

0
7612
views
Bizi Paylaş!

Datça’da Gezilecek Yerler’i, Datça Gezi Rehberi’nde yazmaya çalıştım. Bu yazıyı okuduktan sonra bavulunuzu alıp Datça’nın yolunu tutacaksınız, eminim…

En uzak mesafe ne Afrikadır, ne Çin ne Hindistan Ne Teyyareler ne de Yıldızlar, en uzak mesafe iki kafa arasındaki mesafedir birbirini anlamayan demiş şair…. Can Yücel…

Datça nasıl bir yer? Kargı Koyu
Datça Gezi Rehberi, Datça nasıl bir yer? Datça’da Gezilecek Yerler

Şair’in dediği gibi Datça hep uzak kalmıştı aklımda her ne kadar çok istesem de… Yıllardır gelmeyi hayal ettiğim ancak sadece hayalde ve planda kalan güzelim Türkiyemizin cennet yerlerinden birisi Datça…

Datça’ya geldiğimde şunu birkez daha iyi anladım, hayallerinizi ve planlarınızı asla ertelemeyin, göreceğiniz güzellikleri neden daha önce görmediğinize yanıyorsunuz sonunda.

Datça nasıl bir yer? Datça Liman
Datça Gezi Rehberi, Datça nasıl bir yer? Datça’da Gezilecek Yerler

Açıkçası Datça’nın bakir koylarını, yemyeşil doğasını, tertemiz havasını, yardımsever ve sıcakkanlı insanını tanıdıktan sonra çok fazla da yazıp herkesin benim gibi sırt çantasını alıp oraya hücum etmesini istemedim ancak belki aranızdan Datça’yı göremeyip de yazımı okuduktan sonra yeryüzündeki bu cennetten bir köşe olan yerleri görme fırsatı yaratırsınız diye düşündüm.

Öncelikle şundan bahsedeyim size anlatacaklarım 5 yıldızlı lüks oteller, en iyi lokantalar, clublar değil çünkü onları birçok reklam ve gezi sitelerinden zaten edinebilirsiniz. Benim gezilerim, ekonomik, ulaşımı otostop ve sırt çantam ile yaptığım ve yerel halkı daha yakından tanıma fırsatı bulduğum geziler.

Belki bu konuda da size fikir vermiş olacağım. Zaten Datça’da Gezilecek Yerler’i okuduğunuzda siz de bana hak vereceksiniz. Türkiye’nin sessiz tatil yerleri arasında olan bu cennet köşeye bayılacaksınız!

Datça Gezi Rehberi’nde; Datça Nerede? Knidos Nerede? Datça’da Gezilecek Yerler, Datça bükleri, Datça pansiyonları, Palamutbükü, Ovabükü, Datça Aktur sitesi, Datça Otelleri, Datça’da ne yapılır? Datça’da nerede konaklanır? Datça kamp alanları gibi soruları cevaplamaya çalışacağım.

Datça nasıl bir yer?
Datça Gezi Rehberi, Workaway, Petya Apart, Datça nasıl bir yer?

Datça’ya gelme sebebim Workaway gönüllü organizasyonu kapsamında (Workaway; partime çalışıp bunun karşılığında kalacak yer ve yeme içme imkanı sağladığınız bir türlü gönüllü organizasyonu) Datça Petya Apart’ta 2 hafta süre ile gönüllü olarak çalıştım. Petya Apart Otele Marmaris yönünden (zaten başka da geliş yönü yok) Datça merkez yönüne girdiğinizde şehir merkezine yürüyerek 10 dk.da ulaşabilirsiniz.

Petya Apart, Datça nasıl bir yer?
Datça Gezi Rehberi, Workaway, Petya Apart, Datça nasıl bir yer?

Villa apartlardan oluşan, Datça’nın belki de gördüğüm en büyük Apart Oteli. Yarı olimpik yüzme havuzuna sahip. Büyük ağaçlar, güller ve inanılmaz Datça manzarası ile gürültüden uzak ilk sıralarda tercih edebileceğiniz, tatilinizi yaparken kendinizi evinizden uzak hissetmeyeceğiniz bir mekan. Aynı zamanda Otel Müdür İlker Bey başta olmak üzere çalışan arkadaşlardan 2 haftalık gönüllü deneyimimde hepsinden çok ilgi ve alaka gördüm.

Datça'da Gezilecek Yerler
Datça Gezi Rehberi, Datça Kargı Koyu

Datça Nerede Yer Almaktadır? Datça Nasıl Bir Yer?

Datça, Akdeniz ve Ege Denizinin birleştiği yerde, Datça yarımadasında bulunur. Datça, Türkiye’nin en ucunda bulunan, sakin sessiz tatil yerlerinin başlarında gelen, Muğla ilimize bağlı, Türkiye’nin en güzel tatil yerlerinden bir tanesidir. Marmaris Datça arası 70 km. olup, virajlı ancak asfalt yollu ve yol boyunca keyif alarak aracınızı sürebileceğiniz bir yoldur. Özel aracınızla gelmeyecekseniz, Marmaris’ten sürekli kalkan dolmuşlarla Datça’ya ulaşabilirsiniz.

Datça nasıl bir yer? diye soracak olursanız; Datça koyları ve bükleriyle ün yapmış, Palamutbükü, Ovabükü, Hayıtbükü, Aktur Sitesi, Knidos, Datça Akvaryum Koyu, Kargı Koyu gibi sakin sessiz tatil yerlerinin başında gelir. Datça sahilleri, suyunun berraklığı, ulaşım kolaylığı, bakirliği ile büyüler.

Havası ise miss miss… ne rutubet ne nem var Datça’da. Sabah 6 da çakı gibi kalkıp doğru denize doğru gidiyor ve buz gibi deniz suyuna atıyorsunuz kendinizi…

Datça’da Gezilecek Yerler, Datça Gezi Rehberi

Eski Datça

Datça’daki gezimin ilk gününü Datça’nın ilk kurulduğu yer olan Eski Datça’ya ayırdım. Hani fotoğraflarını hep gördüğümüz rengarenk çiçeklerle donatılmış meşhur taş evleri, daracık sokakları ve tabii ki ünlü şairi Can Yücel ile ünlenmiş Eski Datça…. Datça merkezden yaklaşık 2 km uzaklıkta bulunan eski adı Dadya olan Eski Datça’ya dolmuşlarla veya Marmaris yönüne doğru gittiğinizde yaklaşık 10 dk. içerisinde ulaşabiliyorsunuz. Benim gibi yürümeyi seviyorsanız yaklaşık yarım saatte ulaşabilirsiniz hatta otostop bile çekebilirsiniz. Datça insanı o kadar sıcakkanlı ki sizi yolda bırakmayacaktır emin olun.

Ayrıca Eski Datça’nın klasik buluşma yeri olan eski muhtar “Orhanın Kahvesinin bir köşesinde şairin yarım bıraktığı Evin Şarabı’nı görebilir, bir yandan da yorgunluk çayınızı yudumlayabilirsiniz.

Datça'da Gezilecek Yerler
Datça Gezi Rehberi, Orhan’ın Kahvesi, Eski Datça, Datça’da Gezilecek Yerler

Eski Datça’da en çok ilgimi çeken yerlerden birisi de mimar sahibi tarafından restore edilen ve halen restoran ve otel olarak kullanılan yaklaşık 180 yıllık Kocca Ev. Datça tatilinizde tercih edebileceğiniz mekanlardan bir tanesi. Eski Datça’da  Can Yücel’in yaşadığı şiirlerini yazdığı evini yalnızca dışından görebilirsiniz çünkü ziyarete kapalı ve müze olarak kullanılmıyor sadece özel araştırmalar ve ziyaretler için ziyaretine izin verilmiş.

Datça'da Gezilecek Yerler
Datça Gezi Rehberi, Kocca Ev, Eski Datça, Datça’da Gezilecek Yerler

Tabii ki otantik ürünleri bulabileceğiniz Hürriyet abla’nın hediyelik eşya dükkanına da uğramadan geçmeyin derim.

Kargı Koyu

Kargı Koyu Datça’nın eşsiz koylarından bir tanesi. Teknelerin bakım için de yanaştığı ve denize açıldığı koy olarak biliniyor. Datça merkeze sadece 2,5 km. uzaklıkta bulunan Kargı’da herhangi bir yerleşim yeri yok. Zaten o yüzden bakir kalmış koylarından bir tanesi. Suyunun ılık olduğu söylenmişti bana ancak Nisan ayında pekte ılık olduğunu söyleyemem. Doğru söylemek gerekirse Datça’nın tüm sahillerinde inanılmaz bir temizlik ve suyun berraklığını görebilirsiniz. Kargı’ya şehir merkezinden kalkan dolmuşlar ile ulaşabilirsiniz.

Datça'da Gezilecek Yerler
Datça Gezi Rehberi, Datça Kargı Koyu, Datça’da Gezilecek Yerler

Hastane Önü Plajı

Hastane Önü Plajı,  Hastane Önü plajı adından da anlaşılacağı gibi Datça merkezdeki devlet hastanesinin hemen yanındaki plaj.  Sahili çoğu Datça plajları gibi çakıl taşlı. Ulaşımının kolay olması ve yine burada da tertemiz berrak denizinin olması halk tarafından çok tercih ediliyor. Sahilin üst tarafında bulunan cafe&restorantlarda eşsiz Datça manzarası ile yorgunluk gidereceğiniz mekanlar.

Kızlan Köyü

Datça Marmaris yönüne giderken yaklaşık 10 km. ileride bulunan Kızlan köyü ve Kızlanaltı Plajı sessiz ve sakinliği ile kafa dinlemek için ideal. Kızlan’a giderseniz muhakkak nefis çileklerinden yemeyi ihmal etmeyin.

Güllük Plajı

Güllük Plajı Datça’nın tek büyük oteli olan Perili Köşk ve Gölmar tesislerinin bulunduğu plajdır. Perili Köşk daha çok İngiliz turistlerin tercih ettiği bir otel. Farklı mimari yapısıyla kalmasanız bile muhakkak ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Sahili ise Datça’nın diğer sahilleri gibi harika.

 Perili Bay, Perili Köşk
Datça Gezi Rehberi, Perili Bay, Perili Köşk, Datça’da Gezilecek Yerler

Karaincir, Özil Sitesi

Datça Marmaris yönüne giderken yaklaşık 18 km sonra gelen Karaincir ya da Özil Plajı. Karaincir’e Datça’da kaldığım süre içinde 2 kez gittim. İlkinde otostop ile sağolsun 3 genç arkadaşın arabası ile gittim ve akşam saat 5 te yine oradan geçeceklerini dönüşte tekrar alabileceklerini söylediler.  Tabi ben Özil’in harika denizinde biraz fazla vakit geçirince onları yakalayamadım. Böylece hayatımda ilk defa gidiş-dönüş otostop tecrübemi kaçırmış oldum.

Datça'da Gezilecek Yerler
Datça Gezi Rehberi, Karaincir Datça, Datça’da Gezilecek Yerler

Özil’in sahili ince kum ve denizi oldukça sığ, belinize kadar gelmesi için bayağı yürüyorsunuz. Bu yüzden çocuklu aileler ve yüzme bilmeyenler tarafından daha çok tercih ediliyor. Karaincir sitesine geldiğimde yolda karşılaştığım Bülent Abi ile sohbet ettik hem de plajı tarif etti bana… Büyük şehirlerin gürültü patırtısından kaçıp cenneti tercih edenlerin mekanı diyebiliriz Karaincir Sitesine… Gerçekten hayran kaldım. Bülent abi de İstanbuldan kaçmış gelmiş buraya… Aman haa siz de tası tarağı toplayıp sakın gitmeyin, ev fiyatlarını yükseltmeyin önce ben gideceğim. Her ne kadar ben fazla kullanmasam da saat başı dolmuşlar Datça’dan Karaincir Sitesine hareket ediyor. Karaincir sitesinde bulunan Taş yapılardan oluşan Çümen Apart Otel’i konaklamanız için tavsiye edebilirim.

Knidos

Knidos, Datça’da antik kent dendiğinde ilk akla gelen ve Datça’da gezilecek yerlerin en başında gelen benim de en çok görmek istediğim yerlerin başında geliyordu. Gerçekten beklentimin çok çok üstünde hayran kaldığım ve saatlerce ayrılamadığım bir yer.  Erken saatlerde yola çıktım ve Knidos’a vardım. Hellenistik dönemde şarabı, zeytinyağı, merhemi, kapkacağı, seramikleri bütün dünyaya yayılmış Knidos’un sanat merkezi olmasının yanında din ve ticaret merkezi olarak ta öne çıktığını görmekteyiz. Geniş ve dağlık bir alan üzerine kurulmuş çok büyük bir antik kent olan Knidos’u tam anlamıyla gezmek için bir günün yeterli olduğunu düşünmüyorum. Hatta imkanınız var ise sabahtan gelip akşam gün batımını da izlemenizi tavsiye ederim.

Knidos,
Datça Gezi Rehberi, Knidos, Datça’da Gezilecek Yerler

Knidos antik şehirler içinde en görkemlilerden birisinin olması yanında muhteşem mavi ve yeşilin bütünleştiği doğasıyla da ayrı bir cennet… Kıyıda ağlarını toplayan bir çift gördüm ve kayıklarına yanaşıp fotoğraf çekmek için müsaade istedim. Bir tanesi izin vermeyince diğer tekneye yanaştım. Orda da bir çift ağlarını topluyordu. Kocası “tabi ki çekebilirsin” deyince teyze çıkıştı  “neyimizi çekecen! İrezilliğimizi mi çekecen!” diye. Ben de kendisine ölmeden cenneti gördüğünü hatta cennette yaşadığının farkında olup olmadığını sordum ve eşi ile birlikte gülüştük.

Dünyanın en eski coğrafyacılarından Strabon “Tanrı çok sevdiği kulunun uzun ömürlü olmasını isterse Datça Yarımadası’na bırakır.” demiş. Knidos’u görünce yüzyıllar öncesinde çok da doğru dediğini anlamış oldum.

Palamutbükü

Knidos’a veda ettikten sonra Palamutbükü’ne doğru yol aldım. Yol üzerindeki Çeşme köyünün kahvehanesinde bir soluklanmak istedim. Kahvede Recai Amcanın çay davetini geri çeviremedim. Dedim ya Datça’nın insanı gerçekten sıcakkanlı ve belki de başka bir tatil beldesinde rastlayamayacağınız şekilde sıcak davranıyorlar. Recai Amca’nın çayını içerken, kendisi oğlunun pansiyon işlettiğini söyledi. Palamutbükü’nde gördüğüm özgün pansiyonlardan bir tanesi Bedya Apart, bir sanatçının elinden çıktığı belli olan zaten müşterileri arasında ünlü sanatçıların bulunduğu şirin ve renkli bir pansiyon. Huzurla kalacağınızı düşünüyorum.

Datça'da Gezilecek Yerler
Datça Gezi Rehberi, Palamutbükü

Palamutbükü belki de Datça’nın en uzun sahili bulunan beldesi. Yemyeşil ağaçlarla kaplı, sahilinde birçok kafe ve restoranı bulabileceğiniz, şirin mi şirin pansiyonları bulunan bir yer. Palamutbükü’nün buz gibi denizinde yüzdükten sonra Mesudiye köyüne doğru yola çıktım. Mesudiye’ye yol alırken yol üzerinde Gerence ve Akçabük, Kurubük gibi harika koyları göreceksiniz ve kendinizi alamayacaksınız.

Hayıtbükü, Ovabükü

Mesudiye köyü içerisinde bulunan Hayıtbükü, Ovabükü plajları Palamutbükü’nün aksine ince kum, ve sakin deniziyle çocuklu aileler için ideal. Tabi ki pansiyon fiyatları da Palamutbükü’ne göre biraz daha pahalı. Ancak sakinlik ve doğa arayanlar için ideal bir yer. Datça kamp alanları içerisinde belki de en uygun yer diyebilirim Hayıtbükü ve Ovabükü’ne.

Datça'da Gezilecek Yerler
Datça Gezi Rehberi, Mesudiye köyü

Aktur Sitesi

Datça Merkeze yaklaşık 30 km uzaklıkta olan Datça Aktur Tatil Sitesi muhteşem çam ağaçları ile kaplı ve sahili kum, denizi ise Datça’nın tüm sahilleri gibi tertemiz. Datça Aktur Sitesi özel bir bölge olduğu için herhangi bir konaklama yeri bulunmamakta.

Datça Aktur sitesi
Datça Gezi Rehberi, Aktur Datça

Datça’da dikkatimi çeken en önemli noktalardan birisi inanılmaz zengin menülere sahip olan ev yemekleri lokantaları, hepsinin ismini tek tek sayamayacağım ancak Zekeriya Sofrası sadece Datça’da değil gördüğüm en kaliteli lokantalardan birisi. Özellikle Boraniyi şiddetle tavsiye ederim.

Datça'da Gezilecek Yerler
Datça Gezi Rehberi, Zekeriya Sofrası

Datça merkezdeki Kumluk plajında bulunan, geceleri masaları sahile taşınan ve inanılmaz güzellikteki balık restoranlarının atmosferi bir başka. Hüsnü’nün Yeri, Maradona, Kekik bunlardan bazıları.

Datça Köy Ürünleri

Datça gezinizi planlarken dönüş gününüzü mutlaka Cumartesi gününüze planlamanızı tavsiye ederim. Datça Merkez’de Cumartesi günleri kurulan pazarda mevsime göre, dalından yeni toplanmış erik, çilek, badem, organik sebzeler bulmanız mümkün. Datça’dan üzülerek ayrılırken yanınızda mutlaka zeytinyağı, badem ve meşhur Datça balından almayı da unutmayınız. Şehir merkezinde bulunan birçok köy ürünleri mağazalarından doğal ürünleri alabilirsiniz. Datça Köy Ürünleri mağazası da bunlardan bir tanesi.

Datça'da Gezilecek Yerler
Datça Gezi Rehberi, Datça’da Gezilecek Yerler

Datça’yı anlatmak için ne satırlar ne saatler yeter dostlar… Bu yüzden alın çantanızı ve gidin…Datça sizi bekliyor…. Datça Gezi Rehberi yazımı Can Yücel Usta’nın sözleriyle noktalıyorum…

İnsanlar vardır; berrak, pırıl pırıl bir deniz

Boşa gitmez ne kadar güvenseniz,

Dibini görürsünüz herşey meydanda,

Korkmadan dalarsınız sizi sarar bir anda,

İçi Dışı birdir çekinme ondan,

Her sözü içtendir, her davranışı candan…

Can Yücel

Datça'da Gezilecek Yerler
Datça Gezi Rehberi, Datça’da Gezilecek Yerler

“facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!”

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.