Aziz Stephan Katedrali, Viyana’nın Simgesi

0
1602
views
Bizi Paylaş!

Aziz Stephan Katedrali, (Stephansdom) Viyana’da mutlaka görülmesi gereken yerlerinden biri. İnanılmaz Gotik mimarisi ile herkesi büyüleyen Aziz Stephan Katedrali Viyana’nın merkezinde bulunan, 1147 yılında inşa edilmiş, Viyana’nın en önemli simgesi durumundaki katedraldir.

Viyana'da Gezilecek Yerler
Aziz Stephan Katedrali
Viyana'da Gezilecek Yerler
Aziz Stephan Katedrali

Hepimizin bildiği gibi tarihte Viyana’nın Türkler ve Osmanlı İmparatorluğu ile ilişkileri çok sıkça ve sıcak sahnelere şahit olmuştur. Viyana, Osmanlı İmparatorluğu tarafından birincisi 1529 yılında Kanuni Sultan Süleyman Han, ikincisi ise 1683 tarihinde Merzifonlu Kara Mustafa Paşa tarafından olmak üzere tarihinde iki kere kuşatılmıştır. Her iki kuşatmada da iki tarafında büyük kayıpları olmuştur.

Tarihçi Yazar, Halil İnalcık Tarihçilerin Kutbu kitabında Viyana Kuşatmasından şöyle bahseder :

“Muhasarada Osmanlı başkumandanının büyük hatası oldu. Merzifonlu, Viyana düşmek üzere sanarak, Yeniçerileri, yani ateşli silahlar kullanan ordunun büyük kısmını metrisler içinde bıraktı. Onları gelen düşmana karşı almadı orduya, o yüzden müthiş bir yenilgi, panik oldu. Tam bir katliam…”

Viyana'da Gezilecek Yerler
Aziz Stephan Katedrali Tavan Freskleri

“…Napolyon nasıl Fransa’yı mahvetmişse, Osmanlı’yı da Merzifonlu Mustafa Paşa mahvetmiştir; düşüncesiz, mağrur bir adamdı. Halbuki bizde hala korunur. Tarihçi olarak Merzifonlu’nun büyük hata yaptığını yazdım; nitekim Budin beylerbeyi onu uyarmıştı. Merzifonlu’nun Avrupa ordularının silah gücü hakkında bir fikri yoktu…”

“…Almanya Avusturya iyi hazırlık yapmıştı, Merzifonlu yüz binlerce insanı oraya götürse gene kazanamazdı, çünkü Almanya o zaman askeri bakımdan çok güçlüydü. Onu kestiremedi. Budin beylerbeyi hudutta olduğu için biliyordu o şartları, Viyana’ya gitmeyin, dedi ama dinletemedi…”

Viyana'da Gezilecek Yerler
Aziz Stephan Katedrali Minber

Viyana’yı, savaşmadan ve kan dökmeden fethedebilirim diye düşünen Kara Mustafa Paşa ordunun ihtiyacı olan ağır topları kuşatmada kullanma gereği duymamıştı. Aslında bu bir Osmanlı geleneğiydi. Birçok kuşatmada surlardaki toplar kalelerden taşınır ve çok etkili olurdu.

İkinci kuşatma sonrasında ağır darbe alan Osmanlı İmparatorluğu’nun geri çekilişi Viyana’da yenilgi olarak kabul edilmiş ve bu yenilgiyi ölümsüzleştirmek adına Innere Stadt bölgesinde bulunan ve bulunduğu meydan ile aynı ismi taşıyan Aziz Stephan Katedrali‘ne Osmanlı askerini ayaklar altına alındığı bir heykel yapılmıştır.

Viyana'da Gezilecek Yerler
Aziz Stephan Katedrali Viyana’da Gezilecek Yerler

Osmanlı İmparatorluğu’nun kuşatmaları sırasında Viyana halkı için sığınak haline gelen Aziz Stephan Katedrali aynı zamanda birçok savaşa tanık olmuş ve Viyana’nın özgürlük sembolü haline gelmiştir. İkinci kuşatmada geri çekilen Osmanlı İmparatorluğu’nun arkasında bıraktığı metal eşyaların toplanması ve toplanan metal eşyaların eritilmesi üzerine Türk Çanı olarak da bilinen ”Pummerin Çanı” yapılmıştır. 1711 yılında Çan ustası olan Johannes Archamer tarafından 300 farklı teçhizatın (Osmanlıdan kalan toplar, gülleler, kılıçlar ve diğer materyaller) eritilip, 316 santim çapında ve 22,5 ton ağırlığında dev bir çan haline getirilmiştir.

Viyana'da Gezilecek Yerler
Aziz Stephan Katedrali Pummerin Çanı

II.Dünya Savaşının patlak vermesiyle ve Avusturya’nın, Amerika, Almanya ve Rusya gibi büyük devletlerin arasında savaşta kalmasından dolayı katedral büyük hasarlar görmüş, çatısı yanmış ve Pummerin Çan’ı yere düşerek parçalanmıştır. Parçalanan çanın yerine Yukarı Avusturya Eyaleti’nin (Oberösterreich) Sankt Florian kentinden yirmi ton ağırlığında olan ve yeniden ülkenin en büyük çanı haline gelen Pummerin Çanı yeniden yapılmış. 1952 yılında yapımı biten çan, uzun uğraşlar sonucu 5 Ekim 1957 tarihinde bugünkü yeri olan kuzey kulesine konulmuştur. Çanın üzerine demirden yapılan yeniçeri başları ve II. Viyana Kuşatması’nı hatırlatan bir tablo yapılmıştır.

Katedralinin çan kulesinde 1534’de görevlendirilen; Osmanlı Akıncılarının yaklaştığını görüp çan çalarak Viyanalı’lara haber vermekle görevli bir asker, ancak 1956’da Viyana Belediye meclisince “artık bir Osmanlı tehlikesi kalmadığından” ve bu görevin lüzumu olmadığı için kaldırılmıştır. Niye o kadar beklemişler açıkçası ben de anlamadım.

Viyana'da Gezilecek Yerler
Aziz Stephan Katedrali Viyana’da Gezilecek Yerler

Sadece Avusturyalılar ve Viyanalılar için değil Viyana’yı ziyaret eden turistler için de taşıdığı tarihi tanıklıktan dolayı önemli bir merkez olan Aziz Stephan Katedrali, Viyana seyahatimde neredeyse günün her saatinde kalabalık gördüğüm bir yer.

Aziz Stephan Katedrali Ulaşım :

Viyana gezilecek yerler‘in başında gelen Aziz Stephan Katedrali Viyana şehir merkez noktasında bulunduğundan ulaşımı çok kolay. U3 Metro hattının Stephansplatz durağında indiğinizde Katedral karşınızda olacaktır.

“facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!”

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.