Rynek Glowny, Krakow Old Town’da Eğlencenin Adresi

0
1666
views
Bizi Paylaş!

Krakow Old Town, Tarihi Ana Meydan, Krakow’un bir ortaçağ şehri olduğunu gösteren en önemli simgelerinden biridir. Türkçe anlamı Tarihi Ana Meydan olan Rynek Glowny, ingilizce olarak da “market square”, “Krakow Old Town” “main square” ya da “old town square” olarak telaffuz edilir. İngilizce olarak “Main Market” olarak telaffuz edilse de Polonyalılar bunun yanlış bir tercüme olduğunu söylerler. Ben bu tarihi mekanları genellikle orijinal ismiyle söylemeyi tercih ederim.

Avrupa’nın ortaçağ kent meydanlarının en büyüğü olan, St. Florian Kapısı ile muhteşem Wawel Kalesi arasında uzanan ve büyüklüğü yaklaşık 10 dönümlük bir alanı kaplayan, kendi başına bir tarzı vardır. Avrupa’nın en eski meydanı olarak bilinen Planty Park’ın çevrelediği Arnavut kaldırımlı Tarihi Ana Meydan, Krakow’da gezilecek yerlerin en başında gelir. Aynı zamanda, dünyanın tartışmasız en güzel meydanlarından biridir.

Tarihi Ana Meydan, Krakow
Krakow Old Town St.Mary Kilisesi

Krakow’un UNESCO tarafından 1978’de Dünya Mirası Listesine ilk olarak dahil edilen yerlerden bir tanesi. Papa II.Jean Paul’ün Krakow’lu olması, Avrupa’nın en eski 2.Üniversitesinin burada bulunması bu güzel ortaçağ şehrinin yılda yaklaşık 10 milyon turist çekmesinin tesadüfi olmadığını gösteriyor.

Eski Polonya başkenti olan Krakow’un, Tarihi Ana Meydanında, her saat başı borazan sesi ile “hejnal” adlı ezginin seslendirilerek ortaçağı anımsatan St.Mary’s Basilica (Meryem Ana Kilisesi), Polonya kehribarlarından yapılmış harika takıların bulunduğu Sukiennice (Kumaş Pazarı) ve daha birçok tarihi mekanın yanısıra, Krakow gece hayatının renkli mekanları, restoranlar, cafeler ve müzeler de bulunmaktadır.

Sukiennice, Old Town, Krakow
Sukiennice, Kumaş Pazarı, Krakow Old Town

Krakow Old Town, Ortaçağ’da olduğu gibi bugün de şehir hayatının odağı ve Krakow’un kalbi haline gelmiş. Krakow sakinleri ve ziyaretçileri buraya, birbirleriyle tanışmak, iş yapmak, dükkanlarda alışveriş yapmak ve sayısız lokanta, kafe ve kulüpte eğlenmek için geliyorlar. Aynı zamanda şehirdeki en popüler açık hava etkinlikleri, müzikal, tiyatro, ticaret, siyaset ile ilgili hizmetler de burada verilmektedir.

Krakow Tarihi Ana Meydan olarak bilinen Rynek Glowny’nin tam ortasında kurulan pazarda birbirinden çeşitli sokak yemeklerini tatmak mümkündür. Polonya yemek kültüründe çok yaygın olarak kullanılan patates haşlama ve kızartmaları, salata çeşitleri ve genellikle domuz etinden yapılmış olan şiş kebaplar mevcuttur.

Krakow Market Square
Krakow Old Town

Beni en çok şaşırtan ise Eskişehir’in ünlü tatlısı tahin helvasıyla burada karşılaşmam olmuştur. Turecka Chalwa (Türk Helvası) adında sattıkları helva’yı daha sonra Polonya’nın bir diğer şehri Wroclaw’da da görmüştüm. Ancak satıcılar İngilizce bilmediği için Polonya’da nasıl bu denli meşhur olduğu konusunda herhangi bir bilgi edinemedim.

Krakow old town
Krakow Old Town

Krakow Tarihi Ana Meydan aynı zamanda devasa atları ve kadın sürücüleriyle birlikte süslü faytonları turistleri cezbeden Krakow’da gezilecek önemli noktalardan bir tanesidir.

Krakow Old Town
Krakow Old Town Faytonları

Krakow Old Town Gece Hayatı

Krakow özellikle Erasmus öğrencilerinin en çok tercih ettiği Avrupa şehirlerinden biri. Hal böyle olunca Rynek Glowny eğlence hayatının da merkezi durumuna gelmiş. Birçok pub, club bulunmasına rağmen Krakow gece hayatının en popüler mekanı tartışmasız Klub Pod Jaszczurami.

Gürültülü ve kalabalık mekanlardan hoşlananlar için Sovyet dönemi stiline sahip Społem Deluxe’de tavsiye edilebilecek mekanlar arasında. Diğer Avrupa şehirlerinde olduğu gibi Krakow’da da club veya barlara girdiğinizde kapıda niye geldin? damlı mısın damsız mısın? ne içeceksin? gibi sorular yoktur. İsteyen gelir özgürce eğlenir, içecekse içer içmeyecekse içmez.

Yani Krakow gece hayatı dendiği zaman Türkiye’deki mantığı düşünmeyin, burada parası olan da olmayan da eğleniyor. Zaten bu yüzden de Türk öğrencilerin Erasmus için en çok tercih ettiği şehirlerden bir tanesi Krakow.

Orta Avrupa’nın birçok şehrinde gördüğüm sarhoş olup dağıtan “şımarık İngiliz turistleri” burada da sıklıkla görmeniz mümkün. Rynek Glowny’ni de gece olsun gündüz olsun elinde broşürlerle size yaklaşan ve striptiz clublara davet eden birçok genç kız göreceksiniz Şaşırmayın, belki de Avrupa’da en sıklıkla bulunan mekanlardan bir tanesi burası. Ancak hepsinin turist çekmek için birer “para tuzağı” olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.

Tarihi Ana Meydan, Old Square, Krakow
Krakow Geceleri, Krakow Old Town

Krakow Old Town Önemli Tarihi Olayları

Tarihi Ana Meydan kentin cazibe merkezi olmuş ve düşünün ki 1200 lü yıllardan kalma bir meydan olmasına rağmen bu zamana kadar çok az değişikliğe uğramış. Krakow Tarihi Ana Meydan’da gezerken adeta ortaçağı yaşayacağınıza eminim. Tarihte idamlardan, kutlamalara kadar birçok sahneye tanıklık etmiş.

Bunlardan en ünlüsü; 1776’da Amerikan Bağımsızlık Savaşı’nda Washington tarafında savaşan, askeri eğitim görmüş yetenekli Polonya’lı bir mühendis olan Tadeusz Kosciuszko‘nun yapmış olduğu devrimci ayaklanmadır. Tadeusz Kosciuszko, devrimci davaya hizmet ederek, Amerika’da İngilizlerin Saratoga’da yenilgiye uğratılmasını başarmış ve West Point’teki askeri surların inşasını denetlemiş.

Savaşın sona ermesiyle Polonya’ya dönmüş ve Rusya’nın ve diğer yabancı güçlerin ulusları bölmesine karşı cesur fakat nihayetinde başarısız bir ayaklanma başlatmış. Rusya’da birkaç yıl hapis yatan Kosciuszko, Birleşik Devletler’e dönmüş ve burada kahraman olarak karşılanmış. Kosciuszko, hayatının geri kalanında, hala yabancı kontrolünün elinde bulunan ülkesine hiç bir zaman dönememiş ve 1817’de İsviçre’de sürgünde ölmüş.

Old Town Restoranları, Krakow
Krakow Old Town

Rynek Glowny’de dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan bir tanesi de para bozdururken change office’lerin tabelalarına aldanmayın. Euro Polonya’da geçmediğinden Polonya para birimi olan zloty’e çevirmeniz gerekiyor. Tabelalarda yazdıkları rakamlar onların euro satışları oluyor genelde ve bazı ofisler alış-satış arasında inanılmaz fark koyuyorlar.

Polonya çok pahalı bir ülke olmamasına rağmen son bir yılda euro’daki fırlama nedeniyle bir sene önce Zloty=TL dengesi yaklaşık 1,5 kat iken bugün (2017) kafa kafaya gelmiş bulunmaktadır. Paranızı Zloty’e çevirirken özellikle sorun ve Tarihi Ana Meydan çevresinde bozdurmamaya özen gösterin.

Krakow’da gezilecek en önemli yerlerden bir tanesi olan Krakow Old Town’ı gözlemlediğim şekilde sizlere anlatmaya çalıştım. Umarım Krakow gezinizden keyif alırsınız.

“facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!”

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

Keyifli ve Aylak Gezmeler!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.