Wawel Kalesi Krakow’un Görkemli Tarihi

0
2336
views
Bizi Paylaş!
Krakow’da gezilecek yerlerin en başında gelen, hatta Polonya’nın en turistik mekanlarından olan Wawel Kalesi, Avrupa’nın en görkemli ortaçağ kalesidir.

Bir tarafı Krakow diğer tarafı Polonya’nın en uzun nehri olan Vistül Nehri (Wisla) manzaralı, etrafı surlarla çevrili, Wawel Kalesi, Krakow’un en çarpıcı ve etkileyici eseri desek sanırım kimse itiraz etmez.

Wawel
Wawel Kalesi Krakow

Wawel Kalesi, özellikle sanatseverlerin saatlerce vakit geçirebileceği,  içerisine girdiğinizde bir kaleden çok fazlasını göreceğiniz, Polonya için kutsal sayılan bir mekandır. Kale, Katedral ve şehre hakin olan tepe olmak üzere üç ana bölümden oluşmaktadır.

Wawel Kalesi’nin, Vistül nehrine bakan yamacındaki merdivenlerden aşağıya doğru indiğinizde göreceğiniz bir ejdarha mağarası var. Korkmayın! İçerisinde bir ejdarha yok sadece bir efsane. Krakow‘da nereye giderseniz gidin bu ejderha ile karşılaşıyorsunuz, çikolata ejderha, peluş ejderha, t-shirtlerin üzerinde ejderha ve hatta ejderha heykeli! Krakow’un sembolü olan ejderha ile ilgili bazı efsaneler var. Bu efsaneler Krakow‘un kuruluşu ile ilişkilendirilmiş. Her biri farklılık gösterse de efsanelerin bilinen en ortak yanı ejderhanın Vistül Nehrine bakan yamaçta bulunan sarayında, Kral Krakus zamanında yaşamış olması.

Vistül Nehri
Wawel Kalesi, Vistül Nehri’ne bir bakış…. Wawel Kalesi Krakow

Ejderhanın iştahı o kadar çokmuş ki bir oturuşta bir ineği yermiş tatlı olarak da bir Polonyalı kız kurban götürürmüş. Polonya halkı ejderha artık diyete başlasın diye dua edip dururlarmış. Ejderhanın gözü o kadar açmış ki, şehirde artık Polonyalı kız kalmamış. Kralın kızından başka! Tabii Kralın kızı değerli. Kral kızını ejderhaya kurban etmemek için ejderhayı öldürene kızını vereceğini ilan etmiş.

Birçok genç bu uğurda hayatını kaybetmiş Krakow’da. İçlerinde en cesuru bir ayakkabı ustası olan Dratewka, ejderhaya akşam yemeğinde yemesi için, içi asit dolu bir inek vermiş. Ejderha bunu yiyince o kadar susamış ki tüm Vistül’ün suyunu içip tüketmiş. ve sonunda patlayarak ölmüş. Tabii ki bu bir efsane Vistül Nehri hala akıyor ve tabii ki ejderha da Krakow’un her noktasında güzel bir pazarlama örneği olarak yaşamına devam ediyor.

Wawel Kalesi Tarihi

Bin yıllık bir tarihe sahip Wawel Kalesi, Polonya tarihinde önemli bir siyasi güç ve yönetim merkezi haline gelmiş.

Polonya tarihinde, 1595’de kaledeki bir yangın sonrasında, binanın yanmış kısmını Barok tarzında yeniden inşa ettiren hükümdar Sigismund III Waza, Wawel Kalesi üzerinde güçlü bir etki bırakmış. Ancak ondan sonra gelen kralların, merkezi Varşova’ya taşıması, kalenin önemini yavaş yavaş yitirmesine sebep olmuş.

Krakow'da Gezilecek Yerler, Wawel Kalesi Krakow
Wawel Castle, Wawel Kalesi Krakow

Polonya’nın 1795’de bağımsızlığını kaybetmesinden sonra, Rusya, Prusya ve Avusturya arasında paylaşılan ülke daha sonra Avusturyalıların eline geçmiş ve Wawel Kalesi’ne yerleşmişler. Wawel Kalesi’nin yeni sahipleri bu dönemde, kale ve bazı binaları bir askeri hastaneye dönüştürmüşler ve kiliseler de dahil olmak üzere bazılarını yıkmışlar.

Polonya 1918’de bağımsızlığını kazandığında, Devlet Başkanı’nın resmî ikametgahı ve tarihi müzesi olarak hizmet etmiş. .Polonya tarihinde birçok işgale tanıklık yapan Wawel Kalesi bu dönemde bir çok kez el değiştirmiş. II.Dünya Savaşı sırasında Alman işgalinde Nazi genel Valisi Hans Frank’ın karargahı olarak da kullanılmış.

Birçok kez el değiştiren ve sayısız restorasyon gören Wawel Kalesi bu sebeple Ortaçağ, Romanesk, Rönesans, Gotik ve Barok dahil karmaşık bir mimariye sahip hale gelmiş.

Wawel Kalesi Katedrali ve Müzesi

Kale’nin içerisinde bulunan, çok görkemli bir görselliğe sahip.olan Wawel Katedrali ise 1020 yılında yapılmış. 1364 yılında bugünkü halini almış. Daha sonra etrafına başka yapılar eklenerek büyütülmüş. İçerisinde bir çok Aziz’e adanmış muhteşem şapelleri bulunan Katedral, Wawel Kalesi’nin en önemli bölümüdür.

Ceylan derileriyle kaplanmış görkemli duvarları, ahşap işçiliklerinin yanında müzede sergilenen en göz alıcı sanat eseri ise ünlü ressam Leonardo Da Vinci’nin Türkçeye Kakımlı Kadın adıyla çevrilmiş kadın portresi The Lady with an Ermine.

Leonardo Da Vinci’nin yaptığı 4 kadın portresinden biri olan The Lady with an Ermine, çoğunlukla ressamın en ünlü eseri Mona Lisa ile kıyaslanmıştır.  Portre’ye konu olan kadın, Cecilia Gallerani, bir asilzade olmasa da, güzelliği, edebiyata düşkünlüğü ve eğitimi ile Milano Dükü’nü etkilemeyi başarmış ve Dük’ün metresi olmuş. Eserin yapıldığı zamanlarda Milano Dük’ü adına çalışan Leonardo Da Vinci’nin bu eseri Dük’ün isteği üzerine yaptığı söylenir. 

Krakow'da Gezilecek Yerler, wawel castle, The Lady with an Ermine,
The Lady with an Ermine, Wawel Kalesi Krakow

Resme konu olan, genç kadının kucağında tuttuğu “kakım” o dönemde soyluların kürkü için beslediği beyaz renkli, bir çeşit gelincik imiş. Bembeyaz kürkü ile dikkat çeken kakım, zarafetine o kadar düşkünmüş ki, kürkünü kirletmemek için avcılardan kaçtığında bile çukurlara, çamurlara bulaşmazmış. İşte bu yüzden de zarafetin, saflığın ve temizliğin simgesi olmuş.  

Müzenin koleksiyonları inanılmaz zengin ve çeşitli. Sadece seramik kısmında İtalya’dan Japonya’ya, St.Petersburg’dan Viyana’ya kadar birçok yerden gerek satın alma gerekse bağış yoluyla tam 1400 eser bulunmakta. İtalyan ve Fransız ressamların yaptığı yüzlerce eserler, yine İtalya’dan getirtilen mobilyalar, Polonya krallarının kullandığı kılıçlar ve silahlar müzede sergilenmektedir.

Wawel Castle
Krakow’da gezilecek yerler, Wawel Kalesi Krakow

Kale’nin girişinde bulunan kafeteryasından girdiğinizde burada türlü türlü hatıra eşya alabileceğiniz bir mağaza bulunuyor. Aynı zamanda buradan müze için biletlerinizi de alabilirsiniz. Katedral girişleri 12 Zloty ancak Pazar günleri öğleden sonra ücretsiz olarak girebilirsiniz.

Ulaşım

Krakow’un en önemli gezilecek yerlerinden olan Wawel Kalesi,Tarihi Ana Meydan, Rynek Glownynin sınırında bulunduğundan tarihi sokaklardan yürüyerek yaklaşık 10/15 dk. da ulaşabilirsiniz. Ortaçağ’ı hissedeceğiniz ve Krakow Gezinizin tadını çıkartacağınız mutlu ve Aylak Geziler!

“facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!”

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.