Viyana Gezilecek Yerler – Viyana Gezi Rehberi

0
2786
views
Bizi Paylaş!

Klasik Müziğin Başkenti, sarayları, müzeleri, parklarıyla ünlü, Mozart’ın, Beethoven’ın notalarıyla yoğrulmuş Viyana gezilecek yerler nereler? Viyana nasıl bir şehir? Viyana pahalı mı? gibi sorular vardı kafamda.

Tam bunları düşünürken Pegasus’un yapmış olduğu kampanya’da 80 Tl. olan Viyana uçuşunu görünce noluyo yaa dedim?  Uzun süredir görmek istediğim klasik müziğin başkenti olan Viyana’ya adım attım. Tabi online check-in lerle birlikte bu uçuş bana 65 Tl. ye geldi! Taksi parası değil mi?

Habsburg İmparatorluk
Viyana Gezilecek Yerler Hofburg İmparatorluk Sarayı

Pegasus üyeliğinizi oluşturduğunuzda Pegasus’un yaptığı kampanyalar anlık olarak SMS veya email yoluyla size ulaşıyor. Online check-in ve Pegasus kredi kart ile yaptığınız alışverişlerden aldığınız uçuş puanlarıyla da uçak biletiniz neredeyse bedavaya geliyor.

Viyana'da gezilecek yerler
Viyana Gezilecek Yerler Tuna Nehri

Viyana Gezi Rehberi

Havaalanından merkeze ulaşmak için birçok Avrupa kentinde olduğu gibi Viyana’da da günlük, 2 günlük, 3 günlük veya haftalık metro, tramway ve otobüslerde geçen biletleri var. Tek kullanımlık biletin 2,2 euro olduğu Viyana’da 48 saatlik bileti 13,5, 72 saatlik bileti ise 17 euro ya temin edebilirsiniz. Ancak havaalanından merkeze geçmek için ilk seferde 1,79 euroluk ayrı bir bilet almak zorundasınız. Bu bakımdan kalacağınız süreye bağlı olarak çoklu bilet almanız daha ekonomik olacaktır.

Viyana Gezi Rehberi
Viyana Gezilecek Yerler

Avusturya’nın başkenti ve en büyük şehri olan Viyana aynı zamanda ülkenin dokuz eyaletinden yüzölçümü bakımından en küçüğüdür. Yaklaşık 2 milyonluk nüfusuyla ülkenin en kalabalık kentidir. Çevre ilçeleriyle birlikte Viyana’da yaklaşık iki milyonu aşkın insan yaşar, ki bu da Avusturya nüfusunun yaklaşık dörtte biridir.

Nüfus bakımından Avrupa Birliği’nin en büyük onuncu kenti olan Viyana, yüzyıllar boyu Habsburg hanedanının yerleşim yeri olmuş ve bu süre boyunca Avrupa’nın kültürel ve politik merkezlerinden biri haline gelmiştir. Kent, Londra, New York ve Paris’ten sonra iki milyon nüfusuyla dünyanın en büyük dördüncü kentiyken, I. Dünya Savaşı sonrasında nüfusunun dörtte birini kaybetmiştir.

Viyana coğrafi konumu ve çoğu imparatorluğuna yıllarca başkentlik yapmış olmasından dolayı gerek mimari gerekse kültürel açıdan Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biridir. Günümüzde hala  Habsburg hanedanının izlerini taşıyan eski kent merkezi ve Schönbrunn Sarayı Avusturya devletinin başvurusu üzerine Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü tarafından Dünya Kültür Mirası olarak kabul edilmiştir. Şehir merkezinde bululan Aziz Stefan Katedrali Viyana’nın sembolü olarak kabul edilir.

Viyana müzeleri
Viyana gezilecek yerler Viyana Gezi Rehberi

19 uncu yüzyılın sonlarından 1938’e kadar şehir, yüksek kültür ve modernizmin bir merkezi olarak kalmıştır. Bir Dünya Müzik başkenti olarak kabul edilen Viyana, Beethoven, Brahms, Bruckner, Mahler ve Richard Strauss gibi bestecilere ev sahipliği yapmıştır. Bugün Viyana hala Mozart ve bu bestecilerin sayesinde dünyanın birçok yerinden turist çekmektedir. Dünyada kültür turizmini en iyi uygulayan şehirlerden biridir.

Ülkemizin arkeoloji, tarih, kültür zenginliği açısından Avrupa’dan çok çok ileride olmasına rağmen bu zenginliğini turizme yönlendiremediğini görünce insan açıkçası kahroluyor. Bu konuda turizmin duayenlerinden Faruk Pekin’in “Çare Kültür Turizmi” kitabını okumanızı tavsiye ederim.

Mozart Kimdir?

Viyana hakkında ilk akla gelen şüphesiz Mozart olur. Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük müzik dehalarından birisi olan Wolfgang Amadeus Mozart, 27 Ocak 1756’da Salzburg’da doğmuş. Kemancı ve besteci Leopold Mozartın oğlu olarak dünyaya gelen Mozart, ablası Maria Anna gibi küçük yaşta piyano çalmaya başlamış. Baba Mozart çocuklarındaki bu yeteneği görünce bir Avrupa turnesine çıkarlar. Ailesiyle birlikte önce Münih ardından Viyana’ya konserlere giden Mozart kısa sürede Avrupa’da tanınır ve Viyana’ya yerleşir.

Kısa hayatı hep zorluklar ve sıkıntılarla geçen Mozart ömrünün son dönemlerinde yine sıkıntılı günler geçiriyordu. Aldığı bir sipariş üzerine cenazelerdeki ayinlerde çalınan bir beste olan  Requiem üzerinde çalıştığı sıralarda böbrek yetmezliğinden 5 Aralık 1791’de öldü. Mezarının üzerine herhangi bir yazı yazılmadığı için tam olarak nereye gömüldüğü bilinmemektedir. Mozart’ın Requiem’i ise, öğrencisi Franz Xavier Sussmayr tarafından tamamlanmıştır.

Beethoven Kimdir?

Viyana’nın bir başka bestecisi, aslen Alman piyanist ve besteci olan Beethoven, klasik dönemin en önemli isimlerinden bir tanesidir. Kendisi de müzisyen olan ve henüz 4 yaşındayken Beethoven’a piyano eğitimi vermeye başlayan babası, inanılmaz katı kurallar uygulamış. Ama bu, onu daha çok kamçılamış, müzikten soğutmamış aksine hayatı boyunca sürecek bir tutkusu haline getirmiştir. Ardından sağlık sorunları yaşamış, aşık olduğu kadınlar tarafından terk edilmiş, onun için en önemli yeteneğini, yani işitme gücünü kaybederek büyük bir bunalıma sürüklenmiştir.

Tüm bunlara rağmen pes etmemiş, sağır olduğu dönemde bile beste yapmaya devam etmiştir. Hatta bu dönem içerisinde yaptığı besteler, Beethoven’in en çok ses getiren eserleri olmuştur. Bugün Avrupa Birliği marşı da olan 9. senfonisini bu dönemde bestelemiştir.

Mozart’a hayran olan Beethoven 1787 yılında Viyana’ya gitmiştir. Mozart, Beethoven ile birkaç kez çalışmış olmasına rağmen ondaki yeteneği fark etmiş ve Bu çocuğa iyi bakın, bir gün onu bütün dünya tanıyacak.” demiştir.

Hayatının büyük kısmını Viyana’da geçiren Beethoven, burada klasik müziğin ünlü bestecilerinden Joseph Haydn’ın yanında çalışmaya başlamış, kısa süre içerisinde kendini kanıtlamış ve ismini duyurmayı başarmış. Beethoven, Saraylarda asilzadelerin öğretmeni olarak görev yapmış, hatta bu arada hayatının en büyük aşklarından biri olacak kadınla tanışmıştır.

Ve notalara hayat veren ünlü müzik dehası, 26 Mart 1827’de ardında hiçbir zaman unutulmayacak eserler bırakarak Viyana’da hayata veda etmiştir.

Viyana’da Klasik Müzik

Gerek Opera Binasında gerekse St.Charles Kilisesindeki konserlerde, Vivaldi’den, Mozart’a, Beethoven’dan Shubert’e kadar birçok bestecinin eserleri programlarda yer almaktadır. Konserlerin ücretleri, 36-50 euro arasında değişmektedir. Bunun yanında Viyana sokaklarında, parklarında her daim klasik müzik performanslarını görmeniz mümkündür.

Bugüne kadar gezdiğim en temiz şehir olarak gözüme çarpan Viyana, yıllık yaklaşık olarak 15 milyon turist çekmektedir. Viyana’da bulunduğum süre içinde en çok dikkatimi çeken şeylerden bir tanesi çinli ve uzak doğulu turistlerin çokluğu idi. Özellikle Çinli turistler tarafından geçen yıla göre %10’luk bir artış söz konusudur.

Viyana Gezilecek Yerler

Schönbrunn Sarayı

Habsburg Hanedanının doğal av merkezi ve yazlık rezidansı olarak kurulmuş ve daha sonra Avrupa’nın en gösterişli sarayına dönüşen Schönbrun Sarayı “Viyana’nın Versailles’i” olarak adlandırılır. 1400’den fazla oda ve birçok büyük bahçe bulunan saray odalarının sadece 40 tanesi ziyaretçilere açıktır. Shönbrunn Sarayı Kraliçe Sisi’nin de en sevdiği yazlık saray imiş.

Viyana'da Gezilecek Yerler
Viyana Gezilecek Yerler : Schönbrunn Sarayı

Schönbrunn Sarayı’nın yapılış hikayesi şöyle: Kutsal Roma İmparatoru II. Maximilian, 1569’da, bir tepenin altında Viyana nehrinde büyük bir su ovasını satın almış. II. Maximilian günümüzde sarayın bulunduğu bölgede kaynayan bir su görüp, sudan biraz içmiş ve tadını beğenerek, suyun üstüne bir çeşme yapılmasını emretmiştir. Çeşmeye de “güzel çeşme” yani Schönbrunn adı verilmiş.

 Shönbrunn Sarayı,
Viyana Gezilecek Yerler : Schönbrunn Sarayı,

Schönbrunn Sarayı’nın doğu tarafında yer alan, dev çelik ve cam yapıdan oluşan Palmiye Evi, dünyanın en büyük botanik bahçelerinden birisidir. 1881-1882 Yıllarında inşa edilen Palmiye evi yaklaşık 4.500 farklı bitki türlerini barındırmaktadır. Saray ve çevreleyen park kompeksi 1996 yılında UNESCO Tarih Mirası listesine dahil edilmiştir.

Viyana'da Gezilecek Yerler
Viyana Gezilecek Yerler : Schönbrunn Sarayı, Palmiye Evi

Sarayı gezmek için tur biletlerini internetten alabilir ve çıktısı ile birlikte giriş yapabilirsiniz.

https://www.schoenbrunn.at/en/our-tickets-and-prices/all-tickets-prices/

Ulaşım :
Schönbrunn Sarayı’na ulaşım şehir merkezinden yürüme mesafesinde olmasına rağmen metro ve tramwayla da ulaşılması mümkündür.

Underground: U4, Schönbrunn station

Trams: 10 and 58, Schönbrunn station

Bus: 10A, Schönbrunn station

Hofburg İmparatorluk Sarayı

Başta Habsburg Hanedanlığı olmak üzere Avusturya-Macaristan İmparatorluğu‘nun birçok önemli kişisine ve hanedanına ev sahipliği yapan Hofburg Sarayı daha çok kışlık malikane olarak kullanılmıştır.

Viyana'da Gezilecek Yerler
Viyana Gezilecek Yerler Hofburg İmparatorluk Sarayı

Altıdan yüzyıl boyunca, Habsburgların kudretli imparatorluğu bu saraydan yönetildi. Aslen 13. yüzyıldan kalma bir ortaçağ müstahkem kalesi olan Hofburg Sarayı, 1918 yılında monarşinin sonuna kadar, Hofburg İmparatorluk ailesi tarafından iskan olarak kullanılmış, 1918’den sonra ise bugünkü haliyle büyük bir müze haline getirilmiştir.

Birkaç yüzyıllık bir süre içinde inşa edilen kompleks, Neo-Gotik, Barok ve Art Nouveau arasında değişen tarzları barındırmaktadır. 10 büyük binadan bir kompleks şeklinde oluşan Hofburg İmparatorluk Sarayı, toplamda  2.600 odadan oluşmaktadır.

Viyana'da Gezilecek Yerler
Viyana Gezilecek Yerler Hofburg İmparatorluk Sarayı

Hani şu halkı açlıktan isyan ederken “Ekmek bulamazlarsa pasta yesinler” diyen hatun kişi, Fransız Kraliçelerinden ve aynı zamanda  İmparatoriçe Maria-Theresia’nın torunu olan Marie Antoinette Hofburg Sarayı’nda dünyaya gelmiştir.

Sarayın bir diğer önemli karakteri ise Avusturya tarihinde çok önemli bir karakter olan Kraliçe Sisidir. Hofburg Sarayı’nda Sisi için ayrılmış ayrı bir müze yer almaktadır.

Belvedere Sarayı

Belvedere Sarayı, Viyana’nın Landstrasse bölgesinde iki parçadan oluşan barok stilde bir saraydır. 1668-1745 yıllarında Prens Eugen tarafından mimar Johann Lucas von Hildebrandt´a yaptırılan Belvedere Sarayı, barok yapıların birbirine çok geniş ve gözalıcı bir bahçe ile bağlanan, Yukarı ve Aşağı Belvedere Sarayı olarak iki parçadan oluşmaktadır.

Viyana'da Gezilecek Yerler
Viyana Gezilecek Yerler Belvedere Sarayı

Bugün müze olarak kullanılan yapılarda çok önemli tarihi tablolar da bulunmaktadır. Yukarı Belvedere Sarayı´nın en önemli özelliği 15 Mayıs 1955’da Avusturya’nın II. Dünya Savaşı’ndan sonra özgürlüğüne kavuştuğu anlaşmanın burada imzalanmış olmasıdır.

Efsanevi yaratıkların Barok heykellerinin yer aldığı Sarayın bahçesi boyunca ilerlediğinizde Aşağı Belvedere’nin en güzel görüntüsünü bahçenin bu eğimli bölgesinin üstünden görebilirsiniz. Halk arasında bu heykellere dokunmanın şans getirdiği söyleniyor.

Viyana'da Gezilecek Yerler
Viyana Gezilecek Yerler : Belvedere Sarayı

Belvedere Sarayının son derece popüler olmasının en önemli nedenlerinden birisi de şüphesiz meşhur “Kiss” tablosu ile ünlü Avusturyalı sembolist ressam Gustav Klimt‘in tablolarına ev sahipliği yapmasıdır. Dünya üzerindeki en geniş Gustav Klimt koleksiyonu, Belvedere Sarayı’nın içinde yer almaktadır.

Ulaşım :

Tramvay D Schloss Belvedere istasyonunda inerek Üst Belvedere’ye en kolay yoldan ulaşabilirsiniz.  Aşağı Belvedere’ye ise Unteres Belvedere otobüs veya tramvay 71 ile ulaşılabilir.

Kunsthistorisches Museum

Dünyanın en iyi sanat koleksiyonunu bulunduran müzelerden biri olan Kunsthistorisches Museum (Kültür Varlıkları Müzesi) Viyana, İmparator Franz Joseph tarafından imparatorluk koleksiyonlarını korumak için yaptırılmıştır. Dünyadaki en önemli müzelerden biridir. Eski Mısır’dan Roma İmparatorluğuna kadar yaklaşık beş bin yıldan 18. yüzyıla kadar olan eserler burada sergilenir. Dürer, Raphael, Rembrandt, Rubens, Titian, Velázquez ve Vermeer’in eşsiz başyapıtları ve Bruegel’in dünyanın en büyük eser koleksiyonu ziyaretinizi unutulmaz bir deneyim haline getirecektir.

Viyana'da Gezilecek Yerler
Viyana Gezilecek Yerler Kunsthistorisches Museum

Ulaşım :

Underground: U2, U3 Volkstheater Durağında indiğinizde kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ya da

Tram: D, 1, 2, 71 Burgring/Kunsthistorisches Museum durağını tercih edebilirsiniz.

Aziz Stephen Katedrali

Viyana’da mutlaka görülmesi gereken yerlerinden biri. İnanılmaz Gotik mimarisi ile herkesi büyüleyen Aziz Stephan Katedrali Viyana’nın merkezinde bulunan, 1147 yılında inşa edilmiş, Viyana’nın en önemli simgesi durumundaki katedraldir.

Osmanlı İmparatorluğu’nun kuşatmaları sırasında Viyana halkı için sığınak haline gelen Aziz Stephan Katedrali aynı zamanda birçok savaşa tanık olmuş ve Viyana’nın özgürlük sembolü haline gelmiştir. İkinci kuşatmada geri çekilen Osmanlı İmparatorluğu’nun arkasında bıraktığı metal eşyaların toplanması ve toplanan metal eşyaların eritilmesi üzerine Türk Çanı olarak da bilinen ”Pummerin Çanı” yapılmıştır.

Pummerin Çanı
Viyana Gezilecek Yerler Aziz Stephan Katedrali Pummerin Çanı

Katedralinin çan kulesinde 1534’de görevlendirilen; Osmanlı akıncılarının yaklaştığını görüp çan çalarak Viyanalı’lara haber vermekle görevli bir asker, ancak 1956’da Viyana Belediye meclisince “artık bir Osmanlı tehlikesi kalmadığından” ve bu görevin lüzumu olmadığı için kaldırılmıştır. Niye o kadar beklemişler açıkçası ben de anlamadım.

Aziz Stephan Katedrali ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Viyana Opera Binası – Staatsoper 

Kimilerine göre dünya operasının merkezi ya da klasik müziğin başkenti Viyana’nın hiç kuşkusuz en önemli yapılarından birisi de Viyana Opera Binası.

1861’de inşaatına başlanmış, mimar August Sicard von Sicardsburg ve Eduard van der Nüll tarafından hazırlanan planların ardından 1869’da tamamlanan Viyana Opera Binası, ünlü Çek mimar ve müteahhit Josef Hlávka tarafından Neo-Rönesans tarzında inşa edilmiş.

Viyana'da Gezilecek Yerler
Viyana Gezilecek Yerler Viyana Opera Binası

Operanın açılışı İmparator Franz Josef ve İmparatoriçe Elisabeth (Sissi)’in katılımıyla 1869 yılında Mozart’ın Don Giovanni adlı eseriyle yapılmış.

II.Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru, 12 Mart 1945’te opera, Amerikan bombardımanı ile ağır yara alan Viyana Opera Binası’nın sadece merdivenler ve birkaç bölümü sağlam kalabilmiş. Orjinaline sadık kalınarak tekrar restorasyon yapılan Viyana Operası 5 Kasım 1955’te Beethoven’ın Fidelio’su ile bir kez daha açılmış.

Sadece Avrupa’da  değil dünyada en değerli operası olan kabul edilen Viyana Devlet Opera Binasında  (Wiener Staatsoper)  yılda altmış opera ve 10 bale’ye ait yaklaşık 350 sunumu gerçekleştirilmektedir.

Karl Kilisesi – St. Charles’s Church

Viyana’nın en ünlü kiliselerinden, Karl Kilisesi İmparator VI.Karl’ın isteği üzerine isimdaşı ve 1576-1578 yıllarındaki cüzzam salgınında hastalanan kişilerin umudu olmuş Kardinal Karl Borromaeus adına yapılmak için 1713 yılında ilk çalışmalarına başlanmıştır.

Karlplatz
Viyana Gezilecek Yerler Karl Kilisesi

Sunulan planlardan Johann Bernhard Fischer von Erlach adlı mimarin yaptığı çalışmalar beğenilmiş ve 1716 yılında da kilisenin yapımına başlanmıştır. 1723 yılında mimar Johann Bernhard Fischer von Erlach’ın ölümü ile kilisenin geri kalanını oğlu Joseph Emanuel’in planda yaptığı bazı değişikliklerle 1737 yılında tamamlamıştır. Mimar Johann Bernhard Fischer von Erlach kilisenin planlarını çizerken değişik kilise ve tarihi binaları örnek almıştır; örneğin dış yüzeyini Yunan stili Portikus Tapınağı’ndan, iki büyük sütunu Roma’daki Trajan Sütunları’n dan ve kilisenin girişi de Roma barok stilinden almıştır.

Karl Kilisesi aynı zamanda birçok konsere evsahipliği yapmaktadır.

Augarten, Bir Saray ve Park

Sarayları ve devasa parkları ile başımı döndüren Viyana’nın Leopoldstadt bölgesinde bulunan Augarten Parkı,  52,2 m² dinlenme alanı ile Viyana’nın barok stilde düzenlenmiş en eski bahçesi ve parkıdır. Augarten da diğer saray ve parklar gibi daha önceleri İmparatorluğun özel av alanı olarak tasarlanmış, 1 Mayıs 1775 yılında İmparator II.Joseph tarafından herkesinde kullanabileceği halka açık park ve dinlenme alanı olarak hizmete girmiştir.

Leopoldstadt ile Viyana’nın diğer merkez ilçesi Brigittenau ile sınır oluşturan parkta genelde at kestanesi, akçaağaç, meşe ve ıhlamur ağaçları bulunmaktadır. Parkta dinlenme ve sınırsız spor alanlarının yanında Avrupa’nın en eski ikinci ve dünyaca ünlü Augarten markalı porsenellerin üretildiği atölye ve aynı isimle anılan bir de saray vardır.

Augarten Sarayında, 1820-1847 yılları arasında, 1 Mayıs konserleri, çoğunlukla Johann Strauss’ın eserlerinin sunulduğu Bahçe Salonunda gerçekleştirilmiş. 19. yüzyılın ikinci yarısından sonra Augarten sarayının popülerliği biraz daha azalmış.

Savaş zamanlarında havadan gelebilecek saldırılara karşı kurulmuş Viyana’da ki 6  beton kulelerden biri de bu parkta bulunur. Viyana’daki toplam 6 beton kulenin hepsi de mimar Friedrich Tamms tarafından 1942-1944 yılları arasında yapılmıştır.

Viyana
Viyana Gezilecek Yerler

Hundertwasser Evi

Viyana’da gezilecek yerlerin başlarında gelen tasarımı Avusturyalı sanatçı Friedensreich Hundertwasser tarafından yapılmış olan, Viyana’nın barok yapılarından kendini sıyırmış, daha ilk bakışta özgür bir görüntüsü olan bir apartmandır.

Viyana Belediyesi’nin 1983-1986 yıllarında yaptığı birçok belediye evinden farklı olan Hundertwasser evinin diğer evlerden en büyük farkı binanın hiçbir yerinde düz öğe kullanılmamış olması ve resimlerinde de görüldüğü gibi dış yüzeyinin rengarenk olmasıdır. Yani bu bina aslında belediye tarafından yapılan ve insanların günümüzde yaşadığı ancak dizaynı ve mimarisinin farklılığından dolayı sonradan turistler tarafından ilgi çeken bir apartmandır.

Viyana'da Gezilecek Yerler
Viyana Gezilecek Yerler Hundertwasser

Viyana’nın düzenli ve neredeyse standart mimarisine aykırı olan bu yapı Mimar Joseph Krawina tarafından planlanmış ve asıl işin sanat yönünü yapan Friedensreich Hundertwasser tarafından hayata geçirilmiştir.

Terasları yeşillendirilmiş ve her tarafından yaklaşık 250 adet ağaç fışkıran bu bina her yönü ile ilginç bir yapıdır. Gaudi’nin eserlerinden de etkilendiği söylenen Friedensreich Hundertwasser şöyle demiştir: “Ressam özgür olmak istediği evler ve mimariler hayal eder ve bunları da gerçekleştirir.” Hundertwasser House’da yaşayan herkes cephedeki pencereleri kendi zevklerine göre süsleme hakkına da sahiptir.

Toplamda 52 adet daire ve 4 adet dükkân olan binanın üstünde bulunan teraslar büyük bir vahayı andırır. Friedensreich Hundertwasser’in yaptığı bu bina günümüzde Viyana’da en çok turist çeken binaların başında gelmektedir.

Stadtpark – Şehir Parkı

Viyana’da gezerken soluklanacağınız, nefes alacağınız ve dinleneceğiniz parklardan bir tanesi Stadtpark, 1861’de Viyana’nın ilk belediye bahçıvanlığı görevini yapan Rudolf Siebeck tarafından Viyana Nehri’nin sol yakasında dizayn edilmiş ve 20 Ağustos 1862’de açılmış.

Viyana'da Gezilecek Yerler
Viyana Gezilecek Yerler Viyana Şehir Parkı

Parkın en çok ilgi çeken nesnesi ise şüphesiz Edmund Hellmer tarafından 1921 yılında yapılan Viyana’da en çok fotoğrafı çekilen anıtı olan Johann Strauss’un altın kaplamalı bronz heykelidir.  Sadece Straass’un değil, Stadtpark’ta gezerken birçok ünlü yazar, şair ve bestecinin anıtı ile karşı karşıya geleceksiniz.

Viyana'da Gezilecek Yerler
Viyana Gezilecek Yerler Stadpark

Museumsquartier

Museumsquartier; eski ve yeni başta olmak üzere sanat ve müzeler’in oluşturduğu bir binalar topluluğudur. Museumsquartier (MQ) 60.000 m²’lik alanı ile Viyana’da ki en geniş alana sahip Kültür Merkezi’dir. Dünyada ise barok yanında yeni tarzdaki yapıları ile en büyük sekizinci Kültür Merkezi’dir.

Viyana'da Gezilecek Yerler
Viyana Gezilecek Yerler Museumquarter

Museumsquartier 1998 yılında eski Kraliyet atlarının yetiştirilip bakıldığı kompleksin tadilat yapılarak bugünkü müze halini almış, yapımı iki parça olmak üzere 2001 senesinin haziran ve eylül aylarında bitirilmiş ve 150 milyon Euro’ya mal olmuştur.

Votiv Kilisesi

İmparator I. Franz Joseph’in kardeşi Ferdinand Maximilian’ın çağrısı üzerine kardeşinin silahlı bir saldırıdan kurtulduğu için Tanrı’ya bir minnet amacı ile halka çağrı yaparak kilisenin inşası için halktan para toplanmıştır. Bu çağrıya yaklaşık 300 bin vatandaş uymuş ve kilise inşası için bağışta bulunmuştur.

Viyana'da Gezilecek Yerler
Viyana Gezilecek Yerler Votiv Kilisesi

1854 yılında proje yarışması açılmış ve 75 proje arasından henüz 26 yaşında genç bir mimar olan Heinrich Ferste’in projesi seçici kurul tarafından beğenilmiştir.

Viyana Metro Ulaşım

Viyana uluslararası havaalanı, Schwechat Havaalanı şehir merkezinden 20 km uzaklıkta bulunmaktadır. Şehir merkezine her 30 dakikada bir (05:00-23:45 saatleri arasında) kalkan Post Bus otobüsleri veya S-Bahn treniyle ulaşılabilir.

Ayrıca her 30 dakikada bir (06:06-23:36 saatleri arasında) sefer yapan ekspres CAT (City Airport Train) treni ile Landstrasse – Wien Mitte tren istasyonuna ulaşabilirsiniz. Bu istasyondan ana güzergah (Stammstrecke) üzerinde işleyen tüm banliyö trenlerine ile bölgesel bazı trenlere, U3 ve U4 metro hatlarına ve O tramvay hattına aktarma imkanı vardır. Bana en pratiği bu şekilde gelmişti.

Viyana'da Gezilecek Yerler
Viyana Gezilecek Yerler Viyana Metro

Viyana Şehir İçi Ulaşım, Viyana’da Gezilecek Yerler

Şehiriçi ulaşımda raylı sistemler yoğun olarak kullanılmaktadır. Kentte U simgesi ile gösterilen 5 metro hattı, belediye ve özel olmak üzere 100 e yakın otobüs hattı, 29 tramvay hattı ve Banliyö trenleri (S-Bahn) ile işletilmektedir.

Cuma ve Cumartesi geceleri metro hatları 24 saat hizmet vermektedir, bunun dışında haftanın tüm günleri gece seferleri yapan Night Line otobüsleri ve belli noktalar arasında hizmet veren gece dolmuşları (ASTAX) bulunmaktadır.

Viyana'da Gezilecek Yerler
Viyana Gezilecek Yerler Viyana Metro Haritası

Viyana’nın kent içi toplu ulaşımında farklı özellikleri bulunan biletler kullanılmaktadır. Biletleri Tabak-Trafik dükkanlarından, metro ve banliyölerde istasyon girişlerinde bulunan otomatlardan, tek binişlik kartları tramvaylarda araç içerisinde bulunan otomatlardan, otobüslerde ise şoförlerden satın alabilirsiniz.

Biletiniz ister tek binişlik ister saatlik olsun Metrolarda ve diğer ulaşım araçlarında ilk binişte girişlerde bulunan kırmızı renkli validatörlere okutturmanız gerekiyor. Daha sonra bir daha okutmanıza gerek yok. Zaten turnike sistemi de yok metrolarda. Ancak kontrollerde sorulduğunda göstermeniz gerekiyor. Biletsiz binmenin cezası ise yapılan kontrollerde anlaşıldığında yaklaşık 100 euro. Bu yüzden biletsiz binmeyi hiç tavsiye etmem. Müzelere indirimli bilet almak istiyorsanız, Viyana Pass Bileti almanızı öneririm. Birkaç euro fazla ödeyerek bu ek karta sahip olabiliyorsunuz.

Biletsiz ya da damgalatılmayan biletle binmenin cezası yakalandığında 100 euro’dur. Bu yüzden özellikle bazı facebook gruplarında biletsiz binmeyi özendirici yorumlardan kaçınılması gerekmektedir.

Viyana’da kalacağınız süreyle bağlantılı olarak 2-3 gün ya da bir haftalık bilet aldığınızda sınırsız olarak istediğiniz yere gidebiliyorsunuz. Bu yüzden kendinizi riske atmaya gerek yoktur. 2 günlük biletin fiyatı 13,5 euro, 3 günlük biletin fiyatı 17,5 eurodur.

Danube River
Viyana Gezilecek Yerler Viyana Danube

Viyana Müzeleri, Viyana sarayları, Viyana gezilecek yerler’i anlatmaya çalıştım. Umarım keyif almışsınızdır. Siz de Viyana gezinizde gördüklerinizi, yaşadıklarınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

“facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!”

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

Keyifli Geziler!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.