Prag Kalesi, Dünyanın en İhtişamlı ve Eski Kalesi

0
3444
views
Bizi Paylaş!

Dünyanın en eski ve en ihtişamlı kalelerinden biri olan Prag Kalesi, Prag Old Town Meydanı gibi Prag’da görülmesi gereken yerlerden birisidir. Çek’lerin Pražský hrad, ya da sadece “hrad”  diye adlandırdıkları, birçok yapıyı da içinde barındıran Prag Kalesi, Prag’a hakim bir tepede kurulmuş, muhteşem manzarasıyla turistlerin ilgi odağıdır.

Prag'da Gezilecek Yerler
Prag Kalesi

Prag Kalesi Tarihi

Prag Kalesi, Premyslid Hanedanlığının (Přemyslovci) Prensi Bořivoj tarafından yaklaşık 880 tarihlerinde kurulmuş. Guinness Dünya Rekorları Kitabına göre, Prag Kalesi yaklaşık 70.000 m²’lik bir alana sahip dünyanın en büyük kale kompleksidir.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Prag Kalesi’nde, 10. yüzyıldan 14. yüzyıla kadar Prag tarihi’ni yansıtan Gotik modifikasyonların yapıldığı Romanesk tarzı binaların kalıntılarından çeşitli mimari üsluplarda, geniş bir yapıya sahip saray ve kilise yapıları bulunmaktadır.

Prag'da Gezilecek Yerler
Prag Kalesi – Prag’da Gezilecek Yerler

Kalenin çoğu 1541’de bir yangınla yok olmuş ve bugünkü binaların birçoğu Rönesans tarzında yeniden inşa edilmiş.

Kadife Devrimi’nden bu yana, Prag Kalesi önemli ve hala devam etmekte olan onarım ve yenileme çalışmalarına başlamıştır.

Prag Kalesi’ne Nasıl Gidilir?

Prag Kalesi’ni ziyaret ettiğinizde buraya en azından yarım gününüzü ayırmanız gerekir. Kale’ye ulaşım 22 nolu tramwayla yapılabilir ancak kondisyonunuz yeterliyse tarihi Prag sokaklarının keyfini çıkararak yürüyerek gitmenizi tavsiye ederim. Üstelik yol üzerinden birbirinden ilginç hediyelik eşya dükkanları, cafeler ve tarihi mekanlar ile karşılaşacaksınız.

Prag'da Gezilecek Yerler
Prag Kalesi – Karl Köprüsü

Karl Köprüsü’nü geçtikten sonra Prag’ın tarihi ve barok mimarisiyle ön plana çıkan Mala Strana bölgesinden yukarıya doğru çıkıyorum. Bu bölgede yine Prag’da gezilecek yerlerden Kafka Müzesi, Lennon Duvarı da bulunmaktadır. Yeşil Kubbeli St.Nicolas Kilisesi’ni geçtikten sonra karşıma Prag Kalesi çıkıyor.

“Avrupa’nın en güzel köprüsü Karl Köprüsü ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz” 

Kale kapısına vardığımda beni kapıda kalenin muhafızları karşılıyor. Bu kapının ismi Wrestling Titans ya da Giant’s Gate, Güreşen Devler ya da Devler kapısı. Güreş yapan devlerin heykellerini görebileceğiniz bu kapı İmparatoriçe Maria Theressa anısına yapılmış.

Prag'da Gezilecek Yerler
Prag Kalesi – Wrestling Titan

Prag Kalesi’nin İlk Avlusu, “Square of Honor” adı altında bilinir ve Prag Kalesinin ana girişidir. Meydan, 1763 – 1765 yıllarında bir Şeref Mahkemesi olarak eski surların yerine kurulmuş.

Bu avlu, resepsiyon ve diğer resmi törenlerin yanı sıra kale muhafızlarının halka açık olarak nöbet değişimi yaptıkları alan.

Prag Kalesi’nin Turizme Etkisi

Prag Kalesi; aynı Prag Old Town, Astronomik Saat, Karl Köprüsü gibi Prag’daki gezilecek yerlerin başında geldiğinden gerek turla gelenler olsun gerekse bireysel gezenler, turistler sabahın erken saatlerinden itibaren buraya hücum ediyorlar. En çok karşılaştığım milletler Fransızlar diyebilirim. Bunun yanında Portoriko dan gelen kalabalık bir grupla bile karşılaştım.

Kale girişinde küçük tahta kulübelerden oluşan hediyelik eşyadan yiyeceklere kadar her çeşit ürünün satıldığı reyonlar göreceksiniz. Burada yapılan lezzetli Prag yemekleri ile çok uygun fiyata karnınızı doyurabilirsiniz. Prag’da ne yenir diye endişe etmeyin. Bu reyonları şehrin hemen hemen her noktasında, Prag Old Town, Vltava Nehri kenarı, Vysehrad gibi, birçok yerde bu çeşitli sokak yemeklerini bulmak mümkündür.

Prag'da Gezilecek Yerler
Prag Kalesi – Prag’da Gezilecek Yerler

Birçok Orta Avrupa şehirlerinde olduğu gibi Prag’da da turizm ile halk bütünleşmiş. Yılda yaklaşık 15 milyonun üzerinde turist çeken Avrupa’nın en güzel şehirlerinden Prag’da halk turizmden ekmek yiyor. Turizm inşaatçı müteahhitlerin tekelinde değil çünkü burada inşaat yok. Yeni bir bina hiç görmedim. Esnaf kazanıyor. Bizde turizm bitti diyoruz ya zaten yokmuş… Prag hak ettiğinin çok üstünde bir şehir….

Aziz Vitus Katedrali, Prag Kalesi

Prag Kalesi’nin en ünlü belirgin özelliği şüphesiz ki Aziz Vitus Katedrali‘dir. Onu içeri girdiğinizde, kendinizi zamanın tam anlamıyla durduğu bir yerde bulacaksınız.

Ortaçağ ustalarının yarattığı güzel bir şekilde dekore edilmiş iç mekan, hoş vitray pencerelerden geçen güneş ışınları ile kusursuz bir şekilde aydınlatılır.

Aziz Vitüs Katedrali ayrıca ve önemli azizlerin ile Çek hükümdarının mezar kalıntılarını barındırmaktadır. Çek topraklarının koruyucusu olduğuna inanılan Aziz, St. John  Nepomuk‘un yanı sıra imparator Charles IV ve Rudolf II‘nin de ebedi istirahatgahları burada bulunmaktadır.

Prag'da Gezilecek Yerler
Prag Kalesi – Prag’da Gezilecek Yerler

Yapımına 1344 yılında başlanan ve tam 600 yıl süren, Prag Kalesi içinde yer alan Aziz Vitus Katedrali 1929 yılında tamamlanabilmiştir. Çek Cumhuriyeti’nin dini ve kültürel yaşantısında çok önemli bir yere sahip olan Aziz Vitus Katedrali yüzyıllar boyunca kral ve kraliçelerinin taç giyme törenlerine evsahipliği yapımıştır.

Gotik tarzda yapılan Aziz Vitus Katedrali, sadece Prag’da değil Orta Avrupa’daki en büyük ve en gösterişli katedraldir.

Katedralin dış cephesinin, korkutucu, dışarı doğru uzanarak bakan şeytani figürler ve hayali hayvanlar ile süslendiğini görebiliyoruz. Birçok kilisede olduğu gibi burada da  insanlar üzerinde bir korku etkisi yaratması için bilerek böyle ürkütücü ve kasvetli yapıldığı söyleniyor.

Prag Kalesi gerçekten çok büyük bir kompleksten oluşuyor. Prag’ın belki de ikinci old town’ı diyebiliriz buraya. Arnavut taşlı sokaklardan geçip Strahov Manastırına oradan da sık ağaçların arasından Petrin Kulesine hareket ediyorum.

Petrin Kulesi

Eyfel Kulesi’nin daha küçük bir versiyonuna benzeyen Petrin Kulesi, Prag’ın Petrin tepesinde yer alan bir gözetleme kulesi.

Petrin Gözetleme Kulesi, 1891’den kalma ve Bohemya Kralı Leopold II‘nin taç giymesinin 100. yıldönümünü kutlayan bir fuar olan Prag Centennnial Sergisi’nin bir parçası olarak inşa edilmiş.

Prag'da Gezilecek Yerler
Prag Kalesi – Petrin Tepesi

65 metre uzunluğunda olan Petrin Kulesi’nden Prag’ın enfes manzaralarını izlemek için en tepeye tırmanmalısınız. Kule giriş ücreti 90 Çek Kronası.

Petrin Kulesi’nin yanında çocukların çok ilgisini çekecek olan bir küçük ayna labirenti bulunuyor. Prag’ı çocuklu gezenler için burayı görmeyi tavsiye ederim.

Kuleye doğru yürüdüğünüzde ismi Açlık Duvarı olan eski bir ortaçağ duvarının bazı bölümleriyle karşılaşırsınız. İmparator Charles IV zamanında yaptırılan duvar, kent savunmasının bir parçasını oluşturuyordu. Ancak duvardaki inşaatlar kentin yoksulları için iş sağladığından 1361 yılındaki kıtlık sırasında bu adı aldı.

Son olarak, Petřín’e gelinecek iki özel gün vardır. Birincisi, Çeklerin geleneksel olarak şenlik ateşi etrafında toplandıkları Witches’ Night, “Cadı Gecesi” adı verdikleri, 30 Nisan gecesi. Hazırlıklı olun! Petřín, Prag’da yanan büyük bir cadı ile karşılaşabileceğiniz yerlerden biridir.

Diğer özel gün 1 Mayıs’tır. Hayır, Uluslararası İşçi Bayramı nedeniyle değil. Bu gün Petřín’in “sevgililer tepesi” olduğu günü anmak içindir.

Her yaştan çift, çiçek açan kiraz ağaçlarının altında toplanır, gençler piknik ve halka açık şiiri okumaları için buraya gelirler. Peki neden şiir ve sevgili?

Prag'da Gezilecek Yerler
Prag Kalesi – Petrin Tepesi

Bu gün, Çek romantik şiirinin en önemli simgesi olarak kabul edilen trajik aşk şiiri“Mayıs” şiirinin sahibi büyük Çek şair Karel Hynek Mácha‘ya ithaf edilmiş. Bu günde Petřín tepesindeki Mácha heykeli çiçekler ve çelenklerle kaplanır.

Dünyanın en İhtişamlı ve Eski Kalesi olan Prag Kalesi, Prag Gezinizde çok farklı atmosferlerle karşılaşacağınız bir mekan. Bu yüzden burada dolu dolu bir gününüzü geçireceğinizi tahmin ediyorum.

“facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!”

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

Keyifli Geziler!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.