John Lennon Wall – Prag’da Gezilecek Yerler

0
3170
views
Bizi Paylaş!

Özgürlükler kenti Prag’ın Mala Strana bölgesinde, Fransız Büyükelçiliğinin yanında göreceksiniz ünlü John Lennon Wall’u. Eskiden Prag’da sıradan bir duvar olan John Lennon Wall ya da John Lennon Duvarı, insanlar onu John Lennon’dan esinlenilmiş grafiti ve Beatles şarkılarının şarkı sözleri ile doldurduğu 1980’lerden beri Lennon’s olarak adlandırıldı. Peki Niye? Lennon Prag’da konser mi vermişti? Hayır! John Lennon Prag’lı mıydı?  Aslında John Lennon Prag’da hiç bulunmamıştı.

John Lennon Duvarı
John Lennon Wall Prag Gezilecek Yerler

Ünlü İngiliz müzik topluluğu Beatles’ın üyesi olan John Lennon eşi, Yoko Ono ile birlikte, beş yıl aradan sonra müziğe geri dönüş kararı almışlar ve “Double Fantasy” adlı bir albüm hazırlıyorlardı.

Takvimler 8 Aralık 1980’i gösteriyordu. New York’ta yaşayan Lennon, stüdyoda kayıtları yaptıktan sonra çift evine doğru hareket etti. John Lennon, binanın avlusuna girmek üzereyken, aynı gün Lennon’dan albümünü imzalatmak isteyen, akli dengesi bozuk Chapman adında bir hayranı, birden Lennon’un önünde belirdi ve ‘Bay Lennon’ dedi. Sadece 2 kelime ve 5 kurşun! Chapman elindeki silahın şarjörünü Lennon’un üzerine boşalttı.

John Lennon Wall
John Lennon Ölmeden Önce Katiliyle son fotoğrafı, John Lennon Wall

Kan revan içinde kalan Lennon, Dakota Apartmanı’nın kapıcısının kullandığı odaya giderken Ono hemen kocasının yanına koştu, başını kolları arasına aldı ve haykırmaya başladı ‘Yardım edin! John Lennon vuruldu. John Lennon vuruldu!’

O gece kapıda nöbet tutan kapıcı Jay Hastings, polise durumu bildirdi. Sonra üniformasının ceketini çıkarıp Lennon’un üzerine örttü. Olay yerine ilk gelenler polis memurları Chapman’ı kapının yanında durmuş, kitap okurken buldular. Chapman, olay yerinden kaçmamıştı. Katilin elindeki kitap J.D.Salinger’in 1951 tarihli, çok sayıda dile çevrilmiş, 100 milyona yakın satmış “The Catcher in the Rye – Çavdar Tarlası Çocukları” adlı gençlik bunalım ve isyanlarının klasik romanıydı.

‘İçimde bir büyük adam var ve bir de küçük adam’ dedi. ‘Tetiği çeken küçük adamdı.’ diye mırıldanıyordu Chapman.

Ambulansın gelmesini beklemeden polisler ünlü şarkıcıyı kendi arabalarına taşıyıp St.Luke’daki Roosevelt Hastanesi’ne götürdüler. Hastaneye yetiştirseler de artık çok geçti. Çok kan kaybeden John Lennon’un öldüğü saat 23 te ilan edildi. Yoko Ono acı haberi aldığında yıkıldı.

Ruh hastası olduğu belirtilen Mark David Chapman, aslında Lennon’un hayranıydı. Kendisini Lennon ile kıyaslıyordu. Hatta öyle ki Ono’ya benzediği için Japon asıllı bir kadınla evlendi.

Sürekli Lennon’un evini gözetliyor, hatta öldüreceğini bile söylüyordu. Mahkemede de suçunu inkar etmedi. 20 yıla mahkum oldu.

Dünyaya Imagine-Hayal et! diye haykıran adam yoktu artık. Ölümünün ardından pek çok komplo teorisi atıldı ortaya. İşin içinde CIA’in olduğu, hattı Chapman’in Lennon’un hayranı bile olmadığı çünkü evinde hiçbir plağının bulunmadığı söylendi. Bunun üzerine kitaplar yazıldı, filmler çevrildi. Ölen Lennon değildi aslında, müzik ölmüştü, hayalin gücü ve aynı zamanda barış.

John Lennon Duvarı
İmagine… John Lennon Wall

Bir İngiliz olmasına rağmen New York aşığıydı Lennon. Hayatını orada sürdürüyordu. Dönemin başkanı Nixon tarafından ulusal tehlike olarak hedef gösterilmiş ve sınırdışı edilmek istenmişti.

Çünkü Lennon, insanları bestelediği parçalarıyla; katıldığı televizyon programlarında cesur, özgür açıklamalarıyla ve yaratıcı eylemleriyle her zaman barışa çağırıyor, insanlardan Vietnam Savaşı’nı sorgulamalarını istiyordu. Bunu o kadar başarılı yapıyordu ki kitleleri mıknatıs gibi kendine çekiyordu.

John Lennon Wall, Prag’da bir Özgürlük Anıtı…

Lennon, totaliter dönem boyunca Orta ve Doğu Avrupa’daki özgürlükçü gençlerin de kahramanıydı. Tabii ki komünizm sistemi için büyük bir tehlike aynı zamanda.

1989 Yılından önce, Komunizm kanunlarına aykırı olduğundan batının pop şarkıları, özellikle John Lennon’un şarkıları Komünist makamlar tarafından yasaklandı. Çünkü buralarda komünist ülkelerde bulunmayan özgürlükleri övüyordu. Bu dönemde bazı müzisyenler hapsedildi.

1980’de öldürülen John Lennon, birçok gencin gözünde bir tür kahraman haline geldi. Bu duvara Lennon’un resmini yapan gençler bir bakıma otoriteye meydan okuyorlardı.

Unutmayın ki o zamana kadar Çek halkının özgürlük yoksunluğundan dolayı duygularını ifade etme fırsatları azdı. Bunu yaparak, bu genç aktivistler, “devlete karşı yıkıcı faaliyetler” olarak adlandırılan faaliyetler nedeniyle hapis yattı.

Ancak hapishane tehdidi bile insanların geceleri orada Beatles ve Lennon’un sözlerini grafiti şeklinde resmetmelerine engel olamadı. Sonraları kendi duygularını ve hayallerini duvara boyamaya başladılar.

Prag gezilecek yerler, John Lennon Wall
John Lennon Wall – Özgürlük ve Barışın Sembolü Prag

Komünist polisler, portre ve barış mesajlarının silinmesi için üst üste beyaza boyayarak defalarca uğraştılar ancak duvarları asla temiz tutmayı başaramadılar. İkinci gün yine Lennon’un resimleriyle birlikte şiir ve çiçekler doluydu duvarda.

Gözetleme kameralarının kurulumu ve gece de bir bekçi gönderilmesi bile özgürlük sloganlarının dile getirilmesini engelleyemedi.

John Lennon Wall, yalnızca John Lennon’a ait bir anıtı veya barış konusundaki düşüncelerini temsil etmiyordu. Aynı zamanda komünist rejime karşı düşünceleri özgürce konuşma ve Çek gençliğinin şiddet içermeyen isyanını dile getiriyordu. Duvarı temizleyen komünist polise karşı Çek halkının küçük bir savaşıydı John Lennon Wall.

İlk bakışta John Lennon Wallı, dünyada gördüğünüz herhangi bir graffiti kaplı duvar gibidir. Ancak bu duvar, geçmişinden dolayı çok özel bir yere sahip. İnsanlar, John Lennon Duvarı’nın, Berlin Duvarı’yla eşdeğer olduğunu söylerler.

Bu konuda da haklılar. Bazı insanlar ayrıca, “John Lennon Wall” un, 1989’da eski Çekoslovakya’da Komünizmin çöküşüne neden olan şiddet içermeyen Kadife Devrim’e ilham vermesine yardımcı olduğuna inanırlar.

John Lennon Wall’a Nasıl Gidilir?

Prag’da gezilecek yerler içerisinde, Prag Old Town, Prag Kalesi, Vaclav Meydanı gibi önemli yerlerden bir tanesi olan John Lennon Wall, ilginç hikayesi ile önemli bir yere sahiptir.

John Lennon Wall, Prag’ın Mala Strana bölgesinde yer alır. Old Town’dan Karl Köprüsüne doğru ilerlediğinizde köprünün hemen sonunda geçmeden sol tarafta merdivenler bulunuyor. Aşağıya doğru indikten sonra sağ tarafa doğru ilerlediğinizde John Lennon Wall’u ve duvarın önünde şarkı söyleyen gençleri göreceksiniz.

“facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!”

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

Keyifli Geziler!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.