Artvin Kafkasör Yaylası, Cerattepe Geçilmez!

0
12815
views
Bizi Paylaş!

Artvin’in güneybatısında bulunan Kafkasör Yaylası’na 10 km. asfalt yol ile ulaşılmaktadır. Artvin Kafkasör Yaylası 1.250 m. yükseklikte olup henüz keşfedilmemiş doğası, tarihi ve kültürel değerleriyle, Karadeniz’de gezilecek yerlerin başında gelmektedir.

Artvin Kafkasör Yaylası, Artvin’in diğer bölgeleri; Karagöl, Sahara Yaylası,  Kaçkar Dağları gibi dağ ve doğa yürüyüşü imkanı sunan Doğu Karadeniz’in eşsiz doğasıyla yıl boyunca gözlenebilen yeşilin her tonuna sahip ormanları, bin bir çeşit bitkileri ve hayvanları ile doğal bir park görünümündedir.

Kafkasör Yaylası, Artvin
Artvin Kafkasör Yaylası, Karadeniz’de Gezilecek Yerler

Artvin Kafkasör Yaylası Kültür Turizm ve Sanat Festivali

Artvin Belediyesi ve Artvin Boğaları Yaşatma ve Yaylaları Koruma Derneği’nin her yıl Temmuz ayının ilk haftasında Kafkasör Yaylası’nda düzenlediği ve üç gün süren boğa güreşleri; yöre halkı tarafından büyük ilgi görmekte ve festival havasında geçmektedir.

Festival çerçevesinde boğa güreşlerinin yanında karakucak güreşleri, folklor gösterileri, müzik şölenleri de düzenlenir. Özellikle boğa güreşleri birçok yerli yabancı turisti bu yaylaya çeker. Kafkasör denince akla ilk gelen şey zaten boğa güreşleridir.

Artvin Kafkasör Yaylası
Artvin Kafkasör Yaylası, Boğa Güreşleri Arena

Artvin Kafkasör Yaylası’nda yapılan boğa güreşlerini İspanya’da yapılanlar ile karıştırmamak gerekir. Burada boğaların güreştirilmesinin amacı, boğaların birbirinin gücünü arenada test etmesi ve yaylaya çıktıklarında birbirlerine saldırmaması içindir. Boğalar burada birbirlerini tanır ve güçlü olan boğaya bir daha bulaşmazlar. Çünkü yayladaki coğrafi koşullar nedeniyle boğalar birbiriyle güreştiklerinde birbirlerinin ölümüne sebep olabilirler.

Bu sene 37’incisi düzenlenen Artvin Kafkasör Kültür Turizm ve Sanat Festivali 29 Haziran-02 Temmuz tarihleri arasında yapıldı. Boğa güreşlerine Artvin ve ilçeleri ile Rize’den getirilen boğalar katıldı. Kilo ve boynuz kontrolünden geçirilen boğaların sivri boynuzluları birbirine zarar vermemesi için her zamanki gibi zımparalandı.

Katılan boğaların isimleri ise festivale renk kattı. Karadağ, Bozo, Yedi Bela, Cimbom, Behlül, Karadayı, Tiko, Babişko, Cellat ve İntikam gibi birbirinden ilginç isimli boğalar er meydanında güreştiler.

Boğa güreşlerinde, aynı yağlı güreşlerde olduğu gibi Baş, Başaltı, Büyükorta, Küçükorta, Ayak, Deste gibi kategoriler yer almaktadır. Kimi boğalar rakibinin üstünlüğünü kabul edip arena dışına çıkarlar. İşte o anda da zaten güreş bitmiş olur.

Ayrıca festivalde çevre ilçe ve köylerden gelen halk şairlerinin sazla birlikte yaptıkları atışmalar da ilgiyle izlenir.

Artvin Kafkasör Yaylası Şifalı Maden Suları:

Artvin Kafkasör Yaylası’nda Cıskaro, Yalnızhasan ve Acısu diye adlandırılan şifalı sular bulunmaktadır.

Artvin Kafkasör Yaylası
Artvin Kafkasör Yaylası Şifalı Suları

Bu mesire yerinde ve civarında bulunan Acısu, Teladibi ve yine daha başka iki maden suyunun terkibinde çelik ve kükürt bulunmaktadır. Kafkasör’de bulunan maden sularının insan ve hayvanlardaki romatizma ve bazı deri hastalıklarına iyi geldiği öteden beri tecrübe edilmiştir.

Artvin Kafkasör Yaylası’nda Konaklama ve Turizm

Artvin Kafkasör Yaylası’nın altyapısı Artvin Belediyesi tarafından tamamlanmış ve yaylada konaklama için 10 adet 80 yatak kapasiteli bungalovlar bulunmaktadır. Konaklama için, önceden rezervasyon yaptırmak kaydıyla yayladaki bungalovlarda kalmak mümkündür.

Artvin ili gerek doğal güzellikleri, gerekse kültürel değerleri ile turizm için önemli bir Doğa Karadeniz Bölgesi’nin önemli bir merkezi konumundadır. İlin sahip olduğu üstün peyzaj değerleri, kırsal ögelerin ağırlık kazandığı geleneksel yaşam biçimi ile bazı destinasyonlarda ekoturizm hareketleri başlamış olsa da bu potansiyel planlama ve tanıtım anlamında ortaya konulamadığı gibi, etkin ve yaygın bir şekilde eyleme de geçilememiştir.

Kafkasör Yaylası
Artvin Kafkasör Yaylası

Bölgenin ekoturizm’e kazandırılmaları ve gezginlerin bu yörede daha uzun kalmalarını sağlamak için; ahşaptan yapılan geleneksel konutlarda konaklama tesislerinin sayısının artırılması gerekmektedir.  Her ne kadar Arhavi, Yusufeli, Macahel gibi yerlerde bu tür konutlar bulunsa da turizme hizmet verecek alt yapıya sahip değildir.

Doğu Karadeniz Bölgesi’nin pansiyonculuk potansiyeli yüksek olmasına rağmen pansiyon olarak kullanılan konut sayısı neredeyse yok denecek kadar azdır. Bu konuda Doğu Karadeniz Bölgesi ile benzer özellikleri olan Ukrayna Karpatlar bölgesinde yapılan ev pansiyonculuğu örnek alınabilir.

Kafkasör Yaylası
Artvin Kafkasör Yaylası, Serender

Pansiyonculuğun yaygınlaştırılmasıyla yörede hem turizm canlanacak hem de halk turizmden doğrudan kazanacaktır. Sadece evlerini açmakla kalmayıp yetiştirdikleri ürünleri de burada satarak gelir elde edeceklerdir.

Artvin Kafkasör Yaylası şenlikleri gibi Doğu Karadeniz Yaylalarındaki diğer Karadeniz yayla şenlikleri ve festivalleri, etkin bir tanıtımla uygun birer turizm ürünü haline dönüştürülebilir.

Ancak, batısıyla doğusuyla, kuzeyi güneyiyle Ülkemiz bir turizm cenneti olmasına rağmen, bir türlü turizm konusunda eğitimli ve vizyonlu kişilerin önünü açamıyoruz. Doğu Karadeniz’in doğasının korunması ile ilgili hemen dibimizdeki Gürcistan ve kuzeyimizdeki Ukrayna’dan alacağımız çok büyük dersler var. Bölge hakkında yetersiz tanıtım yapılması da cabası. Bu sebeplerden dolayı Doğu Karadeniz Bölgesi turizmde hak ettiği değeri bulamamaktadır.

Artvin Kafkasör Yaylası, Cerattepe Mevkii

Son yıllarda Artvin Kafkasör Yaylası’nın Cerattepe Mevkii’nde yapılmak istenen madencilik faaliyetleri ile ilgili çalışmaları hepimiz basından ve televizyonlardan takip ettik.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, ’Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Olumlu’ raporunun yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle açılan Türkiyenin en büyük çevre davasında, Rize İdare Mahkemesi’nin, ’Madencilik yapılabilir’ yönündeki kararı Danıştay tarafından onaylandı ve bu kararla Cerattepe Mevkii’ndeki madencilik faaliyetlerinin önü açılmış oldu.

Kafkasör Yaylası
Artvin Kafkasör Yaylası

Bilirkişi raporlarında Cerattepe bölgesinde yapılacak olan maden araştırmasında yaklaşık 3 binden fazla ağacın kesileceği ve bu bölgede bulunan endemik bitkilerin de zarar göreceği bildirilmişti. Bunun yanında madencilik faaliyetleri sırasında heyelan riski oluşacağı da uzmanların görüşleri arasında yer alıyor.

Bütün bunların yanında Artvin Kafkasör Yaylası’nda bulunan içme suyu kaynaklarının kirleneceği endişelerine de hak vermemek elde değil.

Artvin Kafkasör Yaylası Cerattepe Mevkii’nde madencilik faaliyetlerinin planlanması üzerine 1995 yılında kurulan Yeşil Artvin Derneği öncülüğünde birleşen Artvin halkı inanılmaz bir mücadele başlattı. Atalarımızdan bize gelecek kuşaklara devretmemiz için emanet edilen yaşam alanlarını korumamız ve sonuna kadar mücadele etmemiz gerekiyor. Çünkü başka Artvin yok… Başka Karadeniz yok… Başka Kafkasör yok… Başka Cerattepe yok…

Kafkasör Yaylası
Artvin Kafkasör Yaylası

Hiçbir zaman unutulmaması gereken şey “Artvin’in üstü altından değerlidir”. Ümit ediyorum ki bugün yazdığımız Karadeniz’in gezilecek yerleri’ni, bundan 5-10 yıl sonra yine yerinde bulabiliriz. Özgür akan derelerden, mis kokan çam ormanlardan  ve tertemiz oksijenden ayrı gayrı kalmayız. Artvin’in diğer güzelliklerini, Karagöl’ü, Macahel’i, daha nice nicelerini…

Yine de siz vakit kaybetmeyin, bu doğa tükenmeden Doğu Karadeniz’in muhteşem doğasını biran önce keşfedin!

“facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!”

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

Keyifli, Aylak Geziler!

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.