Budapeşte Parlamento Binası – Macaristan Tarihi

0
15695
views
Bizi Paylaş!

Her ne kadar Rönesans ve Barok karakterleri sergilemekle birlikte Neo-Gotik mimarinin muhteşem bir örneği olan Budapeşte Parlamento Binası, 100 yaşın üzerindedir.

Budapeşte Parlamento Binası Tarihi

1880 yılında yapılan yarışmada birinci seçilen projenin inşaatına 1885’de başlanmış. Budapeşte Parlamento Binası, 1896’da Macaristan’ın 1000. yıldönümünde açılmış ve bina tam anlamıyla 1902’de tamamlanmış.

Budapeşte Parlamento Binası
Budapeşte Parlamento Binası

Yarışmada ikinciliği paylaşan, şu an biri Etnografya Müzesi, diğeri Tarım Bakanlığı olan diğer 2 proje de Parlamento binasına bakacak şekilde inşa edildi. Budapeşte Parlamentosu Binası dünyanın üçüncü büyük parlamentosu binası, Macaristan ve Budapeşte’nin en büyük binasıdır.

Budapeşte Parlamento Binası, 691 oda, 20 kilometre uzunluğunda (12,5 mil) merdivenleri ve 96 metre yüksekliği ile St Stephen Bazilikası ile aynı yüksekliktedir.

Komünist dönem boyunca, binanın kubbesinin üstündeki merkezi kuleye büyük kırmızı bir yıldız eklenmiş, ancak düştükten sonra yıldız kaldırılmış. Maalesef Budapeşte’nin hava kirliliği, gözenekli kireç taşından yapılmış duvarlarına sürekli zarar vererek sık sık restorasyon yapılmasını gerektirmektedir. Bu yüzden Budapeşte Parlemento Binası’nın etrafında sürekli tamirat iskelesi görmek mümkündür.

Budapeşte Parlamentosu’nun bulunduğu meydan, 1849 yılında Macar avukat, gazeteci, siyasetçi ve Macaristan Valisi olan Lajos Kossuth’un adını almıştır. Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da yaşamı boyunca, demokrasi adına bir özgürlük savaşçısı olarak yaşayan Lajos Kossuth’un 1956 Macar Devrimi için yapılan anıtı Parlamento binasının önünde bulunmaktadır. II.Dünya Savaşı sırasında Budapeşte’nin tüm köprüleri yıkılmış ve geçici bir çözüm olarak Kossuth Meydanı ile Batthyány Meydanı arasında bir köprü yapılmıştır. Lajos Kossuth‘un adını taşıyan köprü, 1960 yılına kadar kullanılmış.

Budapeşte Parlamento Binası Turistik Turları

Parlamento’da oturum olmadığı zaman rehberli ve çeşitli dillerde tercüme edilen turlar düzenleniyor. Ana giriş kapısı, lobi ve Macar krallarının mücevher odasının bulunduğu salonu kapsayan turun ücreti AB vatandaşları için 2.000 HUF, AB vatandaşı olmayanlar için tam 2 katı yani 4.000 HUF’tur (1 Euro yaklaşık 300 Macar Forinti).

Macar’lar da bizim gibi tarihi eserleri konusunda bahtsızlar. Krallarına ait mücevherleri defalarca kaybolup çalınmış. II. Dünya Savaşı’ndan sonra Batı Avrupa’ya taşımışlar ve sonunda da Sovyetler Birliği’nden korunmak için Amerikan Ordusuna verilmiş. Kraliyet Mücevherleri, Soğuk Savaşın büyük bir bölümünde Amerika’nın altın rezervlerinin saklandığı Birleşik Devletler Altın Rezervinde saklanmış. Sonunda 1978’de Jimmy Carter başkanlığı döneminde Macaristan’a geri gönderilmiş ve şu an Budapeşte Parlamento Binası’nda saklanmaktadır.

Budapeşte Parlamento Binası
Budapeşte Parlamento Binası, Budapeşte Gezilecek Yerler

Parlamentonun en iyi manzarasını Tuna Nehri’nden (Tuna Nehri tekne gezintisi ile) veya nehrin karşısından yakalayabilirsiniz. Ben Buda Kalesi tarafından olan manzarasını daha çok sevdim.

Budapeşte Parlamento Binası’nda ilginç bir anı

Budapeşte gezim Temmuz ayında olduğundan inanılmaz sıcak ve nemli idi. Tuna Nehri’nden gelen nem ve yaklaşık 40 derece olan sıcaklık normalde şehirde gezmeyi engeller. Ancak Budapeşte’de bir soluk alıp dinlenmek için birçok devasa park ve bahçeler bulunuyor. Üstelik parklardaki havuzlarda ayaklarınızı suya sokup serinleme imkanınız bile var.

Ben de tam sıcaktan bunalmış bir ağaç gölgesi ararken Parlamento Binası’nın arka tarafında bulunan platformda bekleyen insanları gördüm. Önce bir etkinlik veya konser olabileceğini düşündüm. Kalabalık giderek artıyordu. Platform’da ne olacağını merakla beklerken…. Lütfen Videoyu izleyiniz!

https://www.youtube.com/watch?v=nY34iMf0Oko&list=LLOsPvGjcck4J4h024B3wKXw&index=37

Avrupa’nın en iyi ışıklandırılan masallar diyarı şehri Budapeşte’de, Parlamento Binası geceleri bir gelin gibi şehrin birçok yerinden görülebiliyor. Bir akşam Tuna Nehri’nin karşı tarafından şehri izlerken, Parlamento Binasının tepesinde yüzlerce büyük beyaz kuşların uçtuğunu gördüm. Binanın üzerinde adeta turluyorlardı. Birçok kişiye sormama rağmen kuşların cinsini öğrenemedim. Ancak en ilginci yaşlı bir Macarın verdiği cevaba çok gülmüştüm. “Onlar siyasetçiler” dedi. “Geceleri içerideki mücevherleri çalmak için açık kapı arıyorlar!”.

Budapeşte Parlamento Binası
Budapeşte Parlamento Binası

Budapeşte Parlamento Binası Nerede Bulunuyor

Budapeşte gezilecek yerler arasında ilk sıralarda yer alan Budapeşte Parlamento Binası, Peşte tarafında, şehrin merkezi yerinde Tuna Nehri kenarında yer almaktadır.

Peşte tarafının her yerinden yürüyerek gidebileceğiniz Budapeşte Parlamento Binası, Chain Köprüsü (Zincirli Köprü) ile Margaret Köprüsü arasında bulunmaktadır.

Budapeşte Parlamento Binası’na Nasıl Gidilir

Lajos Kossuth Meydanında bulunan Budapeşte Parlamento Binası’na toplu ulaşım araçları ile de gidebilirsiniz.

Budapeşte Parlamento Binası, Budapeşte Gezilecek Yerler
Budapeşte Parlamento Binası, Budapeşte Gezilecek Yerler
  • M2 (kırmızı hat) metro hattını kullanıp, Lajos Kossuth tér istasyonu,
  • Peşte tarafında bulunan 2 numaralı sarı tramvay ile Lajos Kossuth tér istasyonu,
  • 15 numaralı otobüs veya
  • 70, 78 nolu troleybüslerle ulaşabilirsiniz.

Margaret Adası, Buda Kalesi, Kahramanlar Meydanı, Balıkçılar Tabyası gibi Budapeşte Parlamento Binası da bir masallar diyarı Budapeşte’de gezilecek yerlerin en başlarında gelir. Umarım siz de benim gibi türkülere, şiirlere, destanlara konu olan doğunun Paris’i sıfatını en iyi şekilde taşıyan bu şehri beğenirsiniz.

“facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!”

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

Keyifli Geziler!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.