İngilizce Nasıl Öğrenilir ? İngilizce Öğrenme Yolları

0
2877
views
Bizi Paylaş!

Yabancı dil bilmek yurt dışı gezilerini keyifli hale getiren en önemli unsurlardan bir tanesidir. Gittiğiniz ülkede konuşulan dili bilmeniz sadece gezinizi kolaylaştırmakla kalmaz, gezip gördüğünüz yerlerle ilgili daha fazla bilgi toplamanıza da faydası olur. Hangi ülkeye giderseniz gidin İngilizce bilmeniz size inanılmaz kolaylıklar sağlayacaktır. Peki İngilizce konuşmaya çekiniyor veya korkuyor musunuz? Kelimeler aklınıza geliyor ancak dilinizden çıkmıyor mu? Bazen en kolay kelimeler bile aklınıza gelmiyor mu? İngilizce nasıl öğrenilir ? Size göre İngilizce öğrenme zor mu?  İngilizce Öğrenme Yolları nelerdir?

İngilizce Öğrenme Yolları
İngilizce Nasıl Öğrenilir?

Peki İngilizce konuşmak gerçekten zor mu?

Türkiye’de İngilizce eğitimini ilkokuldan itibaren almamıza rağmen, üniversite çağına gelmiş bir yetişkin henüz simple present tenste akıcı bir cümle kuramıyor. “Are you kola?” gibi anlamsız cümleler kuruyoruz. Bunun sebebi nedir peki? Türk insanı olarak İngilizce konuşmak konusunda niçin zorluk çekiyoruz?

Bunun temel sebebi aslında Milli Eğitim sistemindeki yetersizlik. Öğretmenler de bu eğitim sisteminde açıkçası bir yenilik yapamadığından 12 yıllık zorunlu eğitimde bir adım yol alamıyoruz İngilizce öğrenme konusunda. Oysa ki İngilizce bir matematik, kimya dersi gibi anlatılmaz. İngilizce öğretmenlerinin biraz hayalci olması gerek. Öğretmeyi daha eğlenceli hale getirecek metotlar bulmak zorundalar.

İngilizce Öğrenme Yolları
İngilizce Nasıl Öğrenilir?

Tabii sadece 12 yıllık eğitim değil, Milli Eğitim’de öğrenemeyince bu sefer özel kurslar devreye giriyor. Ancak bu kursların da çoğunluğu ticari anlamda İngilizce öğretme anlayışında olduğundan size bir şey vermeyecektir.

İşte bu 12 yıllık bir süreçte öğrenilemeyen yabancı dil sonradan bir korku halini alıyor. Bu korku aslında İngilizceyi tam olarak kavrayamamaktan, öğrenme yöntemlerini geliştirememekten, konuşmaya ağırlık vermemekten kaynaklanıyor. Öğrenme teknikleri de değişmediğinden aynı havanda su dövülmeye devam ediliyor.

Peki İngilizce Öğrenmek zor mudur?

Kesinlikle hayır! İngilizce öğrenmek kesinlikle zor değildir. Hiçbir yabancı dil öğrenmek zor değildir. Ancak zor olmadığını söylediğimiz zaman bunu bir parmak şaklatmak kadar kolay olduğunu da düşünmeyin. Bunun için yapmanız gereken en önemli şey öğrenme tekniklerinizi gözden geçirmek ve bunu sürdürebilmek için yeterli azmi göstermektir.

İngilizce Nasıl Öğrenilir?  

Öğrenmeye Başlamadan Önce Ne Yapmalıyım?

İngilizce veya herhangi bir yabancı dil öğrenmeye başlamadan önce gözden geçirmemiz gereken bazı hususlar var.

Bunlar nelerdir?

  • İngilizceyi size kimse öğretemez! Aynen böyle arkadaşlar. Size kimse İngilizce öğretemez. Birisi size İngilizce öğreteceğim diyorsa ondan uzak durun! Herhangi bir kursta 2 ayda şu seviyeye geleceksiniz… 5 Ayda bu seviyede olacaksınız şeklinde taahhütte bulunuyorlarsa eminim sizi kandırıyorlardır. Hiç düşündünüz mü ? Sizin seviyenizi, öğrenme sürecinizi nereden biliyorlar da herkese aynı süreci öngörüyorlar? Herkese yapılan aynı seviye testi ile bunu öğrenmek mümkün değildir. Kurslarda İngilizce öğrenilemez arkadaşlar. Paranızı boş yere havaya saçmayın. İngilizceyi yalnızca ve yalnızca kendi kendinize öğrenebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken sadece araçları kullanmaktır ve kendi çalışma yönteminizi bulmaktır. Zaten öğretseydi 12 yıl boyunca temel eğitimde öğrenebilirdiniz değil mi?

 

  • İngilizce kesinlikle herhangi bir sürede öğrenilmez. Bu tüm hayatınıza yaymanız gereken bir aktivitedir. Bir sene yoğun bir şekilde İngilizce öğrenmeye çalışıyorsunuz ancak ondan sonra bırakıyorsunuz.. Atın çöpe o bir seneyi. Kullanmadığınız güç, güç değildir. Eğer belli bir seviyeye gelseniz dahi onu kullanmıyor, okuma, dinleme aktiviteleri ile geliştirmiyorsanız sürekli geri gidersiniz.

 

  • İngilizce öğrenmede çok farklı araçları kullanmamız gerekiyor. Kimisi kitap okuyarak daha kolay öğrenir, kimisi dizi izleyerek. Ancak bu yöntemi bulmanız için hepsini uygulamanız gerekiyor arkadaşlar. İngilizceyi biliyorum diyebilmeniz için İngilizcenin 4 aşamasını da çok iyi uygulamanız gerekiyor. Bunlar neler? Reading-Writing-Speaking-Listening. Yani Okuma-Yazma-Konuşma-Dinleme. İngilizce Öğrenme sürecinizde bu 4 aşamada başarılı olabilmek için sadece kitap okumak değil, dinleme ve yazma etkinlikleri de yapmanız gerekiyor. İşte bunun için size en uygun yöntemi bulabilmeniz için bütün aktiviteleri denemelisiniz.
İngilizce Öğrenme Yolları
İngilizce Nasıl Öğrenilir?
  • Gramer mi çalışmalıyım? Pratik mi yapmalıyım? Bu sorular da hep kafamızı kurcalar. Her ikisi de ! Gramer bilgisi olmadan doğru cümle kurmanız imkansızdır. Doğru cümle kuramadıktan sonra istediğiniz kadar pratik yapın hiçbir sonuç elde edemeyeceksiniz.

 

  • Genellikle özel dershanelerde 1 yılda C seviyesinize çıkacağınızı taahhüt ederler. Peki bundan sonra? Bitecek mi öğrenme süreciniz? Hayır! Önceden de söylediğim gibi herkesin öğrenme süreci farklıdır. Kiminin 1 ayda öğrendiğini diğeri 6 ayda öğrenebilir. O yüzden İngilizceyi şu kadar zamanda öğrenmeliyim diye kendinizi şartlamayın. Bu bir süreçtir ve bu süreç içerisinde ne yaptığınız önemlidir.

 

  • İhsan Doğramacı’nın 60 yaşında Fransızca öğrenmeye başlayıp, 63 yaşında Fransa’da üniversitede ders verdiğini biliyor muydunuz? Aynı zamanda 80 yaşında Çince öğrenmeye başladığını? “Benden geçti artık, İngilizce gençken öğrenilir.” Bu düşünceyi defalarca duydum. Birçok kişi yabancı dili gençken öğrenilebileceğini düşünür. Bu tam bir şehir efsanesidir. Yabancı dil her yaşta her daim öğrenilir. Üstelik beyninizi sürekli bir yabancı dil aktivitesiyle meşgul ettiğinizde ileriki yaşlarda bunama gibi hastalıklara da bye bye diyeceksiniz! Yaşa takılmayın!

 

  • Pratik önemlidir. Pratik denilince akla ilk önce gelen şey konuşmadır. Oysaki yazma pratikleri de vardır. Dinleme pratikleri de. Yazma pratiklerini yaptığınızda konuşmanız gelişir. Dinleme yaptığınızda da. Okuduğunuzda da yazmanız gelişir. Bunların hepsi pratiktir ve düzenli olarak yapılması gerekir.

 

  • Tüm güne yayın. Yolda yürürken kulaklığınızı takın bir şarkı dinleyin. Haberleri İngilizce okuyup anlamaya çalışın. TV de İngilizce haberleri izleyin. Aşina olduğunuz şeyleri İngilizce dinlerseniz anlamanız daha da kolaylaşacaktır.

İngilizce Nasıl Öğrenilir?

Üstüne basarak söylüyorum. Siz hazır değilseniz İngilizce nasıl öğrenilir bunun cevabını bulmanız mümkün değil. Bunun için program yapmalı ve o programı uygulayacak azmi göstermelisiniz. Sıkıldığınızda bir müzik dinleyin. Bir dizi izleyin. Ancak öğrenme sürecini kesinlikle bırakmayın.

İngilizce kurslarına çuvallar dolusu paralar vermeyin. Günümüzde internette milyonlarca youtube kanalı, İngilizce çalışma sayfaları var. Hepsi bedava! Ve emin olun kurslardan daha etkili öğrenme metodları içeriyor. Siz yeter ki başlayın!

Nereden Başlayalım? İngilizce Nasıl Öğrenilir?

İngilizce öğrenmede karşımıza dağ gibi çıkan bir soru bu. Nereden Başlamam gerekiyor? Birçoğumuzun en büyük korkusu budur. Yeterli kaynaklar var elimizde ancak nereden ve nasıl başlayacağımızı bilemiyoruz. Öncelikle eksiğiniz nerede onu bulmanız gerekiyor. Gramerde eksiğiniz varsa gramere yüklenin. Peki gramerde eksiğimiz olduğunu nasıl anlayacağız? Bunu anlamanın de en güzel yolu bol bol test çözmekten geçer. Günde 100 tane gramer sorusu çözün. 3 ay sonra bakın İngilizce kapasitenizde gelişme var mı yok mu? Emin olun test çözerek de İngilizce öğrenmeniz mümkün.

ingilizce öğrenmenin yolları
İngilizce Nasıl Öğrenilir?

Eksik olduğunuz konuları ayrı ayrı çalışın. Örneğin Present Tense ile ilgili bir eksiğiniz var ise öncelikle bu konuyu derinlemesine gramer kitaplarından çalışın ve sadece bu konu ile ilgili en az 100 soru çözün. Hatalarınız çok ise, bir 100 soru daha çözün. Bütün konulara bu yöntemi uygulayın. İngilizce öğrenmenin en faydalı yollarından bir tanesi de bol tekrar yapmaktır.

Kendi Kendine İngilizce Nasıl Öğrenilir?

Kendi kendine İngilizce öğrenmek en faydalı ve hızlı yoldur arkadaşlar. Ancak dediğim gibi bunu bir sürece yaymalısınız. Nasıl ki karnınız acıktığında doğal olarak yemek ihtiyacı duyuyorsanız. İngilizce öğrenme konusunda da bu ihtiyacı hissetmeniz gerekli. Çok iyi disipline olursanız hiçbir kursa ihtiyaç duymadan çok kısa sürede İngilizce öğrenebilirsiniz. Kendinizi motive edecek bir araç bulmalısınız. Programınız çalışma masanızın üzerinde olsun. Günlük ne kadar soru çözeceğiniz, ne kadar okuma parçası okuyacağınız, ne kadar süre video izleyeceğiniz o programda yazılı olsun. 21 gün bunu deneyin farkı göreceksiniz. 21 gün sonra yapmadığınız günlerde vicdan azabı çekip suçluluk duyacaksınız.

Papağan Olun!

İngilizce Öğrenmenin yolları
İngilizce Nasıl Öğrenilir?

Duyduğunuz, okuduğunuz, öğrendiğiniz kelimeleri yüksek sesle tekrarlayın. Bir papağan gibi sürekli tekrarlayın. Kendi sesinizle duyduğunuz kelimeleri kesinlikle unutmayacaksınız. Ancak yüksek sesle, mırıldanır gibi değil. Dinleme pratiği yaptığınızda önce kelimeleri sonra cümleleri tekrarlamaya çalışın. Bu sayede konuşma yeteneğiniz de gelişecektir.

İngilizce Kursları Faydalı mı?

Kesinlikle Hayır! Eğer sizinle özel olarak ilgilenen bir eğitimci yoksa size özel yapılmış bir program yoksa kesinlikle o kurs size fayda getirmeyecektir. Bunu uygulayan çok çok az kurslar vardır arkadaşlar. Onlar da inanılmaz astronomik fiyatlar talep etmektedir. Kalabalıklar arasında kaybolur gidersiniz. Hiçbir eğitimci sizin gerçek probleminizi analiz ederek ona yönelik bir program hazırlamaz. Sizin probleminizi en iyi bilecek yine kendiniz olacaksınız. İngilizce Kurslarında yapılan programlar genel müfredata göre belirlenir ve buna herkesin uyması beklenir. Oysa bir yabancı dil öğrenmek herkes için farklı farklı yöntem uygulamaktan geçer.

Dolayısıyla kurs maliyeti, yol parası, oraya ayırdığınız zaman kaybı size ileride büyük bir hayal kırıklığı olarak geri dönecektir.

Yurt Dışı Kurslar Faydalı mıdır?

Günümüzde mantar gibi biten yurt dışı eğitim imkanlarıyla birlikte İngilizce öğrenmenin yeni bir ufuk açtığını söyleyebiliriz. Ancak bu da Türkiye’deki kurslar gibidir. Gitmeyi düşündüğünüz kursun köklü bir eğitim kurumu olduğuna çok dikkat etmeniz gerekli. Orada alacağınız eğitimden ziyade yaptığınız pratik çok önemlidir.

Yurt Dışı kurslarından ziyade, sosyo-kültürel anlamda zaman geçirebileceğiniz ve ücretsiz olarak konaklayabileceğiniz workaway gibi yurtdışı gönüllülük programlarını denemenizi şiddetle tavsiye ederim. Dünyanın hemen hemen her yerinde bulabileceğiniz gönüllülük programı olan Workaway ile ilgili detaylı yazıma buradan ulaşabilirsiniz. Workaway nedir?

Sonuç olarak;

İngilizce nasıl öğrenilir ? İngilizce öğrenmek zor mudur ? Kesinlikle hayır! Öncelikle bu korkunuzu yenin. Öğrenme için gerekli olan programı uyguladığınızda ve bu programı sürdürecek azmi gösterdiğinizde çok kısa sürede İngilizceyi öğreneceğinize ve akıcı bir şekilde konuşacağınıza eminim. Yukarıda sıraladığım konuları teker teker uygulayın sonuca siz de inanamayacaksınız.

“facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!”

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

Good Luck!

 

CEVAP VER

Specify Facebook App ID and Secret in Super Socializer > Social Login section in admin panel for Facebook Login to work

Specify GooglePlus Client ID and Secret in Super Socializer > Social Login section in admin panel for GooglePlus Login to work

Please enter your comment!
Please enter your name here