Wroclaw Gezilecek Yerler – Cüceler Şehri

0
6873
views
Bizi Paylaş!

Prag’dan sonraki durağım Polonya’nın güneyinde bulunan tarihi, kültürel açıdan çok zengin bir festival şehri olan Wroclaw oldu. Genellikle gezdiğim şehirleri önceden araştırarak giderim. Ancak Wroclaw’a gelirken hiçbir araştırma yapmadan geldim. Bazen şehirlerin bana sürpriz yapmasını seviyorum. Ve gerçekten beklentilerimin çok üstünde olan tarihi, doğal aynı zamanda modern bir şehir Wroclaw. Bu yazımda gelin hep birlikte Wroclaw gezilecek yerler nereler? Birlikte görelim, birlikte dolaşalım.

Wroclaw Gezilecek Yerler
Wroclaw Gezilecek Yerler

Prag’dan yine Avrupa’nın yaygın olan Flixbus otobüs firmasıyla yola çıktım. Yaklaşık 4-5 saat sürüyor yolculuk. Prag Wroclaw arası otobüs bileti tam 10 Euro. Yani Türk Parası ile 40 Tl. Buradan Sayın Kamil Bey’e sesleniyorum. Lütfen Türkiye’de otobüs bilet fiyatlarını biraz düşürünüz. Pahalı dediğimiz Avrupa’da ülkeler arası gidiş Türkiye’de şehirler arası gidişle hemen hemen aynı. Gerçi 3 dolar 5 euro’ya uçağa binen benim için bu bile pahalı sayılır!

Wroclaw Gezilecek Yerler
Wroclaw Gezilecek Yerler

Tam Wroclaw’a 40 km. kalmıştı ki kaptan bir tır durağına çekti otobüsü. 1,5 saat burada kalacağımızı söyledi. Ne olduğunu sorduğumda “Yasal olarak 4 saatten fazla direksiyon başında olamayacağını, 1,5 saat mola vermesi gerektiğini” söyledi. Türkiye’de 45 saat direksiyon sallayan kaptanları görünce Polonyalı kaptanlar gerçekten rahatına çok düşkün J Her ne kadar Mcdonalds’ı sevmesem de Tır durağındaki Mcdonalds’ta 1,5 saati geçirip birkaç birşeyler atıştırdım.

Wroclaw Gezilecek Yerler
Wroclaw Gezilecek Yerler

Ardından yola koyulduk. Wroclaw’daki konaklamam her zamanki gibi hostelde oldu. Otobüs istasyonunda indiğimde yaklaşık 500 m. Yürüdükten sonra hostele vardığımda kapıda elinde cep telefonuyla hosteli arayan genci sanırım tanıyordum bir yerden! Yüzü çok tanıdık geldi. Hadi canım dedim kendi kendime. Türklerin yoğun olarak gittiği, Lviv, Tiflis, Prag gibi yerler olsa tamam diyeceğim. Ama Wroclaw çok da popüler bir yer değil. Sonra selamlaştık İngilizce. Aynı hostel’e rezervasyon yaptırmışız. Türkiye’den geldiğimi söylediğimde “Abi ben de Türk’üm!” deyince gülüştük J Yollarda birçok gençle tanışıyorum Türkiye’den gelen. Hemen iki muhabbetin belini kırıyoruz. Ve çok memnun oluyorum. Gençlerimizin Dünya’yı tanıması gezmesi gerekiyor. Gezdikçe ve farklı kültürleri tanıdıkça birbirimizi daha iyi anlıyor ve saygı duyuyoruz.

Wroclaw Gezilecek Yerler
Wroclaw Gezilecek Yerler

Almanya’nın Gorlitz kasabasında yaşayan Ahmet de benim gibi sırt çantasını almış Wroclaw’ı gezmeye gelmiş. “Abi sen otobüste değil miydin?” deyince bir kez daha gülüştük. Meğerse aynı otobüsle gelmişiz Wroclaw’a ondan yüzü tanıdık gelmiş Ahmet’in. Wroclaw’ı 3 gün birlikte karış karış gezdik. Aylak gezmek böyle işte! Bazı arkadaşlar sıkılmıyor musun yalnız gezmekten diye soruyor. Yol öyle bir şey ki seni yalnız bırakmıyor. Bir dost çıkartıyor karşına.

Wroclaw Gezilecek Yerler
Wroclaw Gezilecek Yerler

Silezya’nın başkenti olan tarihi şehir Wroclaw, Oder Nehrinin kenarında kurulmuş 12 benzersiz ada ve 112 köprüden oluşan inanılmaz bir şehir.

Şehrin kalbi Eski Şehir (Old Town)’de ve Botanik Bahçelerinde (Ostrów Tumski’de) gezinmek, Wroclaw ziyaretçilerini cezbetmektedir.

Wroclaw Gezilecek Yerler
Wroclaw Gezilecek Yerler

Hizmet kalitesi ve bağlantı ağını sürekli geliştiren Wroclaw Havaalanı, Çek Cumhuriyeti, Almanya ve Ukrayna’daki şehirlerle doğrudan demiryolu bağlantıları ile Wroclaw iş dünyasında da giderek gözde olan bir şehirdir. Kentin Avrupa ulaştırma yollarının kavşağındaki avantajlı konumu ve son zamanlarda Bölgesel İş Turizm Merkezi ile genişletilen cazip altyapısı, akademik ve ticari konferanslar ve kongreleri ile kendine çekmektedir.

Wroclaw Tarihi

Wroclaw, 10. yüzyılın ilk yarısında doğal sınırı olan Bohemya Krallığına dahil olmuş ve ismini de Bohemya Prensi Vratislaus’tan almış.

Oder Nehrinin kenarında bulunmasından dolayı 1200 lü yılların başlarından itibaren çevre yerlerden gelenler ile birlikte şehri geliştirmeye çalışsalar da 1241 yılındaki Moğol istilasına uğrayan şehir büyük ölçüde yağmalanmış.

Wroclaw Gezilecek Yerler
Wroclaw Gezilecek Yerler

Tarihte Silezya (Silesian) adı verilen bu grup daha sonra Almanların hakimiyeti altına girmiş. Almanlar Silezyalıları kendi topraklarını geliştirmek için cesaretlendirmişler ve Wroclaw’ı yeniden inşa etmişler.

Tabi bu topraklarda savaşlar eksik olmamış. Habsburgların istilası derken Otuz Yıl Savaşları ve Prusya hakimiyeti altına girmiş Wroclaw. Prusya’nın 3 başkentinden biri ve askeri cephanelik merkezi olsa da daha sonra ortaçağdaki dönemlerini aramışlar.

1807 de bu sefer Napolyon orduları tarafından işgal edilse de öz yönetim hakkını veren Fransızlar sayesinde Wroclaw çok önemli gelişmeler göstermiş. Bu kültürel, ekonomik ve eğitim alanında Wroclaw’a çok şey kazandırmış. 1811 tarihinde Wroclaw üniversitesi kurulmuş.

Wroclaw Gezilecek Yerler
Wroclaw Gezilecek Yerler

1842 Yılında demiryolu hattı açıldıktan sonra kent önemli bir kavşak noktası haline gelmiş. Oder Nehri üzerindeki ciddi düzenleyici çalışmaların ardından bir liman inşa edilmiş ve bu da şehrin sürekli büyüyerek modernleşmesini sağlamış. 1890’lı yıllardan itibaren kademeli olarak elektrikli tramvaylar kullanılmaya başlanmış. Bugün bile şehrin birçok noktasına bu elektrikli tramvaylar ile ulaşmak mümkün.

Wroclaw Gezilecek Yerler
Wroclaw Gezilecek Yerler

Wroclaw Gezilecek Yerler

Wroclaw gezilecek yerler’i anlatırken mekanların orijinal isimlerini de yazmayı uygun gördüm. Gittiğim ülkelerde basit bazı kelime kalıpları ve cümleleri öğrenmeye çalışıyorum. Açıkçası Lehçe telaffuzunda en çok zorlandığım dil diyebilirim.

Old Town

Diğer Avrupa şehirlerinde olduğu gibi Wroclaw Old Town ziyaretçilerin en çok ilgi gösterdiği, cafe, bar ve restoranların yoğun olduğu tarihi meydan olarak karşımıza çıkıyor. Old Town’da bulunan Market Square, Town Hall, Salt Square, St. Elizabeth’s Kilisesi, St. Mary Magdalena Kilisesi, Wroclaw’da görülmesi gereken yerlerden.

Wroclaw Gezilecek Yerler
Wroclaw Gezilecek Yerler

Old Town’da kurulan küçük ahşap kulübelerde hediyelik olarak bulabileceğiniz her türlü anıyı alabilirsiniz. Özellikle Baltık Denizi’nden çıkan kehribarlardan yapılmış harika takıları burada uygun fiyata bulabilirsiniz.

Wroclaw Gezilecek Yerler
Wroclaw Gezilecek Yerler

Bu ahşap kulübelerde rastladığım Osmanlı Baklavaları benim için çok büyük sürpriz oldu. Her bir tepsiden birer ikişer tattığım tatlılar Türkiye’dekileri aratmayacak kalitedeydi.

Maria and Lech Kaczyńscy Boulevard

Maria and Lech Kaczyńscy Bulvarı Oder’in sol kıyısında, Pokoju Köprüsü ile Grunwaldzki Köprüsü arasında yer almaktadır. Maria ve Lech Kaczyńscy Bulvarı’na Pokoju Köprüsü (Most Pokoju) altındaki geçitten erişilebilir. Bu şekilde Piaskowy Köprüsü’nden (Most Piaskowy’den) nehrin yanında Grunwaldzki Köprüsü’ne (Most Grunwaldzki’ye) gidebilirsiniz. Bulvar kenarında Oder nehrinin ve Aziz John Baptist Katedralinin manzarasını izlemek inanılmaz keyiflidir.

Wroclaw Gezilecek Yerler
Wroclaw Gezilecek Yerler

Cathedral of St. John Baptist

John Baptist Katedrali tarihte defalarca imha edilmiş. 1951’de yeniden inşa edilen Katedral Wroclaw’ın simgesi durumunda. Maria and Lech Kaczyńscy Bulvarından gece ve gündüz inanılmaz bir görüntü sergileyen Katedralin içinde birbirinden değerli heykel ve tablolar, Ortaçağ’dan kalan mezar taşları bulunmaktadır.

Wrocław Operası

Wrocław Operası, Polonya’nın en büyük operalarından biridir. Wroclaw Operası, 1997’den bu yana binlerce seyirciye alışılmadık, büyük mekanlarda, yüzlerce sanatçıyla, anıtsal sahne ve özel efektler kullanarak hazırlanan gösteriler sunan Polonyanın yegane operasıdır.

Wroclaw Gezilecek Yerler
Wroclaw Gezilecek Yerler

Wroclaw Cüceleri

Wroclaw’ın her köşesinde görebileceğiniz cüceler,  Wrocław’ın en samimi ve sempatik sakinleridir.

Wrocław cücelerinin kökeniyle ilgili birçok efsane vardır. Bunlardan en önemlisi,   Wroclaw sokaklarında 1980’lerde anti-kominist hareket olarak başlayan ve barış için organize olan “Turuncu Alternatif” adlı grubun sembolü olmasıdır.

Wroclaw Gezilecek Yerler
Wroclaw Gezilecek Yerler

Neredeyse hemen hemen tüm Wrocław’ın sokakları, meydanları ve bahçelerinde 300’den fazla cüceyi görmeniz mümkündür.  Cüce heykelleri o kadar ilgi çekiyor ki Wrocław’ı ziyaretçiler edenler adeta sokaklarda ve caddelerde cüceleri fotoğraflamak için ava çıkıyor. Ben ancak 25 tanesini yakalayabildim.

Wroclaw Gezilecek Yerler
Wroclaw Gezilecek Yerler

Cücelerin her biri ayrı bir mesleği temsil ediyor. Hepsinin de ayrı bir adı var ve bu adları da zaten mesleklerini belirtiyor. Banker, müzisyen, iş makinaları operatörü hatta aylak olana bile rastladım.

Tiananmen Meydanı Kurbanları Anıtı

1989 baharında, Çin halkı, yolsuzluğa son verip demokratik reformların başlamasını talep ederek Pekin’de bulunan Tiananmen Meydanı ve Çin’deki diğer şehirlerde bir araya gelmişti. 4 Haziran’ın erken saatlerinde Çin Komünist Partisi Halk Kurtuluş Ordusu’na askeri darbe emrini vererek bu katliamı gerçekleştirmişti.

Wroclaw Gezilecek Yerler
Wroclaw Gezilecek Yerler

Bugün Çin Komünist Partisi, o günkü olaydan bahsetmeyi yasaklamıştır. Fakat Çin ve dünya halkı, partinin birçoğu öğrencilerden oluşan barışçıl ve silahsız protestocuları öldürme kararını unutmadı. Wroclaw öğrencileri de tarihteki bu büyük katliamı unutturmamak için şehrin göbeğinde bulunan bir kavşakta bu anıtı yapmış.  “Bisiklet Tanka Karşı!”

Wroclaw Konaklama

Wroclaw’da kaldığım Hostel Wratislavia temizliği, konumu ve fiyatı ile bugüne kadar kaldığım en iyi hostellerden diyebilirim. Otobüs ve tren garına çok yakın konumda bulunan Hostel Wratislavia bu özelliğinden dolayı da tercih sebebim olmuştu.

Wroclaw gezilecek yerler o kadar çok ki! Wroclaw gezim kısa olduğu için bu tarihi ve şirin şehri bir kez daha ziyaret edebilirim. Korunmuş tarihi ve doğası ile fazla turistik olmayan ancak bir o kadar da cezbedici bir şehir. Siz de Polonya güneyi veya Prag taraflarına yolunuz düşerse bu şehri görmeden dönmeyin derim.

“facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!”

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

Wroclaw Gezilecek Yerler
Wroclaw Gezilecek Yerler

Keyifli Geziler!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.