Notre Dame Katedrali – Paris’in Hanımefendisi!

0
1324
views
Bizi Paylaş!

Gotik mimarinin başyapıtlarının bir parçası olan Notre Dame Katedrali kesinlikle abartılmış bir yapı değildir. Tarihi bir anıttan ziyade, bu Katedral Fransızlar tarafından “Tanrı’nın Evi ve insanların evi ve yuvası” olarak kabul ediliyor.

Notre Dame Katedrali
Notre Dame Katedrali

Fransızlar tarafından çok önem verilen, tarihte birçok tecrübe yaşamış olan bu katedralin Tanrının insanlara verdiği umudun bir sembolü olarak görülüyor. 12.Yüzyılda tasarlanmış olmasına rağmen tamamlanması 14. Yüzyılı bulan Notre Dame Katedrali Paris’te en çok ziyaret edilen yapıdır. Hatta Eiffel Kulesi’nden bile önce geldiği söylenir.

notre dame katedrali
Notre Dame Katedrali

Notre Dame Ne Demek?

Notre Dame de Paris, Notre Dame Katedrali ya da sadece Notre Dame olarak da bilinen Katedral, İngilizce “Our Lady of Paris” anlamına gelmektedir. Türkçe’ye ise “Bizim Hanımefendimiz” olarak tercüme edebiliriz. Buradaki Hanımefendi ise “Meryem Ana” olarak bilinir. Orta Çağ Katolik katedrali olan Notre Dame de Paris (Notre Dame de Paris) Paris’in dördüncü bölgesinde yer almaktadır.

Notre Dame Katedrali
Notre Dame Katedrali

Katedral, Fransız Gotik mimarinin en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilir ve dünyanın en büyük ve en ünlü kilise binaları arasındadır. Naturalizm etkisiyle yapılmış heykelleri ve vitrayları göz kamaştırmaktadır.

1790’lı yıllarda Fransız Devriminin radikal safhasında, Notre Dame da bulunan dini imgelerinin çoğu hasar görmüş ve hatta yok edilmiş. 1845 yılında başlanan restorasyonlarla kapsamlı bir yenileme yaşamış “Bizim Hanımefendi”

Notre Dame Katedrali Yapımı

Dünyada ana yapıdan ayrı payandalar kullanılarak yapılan ilk bina olarak kabul edilir Notre Dame. Aslında bina ilk yapıldığında bunu düşünmemişler fakat inşaat başladıktan sonra gotik mimaride kullanılan ince duvarlar daha da yükselmiş ve duvarlarda dışa doğru oluşan gerilimlerden dolayı çatlamalar başlamış.

Notre Dame Katedrali
Notre Dame Katedrali

Daha fazla bozulmayı engellemek için bu destekler düşünülmüş. Mimarlar, mühendisler yıllarca eleştirilmişler ve hatta iskeleleri sökmeyi unuttukları bile söylenmiş bu payandaları görünce. Fakat binanın bu yapısı binaya katedrale “bitirilmemiş” bir hava vermiş. Bugün hayranlıkla izlediğimiz birçok ünlü mimari yapıların hemen hemen hepsinin böyle tuhaf geçmişleri ve yapım aşamaları var.

Notre Dame Katedrali
Notre Dame Katedrali

Katedralde en çok ilgi çeken heykel kesinlikle Meryem Ana heykelidir. Notre Dame da zaten “Bizim Paris Hanımefendimiz”, “Paris’in Bâkiresi” olarak tanınır. Meryem Ana heykeli katedrali şehrin gururu ve yeni ekonomik özgürlüğün bir sembolü olarak gören Parisli tüccarlar tarafından yaptırılmış. Birçok sanat çevreleri tarafından sanatsal anlamda çok değerli görülmeyen bu heykel, aşırı derecede para harcandığı için zenginliğin ve görmemişliğin göstergesi olarak kabul edilir.

Notre Dame Katedrali
Notre Dame Katedrali

Rakamlarla Notre Dame Katedrali

0 – Notre Dame Katedrali Fransa’nın “0” noktası olarak kabul ediliyor. Bunun anlamı şu tüm km. hesapları buradan yapılıyor bu da Katedralin Fransa için ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

4 – Katedrale Metro 4 ile ulaşabilirsiniz.

13 – Güney kulesinde bulunan “Emmanuel” adlı çan tam tamına 13 ton ağırlığında. Quasimado’nun beli bundan dolayı mı bükülmüştür bilemem (!)

34 – Notre Dame Katedrali’nin ana kubbesinin yüksekliği 34 metredir.

69 – Batı cephesinde bulunan kulelerin yüksekliği 69’ar metredir.

422 – Çan kulesine çıkmak isterseniz gitgide daralan toplam 422 basamağı gözünüzde büyütmeyin, menisküs veya eklem rahatsızlığınız yok ise mutlaka çıkın.

500 – Emmanuel çanının tokmağı 500 kilo gelmektedir.

1631- 1631’de Emmanuel Çanı yeniden döküldüğünde kadınların ergimiş olan metale mücevherlerini attıkları ve çanın orijinal rengini buradan aldığı söylenir.

Notre Dame Katedrali
Notre Dame Katedrali

Notre Dame Nerede?

Notre Dame Katedrali 6 Parvis de Notre Dame Place Jean Paul II, 75004, Paris adresinde bulunmaktadır. Katedrale ulaşmak için Cité (metro 4) ya da Saint Michel-Notre Dame (RER B & C) Metro duraklarında inerek çok kısa bir yürüyüş mesafesiyle ulaşabilirsiniz.

Katedral, her gün 07.45-18.45 (Cumartesi-Pazar 19.30);

Kuleler ise,  Nisan-Eylül aylarında her gün 10.00-18.30

Haziran-Ağustos Cumartesi-Pazar 23.00, Eylül-Ekim Her gün 10.00-17.30 saatlerinde açıktır.

Giriş Ücretleri: Notre Dame Katedrali’ne giriş ücretsiz ancak kulelere giriş 8 Euro’dur. 1 Kasım-31 Mart arası her ayın ilk Pazar günü kuleye çıkış ücretsizdir.

Güncel fiyatları Notre Dame’ın web sitesinden öğrenebilirsiniz.

Web: www.notredamedeparis.fr

http://www.paris.eu/

Notre Dame Kamburu

Bugün Parislilerin gurur kaynağı olan, bizim Parisli Bakire oysaki tarihte neler çekmiş neler! 19. yüzyıl başlarında Paris şehir planlamacıları katedralin bakımsızlığından ötürü katedrali yıktırmak istemişlerdir. Birçoğumuzun romanından ziyade “Notre Dame’ın Kamburu” filmi ile tanıdığımız ünlü Fransız yazar Victor Hugo, halkın ilgisini çekmek için Notre Dame’ın Kamburu isimli romanını yazmış. Roman, katedralin kurtarılması için kampanya başlatılmasını sağlayarak katedralin yenilenmesinde büyük rol oynamış.

Ayrıca roman birçoğumuzun Quasimado’nun “Esmeralda bana su verdi!” repliği ile tanıdığımız müzikale dönüştürülmüş. Müzikalin ismi de Notre Dame de Paris’tir. Bu müzikalin Belle, Tu Vas Me Detruire, Déchire gibi şarkıları klasikleşmiş, romanla bütünleşmiştir.

notre dame katedrali
Notre Dame Katedrali

Victor Hugo o dönemde kitap yazarak ilgiyi buraya çekse de, müzikal ve müzikleriyle hatta filmi ile Notre Dame bugün dahi popülerliğini daha da artırmaktadır.

Müzikalin kahramanları çirkin ve kambur bir zangoç, bir papaz, yakışıklı bir subay ve bu 3 erkeğin aklını başından alan güzeller güzeli çingene kızı Esmeralda’dır.

Notre Dame Kamburu Müzikali

Paris’in Seine Nehri’nin üzerindeki dünyaca ünlü kilisesi Notre Dame Katedrali’nin kapısına bir bebek bırakılır. Çirkin mi çirkin bu bebeği Notre-Dame kilisesinin papazı Frollo sahiplenir ve büyütür. Tanrı’nın bu bebeği yarım olarak dünyaya gönderdiğini düşünerek bebeğin ismini  “yarım yamalak doğmuş” anlamına gelen Quasimodo koyar.

Kilisede büyüyen Quasimodo büyüyünce zangoç (çan çalan kimse) olur. Çirkinliği ve kamburu yetmezmiş gibi çanın gürültüsünden dolayı bir de sağır olun Quasimodo, Notre Dame’ın Kamburu oluvermiştir.

Bir gün kilise önünde inanılmaz figürlerle dans eden çingene güzeli Esmeralda’yı görür. Esmeralda aslında çingeneler tarafından dünyaya çok çirkin ve yarım bir bebek olarak gelen Quasimodo’nun yerine kaçırılmış, yerine de Quasimodo’yu kilise kapısına koymuşlardır.

Quasimodo ömür boyu seveceği bu güzel kıza ilk görüşte aşık olur. Aynı zamanda Papaz Frolla da kilise önünde sürekli şarkı söyleyip dans Esmeralda’ya tutulmuştur. Genç kıza göz koyar. Ne yapıp edip onu elde etmek için her türlü pisliği yapacaktır bu Papaz.

Bu arada 3. Erkek olan Phoebus devreye girer sahnede. Yakışıklı bir subay olan Phoebus Esmeralda’nın da kalbini çalmıştır. Phoebus de Esmeralda’nın güzelliğine vurularak ilk görüşte aşık olur.

Ancak kıskanç ve ihtiraslı Papaz Frollo, yakışıklı subay Phoebus’u bıçaklayarak kaçar. Suçu da çingene kızı Esmeralda’nın üzerine atar. Phoebus da papazın gazına gelip Esmeralda’nın kendisine büyü yaptığını ve parasında gözü olduğundan bunu yaptığını düşünür. Esmeralda’ya kimseler inanmaz. Bir çingeneye inanmaktansa bir rahip ve subaya inanmayı tercih ederler.

Papaz Frollo’nun planları işlemeye başlamıştır. Herkes Esmeralda’dan nefret ettiğinde Esmeralda’ya tekrar yanaşmaya başlar.

Papazlığını kullanarak, hayatını kurtaracağını söylese de Esmeralda, Papaz efendiyi reddeder.  Bizim saf ve güzel çingene kızı Esmeralda âşık olduğu yakışıklı subay Phoebus’un bir gün kendisine inanıp onu kurtaracağını sanarak hayaller kurar.

Notre Dame Katedrali
Notre Dame Katedrali

VE SON…

Phoebus’un Esmeralda ile ilişkisini öğrendikten sonra onu terk eden “kötü kadın” Fleur-de Lys  sahneye çıkar. Yakışıklı subayımız Phoebus Esmeralda’yı astırırsa kendisine geri döneceğini söyler.

Ölüm cezasına çarptırılan Esmeralda çingene tayfası ve Quasimodo tarafından zindandan kaçırılır. Ancak çingene mahallesini basan Phoebus Esmeralda’yı yeniden yakalatır ve Papaz Frollo’nun tıkır tıkır işleyen planıyla öldürtür. Quasimodo, Esmeralda’nın asılmaması için, Papaz Frollo’ya yalvarsa da çingene kızının kaderi değişmez. (Bir anda Yeşilçam filmlerinin konusu geldi aklıma! Hülya Koçyiğit, Ediz Hun, kötü kadın Aliye Rona, Çoşkun ya da Nuri Alço çok güzel oynarlardı bu müzikali!)

Notre Dame Kamburu Quasimodo aşkının ölümünün intikamını alarak kilisenin merdivenlerinden Papaz’ı iter ve Frollo da oracıkta ölür.

Yıllar sonra araştırmacılar, Quasimodo ve Esmeralda’nın cesetlerini birbirine sarılmış şekilde bulurlar zindanda.

Eğer bu acıklı müzikali henüz izlemediyseniz vakit geçirmemenizi tavsiye ederim. Ayrıca müzikalin en ünlü şarkısı olan “Belle” i ünlü Fransız müzisyenleri Hélène Ségara (Esméralda) Garou (Quasimodo) Daniel Lavoie (Frollo) ve Patrick Fiori (Phœbus)’nin muhteşem performansı ile sizler için paylaşıyorum.

A Dieu! (Elveda!)

“facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!”

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

CEVAP VER

Specify Facebook App ID and Secret in Super Socializer > Social Login section in admin panel for Facebook Login to work

Specify GooglePlus Client ID and Secret in Super Socializer > Social Login section in admin panel for GooglePlus Login to work

Please enter your comment!
Please enter your name here