Amasya Saat Kulesi – Amasya Tarihi

0
1475
views
Bizi Paylaş!

Kurtuluş Savaşının en önemli kentlerinden birisi olan Amasya’nın sembollerinden bir tanesi olan Amasya Saat Kulesi Amasya gezilecek yerlerin başlarında gelmektedir. Amasya Saat Kulesi, Hükümet Konağı’nın hemen yanında, Helkıs (Hükümet) köprüsünün kuzey başında bulunmaktadır.

Amasya Saat Kulesi Tarihi

1865 yılında dönemin Amasya Valisi Ziya Paşa tarafından yaptırılan Amasya Saat Kulesi, kimi kaynaklara göre 1938 deki büyük deprem’de, kimi kaynaklara göre ise 1940’ta yeni köprünün inşası sırasında hasar gördüğü için yıkılmıştır. 2002 yılında yeniden inşa edilerek günümüzdeki haline kavuşmuştur.

Amasyalılar için ayrı bir önemi olan Amasya Saat Kulesi ile ilgili kuşaktan kuşağa anlatılan bir de efsane vardır. (Kulenin başına neler gelmiş neler!)

amasya saat kulesi
amasya saat kulesi

Amasya Saat Kulesi Efsanesi

İngilizlerin Anadolu’yu işgali ile Merzifon’a yerleşen İngiliz birlikleri Amasya’da halk arasında karışıklıklar çıkartmak ve halkı tahrik etmek için bir takım kışkırtma eylemlerine girişmişlerdi.

Merzifon’dan gelen iki İngiliz subayı Mondros Mütarekesi’nin 4. maddesini gerekçe göstererek Amasya cezaevindeki bütün mahkûmların serbest bırakılmasını ister. Ancak başta Mutasarrıf Sırrı Bey olmak üzere hapishane müdürü ve komiser İsmail Efendi buna karşı çıkar. İngilizlerin isteklerine boyun eğmeyerek İngilizlerden Amasyayı hemen terk etmelerini isterler.

amasya saat kulesi
amasya saat kulesi

İstemeyerek de olsa İngilizler Amasya’yı terk ederler. Ancak ertesi gün İngiliz temsilcisi Solter’le birlikte tekrar Amasya’ya gelirler. Bu sefer taktik değiştirmişlerdir ve geliş sebepleri farklıdır. Mutasarrıf Sırrı Bey’i tutuklamak ve amaçlarına bu şekilde ulaşmak isterler. Bu kargaşadan yararlanan bir grup İngiliz askeri, Saat Kulesi’nin kapısını kırarak içeri girer ve kulenin tepesinden Türk Bayrağını indirip, İngiliz bayrağını çekerler.

Amasya halkı bu olaya büyük bir tepki gösterir. Kalabalık halk meydanda toplanmış ve isyanın eşiğine gelmiştir.  Tam bu sırada şehrin ileri gelenlerinden Müftü Hacı Tevfik Efendi, Hoca Bahaeddin Efendi,  Kadı Ali Himmet Efendi ve Vaiz Abdurrahman Kâmil Efendiler meydana yetişerek halkı sakinleştirirler ve büyük bir olayın önüne geçerler.

amasya saat kulesi
amasya saat kulesi

Amasyalılar, Amasya’da kargaşa çıkarmak isteyen İngilizlerin bu oyununa gelmezler ancak hepsi çok kızgındır. Gözyaşlarını tutamayan Kadı Ali Himmet Efendi’nin üzüntü ve öfkeyle “Allah büyüktür, bizim gibi asil bir milletin memleketinde yabancı bayrağı dalgalanamaz.” diye sesini yükseltir ve bu sırada hiç beklenmeyecek bir uğultu yükselir.

Aniden çıkan fırtına herkesin korkuyla yere yığılmasına neden olur. Fırtına kısa sürmesine rağmen, İngiliz askerlerinin Saat Kulesi’nin tepesine taktıkları bayrağı param parça ederek Yeşilırmak’ın sularına savurup atmıştır.

Ayağa kalktıklarında olan biteni gören Amasya halkı gözlerine inanamaz. Gördükleri bu inanılmaz olay karşısında dona kalan İngiliz askerleri ise geri çekilerek Hükümet Konağı’na sığınırlar. Halk ise kuleden indirilen Türk Bayrağı’nı besmele ve tekbirler çekerek tekrar yerine çeker.

Amasya Saat Kulesi Ulaşım

Şehir Merkezinde Hükümet Konağı’nın hemen yanında bulunan Helkıs (Hükümet) köprüsünün kuzey başında bulunan Amasya Saat Kulesi şehir merkezinin tam ortasında yer almaktadır.

Saat Kulesi ve Yeşilırmak Yalı Boyu Evleri’nin gece ışıklandırması görülmeye değerdir. Amasya gezinizde bu harika gece manzarasını da görmenizi tavsiye ederim.

“facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!”

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

Keyifli Geziler!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here