Astronomik Saat, Prag’ın Atan Kalbi

0
707
views
Bizi Paylaş!

Prag Eski Kent Meydanı –  Old Town’da yüzlerce turistin ellerinde kamera ve fotoğraf makinaları ile dikkatli ve heyecanlı bir şekilde baktıkları yer Orloj yani Astronomik Saat Kulesi’dir. Dünyanın her bir yanından Pragı görmeye gelen turist ve gezginler, her saat başı çalan çanları ve pencerelerden çıkan 12 havariyi temsil eden heykelleri selamlamak için beklerler burada.

Bir çan sesi için bu heyecana ne gerek var demeyin. Astronomik saat Kulesi’nin tarihi tam 600 yıla dayanıyor.

Prag Gezilecek Yerler
Prag Gezilecek Yerler – Astronomik Saat Prag

Saat mekanizmasının üç ana bileşeni vardır: Gökyüzünde Güneş ve Ay’ın konumunu temsil eden ve çeşitli astronomik ayrıntılar gösteren astronomik kadran, her saat başı gösteri yapan havari figürleri ve diğer hareketli heykellerin “Havarilerin Yürüyüşü”, özellikle “Ölüm” ün tasvir edildiği iskelet, ve ayları temsil eden madalyonlu bir takvim kadranı.

Astronomik Saat Kulesi’nde bulunan karakterlerden en çok dikkatimi çeken ise saatin sağ tarafından bulunun “iskelet” karakterinin yanındaki “Türk” karakteri olarak adlandırdıkları sakallı ve sarıklı heykel. Sarık ve cübbesiyle korku veren bu karakteri ben sevmedim açıkçası. Kurtulun artık şu Türk fobisinden canım. Prag tarih boyunca Türklerin dışında birçok millet tarafından yakılıp yağmalanmasına rağmen içlerindeki bu korkuyu çözemedim açıkçası.

Prag Astronomik Saat Tarihçesi

Prag’ın atan kalbi olan ve en önemli turizm cazibelerinden birisi olan Astronomik Saat Kulesi 1410 yılında Charles Üniversitesinde matematik ve astronomi profesörü olan Jan Şindel ve Saatçi Mikulas tarafından yapılmış ancak 15.yüzyılın sonlarında saat ustası Hanus tarafından geliştirilmiştir.

Astronomik Saat
Astronomik Saat Prag

Efsaneye göre tamamlandıktan sonra o kadar beğenilmiş ki bir kopyasını daha oluşturulmasın diye yapan usta Hanus’u kör etmişler. Üstat Hanus da intikamını almak için saati durdurmuş.

Daha sonra, muhtemelen yaklaşık 1490’da takvim kadranı eklenmiş ve saat cephesi gotik heykeller ile süslenmiş. 1600’lerde ahşap heykeller ve Havari figürleri eklenmiş.

Astronomik Saat 1865’te gerçekten durmuş ve kaldırılma riski varmış. Neyse ki, Prag saatçisi Ludvík Hainz mekanizmayı tamir etmeyi başarmış ve oğulları ve torunlarıyla birlikte saatin bundan sonra bakımını üstlenmiş. 1865-1866 yıllarındaki bu  büyük onarım sırasında, altından yapılmış tüylü bir horozun figürü de eklenmiş.

Astronomik Saat
Prag Astronomik Saat

Orloj, 1945’te, Prag İsyanı esnasında, Almanlar, eski şehir meydanının güneybatı tarafını yakıp yağmaladığında büyük bir tahribe uğramış.  Büyük çaba gösterdikten sonra makine tamir edilmiş ve yeniden restore edildikten sonra 1948’de yeniden çalışmaya başlamış. 600 yıllık tarihinde birçok kez yağmalanmış, bozulmuş ve restore edilmiş saat Haziran 2017’de Prag’ı ziyaret ettiğimde yine restorasyonda idi.

Prag’ın sembollerinden ve Prag gezilecek yerlerin başlarında gelen Astronomik Saat, Prag’ın en ilgi çekici motiflerinden bir tanesi. Eminim Siz de Prag gezinizde mutlaka ziyaret edeceksiniz.

“facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!”

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

Keyifli ve Aylak Geziler!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here