Clandras Köprüsü, 2500 Yıllık Tarihi Köprü

0
1181
views
Bizi Paylaş!

Clandras Köprüsü, Uşak ilinin Karahallı ilçesinde bulunan, Frigyalılar döneminden kaldığı söylense de Lidyalılar döneminde Kral yolu olarak tabir edilen bu tarihi yolda yapılmış bir köprüdür. Banaz Çayı üzerine yapılan Clandras Köprüsü’nın yaklaşık olarak 2500 yıl önce yapıldığı tahmin edilmektedir.

Uzunluğu 24 metre, derinliği 17 metre, eni 1,75 metre olan köprünün iki ucu, dağ kayalarının yarı beli üzerine oturmuştur. Kemeri kasnak biçiminde, köprünün taşlarının yüzleri kalemle işlenmiş ve kemerlerin iri taşları zıvanalı olarak birbirine iyice kenetlendirilmiştir.

Clandras Köprüsü frig
Clandras Köprüsü

Köprü fil ayağı tabir edilen iki ana gövdeden oluşmuş sabit kaya üzerine bindirme tekniğiyle inşa edilmiştir. Clandras Köprüsü’nün hangi amaçla yapıldığına ait hiçbir iz bulunmamakla birlikte burasının bir su kemeri olduğu da düşünülmektedir. Kilit taşlarından birinin oynaması üzerine son yıllarda yapılan restorasyonlarda beton ile tamir edilerek orijinalliğini yitirdiği gözlemlenmektedir.

Bu bölgenin bir diğer ilginç özelliği de, 1960 yılında yapılmış olan Türkiye’nin ilk hidroelektrik santrallerinden biri olan Karahallı Hidroelektrik Santrali’nin Banaz Çayı üzerinde bulunması ve halen üretime devam etmesidir.

Üzülerek belirtmek istiyorum ki Clandras Köprüsü ve çevresi bu bölgede yaşayanlar için önemli bir mesire yeridir. Üzülerek diyorum çünkü mangalcıların böyle tarihi ve doğal bir bölgeyi tahrip etmesi kabul edilemez bir durumdur. Clandras Bölgesi Geliştirme Projesi kapsamında, Zafer Kalkınma Ajansı tarafından buraya çok büyük bütçeler ayrılarak turizme kazandırılması amaçlanmış. Ancak öncelikle “turizm” konusunu iyice idrak etmemiz gerekiyor.

Zengin bir tarihe ve doğal ortama sahip olan Uşak ilini tanıtmak amacıyla yapılan bu projelerin “sürdürülebilir turizm” anlayışıyla yapılması, tarihi değerlere sahip çıkılması ve bölgenin buna göre altyapısının düzenlenmesi gerekmektedir.

Bacasız sanayi dediğimiz turizm hepimizin bildiği gibi Dünyanın en büyük ve en hızlı gelişen sanayilerindendir. Bu bölgeyi turizme kazandırmanın yanında bu bölgede yaşayan canlılara, yansıyacak olumsuz sonuçları azaltmak ve hatta 0’a indirmek gereklidir. Sürdürülebilir turizmi bir gereklilik olarak tüm projelere uygulayamazsak burasının da birkaç yıl sonra tükenip gidecek bir doğa katliamı haline gelmesi kaçınılmazdır.

Clandras Köprüsü Yol Tarifi

Clandras Köprüsü’ne Uşak İline 46 km. uzaklıkta bulunan Karahallı İlçesinden ulaşmak mümkündür. Karahallı İlçesinden yaklaşık 18 km. uzaklıkta bulunan köprüye Karahallı’dan “Clandras Köprüsü” tabelalarını takip ederek ulaşabilirsiniz.

Köprünün etrafında bulunan Banaz Çayının akışına doyum olmayacak manzarasının güzelliğini izlemeniz ve bu binlerce yıllık köprüyü mutlaka görmenizi tavsiye ederim.

“facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!”

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here