Yeşil Pasaport Kimlere Verilir ? Avantajları Nelerdir?

0
1243
views
Bizi Paylaş!

Özellikle son yıllarda Avrupa Ülkeleri ile yaşanan diplomatik ve siyasi sıkıntılar nedeniyle Türk Vatandaşlarının Avrupa Vizesi alması epey zorlaştı. Avrupa’da özgürce seyahat etme şansı veren Yeşil pasaport sahibi olmak böylece birçok kişinin hayali haline gelmiştir. Yeşil Pasaport sahibi olmak sadece Avrupa değil birçok dünya ülkesine vize almadan girmeyi sağlayarak hem maddi anlamda hem de vize derdi olmadan özgürce gezme fırsatı sunar. Yeşil pasaport kimlere verilir?

Belki şu anda Yeşil pasaport sahibi olamayabilirsiniz. Ancak Yeşil pasaport hakkına sahip olmasına rağmen bundan habersiz olan birçok arkadaşla karşılaştım. Siz de belki bu yazımı okuduktan sonra yeşil pasaport hakkına sahip olup olamayacağınız konusunda detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Yeşil Pasaport Kimlere Verilir?
Yeşil Pasaport Kimlere Verilir?

Yeşil Pasaport Kimlere Verilir ?

Kamu Görevlileri ve Sözleşmeli Devlet Memurları

Devlet dairelerinde çalışan memurların her yıl memuriyet derece ve kademeleri artmaktadır. Sözleşmeli ya da kadrolu çalışıp çalışmamanız bu derece kademe artışında herhangi bir farklılık göstermez. Çalıştığınız kadro derecesi 3, 2 ya da 1.derecede ise sizin de yeşil pasaport alma hakkına sahipsiniz.

Emeklilerin Yeşil Pasaport Alabilir mi?

Çalışırken yeşil pasaport almaya hak kazanmış iseniz veya çalışırken yeşil pasaportunuz var ise sonrasında bu hakkınızı emekli olduğunuzda kaybetmezsiniz. Yani emekli iken ve hayatınız boyunca yeşil pasaport kullanmaya devam edebilirsiniz. Aslında en çok emekli iken gerekmiyor mu yeşil pasaport? Çalışırken gezmeye görmeye fırsat bulamadığımız ülkeleri emekli olduğumuzda özgürce gezme fırsatı yakalamış oluyoruz.

Belediye Başkanları, Eski Bakanlar ve TBMM Eski Üyeleri

Belediye Başkanlarının Yeşil Pasaport alıp alamayacağı, Kimler yeşil pasaport alabilir? sorusunun en çok merak edilen ve sorulan kısımlarından birisidir. Belediye Başkanları normalde görev süreleri bittiğinde bordo pasaporta dönerler. Fakat eğer 1.dereceden emekli olurlarsa yeşil pasaport kullanımına devam ederler.

Eski Bakanlar ve TBMM üyeleri görevleri esnasında siyah pasaport,  görevleri bittiğinde yeşil pasaport kullanma hakkına sahiptir.

Yeşil Pasaport Alabilen Aile Üyeleri Kimlerdir?

Yeşil Pasaport Hak Sahipliği ile ilgili en önemli sorulardan bir tanesi de aile üyeleri arasından kimler yeşil pasaport alabilir? Birçok genç arkadaşım anne-babadan yeşil pasaport hak sahibi olmasına rağmen bunu bilmemekte ve bu yüzden de önüne çıkan birçok fırsatı kaçırmaktadır.

Yeşil Pasaport hak sahibi olan bir kişinin 18 yaşına kadarki çocukları anne veya babalarına bağlı olarak yeşil pasaport alma hakkına sahiptirler. 18 ile 25 yaş arası öğrenimi devam eden ve çalışmayan çocuklar da yeşil pasaport alma hakkına sahiptirler.

Yeşil Pasaport başvurusu yapmak için randevunuzu buradan alabilirsiniz

Bunun yanında yeşil pasaport hakkına sahip olup ta bunu bir kez bile kullanmayan birçok arkadaşımla karşılaştım. Yeşil Pasaporta sahip olmanın ne kadar büyük bir nimet olduğunu, bir Avrupa vatandaşı gibi seyahat özgürlüğü sağladığını ne kadar anlatsam az. Şu anda şunu duyar gibiyim. “Biz bu emekli maaşıyla nasıl gezelim kardeşim?” Birçok kez belirttiğim gibi yurtdışında seyahat etmek inanın o kadar lüks değil. Bununla ilgili yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz. 

“facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!”

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

Keyifli Gezmeler!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here