Zafertepe Anıtı, “Ordular İlk Hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!”

0
690
views
Bizi Paylaş!

Kütahya Altıntaş ilçesi, Çalköy’de Zafertepe’de bulunan Zafertepe Anıtı, 30 Ağustos 1922’de Atatürk’ün sevk ve idare ettiği Başkumandanlık Meydan Savaşında, 1 Eylül 1922’de “Ordular İlk Hedefiniz Akdeniz’dir, İleri” emrini verdiği 1.181 rakımlı tepe olarak bilinir. Genelkurmay arşivlerinde ise Mustafa Kemal Paşa’nın emri Uşak’ın Eşme İlçesi’ne bağlı Takmak Köyü yakınlarında verdiği kayıtlarına rastlanmıştır.

Her ne kadar farklı kaynaklarda Atatürk’ün Türk Milletinin kaderini değiştiren bu emri verdiği yer olarak farklı yer belirtilse de Zafertepe, Büyüktaarruz’un yönetildiği yer olarak tarihte yer almıştır.

Zafertepe Anıtı, 30 Ağustos Zaferi ve Kurtuluş Savaşı’nı Türk Milleti’nin birlikte oluşturduğunu sembolize etmektedir. Anıtın yapılmasına 1964 yılında karar verilmiş ve 30 Ağustos 1972 yılında tamamlanmıştır.

Zafertepe Meçhul Asker Anıtı
Zafertepe Meçhul Asker Anıtı

http://e-tarih.org/index.php

Kurtuluş Savaşı’nı sembolize eden bu anıt değişik yöndeki üçgen bloklardan meydana gelmiştir. Bununla Türk Milleti’nin diğer milletlerin gösterdiği haksızlığa feveranını ve Anadolu’yu işgal eden düşman kuvvetlerine karşı tek vücut halinde birleşerek kazandığı zaferi simgelemektedir.

Zafertepe Meçhul Asker Anıtı
Zafertepe Meçhul Asker Anıtı

https://www.tkgm.gov.tr/tr/icerik/yayinlarimiz

Zafertepe, Büyük Taarruzun Sevk ve İdare Edildiği Yer

Bir ulusa hayat veren tarihin en önemli emri nasıl verilmişti?

Mustafa Kemal Paşa, emri Uşak’ın Eşme İlçesi’ne bağlı Takmak Köyü yakınlarında Garp Cephesi Kumandanı İsmet İnönü, Kurmay Başkanı Asım Gündüz ve karargâh subayı Şükrü Ali Bey ile gölgesinde oturduğu ve bugün koruma altına alınmış olan bir meşe ağacının altında vermişti.

Zafertepe Meçhul Asker Anıtı
Zafertepe Meçhul Asker Anıtı

Mustafa Kemal Paşa’nın Şükrü Ali Bey’e yazdırıp imzaladığı emir sahra telefonları ile hemen birliklere iletilmiş, Ege’ye doğru ilerleyen birliklerimiz kaçan Yunan Ordusu’nu yok etmiş ve zafer 9 Eylül’de İzmir’in kurtuluşu ile noktalanmıştı. Yunan Ordusunu Ege Denizinin sularına döktüğümüzü hepimiz tarih kitaplarından okumuşuzdur. O devirde Ege Denizi “Akdeniz” olarak adlandırıldığından Başkomutan’ın emrindeki istikamet “Akdeniz” olarak adlandırılmıştı.

 

Zafertepe Meçhul Asker Anıtı
Zafertepe Meçhul Asker Anıtı

Atatürk’ün 1 Eylül 1922’de karargâh subayı Şükrü Ali Bey’e “Garp Cephesi Kumandanlığı” antetli bir kâğıda yazdırdığı ve “Ordular! İlk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!” sözleri ile biten tarihî emrinin tam metni aşağıdaki gibidir :

“Türkiye Büyük Millet Meclisi Orduları!

Afyonkarahisar-Dumlupınar Büyük Meydan Muharebesi’nde zalim ve mağrur bir ordunun asıl unsurlarını inanılmayacak kadar az bir zamanda imha ettiniz. Büyük ve necîb milletimizin fedakârlıklarına lâyık olduğunuzu ispat ediyorsunuz. Sahibimiz olan büyük Türk milleti istikbalinden emîn olmaya haklıdır. Muharebe meydanlarındaki maharet ve fedakârlıklarınızı yakından müşahade ve takip ediyorum. Milletimizin hakkınızdaki takdirlerine delâlet etme vazifemi mütevâliyen ve mütemadiyen ifa edeceğim.

Başkomutanlığa teklifatta bulunulmasını Cephe Komutanlığı’na emrettim.

Bütün arkadaşlarımın Anadolu’da daha başka meydan muharebeleri verileceğini nazar-ı dikkate alarak ilerlemesini ve herkesin kuvâ-yı akliyesini, yiğitliğini ve menâbî-i celâdet (kahramanlığının kaynaklarını) ve himmetini müsabaka ile ibzâle (yarışırcasına bol bol harcamaya) devam eylemesini talep ederim.

Ordular! İlk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!

Türkiye Büyük Millet Meclisi Reisi

Başkumandan

M.Kemal”

“facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!”

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here