Eyfel Kulesi – Paris’in Demir Leydisi

0
1231
views
Bizi Paylaş!

Paris’e gelenlerin mutlaka ziyaret edip fotoğraf çektirdiği, Demir Leydi Eyfel Kulesi, Fransız Devrimi’nin 100. yıldönümünü kutlamaları olan 1889 tarihindeki Uluslararası Fuar için Gustave Eiffel tarafından inşa edilmiştir.

Orjinal adı “La Tour Eiifel” olan Eyfel Kulesi ilk başta Barsenola için tasarlanmış ancak İspanyollar bunu reddetmiş. Bugün ise Notre Dame Katedrali ile birlikte Paris’in simgelerinden sayılmakta ve milyonlarca turisti çekmektedir.

Neden Fransızca Öğrenmeliyiz?
Eyfel Kulesi

Eyfel Kulesi Ne Amaçla Yapılmıştır?

Fransız Devrimi’nin yıldönümü için yapılan ve inşaatı tam 2 yıl, 2 ay ve 5 gün süren Kule, gerçek bir teknik ve mimari başarı olarak görülüyordu. 19. yüzyılın sonunda, teknolojik kahramanlık sembolü olan Gustave Eyfel’in başarısı, Fransız mühendisliğinin gösteri ve endüstriyel çağın belirleyici bir anı olarak kabul ediliyordu.

Eiffel Kulesi ilk yapıldığında sadece 20 yıl kullanım ömrü planlamıştı. Sergilenme amacıyla yapıldığından daha sonra sökülmesi planlanmış. Ancak Eyfel’in telekomünikasyon alanında yapılan bilimsel deneylerde özellikle radyo yayınlarının dağıtılmasında büyük rolü görüldüğünden bu karardan vazgeçilmiş.

İlk olarak 1903’te askeri radyo amacıyla kullanılmıştır. 1925’te ilk halka açık radyo programını aktaran Kule daha sonra televizyon yayınları amacıyla kullanılmış.

Eyfel Kulesi
Eyfel Kulesi

1980’lerden beri, anıt düzenli olarak yenilenmekte, restore edilmekte ve giderek büyüyen bir ziyaretçi kitlesi için yeniden uyarlanmaktadır. Yıllar boyunca, Eyfel Kulesi olağanüstü başarılar, ışık şovları ve prestijli ziyaretçiler gördü. Kule aynı zamanda ışığın büyüsünü de temsil eder.

Eyfel Kulesi
Eyfel Kulesi
Eyfel Kulesi
Eyfel Kulesi

 

Fransa’nın dünyadaki sembolü ve Paris’in vitrini olan Eiffel Kulesi, bugün yılda yaklaşık 7 milyon ziyaretçi ağırlıyor (% 75’i yabancı), bu da dünyanın en çok ziyaret edilen anıtı olmasını sağlıyor.

Yapıldığı dönemde birçok Parisli sanatçı ve mimar; bu berbat demir yığınının yapımını protesto etmiş ve yıkılması için imza kampanyaları başlatmış.

Bunlardan en ünlüsü de yaza Guy de Maupassant’dır. Buna rağmen Guy de Maupassant öğle yemeklerini kuledeki restoranda yermiş. Bunun sebebi sorulduğunda ise “çünkü burası Paris’te kulenin görünmediği tek yer” cevabını verirmiş. Siz de bir öğle yemeğini Kulede bulunan Jules Verne restaurantta yemek isterseniz bunun maliyeti kişi başı yaklaşık 100 euro’yu bulmaktadır.

Eyfel Kulesi Hakkında Bilgi

Eyfel Kulesi Özellikleri

Rakamlarla Eyfel

5 – Asansör sayısı.

57 m. – 1 inci katın yüksekliği

60 ton – Eyfel her 7 yılda bir tam 60 ton boya kullanılarak boyanır.

80 km – Toplam uzunluğu 80 km’yi bulan elektrik kabloları kullanıldı.

115 m. – 2 nci katın yüksekliği

276 m. – 3 üncü katın yüksekliği

324 m. – Kulenin yüksekliği

336 – Kulenin aydınlatmasında kullanılan sodyum ampül sayısı

1665 – Basamak

20.000 – Kuledeki ampul sayısı

103.000 km. – her yıl ziyaretçilerin kulede katettiği yol (Dünyayı 2,5 kez dolaşıyor)

18.000 – Eyfel Kulesi’nde kullanılan metal parçası

7.000.000 – Yıllık ziyaretçi sayısı

Eyfel Kulesi Hikayeleri

1905 yılında; Ünlü Fransız spor gazetesi L’Equipe; bir yarışma düzenledi ve Kule’nin birinci katına 3 dakika 12 saniyede ulaşan şampiyon; bisiklet kazandı.

1912 Yılında Avusturya doğumlu bir Fransız terzi olan Franz Reichelt özel olarak tasarladığı bir paraşüt ile Eyfel’den uçmaya kalktı ama uçamayıp yere çakılıp öldü.

Fransız Pilot Léon Collot, 1926 yılında Kulenin altında uçmayı denemiş. Güneş ışığında görüşünü kaybedip antenlere çarparak yaptığı kazada can vermiş.

Ünlü ip cambazı Philipe Petit, Eyfel’in 100. yılı anısına, Challiot Sarayı’ndan Kulesi’ye kadar çektiği, yaklaşık 700 metrelik ip üzerinde yürüdü.

Eyfel Kulesi
Eyfel Kulesi

I.Dünya Savaşı’nın ilk Marne Muharebesi’nde, 1914 yılında Alman ilerleyişini, radyo dalgalarını engelleyerek Fransa ordusu için mükemmel bir iletişim aracı olan Kule Fransa’ya büyük bir zafer kazandırdı.

II.Dünya Savaşı sırasında Hitler, Eyfel Kulesi’ni ziyaret etmek istemiş ancak Fransızlar Kulenin elektrik kablolarını kestiği için yürüyerek çıkmak zorunda kalmış.

Eyfel Kulesi
Eyfel Kulesi

Dolandırıcı Victor Lustig Eyfel Kulesi’ni iki farklı hurda satıcısına bir metal yığını olarak pazarlayıp, satmış.

1944 yılında Hitler, Eyfel’in yıkılması için Paris askeri valisi olan Alman General Dietrich von Choltitz’a emir vermiş ancak general bunu kabul etmemiş.

İngiliz Başbakanlarından Margaret Thatcher ile aynı lakabı taşır. “Demir Leydi”

İki çılgın İngiliz 1984 yılında Kuleden paraşütle izinsiz atladı.

2002 yılında; Hugues Richard dağ bisikletiyle Eyfel Kulesi’ne tırmanarak 1998 yılında yine kendisine ait olan rekorunu kırdı.

Amerikalı bir asker olan Erika Eiffel adındaki kadın 2007 yılında Eyfel Kulesi ile evlendi! Buna ilk başta ben de inanmadım ancak gerçek.

Bugün Eyfel Kulesi’nin, Çin’den Amerika’ya, Çek Cumhuriyeti’nden Fas’a kadar yaklaşık 30 tane taklidi bulunmaktadır.

Eyfel Kulesi
Eyfel Kulesi

Eyfel Kulesi Bilet Fiyatı

Paris gezilecek yerlerin başında gelen Eyfel Kulesi’ne çıkışlar 7 Euro’dan başlamaktadır. Çıkacağınız kata ve asansör ya da yürüyerek çıkmanıza göre fiyatlar değişkenlik gösterir. Ayrıca engelliler için de özel fiyatlar bulunmaktadır. Güncel fiyatlara resmi web sitesinden ulaşabilirsiniz.

http://www.toureiffel.paris/

Eyfel Kulesi’ne Nasıl Gidilir?  

Eyfel Kulesi’nin o muhteşem gece manzarasını izlemek için 6 numaralı metro hattının Trocadéro durağında inip rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Ayrıca RER-C’nin Champs de Mars durağı sizi Eyfel’e ulaştıracaktır.

Eyfel Kulesi ile ilgili benim anlatacaklarım bu kadar. Bu konuda daha detaylı bilgiye ulaşmak istiyorsanız Pariste yaşayan sevgili Ahmet Ore’nin Pariste.net web sitesini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

“facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!”

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

Keyifli Geziler!

Au revoir!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here