Küçüksu Kasrı, Boğazın Gümüş Selvisi

0
1211
views
Bizi Paylaş!

İstanbul’u her ziyaret ettiğimde fırsat buldukça boğaz turuna katılır ve Küçüksu Kasrı ile bulunduğu bölgeyi ziyaret ederim. Bu bölgenin tarihi Bizans dönemine kadar uzansa da Osmanlı sultanları tarafından ayrı bir önem taşıyormuş. Sultan IV. Murad’ın bu bölgeyi çok sevdiği ve “Gümüş Selvi” adını verdiği söylenmektedir.

İstanbul’un Küçüksu semtinde, Göksu deresi ile Küçüksu deresi arasında bulunan Boğaziçi’nde Üsküdar-Beykoz sahilyolu üzerinde bulunan Küçüksu Kasrı ya da eski adıyla Göksu Kasrı, Sultan Abdülmecit tarafından Ermeni mimar Nigoğos Balyan’a yaptırılmıştır. Mimarın en büyük eseri ise yine mimar olan babası ile birlikte yaptıkları Dolmabahçe Sarayı’dır.

Küçüksu Kasrı İstanbul
Küçüksu Kasrı

İnşaatı 1856 yılında tamamlanan eski adı “Göksu Kasrı” olan bu kasır, padişahların Boğaziçi kıyılarındaki biniş kasırlarından imiş. Kasırlar sadece sultanların malı sayılan ve sarayların dışında inşa edilen, köşkten büyük binalar olarak adlandırılır. Osmanlı döneminde Padişahların sadece dinlenmek için vakit geçirdikleri bu yapılar devamlı ikamet için kullanılmamış.

Küçüksu Kasrı Tarihi

Osmanlı tarihinde Lale Devri adı verilen kanlı yeniçeri ayaklanmasıyla sona erdikten sonra, özellikle Kâğıthane’de bulunan saray, köşk ve yalılar yağmalanıp yıkılmış. Ancak kısa bir süre sonra hepsi eski haline dönüştürülmüş.

Küçüksu Kasrı İstanbul
Küçüksu Kasrı

Bu dönemde I. Mahmud tahta çıkmış ve Kâğıthane civarını düzenlemek yerine, Boğaziçi kıyılarında dinlenmeyi ve keyif sürmeyi tercih etmiş. Küçüksu da I.Mahmud’un Boğaz’da en fazla sevdiği bölgelerden biri olmuş.

Sadrazam Divitdâr Mehmed Emin Paşa, “Sultanım madem burayı çok seviyorsunuz gelin buraya bir kasır yapalım” dediğinde padişahın çok hoşuna gitmiş ve verilen emir üzerin Küçüksu’da ahşap bir bina inşa edilmiş.

1751 yılında büyük törenlerle açılışı yapılan Kasır için terazilerle su taşınmış buraya.

III. Selim döneminde tamamen yenilenen kasrın önüne büyük bir çeşme yapılmış.

Sultan Abdülmecit tahta çıktığında bu yapıyı beğenmeyip yıktırmış ve yerine bugünkü kargir yapı inşa edilmiş.

Küçüksu Kasrı
Küçüksu Kasrı İstanbul

Küçüksu Kasrının Özellikleri

Mimarı Nikoğos Balyan olan yeni Küçüksu Kasrı 1857 yılında açılmıştır.

Bodrumu ile birlikte üç katlı olan kargir yapının bodrum katı mutfak, kiler ve hizmetçi odaları olarak kullanılmış, diğer katlarsa bir salona açılan dört oda biçiminde düzenlenmiştir.

Bu özelliğiyle geleneksel Türk evi plan tipinde bulunan Kasır, dinlenme ve av için kullanılan, bir “biniş kasrı” niteliğinde imar edilmiş.

Küçüksu Kasrı İstanbul
Küçüksu Kasrı

Viyana Operası dekoratörü Sechan oda ve salonların dekorasyonu için görevlendirilmiş, her biri değerli sanat eserleriyle döşenmiştir.

Cumhuriyet Döneminde bir dönem devlet konukevi olarak günümüzde ise müze-saray olarak kullanılan Kasır, kabartmalı kalem işi süslemeli tavanları, her biri farklı renk ve biçimde, değerli İtalyan mermerleriyle yapılmış şömineleri, her odasında ayrı süslemeli ve ince işçilikli parkeleri, mobilyaları, halı ve tablolarıyla eşsiz bir sanat müzesidir.

Yeşilçam’ın tanınmış filmlerinden, Kemal Sunal, Şener Şen, Müjde Ar’ın oynadığı Tosun Paşa filmi burada çekilmiştir.

Küçüksu Kasrı İstanbul
Küçüksu Kasrı

1994 yılında kapsamlı ve çağdaş bir restorasyon gören Küçüksu Kasrı, halkın ziyaretine açıktır. Giriş ücretleri öğrenci 2,5 yetişkin 5 tl olan kasrın hemen yanı başında bir kafeterya bulunmaktadır.

Küçüksu Kasrı Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Küçüksu Kasrı’na toplu ulaşım araçları ile, Eminönü’nden Kadıköy’e geçip,  Kadıköy’den Üsküdar’a giden otobüslere binerek Küçüksu durağında inebilirsiniz. İstanbul’u gezmek için geldiyseniz Beşiktaş’tan kalkan Boğaz Turlarına katılıp tur durakları içinde bulunan Emirgan Korusu ve Küçüksu Kasrı’nı birlikte ziyaret edebilirsiniz.

“facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!”

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

http://www.millisaraylar.gov.tr/portalmain/Museums.aspx?MuzeId=3

Küçüksu Kasrı İstanbul
Küçüksu Kasrı

Keyifli Geziler!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.