Margaret Adası – Budapeşte’nin Yeşil Mücevheri

0
1169
views
Bizi Paylaş!

Masallar diyarı Budapeştede gezilecek yerler arasında, Tuna’nın merkezinde göz kamaştıracak bir sığınak Margaret Adası, doğudaki Pest’in görkemi ile şehrin çılgın tarafı olan Buda’nın arasında yer alıyor. Árpád Köprüsü ile Margit Köprüsü arasında Tuna Nehri’ni kucaklayan Ada, Budapeşte’nin eğlenceli ve gürültülü ortamından sıkılıp kaçanların sığındığı bir liman adeta. Macarların özellikle hafta sonu akın ettiği Adada, koşanları, piknik yapanları, yaz aylarında yüzmeye gelenleri, aylak bir gün geçirmek isteyenleri, bisiklet sürenleri görmeniz mümkün.

Margaret Adası Budapeşte
Margaret Adası

Ben de kaldığım hosteldeki gürültülere dayanamayıp çantamı kaptığım gibi burada almıştım soluğu bir keresinde. Temmuz ayının kavurucu ve Tuna Nehri’nin bunaltıcı nemi buraya uğramıyor. Adanın büyük bir kısmı peyzajlı parklar ve gül bahçeleri ile donatılmış. Budapeşte turu yaptığınızda ağaçların altında uzanıp keyifle temiz havayı solumak istiyorsanız Margaret Adası’na uğramanız yeterli.

Margaret Adası, Budapeşte’nin Yeşil Mücevheri

Margaret Adası, her iki tarafından birer köprü ile bağlantılı olan ada yaklaşık 2 km. kalabalıktan uzakta devasa ağaçlarla kaplı Budapeşte’nin özgür bir alan. Güney ucunda bulunan Margaret köprüsünün yakınında müzik eşliğinde su gösterisi yapan büyük bir çeşme bulunuyor. Günde 4 kez müzik ziyafeti veren bu çeşmenin havuzunda ayaklarınızı suya sokup dinlendikten sonra Adada gezmeye devam edebilirsiniz.

Margaret Adası
Margaret Adası

Budapeşte gezilecek noktalar içerisinde bulunan Adada her zevk için bir şey bulmak mümkün. Tarih meraklı, bir ortaçağ kilisesi ve manastır kalıntılarını gezerken aynı zamanda art nouveau stilinde yapılmış su kulesi de adanın ilgi çekici mimarilerinden.

Adadaki aktivitelerin çoğu ücretsiz ancak kuleyi çıkmak ve termal kaynaklardan gelen sularla oluşturulan aqua park ta yüzmek ücretli. Ayrıca kiralık elektrikli golf arabaları ile de adayı dolaşmanız mümkün.

Margaret Adası
Margaret Adası

Margaret Adası’nın Kısa Tarihi

Adanın tarihi Roma dönemine kadar uzanıyor. Tuna nehri eski Roma imparatorluğunun sınırları içinde bulunduğundan Margaret Adası’nın Roma döneminde kullanılmış olabileceği düşünülüyor.

Ortaçağda, Tavşan Adası adı verilmiş çünkü burası, kraliyet ailesi için bir avlanma bölgesi olarak kullanılmış. 13.yüzyılda, Kral IV. Bela, IV. Moğol İstilasından sonra adada bir rahibe manastırı kurmuş. Kral, Moğollar’ın harap ettiği ülkeyi yeniden inşa edebilirse, buraya bir manastır kuracağını ve kızı Prenses Margaret’ı da manastıra göndereceğine dair bir yemin etmiş.

Margaret Adası
Margaret Adası

Moğolları ülkesinden kovan Kral, Ülkeyi yeniden ayağa kaldırarak yeniden inşa etmiş. Ve yeminine sadık kalarak, 11 yaşındaki Margaret’i manastıra göndermiş. O zamandan bu yana ada onun adını taşıyor.

1838’deki Büyük Tufan sırasında tüm ada su altında kalmış öyle ki Tuna Nehri’nin getirdiği çamur 1.5 m yüksekliğe kadar ulaşmış. 1901’e kadar Margaret Köprüsü bağlantı yolları yapılmadan önce adaya yalnızca tekne ya da gemi ile yaklaşılabiliyordu.

Margaret Adası
Margaret Adası

Moğolların yakıp yıktığı Budapeşte’nin yeniden imarından sonra, Osmanlı döneminde de Manastır tahrip edilmiş. Ardından II. Dünya Savaşı’nın kanlı dönemlerinde de ağaçlar yakılmış ve hala izleri görülüyor Margaret Adasında.

Bu kadar savaş ve kanlı günleri yaşayan Ada, bugün birçok çiftin romantizmi yaşamak için ziyaret ettiği ve düğün organizasyonları için popüler bir yer.

Margaret Adası’na nasıl gidilir? Budapeşte Gezilecek Yerler

4 ya da 6 nolu tramvay ile Margit híd Budai durağında indiğinizde çok kolayca ulaşabilirsiniz. Yürümeyi seviyor iseniz, şehrin merkezinden yürüyüş mesafesi ile de ulaşabilirsiniz.

Kahramanlar Meydanı, Balıkçılar Tabyası gibi Budapeştede gezilecek yerler içerisinde önemli bir yer olan Margaret Adası, her mevsim görmeye değer. Budapeşte gece hayatı ve Budapeşte’nin kalabalık caddeleri, tarihi mekanlarında gezmekten yorulduğunuzda kendinizi Margaret Adası’na atın. Huzur ve sakinliğin tadını çıkarın. Piknik sepetinizi yanınıza alıp, Tuna Nehri kıyısında, tarihi şehir manzarası eşliğinde buranın keyfini çıkarın. http://attractions.topbudapest.org/

“facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!”

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

 Keyifli, Aylak Gezmeler!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.