İztuzu Plajı – Caretta Caretta’ların Yuvası

0
1021
views
Bizi Paylaş!

Dalyan gezilecek yerler içerisinde bulunan, Dalyan’da kaldığım süre içerisinde en çok keyif aldığım, tatlı su ile deniz suyunun birleştiği yerde bulunan İztuzu Plajı, 4,5 km uzunluğu ile birçok kez “Dünyanın en güzel plajları” listesine girmiş bir plajımızdır.

Dalyan Gezilecek Yerler
İztuzu Plajı Dalyan Gezilecek Yerler

The Times gazetesi de 6 aylık bir araştırma yaptıktan sonra Caretta Caretta kaplumbağalarının yumurtalarını bıraktığı bu doğa harikası bölgeyi, “Avrupa’nın En İyi Açık Alanı” ilan etmiş.

https://www.thetimes.co.uk/article/green-spaces-dalyan-turkey-2jh3x5cnxwp

İztuzu Plajı 2
İztuzu Plajı

İztuzu Plajı – Dalyan Gezilecek Yerler

Yüzmeyi bilmiyorsanız ya da az biliyorsanız veya küçük çocuğunuz varsa, sığ olması ve ince kumlu olmasından dolayı İztuzu Plajı sizin için biçilmiş kaftandır.

Oldukça sığ olan İztuzu, her yıl Caretta caretta’ların uğrak yeri ve yumurtalarını bıraktıkları üreme alanı olmasından dolayı “Kaplumbağa Plajı (Turtle Beach)” olarak da adlandırılmaktadır.

İztuzu Plajı
Dalyan Gezilecek Yerler İztuzu Plajı

İztuzu Plajı Nasıl Oluştu? 

Antik çağlarda İztuzu’ndan 4 kilometre içeride olan Antik Şehir Kaunos, bir liman kenti imiş ve burada herhangi bir plaj bulunmuyormuş. MÖ 226 veya 227 yıllarında meydana gelen ve Anadolu’nun Güneybatı kesimlerini yerle bir eden büyük Rodos depremi, Antik çağlarda Dalyan’dan akan Dalaman Çayı’nın da yatağını değiştirmiş. Bu olay sonunda bu muhteşem doğal alan İztuzu ortaya çıkmış.

İztuzu Plajı 2
İztuzu Plajı

İztuzu Kumsalı önündeki kayalıklar, dalgaların hızını keserek bugünkü incecik altın sarısı kumsalı oluşturmuş. Bir anlamda doğa Caretta Carettaların yumurtalarına yuva olması için bu mucizeyi yaratmış.

İztuzu Plajı’nda denize giren insanların yumurtalara zarar verememesi için yumurtaların olduğu bölgeler düzenli olarak işaretlenmektedir. Bu yüzden de İztuzu, Carettaların rahatsız olmaması için saat 20:00-08:00 arası kapatılıyor.  Çevresinde gürültü çıkarmak, kamp yapmak veya ışık yakmak yasaktır.

İztuzu Plajı 2
İztuzu Plajı

Caretta Caretta Tedavi Merkezi

Plajda yaralı kaplumbağalarının tedavilerinin yapıldığı bir kaplumbağa tedavi merkezi de bulunmaktadır. Bu tedavi merkezinde özellikle insanlar tarafından yaralanan, darp edilen kaplumbağalar bulunmaktadır.

Burayı ziyaret ettiğimde maalesef birçok Carettanın bulunduğunu gördüm. Yaklaşık 40 yaşındaki Caretta Caretta Hamdi de bunlardan bir tanesi idi. Hamdi kafasına çekiç gibi sert bir cisimle vurularak yaralanmış. Ancak Allah’tan ucuz kurtulmuş. Burada hala tedavisi sürüyordu. Bu vahşeti yapanın bir insan olabileceğini sanmıyorum. Ne amaçla, niçin yaparlar gerçekten aklı almıyor insanın. Ve bu insanlar maalesef aramızda yaşıyorlar. Neyse ki Hamdi iyileşmiş ve tedavi süresi sonunda denize, yuvasına geri dönecek.

İztuzu Plajı
İztuzu Plajı – Dalyan Gezilecek Yerler

İztuzu Plajının Dünyanın en iyi plajlarından olduğunu bahsetmiştik. Maalesef rant uğruna bu güzelim doğa harikasının tanıtımı yeterince yapılamamaktır. Bir dönem Belediye tarafından işletilen kafeteryası ve plajın işletmesi daha sonra siyasi hesaplaşmalar devreye girince 2015 yılında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesine devredilmiş. Plaj işletmesi Üniversitelerin görevi midir? Ben bunu anlamış değilim. Turizm politikaları rant üzerinden yürütüldüğü sürece biz bir adım ileriye gidemeyiz.

İztuzu Plajı 2
İztuzu Plajı

İztuzu Plajı’na nasıl gidilir?

Dalyan gezilecek noktaların başında gelen İztuzu Plajı’na Dalyan’dan teknelerle ya da dolmuşlarla ulaşabilirsiniz.  Ancak sezon harici dönemlerde hem dolmuş hem de tekneler daha seyrek çalışmaktadır. Her iki seçenekte de muhteşem doğa ile yaklaşık 30-40 dk. süren bir yolculuk yapıyorsunuz.

İztuzu Plajı 2
İztuzu Plajı

Plaja vardığınızda kendinizi bu eşsiz doğanın kucağına bırakacak ister Akdeniz’in tuzlu suyunda isterseniz tatlı suda yüzmenin keyfini çıkaracaksınız.

“facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!”

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

Keyifli geziler!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here