Vize Başvurusu Nasıl Yapılır? Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
773
views
Bizi Paylaş!

Gezginlerin yurt dışı gezilerinde, gerek maddi gerekse bürokratik olsun, en çok vakit ve para kaybettikleri işlemler vize işlemleridir. Her ne kadar Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının vizesiz seyahat edebileceği birçok ülke olsa da özellikle AB üyesi ülkelere şu an için vizesiz seyahat edebilmemiz imkansız gibi gözüküyor. (Bakınız : Vize İstemeyen Ülkeler)  Vize başvurusu nasıl yapılır?  Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? bu yazımda bu konulara değinmek istedim.

1995’te yürürlüğe giren Schengen Sözleşmesi ile AB’nde bu sözleşmeye taraf ülkeler sınır kontrollerini kaldırmışlar ve böylece oluşturulan Schengen bölgesindeki dış sınır kontrollerinde ortak uygulama ve kurallar hayata geçirilmiştir. (Bakınız : En Kolay Shengen Vizesi Veren Ülkeler)

Vize Başvurusu
Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bir vize başvurusu yapacağınız zaman uymanız gereken ilk kural başvuruyu şahsen yapmaktır.

Vize başvurusu nasıl yapılır?

Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Pasaportunuzun yıpranmamış olması zorunludur. Yırtık pırtık pasaport ile vize alsanız dahi büyük ihtimalle sınırdaki pasaport kontrolünde geri çevrilir ve ilk uçakta ülkeye geri gönderilirsiniz. Uçak biletiniz, otel rezarvasyonlarınızın havaya uçup bulut olmaması için pasaportunuzu vize başvurusundan önce yenilemeniz gerekmektedir.
  • Pasaportunuzun geçerlilik süresinin bitimi, başvuru tarihinden itibaren en az bir yıl olmalıdır. Bu kural ülkeden ülkeye farklılık gösterse de vize başvurusu sırasında bulunacağınız ülkenin temsilciliğinden konu hakkında detaylı bilgi edinmenizde fayda vardır.
  • Mülakat esnasında çok farklı sorularla karşılaşabilirsiniz. Hangi okulda okuduğunuz, ne iş yaptığınız, eğer bir program dahilinde yurt dışına çıkıyor iseniz organizasyonun kapsamı, aileniz ile ilgili bilgiler. Tüm bu soruları doğru ve net yanıtlamalısınız.
  • Başvurunuzu yaparken belgelerin tam ve eksiksiz olduğuna dikkat etmelisiniz. Yıpranmış, üzerinde oynanmış veya sahte belgelerle kesinlikle vize başvurusu yapmamanızı tavsiye ederim. Bu yasalara göre suçtur.
  • Vize, uluslar arası hukukta devletlerin bir egemenlik hakkıdır. Ve bu haklarını istedikleri gibi uygulayıp sınırlandırabilirler. Vize reddi aldığınızda bunu kabullenin. Durumunuzda bir değişiklik olmaz ise, para ve zaman kaybı açısından tekrar vize başvurusu yapmanızı tavsiye etmem.
  • Mülakat esnasında, yetkililere açık ve net bilgiler vermeniz sizin onlara olumlu izlenim vermenizi sağlar. Bu da vize başvurunuzun olumlu olarak sonuçlanmasını ve başarı yüzdenizi artıracaktır.
  • Sahip olduğunuz ekonomik imkanların seyahatinizi yapabilmek için yeterli olduğunu belgelerle kanıtlamanız gerekir.
  • Mülakatın amacı; yetkilileri, seyahat edeceğiniz ülkenin ziyaretçiler için belirlediği koşulları taşıyıp taşımadığınızı öğrenmektir. Açıkçası bu benim hiç kabul edemediğim bir amaç olsa da maalesef durum böyle.
  • Düzenli bir işiniz yok veya sizin veya bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerin düzenli bir geliri yok ise vize başvurusunda olumlu bir sonuç almanız gerçekten çok zor. Bu durumda “potansiyel göçmen” olarak kabul edilirsiniz. Şartlarınız böyle ise, vize başvurusunu hiç yapmamanızı tavsiye ederim.
  • Her ülkenin vize prosedürleri farklılık gösterdiğinden, bazı ülkeler vize harcının yanı sıra başvuru veya işlem harcı da talep etmektedir. Vize başvurusu yapacağınız ilgili ülkenin temsilciliğinden detaylı bilgi almanız gerekmektedir.

“facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!”

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

http://www.mfa.gov.tr/sikca-sorulan-sorular.tr.mfa#4

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here