Vize İstemeyen Ülkeler Nereler? Vizesiz Ülkeler

0
897
views
Bizi Paylaş!

Vize istemeyen ülkeler nereler? Türk Vatandaşlarına hangi ülkeler vizesiz geçiş sağlıyor? Bu yazımızda bunlardan bahsetmeye çalışacağım. Vize ücreti ödemeden İstanbul’dan Ankara’ya gider gibi hangi ülkelere gidebiliriz? Hepsini bu yazımızda bulabileceksiniz.

Yurt dışı gezilerinde önümüze çıkan en büyük engel gerek büroktarik işlemler gerekse maddiyat açısından vize almaktır. Türk vatandaşlarının vizesiz ülkelere seyahat etmesi bu açıdan çok büyük kolaylık sağlamaktadır.

Sadece bavulunuzu hazırlayıp, uçak biletinizi aldıktan sonra giriş yapabileceğiniz ülkeleri sizin için tanıtmaya çalıştım. Özellikle Shengen Vizesi almanın zor olduğu bu dönemde, İstanbul’dan otobüsle birkaç saat mesafede bulunan Makedonya’dan, uzak doğunun mistik ülkelerine kadar vizesiz seyahat edebileceğimiz o kadar çok ülke var ki!

Vize istemeyen ülkeler
Vize istemeyen ülkeler

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarına Vize İstemeyen Ülkeler

Vizesiz Gidilen Ülkeler Nereler? 

Vize İstemeyen Ülkeler – Avrupa

Arnavutluk

Vize istemeyen ülkeler içerisinde yer alan Balkanların küçük ülkesi Arnavutluk Türk Vatandaşlarına ve 90 gün ikamet izni vermektedir.

Arnavutluk sınırları içerisinde seyahat etmenin yanında transit geçenler için de vize muafiyeti vardır.

Bosna-Hersek

Tarihi ve kültürel anlamda birçok ortak noktamız bulunan Bosna Hersek, seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istemeyen ülkelerdendir.

Bosna’ya girişte yapılacak kontrollerde pasaportunuz ve kimliğinizi yanınızda bulundurmanız yeterlidir. Daha önce internetten yapmış olduğunuz otel ya da hostel rezervasyonunuzun kağıt çıktısını, gidiş-dönüş uçak biletinizi de yanınıza almayı unutmayınız. Avrupa’da en çok dikkat edilen en büyük husus olan göç ve kaçak giriş teşebbüslerine karşın görevliler bu konulara çok dikkat etmektedir.

Bosna Hersek’te vizesiz olarak 90 gün kalabilirsiniz. Oturma izni ya da çalışma izni için ise ülke kanunlarında belirtilen bürokratik aşamalrı takip etmeniz gereklidir.

Gürcistan

Karadeniz komşumuz Gürcistan Türk vatandaşlarına yaptığı vize kolaylığı sayesinde gezginlerin gözdesi durumunda olan bir ülkedir.

Vize istemeyen ülkeler içerisindeki Gürcistan’da vizesiz 3 ay kalabilir bunun yanında 1 yıl ikamet etme süreniz bulunmaktadır. Pasaport’a gerek olmadan yalnızca nüfus kâğıdınızla Gürcistan’da 1 yıl boyunca ikamet edebilirsiniz.

Vize İstemeyen Ülkeler
Vize İstemeyen Ülkeler Nereler? Gürcistan

Sınır kapısında Türkiye’den çıkmak üzereyken size verilen giriş çıkış formunu doldurmanız ve bu formu, seyahat süresince yanınızdan ayırmamanız önemlidir. Türkiye’ye geri döndüğünüzde de bu formu görevlilere teslim etmeyi unutmamalısınız.

Karadağ

Son yıllarda tarihi ve doğal güzellikleriyle ilgi çeken Karadağ, Türk vatandaşlarından vize istemeyen ülkeler içinde bir diğer Balkan ülkesidir.  3 ay vizesiz kalma imkanınız bulunan Karadağ sınırını geçerken pasaportunuzun son 6 ay içinde yenilenmiş olmasına ve yanınızda seyahatiniz boyunca siz yetecek miktarda döviz bulunmasına dikkat ediniz.

Kosova

2008 yılında Sırbistan’dan tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Kosova il Türkiye arasında imzalanan karşılıklı vize muafiyeti anlaşması uyarınca Türk Vatandaşları Kosova’ya vizesiz giriş yapabilmektedir.

Makedonya

İstanbul’dan otobüsle dahi giriş yapabileceğiniz Makedonya’yı gezmek isteyen Türk vatandaşları, vizesiz giriş yapabilmektedir. Seyahatiniz boyunca, yaklaşık günlük olarak 50 Euro ve gidiş dönüş biletlerine sahip olmanız önemlidir. Makedonya’ya girmek isteyenlerin daha önce hüküm giymemiş olması ve Makedonya’dan sürgün edilmemiş olmaları önemlidir.

KKTC

Pasaportsuz olarak kimlikle girebileceğiniz Yavru Vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde Türk vatandaşları 90 gün vizesiz bulunma hakkına sahiptir.

Moldova

Avrupa’nın en ucuz ülkelerinden olan Moldova, Türkiye den vize istemeyen ülkelerden bir tanesidir.

Moldova seyahatlerinde de havaalanında yapılacak kontrollerde yine eksik belgenizin olmamasına dikkat etmelisiniz. Moldova’da 90 gün vizesiz şekilde kalabilirsiniz. Yanınızda pasaport dışında her bir kalacağınız gün için yaklaşık 50 euro para bulundurmanız pasaport kontrolü aşamasında işinizi kolaylaştıracaktır. Görevliler maalesef üzerinizdeki para miktarını dahi öğrenmek isteyeceklerdir. Tabi sadece bununla kalmıyor, giriş çıkış tarihlerinizi belirten bir evrak ya da uçak biletleriniz yanınızda bulunmalıdır.

Sırbistan

Vizesiz gidilen ülkeler içerisinde belki de en disiplinli kuralları olan Sırbistan’da en fazla 90 gün kalabilirsiniz. Her ne kadar vizesiz de olsa Sırbistan gezilerinde mağdur olan pek çok kişiyi sosyal medyadan duyuyorum. Sınır kapısından geri dönmeniz dahi mümkündür. Yine Sırp polisler üzerinizde ne kadar para olacağını soracaklardır. Her ne kadar Sırbistan ucuz bir ülke olsa da günlük 100 Euro yanınızda bulunduracak şekilde yanınızda para bulunmasında fayda var. Aynı zamanda pasaportunuzun tarihlerini de kontrol etmeniz gereklidir.

Sırbistan’a girerken yanınızda bulunduracağınız davet mektubu işinizi kolaytıracak etkenlerden bir tanesidir.

Ukrayna

Haziran 2017 de Ukrayna ile Türkiye arasında yapılan anlaşma ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Ukrayna’ya yeni çipli kimlik kartları ile Pasaportsuz girebilme imkanına sahip olmuştur. Yine yeni yapılan anlaşma ile Ukrayna içerisinde 180 gün içerisinde vizesiz 90 gün kalma hakkınız bulunmaktadır.

Vize İstemeyen Ülkeler
Vize İstemeyen Ülkeler Ukrayna

Öte yandan pasaport kontrolünde dönüş uçak biletiniz ve üzerinizde bulundurduğunuz para miktarı sorulacaktır. Son yıllarda çok talep gören Ukrayna’da açıkçası geri gönderilen çok kişiyi gördüm. Pasaport kontrolü sırasında kılık kıyafet, tavır ve davranışlar da bu ülkeye girişte önemli bir etken.

Vize İstemeyen Ülkeler – Uzak Doğu

 Güney Kore

Tarihte köklü bir dostluğumuz bulunan Güney Kore 1979 tarihinden itibaren Türkiye ye vize uygulamayan ülkeler arasında yer alıyor. Güney Kore’ye 3 aya kadar konaklama vizesi verilmektedir.

Güney Kore’de giriş yapmadan önce yapılacak kontrollerde yanınızda yeterince paranız olması, pasaportunuzun en geç 6 ay içerisinde güncellenmiş olması ve davet mektubunuzun bulunması rahatlıkla giriş yapmanızı sağlayacaktır.

Japonya

Türk vatandaşlarına vizesiz giriş sağlayan Japonya pasaport kontrollerinde sıkı kontrol yapan ülkelerden bir tanesidir. Japonya’ya girişte pasaportunuzun çipli olması aksi halde vizesiz giriş yapamayacağınızı göz önünde bulundurmalısınız. Bu yüzden Japonya gezisine gitmeden en az 3 ay öncesinden pasaportunuzu yenilemeyi unutmayınız.

Tayland

En büyük geliri turizm olan Tayland, sadece Türk Vatandaşları değil birçok ülkeye vizesiz giriş imkanı sağlamaktadır.

Her yıl milyonlarca turist ve gezgini kendisini çekmeyi başaran Tayland doğal güzellikleri, ucuzluğu ile ünlüdür.

Tayland’da diğer vizesiz ülkelerin aksine ikamet süresi 30 gündür. Gezi planınızı yaparken 30 günü göz önüne alarak yapmanızı tavsiye ederim.

Taylan’da hava yolu yerine deniz ya da kara yoluyla giderseniz vizesiz kalma süreniz 15 güne inmektedir.

Filipinler

Doğal güzellikleri ve ucuz olması ile tercih edilen Filipinler’e Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vizesiz girebilme imkanına sahiptir. Ülke sınırları içerisinde kalış süresi 30 gündür.

Malezya

Uzak Doğu’nun doğal güzellikleriyle ünlü Malezya, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına 90 güne kadar vizesiz seyahat imkanı sunmaktadır. Pasaport kontrolü sırasında görevlilere yeterli miktarda paranız olduğunu söylemeniz yeterlidir.

Singapur

Singapur’a seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının pasaportlarını en geç 6 ay içinde güncellemiş olmaları gerekmektedir. 90 gün ikamet hakkınız bulunan Singapur’a süresi geçmiş pasaport ile hiçbir şekilde giremezsiniz.

Hong Kong

Asya’nın en kalabalık merkezlerinden olan Hong Kong’a Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vizesiz giriş yapabilir. Ülkeye girişte pasaportunuzun güncellenmiş olması, davet mektubu ve otel rezervasyonunuz bulunması önemlidir. 90 gün ikamet etme hakkınız bulunan Hong Kong’a girişte evraklarınızın tam olmasına dikkat etmelisiniz.

Vize İstemeyen Ülkeler – Asya, Ortadoğu

Katar

2010 yılından itibaren uygulanan karşılıklı vize muafiyeti ile Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları Katar’a vizesiz seyahat edebilmektedir.  Vizesiz giriş için otel rezervasyonuz ve kalacağınız süre içinde günlük 100 Katar riyali yanınızda olması gereklidir.

Kazakistan

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Kazakistan’a girişleri ve 30 günlük ikamet etmeleri için vize almaları Türkiye ve Kazakistan arasında imzalanan vize anlaşması gereğince kaldırılmıştır.

Ülkeye girişteki pasaport kontrolünde yanınızda bulunan para miktarını belirtmeniz zorunludur. Aynı şekilde giriş ve çıkışta gümrük beyanında bulunmanız gereklidir.

Kırgızistan

Türk vatandaşlarının vizesiz giriş yapabileceği, Orta Asya’nın mistik ülkesi Kırgızistan’da Türkler istedikleri kadar bulunabilme hakkına sahiptir.

Lübnan

Lübnan’a seyahat etmek isteyen Türk Vatandaşlarının pasaportlarının son 6 ay içerisinde yenilenmiş olması ve daha önce İsrail’e giriş çıkış yapmamaları gerekir. Ülke genelindeki İsrail boykotu sebebiyle pasaportlarında İsrail mührü bulunan hiç kimse Lübnan’a alınmamaktadır.

Moğolistan

Moğolistan’a vizesiz giriş yapabilmek için vize gerekmemektedir. Moğolistan içind 30 gün kalma hakkı bulunan Türk vatandaşları daha uzun kalmak için extra vize almalıdır.

 

Ürdün

2009 yılında Ürdün ile Türkiye arasında imzalanan anlaşma gereğince vizesiz giriş imkanı bulunmaktadır. Türk vatandaşları güncellenmiş pasaportlarıyla giriş yapabilir, 90 gün süreyle  ikamet edebilirler. 90 günün üzerinde ülkeden çıkarılıp, cezai işleme tabi tutulacağınızı unutmayınız.

Vize İstemeyen Ülkeler – Amerika Kıtası

Bahamalar

Kim hayal etmez ki Bahamalar’ı? Tüm yıl boyunca denize doyabileceğiniz Bahamalar, Türk vatandaşlarına vizesiz seyahat imkanı sağlayan ülkelerden. Pasaportunuzun 6 ay geçerliliği olması ve üzerinizde yeterli miktarda döviz olduğunda bu hayali gerçekleştirebilirsiniz. Bahamalar’a gittiğinizde çıkışta 15 dolar çıkış vergisi ödemeniz gerekiyor.

Vize İstemeyen Ülkeler
Vize İstemeyen Ülkeler
Belize

Kuzeyinde Meksika, batı ve güneyinde Guatemala, yer alan Belize bir Orta Amerika ülkesi. Doğusunda ise Karaib Denizi yer almaktadır. Belize Türk vatandaşlarına vize şartı aramayan bir ülke. Girişte pasaport kontrolü çok esnek olan ülkelerden biri olan Belize’ye girişte 6 aylık pasaportunuz ve yeterli miktarda paranız olması yeterlidir.

Arjantin

Tango diyarı Arjantin ile Türkiye arasında 1992 yılında yapılan anlaşmaya bağlı olarak vizesiz giriş imkanı bulunmaktadır. Arjantinde 90 gün vizesiz olarak ikamet edebilirsiniz.

Bolivya

Salar de Uyuni Gölü, La Paz ile Türk vatandaşlarının son yıllarda gözdelerinden birisi olan Bolivya 90 gün vizesiz giriş yapabileceğiniz bir diğer ülke. Doğal afetleri ve sağanak yağışlarıyla ünlü olan Bolivya’ya gitmeden iklim şartlarını araştırmanız ve evraklarınız tam olması önemlidir.

Brezilya

Futbolun kalbi, karnavalların beşiği Brezilya, yalnızca turistik geziler için vize sağlayan bir ülke.  Vizesiz girişlerde 3 ay ikamet hakkı tanımaktadır. Güncel pasaport ve yeteri kadar paranız olması yeterlidir.

Ekvator

Türk vatandaşlarının en kolay giriş yapabildiği ülkelerden olan Ekvator seyahatiniz için yalnızca geçerlilik süresini koruyan pasaportunuz ve ihtiyaçlarınızı karşılayacak paranızın üzerinizde bulunması yeterlidir.

El Salvador

Orta Amerika’da yer alan yaklaşık 7 milyon nüfusu olan El Salvador Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vizesiz seyahat imkanı sunan bir başka ülke. El Salvador da girişten itibaren 90 gün ikamet etmek mümkündür.

Guatemala

Guatemala ve Türkiye arasında imzalanan karşılıklı vize muafiyeti anlaşması ile her iki ülke vatandaşları da vizesiz seyahat edebilirler. Guatemala girişlerinde güncel pasaport yeterlidir.

Haiti

Haiti, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için vizesiz seyahat imkanı olan bir diğer ülkedir. Karşılıklı anlaşmalar gereğince ülkeye girerken yanınızda yeterli miktarda ABD doları bulunması gereklidir. Bunun yanında çıkarken 25 dolar çıkış vergisi ödemeniz gereklidir.

Vize İstemeyen Ülkeler
Vize İstemeyen Ülkeler
Honduras

Honduras’a turistik seyahat amacıyla gelen Türk vatandaşları için vizesiz seyahat uygulanmaktadır.  90 gün boyunca vizesiz seyahat edebileceğiniz Honduras’a girmeden önce sarıhumma aşınızın bulunması şartı vardır.

Kolombiya

Kolombiya Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına 180 gün vizesiz seyahat imkanı sunan sadece pasaport ile girilebilecek ülkelerden biridir. Yanınızda yeterli miktarda paranızın bulunması Kolombiya sınırından girmeniz için yeterlidir.

Kosta Rika

Türkiye ile Kosta Rika arasında yapılan anlaşma gereği, ülkeye vizesiz seyahat imkanı bulunmaktadır. 30 gün vizesiz seyahat edilebileceğiniz Kosta Rika için gerekli olan iki belge vardır. Pasaportunuz 6 aylık geçerliliği ve sarıhumma aşınızın bulunduğuna dair belgedir.

Panama

Orta Amerika’da, Karayip Denizi ve Kuzey Büyük Okyanus kıyısında, yer alan Panama’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vizesiz seyahat imkanına sahiptir. Pasaport kontrolü sırasında yeterince paranızın ve pasaportunuzun olması 180 gün Panama’da kalmanız için yeterli olacaktır.

Peru

2012 yılında Peru ve Türkiye arasında imzalanan anlaşmalar gereği, iki ülke vatandaşları da vizesiz seyahat edebilme özgürlüğüne sahiptir. Peru’da seyahat süresince 180 gün ikamet edebilirsiniz.

Şili

And Dağları ile Büyük Okyanus arasında kalan, Güney Amerika Ülkesi Şili, Türk vatandaşlarına vizesiz seyahat imkanı sağlayan ülkeler arasındadır. Şili’ye giriş kontrollerinin sıkı bir denetimle olduğunu söylemek gerekir. Şili’ye girişe herhangi bir bitkisel, hayvansal ürün ile girmeniz mümkün değildir. Yakalandığınızda yüksek meblağlarda cezaya maruz kalabilirsiniz.

Vize istemeyen ülkeler
Vize istemeyen ülkeler
Uruguay

Güney Amerika’nın bir diğer ülkesi Uruguay da Türkiye ile vizesiz seyahat anlaşması yapan ülkedir. 90 gün boyunca vizesiz, dilediğiniz şekilde seyahat edebilirsiniz.

Venezuela

Venezuela, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vizesiz seyahat imkanı veren bir diğer Güney Amerika ülkesidir.  Şu an ekonomik krizde bulunan Venezuela’ya girişlerde, kalış süresi olan 90 günlük paranızın bulunması gereklidir. Aksi halde ülkeye girişiniz engellenebilir.

Vize İstemeyen Ülkeler – Afrika

Fas

Gezginlerin düşlerinden olan Kuzey Afrika Ülkesi Fas’a seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize zorunluluğu yoktur.  6 ay içinde yenilenmiş pasaport, üzerinizde yeterli miktarda para ve herhangi bir suçtan hüküm giymemiş olmanız Fas’ta seyahat etmeniz için yeter.

Fas’a girerken üzerinizde azami 9 bin Euro bulunması gereklidir. Çıkışta yapılan kontrollerde de yine bu miktarın üzerindeki parayla çıkamazsınız.

Gambiya

2014 yılında Gambiya ve Türkiye arasında yapılan anlaşma gereğince her iki ülke vatandaşları vizesiz seyahat hürriyetine sahiptir. Üzerinizde seyahatiniz boyunca yetecek miktarda para ve pasaportunuzun bulunması yeterlidir. Aynı zamanda Ülkeye girişten en az 10 gün önce sarıhumma aşısı olduğunuza dair belgenizi de pasaport kontrolünde göstermeniz gerekir.

Güney Afrika Cumhuriyeti

Güney Afrika Cumhuriyeti, Türk Vatandaşlarına vizesiz seyahat imkanı sunan ve 30 gün süreli ikamet hakkı veren bir ülkedir. Güney Afrika’ya yalnızca pasaportunuzla girebilmeniz mümkündür. 18 yaşından küçük bireylerin Güney Afrika’ya alınabilmesi için ebeveyn muvaffakiyeti gerekir.

Mauritius

Madagaskar’ın doğusunda Hint Okyanusu’nun güneybatı kısmında yer alan bir ada ülkesi olan Mauritius da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için 90 gün ikamet ve vizesiz seyahat imkanı sağlayan ülkelerden birisidir. Sağlık sıkıntıları ve salgınların çok sık olduğu ülkeye girmeden önce gerekli aşılarını yaptırmanız hem kendi sağlığınız için hem de ülkeye giriş için gereklidir.

Şeyseller

Şeyseller ya da Şeyşel Adalarına gitmek isteyen Türk vatandaşları vizesiz seyahat edip ülke sınırları içerisinde yaklaşık 90 gün kalma imkanına sahiptir.

Tanzanya

Afrika’nın en verimli topraklarının bulunduğu, Hint Okyanusu kıyısındaki Tanzanya’ya giriş yapmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vizesiz seyahat edebilir ve 90 gün ikamet edebilirler. Bu sürenin üzerinde kalmak istiyor iseniz turistik vize için 50 dolar, iş vizesi için 200 dolar ödemelisiniz.

Tunus

Kuzey Afrika’nın turizm ülkesi olan Tunus da Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları’na Vize İstemeyen ülkeler içerisinde yer alır. Türk Vatandaşları ülke sınırları içinde 90 gün ikamet edebilirler. Pasaport kontrolünde üzerinizde en fazla 2500 Euro bulunmalı, üzerinizde bulunduğunda cezai işlem uygulanmaktadır. Aynı kural ülke çıkışında da geçerlidir. Aksi takdirde paranıza el konulur.

“facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!”

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here