Borçka Karagöl Tabiat Parkı-Yeşilin Her Tonu

1
2031
views
Bizi Paylaş!

Yemyeşil bir doğa, kuş sesleri, sessizlik, sakinlik, huzur… Böyle hayalleriniz var ise hayallerinizi ertelemeyin. Karadeniz’in güzelliklerini yazmakla anlatmakla bitmez en iyisi siz alın çantanızı, bavulunuzu, çadırınızı doğru Karadeniz gezilecek yerler’in en önemli ve en nefis doğasının kucağına atın kendinizi. Borçka Karagöl, yeşilin her tonunu görebileceğiniz bitki örtüsü ile Karadeniz’in en güzel ve bozulmamış yerlerinden birisi.

Borçka Karagöl
Borçka Karagöl Tabiat Parkı

Artvin Gezilecek Yerler

Borçka Karagöl Nerede?

Artvin gezilecek yerler içerisinde ikisi de birbirinden güzel ve doğal 2 tane Karagöl var. Evet yanlış duymadınız. Bunlardan bir diğeri Şavşat Karagöl adıyla geçiyor. Ben çok karıştırıldığından bu yazımın başlığını Borçka Karagöl olarak açtım ve size Borçka Karagöl’den bahsedeceğim. Bir ile 2 tane Karagöl fazla değil mi?

Borçka Karagöl Tabiat Parkı
Borçka Karagöl Tabiat Parkı

Borçka Karagöl’ün ulaşımı kimine göre sıkıntılı olsa da ben bunu keyif alıcı olarak tanımlayabilirim. Yemyeşil hayal gibi ormanlık bir yolda bir yanda şelaleler diğer yanda puslu ve dolambaçlı yollardan ulaşıyorsunuz Karagöl’e. Artvin’e 57 km., Borçka merkeze yaklaşık 27 km. uzaklıkta, Gürcüce ismi Macahel olan Camili mahallesi sınırları içerisinde bulunan ve deniz seviyesinden yüksekliği 1550 m. olan bir heyelan gölü. Göl 1900 lü yıllarda Klaskur adı verilen bir tepede meydana gelen heyelan sonucu oluşmuş. 2002 yılında da tabiat parkı ilan edilmiş.

Borçka Karagöl Tabiat Parkı
Borçka Karagöl Tabiat Parkı

http://www.milliparklar.gov.tr/AnaSayfa/hafta_korunan_alan/1korunanAlan.aspx?sflang=tr

Borçka Karagöl
Borçka Karagöl Tabiat Parkı

Kayın ve gürgen ağaçları içerisinde yer alan göl, endemik bitki örtüsü ile de çok zengin. Yaklaşık 25 metre derinliği olan gölün çevresinde 2450 metrelik yürüyüş yapabileceğiniz bir patika yol var. Bu yoldan gölün çevresini turlayıp muhteşem doğanın keyfini çıkararak Karagöl’ün farklı yönlerden fotoğraflarını çekebilirsiniz. Fotoğraf tutkunu iseniz Karagöl doğal dokusuyla tam bir fotoğraf cenneti.

Borçka Karagöl
Borçka Karagöl Tabiat Parkı

Karagöl Tabiat Parkı çok farklı yabani hayvanlarını da barındırıyor aynı zamanda. Yazları Karadeniz turları ile kalabalık olduğundan belki görme imkanınız az olsa da, sezonun bitimine doğru kurt, boz ayı, çakal, vaşak, tilki, yaban keçisi, ceylan, porsuk, sincap gibi bir çok hayvan çeşidini görebilirsiniz göl civarında. Kırmızı pullu alabalıkların çokça olduğu gölde avlanmak yasaktır.

Borçka Karagöl
Borçka Karagöl Tabiat Parkı

Borça Karagöl Nasıl Gidilir?  

Türkiye’nin en ucunda yer alan göl olan Borçka Karagöl, Karadeniz tur’larının da vazgeçilmez noktalarından bir tanesidir. Genellikle yaz aylarında yoğun bir ziyaretçi ağırlayan Karagöl’e sonbahar ve kış aylarında ise ulaşım daha zor olabilmektedir. Özellikle Camili yol ayrımını geçtikten sonra göle ulaşan yolun kışın kar yağışından dolayı kapalı olması muhtemeldir. Gelmeden Borçka hava durumunu gözden geçirmenizde fayda var.

Borçka Karagöl
Borçka Karagöl Tabiat Parkı

Borçka Karagöl‘e ulaşmak için Borçka Merkez’den çıkıp eski adı Klaskur olan Aralık Köyü’ne varıyorsunuz. Özel aracınız ile gidiyor iseniz daha şanslısınız yol boyunca temiz havayı ciğerlerinize kadar çekip, muhteşem doğa ile baş başa kalabilirsiniz. Camili Köyü yol ayrımından sonraki yolda inanılmaz şelaleleri hayranlıkla izleyebilirsiniz.

Özel aracınızla gitmeyecekseniz Borçka Petrol Ofisi’nin yanından Karagöl dolmuşları kalkıyor. Bu şekilde de ulaşabilirsiniz.

Otostop ile gitmek ayrı bir seçenek. Özellikle yaz aylarında gidiyor iseniz mutlaka yoldan sizi alacak birisi çıkacaktır. Üstelik bir yandan temiz havayı solurken diğer yandan bol bol yürüyüş yapabilirsiniz.

Borçka Karagöl Konaklama

Borçka Karagöl Tabiat Parkı‘nın ne içerisinde ne de yakın bir yerde konaklama imkanı bulunmuyor. En yakın yerleri Karagöl‘e yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunan Aralık Köyü’nde bulabilirsiniz.

Borçka Karagöl’ün bulunduğu Aralık Köyü’nde kalınacak en güzel yerlerden bir tanesi, Süleyman Bey’in ailesi ile birlikte işlettiği Nigoz Meri Pansiyonu. Nigoz Meri Gürcüce de “Cevizli Meydan” anlamına geliyor. Bu bölgede birçok ceviz ağacı bulunduğundan bu ismi vermişler buraya. Pansiyonu kendi elleriyle yapan Süleyman Bey dış kısmını kestane ağacından iç kısmını ise çam ağaçlarından yapmış. Sabahleyin çam kokusuyla uyandığınızda Süleyman Bey ve ailesinin tamamen organik muhteşem kahvaltısı sizi bekliyor. İrtibat Telefonu : 0536 877 62 76-0539 438 32 86

Borçka Karagöl Tabiat Parkı
Borçka Karagöl Tabiat Parkı, Nigozmeri Pansiyon

Bir diğer tavsiye edebileceğim pansiyon ise yine bir aile işletmesi olan Dere Pansiyon. Karadeniz yöresel yemekleri ile harika bir seçenek. Bu yemekleri başka bir yerde bulabileceğinizi sanmıyorum. Aralık Köyü’nde bu iki pansiyonun dışında yok bildiğim kadarıyla.

Borçka Karagöl Tabiat Parkı
Borçka Karagöl Tabiat Parkı, Dere Pansiyon

Bunun yanında giriş çıkış saatleri olmadığından, Karagöl kamp alanı açısından çok elverişli bir bölge. Göl kıyısında kamp kurabilir, çadır atabilirsiniz. Göl kıyısında sabah kuş sesleriyle uyanmak, uyanır uyanmaz muhteşem bir göl manzarasıyla karşılaşmak ne kadar harika olur değil mi?

Çadır başına 20 tl. ödemek suretiyle bu lükse sahip olabilirsiniz. Çadırınız yanınızda yoksa onun da çaresi var. 2 kişilik çadırı yaklaşık 50-60 tl.ye kiralıyorlar.

Karagöl’de Yeme-İçme

Gölün girişinde bulunan restorandan faydalanabilirsiniz. Başka bir seçenek olmasa da fiyatları makul denebilir.  Ayrıca bir de çay içebileceğiniz kafeterya bulunuyor. Mısır satan çocuklar da var ancak mısır memleketi Karadeniz’de bir mısıra 5 TL istemeleri pek hoşuma gitmedi. 5 Tl. nedir arkadaş?

Borçka Karagöl Tabiat Parkı
Borçka Karagöl Tabiat Parkı

Karagöl’de Yapmadan Dönmeyin!

  • Karagöl’e gelmeden yol üzerindeki şelaleleri görün.
  • Aralık Köyü’ndeki aile pansiyonlarında kalın.
  • Sandal kiralayıp gölün muhteşem manzarasını göl üzerinden izleyin.
  • Göl çevresindeki yürüyüş parkurunda mutlaka yürüyün.
  • Çadır kurup en az bir gece geçirin
  • Fotoğraf makinanızı almayı unutmayın sonra pişman olursunuz. Bol bol fotoğraf çekin.
borçka karagöl
Borçka Karagöl

Karagöl’ü görmeden Karadeniz’i gezdim demeyin sakın. Karadeniz’i gezmeden de Türkiye’yi gezmiş sayılmazsınız. Artvin’de Kafkasör Yaylası gibi eşsiz bir doğaya sahip olan, Karadeniz’de gezilecek yerler’in en önemlilerinden olan Karagöl umarım hoşunuza gider ve gezinizden keyif alırsınız.

“facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!”

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

Keyifli Geziler!

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here