Bilim İçin Ölen Kadın Marie Curie Kimdir?

0
22314
views
Bizi Paylaş!

Varşova’da gezilecek yerler içerisinde olan Old Town’da iseniz, Old Town’dan Barbican Kapısı’ndan çıktıktan sonra Freta caddesine ulaşacaksınız. Bu caddeyi takip ettiğinizde karşınıza Ulica Koscielna, yani Koscielna Sokak çıkacak. Ve sağa döndüğünüzde Kutsal Meryem Ana Kilisesi’nin hemen yanında, Vistül Nehri’ne bakan tarafta, tüm zamanların en büyük bilim insanlarından birisi ile karşılaşacaksınız, Madam Curie! Aslında bu anıtın burada olması bir tesadüf değil. Aynı sokakta bulunan ve Madam Curie’nin doğduğu ev olan Madam Curie Müzesi’ni de ziyaret edebilirsiniz. Marie Curie kimdir, hayatı ve başarıları nelerdir bu yazımda bunlardan bahsedeceğim.

http://en.muzeum-msc.pl/

Marie Curie Kimdir?
Marie Curie Kimdir? Hayatı, Buluşları

Bilim İçin Ölen Kadın, Marie Curie kimdir ?

Polonya asıllı kimyager ve fizikçi bilim insanı, Maria Salomea Skłodowska bizim bildiğimiz adıyla Madam Curie 7 Kasım 1867 tarihinde Polonya’nın Varşova kentinde dünyaya geldi. (7 Kasım 1867 – 4 Temmuz 1934). Babası fizik ve matematik öğretmeniydi, annesi de müzisyen ve eğitimciydi.

Varşova dendiğinde ilk akla gelen isimlerden olan Madam Marie Curie, radyoaktivite üzerine yaptığı çalışmalarla iki farklı alanda Nobel Ödülü kazanmıştır. Uranyumla yaptığı deneyler ile radyoaktiviteyi keşfetmiş, toryumun radyoaktif özelliğini bulmuş ve radyum elementini ayrıştıran tarih ve bilim dünyasının en önde gelen bilim insanlarındandır.

1903 yılında Nobel Fizik ödülü, 1911 yılında Nobel Kimya ödülüne layık görülen Madam Curie radyoloji biliminin kurucusudur.

Buluşlarıyla bilimde bir çığır açan Madam Curie, Nobel Ödülü’nü alan ilk kadın ve bu ödülü hayatında iki kez alan ilk bilim insanı unvanına da sahiptir.

Marie Curie Kimdir? Hayatı, Buluşları
Marie Curie Kimdir? Hayatı, Buluşları

Madam Marie Curie Kimdir-Hayatı

Varşova lisesinde fizik ve matematik öğretmeni olan babası Wladislaw Sklodowski, yatılı kız yurdu müdürü olan annesi Bronislawa Sklodowski, Zofia, Hela, ve Bronya isimlerinde 3 kız ve Joseph isminde bir erkek kardeşi ile birlikte annesinin müdürlük yaptığı yurtta kalıyordu.

Ablası Zofia 1876 yılında tifüs hastalığından dolayı öldü. Bundan tam 2 yıl sonra Marie annesini veremden kaybetti. Rusların hakimiyeti altında olan Varşova’da eğitim sistemi kadınların üniversiteye gitmesi ya da teknik eğitim görmeleri için yurtdışına çıkmalarını zorunlu kılıyordu.

Marie Curie Kimdir? Hayatı, Buluşları
Marie Curie Kimdir? Hayatı, Buluşları

Madam Curie Fransa Yılları

24 yaşına kadar Varşova’da yaşayan Marie,  Varşova’da Endüstri ve Tarım Müzesi adı altında gizlice eğitim veren Polonya okulunda eğitim aldı. 1891’de Paris’te okumak için Sorbonne Üniversitesinde tıp eğitimi alan ablası Bronisława’yı takip etti.  Burada yüksek lisanslarını birincilikle bitirdi ve bilimsel çalışmalarını yaptı. (Fransa’da doktorasını tamamlayan ilk kadın oldu.). Curie Enstitüleri’ni Paris ve Varşova’da kurdu. Nobel ödüllü Pierre Curie’nin karısı ve üç Nobel ödül sahibi Irène Joliot-Curie’nin annesiydi.

Bir Fransız vatandaşı olarak, Polonyalı kimliğini hiç kaybetmedi. Madame Curie, 1898 yılında ilk bulduğu kimyasal madde olan “polonyum” u aynı tarihlerde Rusya, Prusya ve Avusturya arasında paylaşılan doğduğu topraklara, Polonya’ya adadı.

Bu buluşunu Polonya’ya ithaf etmesi, ülkesinin özgürlük mücadelesini tüm dünyanın dikkatini çekmesi yönünde Marie’nin bir umuduydu. Polonyum, bu anlamda tüm dünyanın kafasında politik bir soru işareti oluşturan ilk kimyasal element idi.

Marie Curie Kimdir?
Marie Curie Kimdir? Hayatı, Buluşları

Marie Curie Kimdir? Kariyeri ve Evliliği

Marie Curie Buluşları

Endüstriyel Fizik ve Kimya Okulu laboratuvarının başkanı olan Pierre Curie, 1894 yılında kardeşi Jacques ile piezoelektriği keşfetmişti. Pierre Curie ile Marie’nin yolları birlikte yaptıkları çalışmalarda kesişti. Temmuz 1895’te evlendikten sonra, Maria Skłodowska artık Marie Curie adını almıştı. Bizim okuduğumuz ve bildiğimiz adıyla “Madam Curie”.

1898 yılında eşi ile birlikte ışın üzerine yaptığı çalışmalarda, toryumun bu ışınları yaydığını fark ettiler.

Curie’ler Temmuz 1898’de yeni radyoaktif bir element olan ve uranyumun radyoaktif bozunmasından ortaya çıkan “polonyum”u aynı yıl Eylül ayında ise doğal radyoaktif element radyumu buldular.

Marie Curie Kimdir?
Marie Curie Kimdir? Hayatı, Buluşları

Marie Curie, Nobel Ödülü

Madam Curie, 1904 yılında doktorasını tamamlayarak, Fransa’da gelişmiş bilim alanında doktora unvanı alan ilk kadın oldu. Aynı yıl radyoaktivite araştırmaları ile kocası ve Becquerel ile paylaştığı Nobel Fizik Ödülü’nü de aldı. Böylece tarihte Nobel Ödülü alan ilk kadın oldu.

Pierre, 1904 yılında Sorbonne’da, Marie de Sevr’deki bir kızlar okulunda öğretmenliğe başladı. İkinci kızları Eve bu sene doğmuştu. Kendilerini bilime adayan Curie’ler, bu yıllarda radyasyondan kaynaklanan rahatsızlıklar geçirmeye başladılar.

Pierre Curie, 19 Nisan 1906’da acı bir olayla, bir at arabasının çarpması sonucu hayatını kaybetti. Marie, kocasının Sorbonne’daki öğretmenlik görevini devam ettirdi. 1908 yılında da Sorbonne’daki ilk kadın profesör ünvanını aldı.

1911 yılında radyum ve polonyumun keşfi ve araştırılmasındaki çalışmasından dolayı Nobel Kimya Ödülü’nü aldı. Madam Curie, tarihte iki Nobel ödülüne sahip ilk kişi olmuştu.

Halen kadın biliminsanı olarak 2 Nobel ödülüne sahip tek kişidir.

Marie Curie Kimdir?
Marie Curie Kimdir? Hayatı, Buluşları

Marie Curie’nin Zor Yılları

Başarılarını çekemeyen bir grup tarafından saldırılar başlamıştı. Tüm üyeleri erkek olan Fransız Bilim Akademisi bir oyla Marie’nin üyeliğini reddetti. Ardından, eşinin çok yakın arkadaşı olan Paul Langevin ile arasında aşk ilişkisi olduğuna dair dedikodular medyada yayılmaya başlandı. Gazetelere Langevin skandalı olarak yansıyan bu olay, onun başarılarını hattı ikinci kez Nobel Ödülünü almasını gölgede bıraktı. Olay o kadar büyüdü ki; Langevin gazetenin baş editörünü halkın önünde düelloya davet etti. Editör silahını çekmeye cesaret edemedi ve olay kapandı.

1.Dünya Savaşı sırasında cerrahlara yardımcı olmak için ön saflarda yer alan Marie Curie, Radyolojik merkezler için mobil radyografi üniteleri temin etti. Bu ünitelere halk arasında Petites Curies (Küçük Curieler) adı verildi.  Savaş sırasında fizik tedavi uzmanlarına radyoloji aletlerinin nasıl kullanacaklarını gösterdikleri sırada, yüksek dozda radyokaktif ışınına maruz kaldılar.

1915 yılında bir başka buluşu olan, enfekte dokunun sterilize edilmesi için, sonrasında adı Radon olarak tanımlanan radyoaktif gaz ihtiva eden boş bir iğne üretti. I.Dünya Savaşı’nda bu iğneden bir milyondan fazla yaralı asker faydalandı.

Varşova’daki Radyum Enstitüsü’nün kurulmasında önemli rol oynayarak, Başkan Herber Hoover’ın kendisine verdiği 50.000 dolar ödülü Varşova’da yeni kurulan laboratuvara radyum alınmasında kullandı.

Marie Curie Kimdir – “Bilim İçin Ölen Kadın”

Marie Curie, aşırı dozda radyasyona maruz kalmasından dolayı, 1934 yılında Fransa’nın Savoy kentinde kan kanserinden hayata gözlerini yumdu. Bu yüzden ona “bilim için ölen kadın.” denildi.

Marie Curie’nin hayatı boyunca yaptığı radyokaktivite çalışmalarından ötürü bu birim “curie” ismiyle anılmaktadır. Ölümünün ardından Paris’in güneyinde bulunan Sceaux’taki aile mezarlığına gömüldü.

20 Nisan 1995’te eşi ile birlikte Marie Curie’nin mezarları Fransa’ nın ulusal anıt mezarı olan Panthéon’a taşındı. Curie’nin not defterleri o kadar radyasyona maruz kalmıştı ki, kurşun kaplı bölmelerde saklanarak radyoaktif koruma altında incelenebilmektedir.

Marie Curie Kimdir? Hayatı, Buluşları
Marie Curie Kimdir? Hayatı, Buluşları

Maria Sklodowska-Curie, iki kez Nobel Ödülü alan tek kadın ve aynı zamanda iki farklı doğal bilimler dalında verilen tek bilgin. Beş dili biliyordu, sosyoloji, psikoloji ve bilime ilgi duydu.

2009’da İngiliz dergisi “New Scientist”, Marie Sklodowska-Curie’yi tüm zamanların en büyük kadın bilim adamı olarak tanıdı.

Umarım Polonyalı Bilim İnsanı Marie Curie kimdir? Hayatı ve Buluşları başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Marie Curie’yi oyuncu Karolina Gruszka’nın canlandırdığı 2016 yılı Almanya, Fransa ve Polonya ortak yapımı, Marie Curie filmini izlemenizi de tavsiye ederim.

Marie Curie Kimdir?
Marie Curie Kimdir? Hayatı, Buluşları

Marie Curie Sözleri

Hayatta hiçbir şeyden korkmayın yalnız; herşeyi anlamaya çalışın.

İnsanları olgun ve ahlaklı bir hale getirmeden daha iyi bir dünya beklemeyiniz… Bunun için de her birimiz önce kendimizden başlayarak sorumluluğumuzda onların eğitimi için çalışmalıyız. Ancak bunun da yöntemlerini öğrenmek yapılacak ilk iştir…

Sevgi sabırlı ve yürektendir, sevgi kıskanç ve övüngen değildir.

Bence başarıya daima giden yol meraktır merak olmadan atılan adım ve başarı boştur benim düşüncem merak olmadan başarı elde edilemez.      

Panik şaha kalkmış korkudur ve korku her zaman korkulan şeyden daha fazla zarar verir.    

İnsanlar konusunda daha az, fikirler konusunda daha çok meraklı olun.

Korksan da Vazgeçme…!

Bu yazımı, sayfanın üzerinde bulunan sosyal paylaşım düğmelerini kullanarak arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

“facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!”

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

Keyifli Geziler!

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.