OHAL de Yurtdışına Çıkış İşlemleri Nelerdir?

0
5542
views
Bizi Paylaş!

15 Temmuz 2017 tarihinde ülkemizde yaşanan ve sonucunda sosyal hayatımızı derinden etkileyen darbe girişimi sonrasında ilk önce 3 aylık bir Olağanüstü Hal (OHAL) ilan edilmişti.  Bu süre olaydan bir yıldan fazla bir süre geçmesine rağmen birkaç kez uzatıldı. OHAL’den kaynaklanan bir takım önlem ve prosedürler de yurtdışına çıkışlarda bazı kısıtlamalara ve tedbirleri getirdi.  OHAL de yurtdışına çıkış işlemleri ile ilgili yazımızı okuduktan sonra umarım hiçbir sorunla karşılaşmadan keyifli bir seyahat gerçekleştirirsiniz.

OHAL de Yurtdışına Çıkış İşlemleri

OHAL’de Yurtdışına Çıkmak İçin Gereken Belgeler Neler?

Sadece gezginler için değil, yurt dışında öğrenim görecek öğrenci ya da bir konferansa katılacak akademisyen olabilirsiniz. Yurt dışında iş bağlantıları bulunan bir işadamı da olabilirsiniz. Durumunuz her ne olursa olsun, OHAL süresi boyunca yurtdışına çıkabilmek için gerekli tüm belgeleri tam ve eksiksiz bir şekilde hazırlamanız ve OHAL de Yurtdışına Çıkış İşlemleri yaparken bu belgeleri yetkililere sunmanız gerekmektedir.

OHAL’in ilk dönemlerinde havaalanlarında yurt dışı çıkış belgeleri eksik olduğundan panik yaşayan, geri dönen birçok yurttaşımız ile karşılaştım. Kendim de darbe girişinin olduğu hafta evraklarım tam olmasına rağmen Batum sınır kapısından geri döndüğümü hatırlıyorum.  Neyse ki şu anda herşey yerli yerine oturdu ve işlemler hızlı bir şekilde ilerliyor. Ancak yurtdışına çıkışınızı sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmek istiyorsanız yazımızın devamındaki prosedürleri takip ederek, OHAL de Yurtdışına Çıkış İşlemleri ile ilgili izleyeceğiniz yolları bilmenizde fayda vardır.

OHAL de Yurtdışı Çıkış İşlemleri Nelerdir?
OHAL de yurtdışına çıkış işlemleri Nelerdir?

OHAL de Yurtdışına Çıkarken Havaalanında Yapılması Gerekenler

Bordo Pasaport Sahiplerinin Yapacağı İşlemler

Öğrencilerin OHAL de Yurtdışına Çıkış İşlemleri

Herhangi bir okulda öğrenci kaydınız var ise, yurtdışına çıkmadan önce okuduğunuz okul idaresinden “öğrenci belgesi” almanız ve yurtdışı çıkış işlemleri esnasında yanınızda bulundurmalısınız.

Öğretmenlerin OHAL de Yurtdışına Çıkış İşlemleri

Devlet okulunda öğretmen olarak çalışıyorsanız bağlı bulunduğunuz il veya ilçe Milli Eğitim Müdürlüğünden “ıslak imzalı” bir “Yurtdışına Çıkmasında Engel Yoktur/ Yurtdışına Çıkmasına Mani Bir Durum Yoktur” ibaresi bir resmi evrak almalısınız.

Çalışanlar ve Memurların OHAL de Yurtdışına Çıkış İşlemleri

Devlet ya da özel sektörde çalışan ya da memur iseniz yine çıkış işlemlerinde pasaport kontrolü sırasında, ne iş yaptığınız, çalıştığınız kamu kuruluşu ya da şirket ismi sorulacaktır. İşyerinizden aldığınız belge ile bunu yetkililere sunmanız gereklidir. İşyerinden alacağınız yurtdışı izin belgesi ile birlikte işyeri kimliğinizi yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.

İşverenlerin OHAL de Yurtdışına Çıkış İşlemleri

Eğer kendi işinizi yapıyor iseniz ya da işveren iseniz pasaport kontrolü sırasında sahip olduğunuz işyerine ait belgeleri yetkililere sunmalısınız. Yurt dışı yasağı ile ilgili bir durumunuz yok ise pasaport kontrolüne geçmeniz yeterli olacaktır.

Emeklilerin OHAL de Yurtdışına Çıkış İşlemleri

Emekli veya Bağkur’a bağlı iseniz, herhangi bir SGK bürosundan alacağınız provizyon belgenizi yanınızda bulundurmakta fayda vardır. Devlet kurumundan emekli iseniz emekli olduğunuza dair kimlik kartınızı yanınızda bulundurmanız yeterlidir. Yurtdışı çıkış izin dilekçesi bulundurmanıza gerek yoktur. Emekli emniyet mensubu veya emekli asker, ve ailelerinden istenen yurtdışına çıkışta SGK bildirimi, bilgisayardan emekli olduğunuz gözüktüğünden, artık istenmemekle birlikte yanınızda bulunmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Yeşil Pasaportla Yurtdışına Nasıl Çıkılır?

Yeşil Pasaport Sahiplerinin OHAL de Yurtdışına Çıkış İşlemleri

Memurların OHAL de Yurt Dışına Çıkış İşlemleri

Bir kamu kurumunda aktif olarak çalışan ve yeşil pasaport sahibi memurlar çalıştıkları kurumdan alacakları, yurt dışı çıkış izin belgesi ve “Yurtdışına Çıkmasında Engel Yoktur/ Yurtdışına Çıkmasına Mani Bir Durum Yoktur” ibareli belge ile birlikte pasaport kontrolünün öncesinde ilk olarak havaalanlarında kuruluna vize ihlal bölümüne gitmelidir. Uçak biniş kartınızı aldıktan sonra yeşil pasaportunuz ile birlikte bu bölüme gitmelisiniz.

Bu bölüm havaalanlarında aynı zamanda kimlik kartı ile giriş yapılan ülkeler olan Ukrayna/Tiflis/Kıbrıs Uçuşları olarak belirtilmiştir.

Bu bölümde yapılacak olan GBT araştırmanızdan sonra görevliler tarafından biniş kartınıza “yurtdışına çıkmanıza engel bir durum” olmadığına dair kaşe basıldıktan sonra vize kontrolünden geçmelisiniz. UNUTMAYIN ÖNCELİKLE UÇAK BİNİŞ KARTINIZI ALMALISINIZ!

OHAL de Yurtdışı Çıkış İşlemleri Nelerdir?
OHAL de Yurtdışına Çıkış İşlemleri Nelerdir?

Yeşil Pasaport Emekli Yurtdışı Çıkış İşlemleri

Yeşil pasaport sahibi emekliyseniz yine vize ihlal bölümüne gitmeniz gerekiyor. Ve aynı işlemleri yapmalısınız. OHAL’in ilk dönemlerinde emekliler için SGK Provizyon Belgesi isteniyordu ancak şimdi otomasyon sisteminden emekli olduğunuz görüldüğünden bu belgeyi almanıza gerek yoktur.

Yetkililer tarafından GBT kontrolünüzde “yurtdışına çıkmanıza engel oluşturabilecek herhangi bir şey bulunmuyor ise yine biniş kartınıza basılacak kaşe sonrasında pasaport kontrolüne geçebilirsiniz.

Şayet anne veya babanız üzerinden yeşil pasaport hak sahibi iseniz, öğrenci belgenizin yanı sıra pasaportu almaya “hak kazandığınız kişi çalışıyorsa” bağlı bulunduğu kurumdan yurtdışına çıkışınızda bir engel olmadığını belirten bir yazı gerekmektedir. Anne-babanız emekli ise bu belgeye gerek yoktur.

https://www.egm.gov.tr/Sayfalar/turkiyeye-giris-cikis-islemleri.aspx

OHAL de Yurtdışına Çıkış İşlemleri ilk dönemlerde biraz vakit alıyordu, ancak prosedürler artık çok uzun sürmüyor. Yine de havaalanlarındaki kuyrukların ve yoğunlukların ne zaman olacağı hiç belli olmuyor. Bu yüzden uçuşunuza en az 3 saat kala yurtdışına çıkarken alınması gereken evraklarınız ile birlikte havaalanında olmanızda fayda vardır.

“facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!”

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

Keyifli ve Güvenli Yolculuklar!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here