Macar Evi Kütahya – Lajos Kossuth Kimdir?

1
2229
views
Bizi Paylaş!

Kütahya kaplıcaları ve çinileri ile ünlü olsa da tarihi yerleri ile de çok önemli bir şehrimiz. Çini şehri Kütahya’nın Börekçiler Mahallesinde gezinirken “Macar Sokak” adında bir sokak göreceksiniz. Kütahya Ulu Cami’den çıktığınızda sağ tarafta kalan sokağa girdiğinizde yaklaşık 50 m. sonra karşınıza eski bir Osmanlı evi çıkacak. Kapısında Macar Evi yazan ve aynı zamanda müze olan bu tarihi ev Kütahyada gezilecek yerler içerisinde önemli bir yeri olan Kossuth Evi Müzesi. Peki kimdir Kossuth?

Macar Evi
Macar Evi Kütahya

Macar Evi

Kütahya tarihi yerler içerisinde yer alan Macar Evi, Kütahya’da 1982’den beri ziyarete açık olan bir 18. yy Türk evidir. Evin sahibi Şeyh Bedreddin Efendi imiş aslında. 1850-1851 yıllarında bu evde yaşamış olan, Macar Özgürlük Savaşı önderlerinden avukat Lajos Kossuth‘a ait özel eşyalar ve Macar kültürü ile ilgili objeler bu evde sergilenmektedir. Sokağa bakan penceresi bulunmayan, 2 katlı ve 7 odalı müze-ev, büyük bir bahçe içinde bulunmaktadır.

Macar Evi Kütahya
Macar Evi Kütahya

Lajos Kossuth Kimdir?

Macaristan’ın 1848-1849 yılları Avusturya ve Rusya’ya karşı yapmış olduğu Özgürlük Savaşı’ndaki yenilgisinin ardından Lajos Kossuth 17. Ağustos 1848 tarihinde Macaristan’ı terk etmek zorunda kalıp, Türkiye’ye sığındı.

https://en.wikipedia.org/wiki/Lajos_Kossuth

İlk önce beraberinde 5000 mülteci ile birlikte Bulgaristan’ın Vidin şehrine ulaştı. Avusturya ve Rusya, Osmanlı Hükümetinden, mültecilerin teslimini istiyorlardı. Osmanlı Yönetimi bu talebi reddetti. Ancak Avusturya ile yaptıkları anlaşmayla bir yetkilinin, mülteci kampını ziyaret etmesine ve mültecileri Macaristan’a dönmeye ikna etme çalışmasına izin verdi. Bu görevlinin kampta yaptığı çalışmalarla 1849 Ekim ayında kamptaki yaklaşık 5 bin mülteciden 3 bin’i, Macaristan’a geri dönmüştü.

Macar Evi Kütahya
Macar Evi Kütahya

Liderleri Kossuth önderliğinde bir grup mülteci ise Avusturya ve Rusya devletinin de baskısıyla Şubat 1850’de Kütahya’ya sürüldüler. Bu grup Ruslar tarafından en özgürlükçü ve tehlikeli olarak tanımlanıyordu. Kossuth ve yaklaşık 50 mülteci Kütahya’nın Börekçiler Mahallesinde bulunan 18.yüzyıldan kalan bu 2 katlı bir binaya yerleştirildi. Macar Evi bugün müze olarak hizmet vermektedir.

Macar Evi Kütahya
Macar Evi Kütahya

Özgürlük savaşının önderi Lajos Kossuth mültecilik yıllarında, Osmanlı Devleti yetkililerine, İstanbul’da görev yapan İngiliz elçisine ve diğer devletlerin diplomatik temsilcilerine siyasi içerikli mektuplar ve araştırmalar yazıp gönderdi. Türkçe ve İngilizce dilini daha da geliştirdi. Macaristan’ın özerklik temelinde bulunan yeni anayasa taslağını da burada hazırladı. Bu anayasa taslağında ulusal sorunun çözümünün ancak Macaristan’ın bölünmez birliği sağlandığında mümkün olacağını belirtti.

Macar Evi Kütahya
Macar Evi Kütahya

1851 yılında bir Amerikan Savaş gemisi ile ülkeyi terk edene kadar “Macar Evi” nde yaşayan Kossuth, her yıl Macar Özgürlük Savaşı’nın yıldönümünde müzede düzenlenen törenle anılmaktadır. Osmanlı İmparatorluğu’na sığınarak bu evde 1 yıl ailesi ve diğer mültecilerle birlikte yaşayan Lajos Kossuth, Türkçe bir gramer kitabı da yazmıştır. Yazmış olduğu bu kitabı Müzede görebilirsiniz. Müzede aynı zamanda müzik aletleri, kişisel eşyaları, 18.yüzyıldan kalma bir piyano, porselen yemek takımları ve Budapeşte’nin eski fotoğrafları ile klasik Türk evine ait etnografik eserler görülebilir.

Macar Evi Kütahya
Macar Evi Kütahya

Macar Özgürlük Savaşçısı Lajos Kossuth

Budapeşte Parlamentosu’nun bulunduğu meydana da ismi verilen Lajos Kossuth, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’daki yaşamı boyunca, demokrasi adına bir özgürlük savaşçısı olarak yaşamış.

Macar Evi Kütahya
Macar Evi Kütahya

Bugün Macaristan’da büyük bir kahraman olan Lajos Kossuth 1849’da ülkesinin bağımsızlığını ilan ederek ve Macaristan’ın “geçici” sıfatıyla da olsa ilk cumhurbaşkanı oldu.

Lajos Kossuth’un 1956 Macar Devrimi için yapılan anıtı Budapeşte Parlamento binasının önünde bulunmaktadır. II.Dünya Savaşı sırasında Budapeşte’nin tüm köprüleri yıkılmış ve geçici bir çözüm olarak Kossuth Meydanı ile Batthyány Meydanı arasında bir köprü yapılmıştır. Lajos Kossuth‘un adını taşıyan köprü, 1960 yılına kadar kullanılmıştır.

Macar Evi Kütahya
Macar Evi Kütahya – Budapeşte Parlamento Binası

Tarihte Türkler ile Macarlar pek çok kez karşı karşıya geldiğinden Macaristan’da pek iyi bir ünümüz olduğunu söyleyemem. Macar dostlarımla zaman zaman tarih konusunda konuştuğumda ne zaman ki onlar Osmanlı’nın burayı defalarca kuşattığını ve egemenliği altında bulundurduğunu söylediklerinde, ben onlara Osmanlı’nın Macaristan özgürlük hareketinin fitilini yakan, Kossuth’u nasıl misafir ettiğini anlatırım.

Kütahya’ya yolunuz düştüğünde, Kütahya gezilecek yerler içerisinde yer alan Kütahya Kalesi, Germiyan Sokak, Kütahya Arkeoloji Müzesi’nin yanında bu özgürlük savaşçısının yaşadığı evi “Macar Evi” ni mutlaka görmenizi tavsiye ederim.

“facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!”

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

Keyifli Geziler!

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.