Kariyer İçin Hangi Dili Öğrenelim ?

0
2184
views
Bizi Paylaş!

İngilizce’nin önemini ne kadar anlatsak, yazsak, çizsek de yetersiz kalır. Dünya dili olmuş artık. İster Avrupa’da gezin, ister Asya’da yeterli seviyede İngilizce biliyor iseniz hiçbir sıkıntınız olmadan gezebilirsiniz. Aynı zamanda yurt dışında yüksek lisans, doktora da yapabilirsiniz. İş adamı iseniz işinizi yurt dışına taşıyabilirsiniz. Benim gibi aylak bir gezgin iseniz İngilizceniz sayesinde, ucuz ulaşım yollarını bulabilir, her gittiğiniz ülkede part-time çalışma imkanı bulabilirsiniz ve böylece gezilerinizi neredeyse bedavaya getirebilirsiniz. (Ucuz gezme yollarından Workaway ile ilgili bakınız : Workaway Nedir?) Hangi dili öğrenelim? Öğrenmesi en zor diller nelerdir? Rusça öğrenmek zor mu ? Dünyada en çok konuşulan diller, yabancı dil öğrenme…

Birçok insandan şunu duyarım; Benim için artık çok geç! Yaş Kemale erdi! Yeni bir dil öğrenmenin aslında yaşı, sınırı yoktur. Yeter ki karar verin. İngilizce, bir dil öğrenmek isteyenlerin ilk tercihi oluyor. İngilizce nasıl öğrenilir? Merak ediyorsanız bu linkten ulaşabilirsiniz…

Günümüzde 2 milyara yakın kişinin İngilizce konuşabildiğini düşündüğümüzde ne denli önemli ve geçerli bir dil olduğunu anlamamıza yeter sanırım. Her ne kadar İngilizce yabancı dil konusunda ilk tercihimiz olsa da onun yanında dünyada geçerli başka diller de bulunuyor. Diplomanızın yanına koyabileceğiniz her bir yabancı diliniz sizi uluslararası alanda ön planlara çıkaracaktır. Gezdiğiniz ülkelerde çok kolay iletişim kurmanızı sağlayacaktır. Genelde karşılaştığım sorulardan bir tanesi de; İngilizce en kolay nasıl öğrenilir olur. Cevap çok basit! Hiçbir dil kolay öğrenilmez. Onun için zaman harcamalı, emek sarf etmeli ve sabır göstermelisiniz. Bunları göze almıyorsanız hiç başlamayın!

Hangi Dili Öğrenelim?

FRANSIZCA

Parlez-vous français? Fransızca biliyor musunuz? Fransızca’nın önemi ile ilgili yazıma bu linkten göz atabilirsiniz. Peki Fransızca zor mu? Kesinlikle hayır! Hangi dili öğrenelim sorusuna cevap arıyorsanız romantizmin, aşkın dili Fransızcayı size kesinlikle öğrenmenizi tavsiye ederim.

Dünyada en çok konuşulan 6.dil olan Fransızca, diplomatik anlamda Avrupa’da İngilizce kadar önemli bir dil. Hatta daha çok konuşulduğunu söyleyebilirim. Avrupa Birliği, Uluslararası Olimpiyat Komitesi, NATO, Birleşmiş Milletler, Uluslararası Mahkemeler Sistemi gibi kuruluşların resmi dili olarak konuşulan Fransızca sadece romantizmin değil diplomasinin de dili aynı zamanda. İngilizce biliyor iseniz yanına koyacağınız Fransızca ile birçok kuruluşun gözdesi haline gelebilirsiniz.

Düşünsenize daha İngilizce’yi bile agu-ugu seviyesinde konuşamayan politik liderler var. Siz ise hem İngilizce biliyorsunuz hem Fransızca. Eğer hukuk ve uluslararası ilişkiler alanlarında çalışıyor iseniz Fransızca öğrenmenizi kesinlikle tavsiye ederim.

ençok kullanılan Fransızca cümleler nelerdir?
Hangi Dili Öğrenelim?

Paris, Alpler, Cannes, Monaco gibi Dünyanın en önemli turizm merkezlerine sahip olan Fransa, turizm alanında çalışanlar için de bir cennet. Üstelik Fransızlar ikinci bir dil öğrenmeye pek hevesli olmadığından Fransızca biliyor iseniz Fransızca konuşulan ülkelerde iş bulmanız çok yüksek bir olasılık.

ALMANCA

Neden Almanca? Almanca bilmek size sanayinin, teknolojinin, tıp biliminin, otomotivin beşiği olan Almanya kapılarını açacaktır. Almanca sadece Almanya’da değil, Avusturya, İsviçre, Lüksemburg ve Lihteştayn’da da resmi dil olarak konuşulan Avrupa’nın en yaygın dili olarak kabul edilmektedir.

Almanca dünyada ortaöğretimde en yaygın olarak okutulan dil olarak da gözümüze çarpıyor. Bilimde, teknolojide ve sanayide marka olduğunuzda dilinizi de pazarlıyor. Japonya’da Almanca öğrenen öğrencilerin oranı %68. Hatta, İtalya’nın Güney Tirol bölümünde, Belçika’nın doğu kantonlarında, Polonya ve Romanya’nın bazı bölgelerinde ve Fransa’nın Alsas-Loren bölgesinde Almanca konuşulmaktadır. Almanya’nın eski sömürgelerinden,  Güney Afrika Ülkelerinden Namibya’da da kayda değer sayıda Almanca konuşulur. https://tr.wikipedia.org/wiki/Almanca

Almanya, yabancı öğrenciler için çok sayıda yüksek öğrenim bursu sağlar. Bunun yanında özel bir çalışma vizesi, belirli mesleklerde çalışma izni için de özel uygulamaları bulunmaktadır. Aynı zamanda Erasmus öğrenci değişim programı gibi çok sayıda Avrupa Birliği projesine ev sahipliği yapmaktadır. Almanca bilmeniz öğrenim hayatınızda size yeni ufuklar açacaktır.

Türkiye’de turizm bölgelerinde çalışmayı düşünenler için İngilizceden önce Almanca gelir desek herhalde yanılmayız. Dünyanın en geçerli pasaportuna sahip olan Almanlar, çok zengin bir gezi kültürüne sahiptir. Almanca bildiğinizde sadece Türkiye değil birçok turizm ülkesinde turizm alanında iş bulmanız kolaylaşacaktır. Almanca’yı iyi derecede bilmeniz size küresel bir kariyer imkanı sağlayacaktır. Almanca öğrenmenin faydaları tabii ki saymakla bitmez. Siz de hangi dili öğrenelim diye soruyorsanız Almancadan başlayabilirsiniz.

İSPANYOLCA

İngilizce ve Fransızca’yı kıvırdıysanız, İspanyolca yı zaten öğrenmişsiniz demektir. Zaten hep söylenir bir dil öğrendiysen ikincisini kolay öğrenirsin diye. Bu kesinlikle bir şehir efsanesi değildir. Ben orta öğrenim de Fransızca temelimi aldıktan sonra İngilizceyi öğrendiğimde çok kolay gelmişti. Bir yabancı dil öğrenmek aynı zamanda size ayrı bir yetenek kazandıracaktır. Üstelik İspanyolca gibi ülkemizde eğitimi yapılmayan diğer dilleri de öğrenmenize kolaylık sağlayacaktır. Bunun yanında İspanyolcada İngilizcedeki kadar çok düzensiz gramer yapısı olmadığından ve grameri aynı Fransızcadaki gibi daha kesin kurallara dayandığından, öğrenmesi daha kolay ve eğlenceli diye düşünüyorum.

İspanyollar dillerinin dünyada en çok konuşulan ikinci dil olmasından gerçekten gurur duyarlar. Az da değil dünyada tam 21 ülkenin resmi dili İspanyolca.

ABD’de nüfusun yaklaşık %15 inin İspanyolca konuştuğunu dikkate alırsak ne kadar yaygın bir olduğunu görmüş oluruz. İspanyolca aynı zamanda Fransızca gibi birçok uluslararası kuruluşun resmi dili olarak kullanılıyor. Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, Dünya Ticaret Örgütü ve Kuzey Amerikan Serbest Ticaret Anlaşması’nı bu kuruluşlara örnek gösterebiliriz.. Orta ve Güney Amerika’ya seyahat planınız var ise, İspanyolca öğrenmeniz için büyük bir sebep olacaktır.

MANDARİN ÇİNCESİ

Çince öğrenmek? Kulağa zor geliyor değil mi? Ben Çince bilmiyorum ancak size bunun sırrını verebilirim. Çince öğrenmenin sırrı, zaman ayırmak ve bunun yanında efor sarf etmek. İşte bu kadar basit! Aslında bu kural tüm yabancı diller için geçerli.

Peki neden Çince? Günümüzde ABD, Avrupa ya da Asya şirketlerine baktığımızda birçoğunun en önemli iş ortakları Çin’de bulunuyor. Çin’deki büyük nüfus, ucuz işçilik, giderek büyüyen ekonomik ve ticari hacim Dünyanın bu en kalabalık ülkesini aynı zamanda en büyük ekonomisi haline getirdi. Çin artık taklit ürünler değil, orijinal ürünler yapmaya başladı. Çince’yi biliyor iseniz dünya markaları tarafından birgün fark edilme şansınız çok yüksek olacaktır.

hangi dili öğrenelim
hangi dili öğrenelim

Dünyanın en zor dili Çince mi? Hiç sanmıyorum! Daha çok tonlama ile konuşulan Çince ilk başta karışık gelebilir ancak düşünsenize dünya nüfusunun 6 da biri bu dili konuşuyor. Bu kadar insan konuşuyor ise zor olabilir mi? Üstelik pratik yapmakta hiç zorlanmayacaksınız!  İşin şakası bir yana her dilde olduğu gibi, Çince’nin de kolay tarafları bulunuyor. Fransızca ve Rusça bilen birisi olarak en çok zorlanılan konunun cinsiyet ayrımı olduğunu söyleyebilirim. Hatta Fransız arkadaşlarımla konuştuğumda, biz de kadın-erkek ayrımı yoktur ancak siz sürekli bu ayrımı yapıyorsunuz? Bu nasıl medenilik diye de takılırım. Çince de bu ayrımda yok! Fiil çekimi de yok! Düzensiz fiiller, çoğul kuralları da yok! Ben de mi başlasam diye düşünmüyor değilim hani.

PORTEKİZCE

Dünyada en çok konuşulan dillerin başlarında gelen Portekizce 200 milyondan fazla insanın ana dili. Bu rakamın 2050 yılında 335 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor.

En başta Brezilya ve Portekiz’in bulunduğu, bazı Afrika ülkelerinin, Hindistan’ın Goa bölgesi olmak üzere toplamda 11 ülke ve bölgede Portekizce konuşulmaktadır.

Futbol ve samba ülkesi Brezilya’nın birçok etkinliğe evsahipliği yaptığını biliyoruz. Olimpiyat Oyunları, Dünya Kupasını bunlara örnek verebiliriz. Ayrıca Dünyanın en büyük karnavalı olan Rio karnavalını da düşündüğümüzde Brezilya’ya seyahat etmek ve Portekizceyi öğrenmek ayrı bir sebep olarak karşımıza çıkmaktadır. Tabii ki Portekiz den bahsetmedik bile! Bu renkli ve çekici ülkeye gittiğinizde kesinlikle geri dönmek istemeyeceksiniz. Portekiz’e gittiğinizde çok kolay iletişim kurmak için bile bu dil öğrenilir.

Portekizce ile İspanyolca ayrı diller olsa da birbirine çok yakındır. Bu dillerden birisini biliyorsanız diğerini rahatlıkla anlayabilirsiniz.

RUSÇA

Genelde karşılaştığım en yaygın sorulardan birisi de; Dünyanın en kolay dili hangisidir? Ya da öğrenmesi en kolay dil hangisi? Cevap 2 tane. Hepsi, hiçbiri.

Bu karşılaştırmayı siz de birçok yerde görmüş veya duymuş olabilirsiniz. Efendim, Rusça zor mu dur. Niçin? Ehh işte alfabesi farklı! Yahu alfabe dediğiniz şeyi ne kadar yeteneksiz olursanız olun 1 günde çözersiniz. Emin olun o kadar zor değil.

Hangi Dili Öğrenelim
Hangi Dili Öğrenelim

Tabii ki Rusça’nın zor yanları vardır. Vurgulu bir dildir. Kimi kelime de vurgu başta kimisi sondadır. Her kelimenin en az 10 çekimi vardır. –i hali, -de hali, -den hali gibi. Ancak kolay tarafları da vardır Rusça’nın. İngilizce ile ortak birçok kelime vardır. Rusçada sadece 3 zaman vardır; şimdiki zaman, gelecek zaman, geçmiş zaman. İşte bu kadar!

Hangi Dili Öğrenelim
Hangi Dili Öğrenelim

Öğrenmeyi kafaya koyduğunuz zaman ve sevdiğinizde her dil size kolay gelecektir. Bazı arkadaşlar tanıyorum. Yıllarca okullarda İngilizce görmesine rağmen bir türlü öğrenememişler ancak birkaç ayda sıkı bir çalışma ve azimle çatır çatır Rusça konuşuyorlar. Bir dil öğrenmek için ilk başta ihtiyacınız olacak en büyük şey motivasyondur.

Rusça öğrenmek için de sizi motive edecek şeyi bulmanız gereklidir. Rusya da mı yaşamak istiyorsunuz? Orada çalışmak mı? Ya da turizm bölgesinde iş aramak mı? Bunların hepsi için Rusça öğrenilebilir. Üstelik Rusça çok zengin bir edebiyata sahiptir. Rusça öğrendiğinizde Dostoyevski, Tolstoy gibi yazarların eserlerini orijinal dilinde okumanın hazzına ulaşacaksınız.

SONUÇ

İngilizceden sonra öğrenilmesi gereken, benim aklıma gelen diller bunlar. Eminim bunlardan başka diller de vardır. Hangi dili bilirseniz bilin size farklı kapılar açacağı kesindir. Yabancı dil bilmenin faydaları saymakla bitmez. Bir hocamdan şunu duymuştum. “bir yabancı dil bilmek cebinde her zaman milli piyango biletinin olması gibidir, bir gün gelir büyük ikramiye sana vurur” Fırsatlar ayağınıza geldiğinde ona hazırlıklı olmalısınız.

“facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!”

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

Keyifli Öğrenmeler!

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here