Avustralya Vatandaşlık Başvurusu Nasıl Yapılır?

0
3159
views
Bizi Paylaş!

Dünyanın en refah ülkelerinden olan Avustralya, doğal dokusunun yanı sıra yüksek ortalama geliri, eğitim imkanlarının yüksek olması ile yaşanılacak en uygun ülkelerden bir tanesidir. Bu şartlarda Avustralya Vatandaşlık başvurusu çok cazip hale gelmektedir. Bunun yanında Avustralya Hükümeti’nin göçmen alımı programı, Avustralya ekonomisine katkı verebilecek nitelikli göçmenleri hedef almaktadır. Bu program çerçevesinde ülkeye alınacak göçmenlerin mesleğinde iş deneyimi ve yeterli İngilizce bilgisine sahip olmaları istenmektedir.

Avustralya Vatandaşlık Başvurusu
Avustralya Vatandaşlık Başvurusu

Avustralya Vatandaşlık Başvurusu

Nasıl Avustralya Vatandaşı Olunur?

Diğer ülke vatandaşlıklarına sahip olmak ile karşılaştırıldığında Avustralya vatandaşlık başvurusu prosedürlerinin hemen hemen aynı olduğu görülmektedir. Ancak Nisan 2017 de Avusturalya Başbakanı Malcolm Turnbull, ülkesine vatandaşlık başvurusu yapmak için getirilen şartların ve prosedürlerin zorlaştırılacağını açıklamıştı.

Turnbull, Avusturalya’ya vatandaşlık başvurularında yapılacak olan İngilizce testlerinin zorlaştırılacağını ve adaylardan “ülke değerlerine bağlılıklarını” ispat etmelerinin gerektiğini belirtildi.

Yapılan açıklamada vatandaş olmak için bir yıl ülkede daimi olarak ikamet etmiş olma kuralının da, dört yıla çıkarılacağı açıklandı. Her ne kadar şartlar zorlaştırılsa da Avustralya Vatandaşlığı almak için bütün bu zorluklara katlanmaya değer.

http://melburn.bk.mfa.gov.tr/ShowInfoNotes.aspx?ID=121499

Avustralya Vatandaşlık Başvurusu Süreci

Başvuru sürecinde belgelerinizin eksiksiz ve tam olması, geçerli bir mesleğinizin olması gereklidir. Bunun anlamı şu; başvurunuzun kabul olmasından sonra Avustralya’da yaşamaya başladığınızda aileniz ve kendi hayatınızı rahatlıkla sürdürebilecek şekilde bir eğitime ve donanıma sahip olmanızdır. Yetkilileri vatandaşlığa kabulünüzü sağlayacak şekilde, iyi bir hayat sürebileceğinize ikna etmeniz gereklidir. Bunun yanında üye olduğunuz sivil toplum kuruluşlarına ait belgeleri sunmanız da etkili olacaktır.

Avustralya vatandaşlığına başvurmadan önce ve sırasında bilmeniz gerekenleri tek tek sıralamaya çalıştım. Umarım yararlı olur.

Avustralya Göçmenlik Başvurusu

Avustralya Vatandaşlık Başvurusu Şartları

Avustralya Vatandaşlığı Başvurusu için ne yapmamız gereklidir?

 • En önemli unsurlardan birisi son 4 yıl içinde Avustralya’da sürekli ve yasal olarak yaşamanız gereklidir. Son dört yılda asgari 12 ay süre ile Avustralya’da bulunmanız vatandaşlığı almanızı kolaylaştıracaktır. (Bu kural yeni yasa tasarı ile değişebilir.)
 • Adayların başvuru tarihinde 50 yaşın altında olması gerekmektedir.
 • Avustralya’da hangi şehirde yaşayacağınızı belirtmeniz, ülke kültürü, tarihi ve dili hakkında bilginiz olması da vatandaşlık almanızı kolaylaştıran etkenlerdir.
 • Başvuru sahiplerinin aday oldukları meslekte en az üniversite mezunu veya Avustralya’da denkliği kabul edilen yüksek öğrenim görmüş olmaları gerekir.
 • Aile fertleriniz ve sizin mesleğiniz, eğitim seviyeniz ve geçiminizi sağlayacak maddi gücünüz diğer belirleyici unsurlar arasındadır. Aday olduğunuz işte son 24 ay içinde en az 12 ay ücretli olarak fiilen çalıştığınızı kanıtlamanız istenir.
 • Ülkede 1 yıl süreyle daimi ikamet süresine sahip olmak ve bu 1 yıl içinde Avustralya’da yaşamak gerekir. (Nisan ayında açıklanan kararla bu kural 4 yıla çıkabilir.)
 • Avustralya’da çalışabilmek için yeterli derecede İngilizce bilgisine sahip olmak gerekir. Nitelikli göçmen olarak başvuracak adayların yeterli (competent) veya mesleki (vocational) İngilizceye sahip olmaları istenir. Bazı iş ve mesleklerde daha üst düzeyde İngilizce bilgisi istenebilir. Başvuru sırasında İngilizce düzeyini kanıtlayan belgenin sunulması gerekir.
 • Ailenizden bir kişi Avustralya doğumlu ise Avsutralya vatandaşlığı hakkına doğrudan sahip olabilirsiniz.

Yukarıdaki özellikleri taşıdığınızda Avustralya Vatandaşlığı Sertifikası almaya hak kazanmanız çok kolaydır.

Avustralya Vatandaşlık Başvurusu
Avustralya Vatandaşlık Başvurusu

Başvuru Belgelerinizi Hazırlayın

Eksiksiz ve tam belgelere sahip olmak başvuru koşullarına uymak kadar önemlidir. Belge eksikliği durumunda red cevabı alırsınız ve bu durum da vatandaşlığı kaybetmeniz anlamına gelir.

Avustralya Vatandaşlığı Başvurusu İçin Gereken Belgeler

 • Kimlik: Kimliğinizi belgeleyen fotoğraf ve / veya imzanız olan bir belge sunmanız gereklidir. Sürücü belgesi, pasaport veya kimlik belgesi olabilir.
 • Avustralya’da ikamet: Son dört yıl içerisinde, Avustralya’da sürekli ve yasal olarak yaşadığınızı kanıtlayacak bir belge göstermez zorundasınız. Kira kontratı, doğalgaz, elektrik veya su faturası, banka cüzdanı, sağlık sigortası bunlara örnek olarak gösterilebilir. Bu belgelerle yetkililere Avustralya’da düzenli bir hayatınızın olduğunu kanıtlayabilirsiniz. Bulunduğunuz süre içerisinde herhangi bir işte çalışmanızı maaş bordrosu, işyerinden onaylı bir belge ya da benzeri gibi bir belgeyi de eklemeniz yararınıza olabilir.
 • Doğum belgesi: Avustralya doğumlu iseniz, doğum belgenizin bir kopyasını başvuru sırasında yetkililere sunmanız gereklidir.
 • Fotoğraf: Pasaportlarda kullanılan, son altı ay içerisinde çekilmiş fotoğrafınızı başvuru belgeleriniz içerisinde mutlaka bulundurmalısınız.
 • Evlilik yolu ile vatandaşlık başvurusu yapacak iseniz, başvuru işlemlerini eşiniz ile birlikte adım adım yapmanız gereklidir. Evlilik yoluyla vatandaşlık almak, kolay vatandaşlık almak isteyenlerin en çok başvurduğu yollardan birisi olduğundan, gerçekçi bir evlilik olduğunu, sunacağınız evraklar ile ve beyanlarınızda kanıtlamanız gerekmektedir.

Yukarıda açıklanan belgeler, Avusturalya Vatandaşlığı başvurunuzda bulunması gereken belgelerdir. Yetkililer tarafından ek bilgiler ve belgeler de istenebilir.

Avustralya Vatandaşlık Başvurusu
Avustralya Vatandaşlık Başvurusu

Avustralya Vatandaşlık Başvurusu İçin İstenebilecek Ek Belgeler

 • Eşinizin veya ebeveyniniz Avustralya Vatandaşı ise bu belgeyi yetkililere sunmalısınız.
 • Öğrenim gördüğünüz okullara ait diplomalarınız ve çalıştığınız yerler ile ilgili belgeler istenebilir.
 • Avustralya’ya yüksek lisans amacıyla gitmiş iseniz, Türkiye ve Avustralya’da gördüğünüz eğitime ait diplomalarınızı sunmalı ve belgelemelisiniz. Türkiye’de tıp öğrenimi almışsanız, Avustralya yasalarına göre de tıp eğitimi denkliğini almanız gerekir.
 • Başvurunuz esnasında istenen tüm belgeleri mutlaka göndermelisiniz. Başvurunuzun iptal olmaması açısından bu gereklidir.
 • Belgelerinizin orijinallerini başvuru esnasında eklemenize gerek yok olsa da tüm belgelerinizin kopyalarını başvuru dosyanıza ekleyebilirsiniz. Asıl belgeler vatandaşlık randevunuzda ve vatandaşlığa başvurunuz onaylandığı takdirde mülakat sırasında sunacaksınız.

 Avustralya Göçmenlik Meslek Listesi

Avustralya Vatandaşlığı için hangi mesleklerde göçmen alınacağı Avustralya Büyükelçiliği web sitesinde belirtilen Nitelikli Meslekler Listesinde (Skilled Ocupation List-SOL) yer almaktadır. Yöneticiler (proje yöneticileri, mali, insan kaynakları, planlama, IT vb. alanlarında yöneticiler), Profesyonel meslekler (mimar, mühendis, kimyager, pratisyen hekim, dişçi, ekonomist vb.), Yardımcı meslekler (teknisyen, laborant, tesisatçı vb.) ve diğer meslek/sanat erbabı/işçiler (oto elektrikçisi, duvarcı, marangoz, aşçı vb.) olmak üzere başlıca dört ana grup altında toplanmıştır. Göçmen adaylarının nitelikli meslekler listesinde yer alan mesleklerden birine sahip olması gerekir. Başvuru sırasında adayın sahip olduğu meslekte aranan nitelikleri taşıdığına ilişkin o meslekle ilgili Değerlendirme Kurulu (Assesing Authority) tarafından tespit edildiğinin kanıtlaması istenir.

http://melburn.bk.mfa.gov.tr/ShowInfoNotes.aspx?ID=121499

Tüm Belgelerin İngilizce Olması Gereklidir

Avustralya Vatandaşlığı başvurunuzdaki tüm belgeleriniz İngilizce olmalıdır. Orijinal bir belgeniz İngilizce değilse, akredite edilmiş bir çevirmen tarafından İngilizceye çevrilmiş örneğini göndermelisiniz.

Başvuru Formunu Doldurun

Avustralya Vatandaşlığı başvurularını Konsolosluk ve Büyükelçilere şahsen yapabileceğiniz gibi, e-başvuru sistemi aracılığıyla da yapabilirsiniz. Başvuru linkinden başvurunuzu yapabilirsiniz. http://www.border.gov.au/Trav/Citi

Başvuru Ücreti

Başvuru işlemlerini bitirdikten sonra, başvuru belgenizi dosyalama ücreti ile birlikte Avustralya Göçmenlik ve Sınır Koruma Departmanı (DIBP)’na göndermeniz gereklidir. Dosya için kullandığınız forma bağlı olarak dosyalama ücreti 180 ila 285 dolar arasında değişmektedir.

Tüm belgelerinizi toplayıp, başvuruyu bitirdikten ve dosyalama ücretini yatırdıktan sonra, Avustralya Göçmenlik ve Sınır Koruma Departmanı’na elektronik olarak (online) ya da posta yoluyla tüm belgelerinizi gönderebilirsiniz.

Avustralya Vatandaşlık Başvurusu
Avustralya Vatandaşlık Başvurusu

Vatandaşlık Testi İçin Mülakata Katılın

Başvurunuzu tamamladıktan sonra, belgelerinizde eksiklik olmadığında size kimliğinizin ve belgelerin doğrulanması için yapılacak mülakat randevusu verilecektir. Mülakat esnasında kıyafetiniz, tavrınız ve üslubunuz çok önemlidir.

Olumlu bir tavır takının. Mülakatta kesinlikle İngilizce konuşun ve hata yapmaktan korkmayın. Rahat olun, karşı tarafa rahat ve pozitif bir kişiliğiniz olduğunuzu hissettirin.

Ayrıca, Avustralya Vatandaşlığı testi için mülakata katılmanız istenecektir.  Avustralya vatandaşlığı testinde çoktan seçmeli 20 soru sorulacaktır. Avustralya vatandaşı olabilmeniz için bu soruların %75’ine yani 15 tanesine doğru cevap vermeniz gerekir.

Avustralya Vatandaşlık Başvurusu
Avustralya Vatandaşlık Başvurusu

Avustralya Vatandaşlık Başvurusu Yeni Prosedürleri

Avustralya Başbakanı yapmış olduğu açıklamada aile içi şiddete asla müsamaha gösterilmeyeceğini vurgulayarak, “Kadın ve çocuklara saygı… bu Avustralya değerleri için elzem” diye konunun ne kadar önemli olduğunu vurguladı.

Avustralya’ya vatandaşlık başvurusu yapacakların bilmesi gereken yeni prosedürler is şöyle :

 • İngilizce dil yeterlilik testleri Okuma, yazma, dinleme ve konuşma şeklinde 4 aşamada yapılarak zorluk derecesi daha da artırılacak.
 • İş deneyimleri topluma entegrasyon için daha da önemli hale getirilecek. okul kayıtları ya da bazı sivil toplum kuruluşlarına üyeliklerin gösterilmesi de gerekecek.
 • Şu an en az 1 yıl olan ülkede ikamet etme şartı, dört yıla çıkarılacak.
 • Sınavlarda hile yapanların başvuruları başarısız sayılacak.
 • Başvuru sayısı 3 kez ile sınırlandırılacak.
 • Turnbull, aynı zamanda adaylara kadın sünneti ve çocuk evlilikleriyle ilgili fikirlerinin de sorulacağını belirtti. Bu konu muhalefetten büyük tepki aldı.

Vatandaşlık Töreni

Vatandaşlık randevunuzu tamamlayıp, sınavlarda da başarılı olduktan sonra Avustralya Vatandaşlığına kabul edileceksiniz. Bunun akabinde bir Vatandaşlık Törenine katılmanız gerekecek. Bu, Avustralya vatandaşı olmak ve Avustralya ya yerleşmek için son adım olacak. Burada Avustralya Vatandaşı olmak için Avustralya Vatandaşlık Yeminini etmeniz ve ülkeye bağlılığınızı göstermeniz gerekmektedir.

Vatandaşlık töreni, başvurunuz onaylandıktan sonraki altı ay içinde yapılır, ancak bekleme süreleri değişebilir. Tören sırasında dikkat edilmesi gereken, samimi duygularla, gerçekten inanarak sözünüzü vermektir.

“facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!”

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

Good Luck!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here