Avrupanın En Ucuz Havayolu RyanAir

0
2321
views
Bizi Paylaş!

Bugüne kadar Avrupanın En Ucuz Havayolu RyanAir ile 3 dolara, 5 euro ya birçok şehre ülkeye uçtum. Bu kadar ucuz uçak bileti olur mu? Taksiden ucuz değil mi? Bu seyahatlerimi facebook sayfamızdan paylaştığımda, birçok arkadaşım “Bagajda mı gidiyorsun?” “Uçağın kanadına mı tutunup uçuyorsun?” şeklinde soruyor. Artık böyle bir yazı yazmak elzem oldu. Zaten bizim görevimiz de ucuz seyahat yollarını anlatmak değil mi? Daha önce Avrupa’nın ucuz karayolu firmalarını paylaşmıştım sizlerle. (Avrupa Otobüs Firmalarına buradan ulaşabilirsiniz) Bu yazımı okuduğunuzda da Aylak Gezmek niçin özgürlüktür daha iyi anlayacaksınız. Avrupanın en ucuz havayolu RyanAir nedir? Neden bu kadar ucuz? RyanAir destinasyonları nereler? İle ilgili tüm cevapları bu yazımda bulacaksınız.

Avrupanın En Ucuz Havayolu RyanAir 6
Avrupanın En Ucuz Havayolu RyanAir

Avrupanın En Ucuz Havayolu RyanAir

İrlanda menşeili RyanAir, aslında yılda taşıdığı yolcu sayısına göre “dünyanın en sevilen havayolu” olabileceği gibi bunun yanında “en sevilmeyen havayolu” da olabiliyor. E kardeşim siz de bastırın parayı Lufthansa ile uçun değil mi yani? Her ne kadar birçok kesim Rynair’i konforsuz bulsa da benim için önemli olan uçuş güvenliği ve ekonomik olması. Yıllarca askeri kargo uçaklarında uçtum. Kendi adıma uçakta konforu hiç aramıyorum. Üstelik Rynair’i Pegasus ile karşılaştırdığınızda hemen hemen aynı konfora sahip. Peki biz niye bu kadar pahalı uçuyoruz?

1950’lerde uçakla seyahat etmek birçok insan için bir ayrıcalıktı. Uçuş maliyetleri sıradan vatandaşlar için çok yüksekti. 1952’de Londra’dan İskoçya’ya uçan ortalama bir İngiliz vatandaşın bir haftalık ücretine eşitti. Aynı şekilde bir İngilizin New York’a uçması için yaklaşık beş aylık maaşından tasarruf etmesi gerekiyordu.

2000’li yıllardan sonra uçak teknolojisindeki gelişmeler ve havayollarındaki rekabetten karlı çıkan dolmuş uçaklar, ucuz yollu uçuşlar için büyük bir pazar oluşturdu.

İrlanda merkezli havayolu şirketi RyanAir de bu pazarda büyüyerek biz gezginlerin en büyük dostu haline geldi. Aslında sadece gezginler ya da benim gibi aylak gezenlerin tercihi demek yanlış olur,  birçok işadamı, işkadını ile karşılaştım RyanAir ile uçarken.

Wroclaw dan Varşova ya 3 dolara yani 10 tl ye uçak bileti bulunca Varşova yi da aradan çıkaralım dedim… Evet yanlış duymadınız. 10 tl ye Avrupada bir şehirden diğer şehire hatta ülkeye gitmek çok normal. Rynair su an Avrupa da en ucuz Havayolu firması. 3-5 euro ya bir ülkeden diğerine gidebiliyorsunuz. Sadece Avrupa değil Fas uçuşları da var. Ve yakında Amerika ya da açılıyorlar …#Rynair #ucuzbilet #ucuzhavayolu #eyyavrupa #Varşova #warsaw

Ali Murat Demir paylaştı: 13 Haziran 2017 Salı

RyanAir Konforu

Efendim RyanAir deki olay aslında basitçe şöyle. Örneğin sıfır bir otomobil alıyorsunuz ve fabrika size diyor ki; teyp olmazsa bin Tl. fiyat iner, koltuk kılıfları 3. Sınıf olursa 5 bin daha iner, paspasları da koymazsanız 2 bin daha iner. Yani normalde alacağınız fiyatın çok çok altında sadece bazı konforlardan vazgeçerek istediğiniz araca sahip oluyorsunuz.

RyanAir uçakları da aynı böyle. Koltuklar yumuşak değil, TV ekranı yok, tuvalet yok, su bile vermiyorlar. Uçak envanterinde genelde Boeing 737 tipi uçaklar bulunuyor. Aynı tip uçak kullandıkları için pilot ve teknik personel eğitimlerine ayırdıkları bütçe de düşük oluyor haliyle. Uçuş biniş kartınızı bile kendiniz çıktı alıyorsunuz. Ekstra dan alırsanız 15 euro ödemek zorundasınız. Yani siz de RyanAir ile uçmak istiyorsanız ekonomik olmak zorundasınız. Birçok arkadaşımın düşündüğü gibi bagajda gitmiyorum aslında. Rynair’in kişileri ekonomik uçuşa yönlendirdiği yolları izliyorum. Yani o 3 dolar 5 euro’ya uçuşların hepsi gerçek arkadaşlar.

Avrupa’da bir şehirden hatta bir ülkeden başka bir ülkeye seyahat edeceksem ilk önce RyanAir uçuşlarına bakıyorum. Rotamı ona göre planlıyorum. En son seyahatimde Wroclaw’dan Polonya’nın başkenti Varşova’ya tam 3 dolar’a uçmuştum. Aslında daha önce 1 euro’ya bile uçmuşluğum vardı RyanAir ile. İnanın çoğu zaman 10 euro’luk uçuşlar pahalı gelmeye başladı.

Tabii ki bu uçuşları ucuza getirmenin de bazı pratik yöntemleri var. Nedir bu yöntemler?

Avrupanın En Ucuz Havayolu RyanAir 6
Avrupanın En Ucuz Havayolu RyanAir

Avrupanın En Ucuz Havayolu RyanAir Stratejileri

Rotanı Çiz
  • Gideceğiniz şehir ya da ülkeyi önceden araştırıp hangi ülkeden RyanAir ile daha ucuza uçabilirsiniz bunu araştırın ve rotanızı ona göre çizin. Örneğin, Barselona’ya gitmek istiyorsanız, Barselona’ya hangi havaalanından daha ucuz uçuş var ise onu araştırın. Ben rotamı biraz esnek tutuyorum.
  • Öncelikle gideceğim yeri değil, RyanAir hangi yöne daha ucuz uçuyor onu araştırıp oraya gidiyorum. Bunun için Fare finder seçeneğini kullanıyorum. Buradan search yaparsanız bir şehirden diğerine en ucuz uçak biletini rahatlıkla bulabilirsiniz.
Avrupanın En Ucuz Havayolu RyanAir
Avrupanın En Ucuz Havayolu RyanAir
Avrupanın En Ucuz Havayolu RyanAir
Avrupanın En Ucuz Havayolu RyanAir
Avrupanın En Ucuz Havayolu RyanAir
Avrupanın En Ucuz Havayolu RyanAir
Bileti Önceden Kap
  • Biletinizi uçuşlar sitede yer aldığı anda kapın! Zira rakipleriniz çoğalıyor. İlk bileti alanlar her zaman her havayolunda daha ucuza uçar bunu unutmayın. Şu an bile bu yazıyı yazmam aslında benim de rakiplerimi artırıyor ancak yapacak bir şey yok. Ucuz gezmenin yollarını anlatmayı görev edindik bir kere. Biletinizi ne kadar önce alır iseniz o kadar avantajlısınız.
Online Check-in
  • Biletinizi aldınız sıra geldi check-in yapmaya. RyanAir uçuşlarında check-in ler uçuş destinasyonlarına göre değişiklik gösteriyor. Kimi uçuşlarda 14 gün öncesinde kimisinde 3 gün öncesinde açılıyor. Biletinizi aldığınızda ne zaman online check-in yapacağınız belirtiliyor. Uçuş saatine yaklaşık 4-5 saat kalaya kadar online check-in yapabilirsiniz.
  • Peki check-in’i online yapmazsak ne olur? İşte o zaman 40-50 euro ödemek zorunda kalırsınız. Check-in yaptıktan sonra üzerinde barkod olan biniş kartınızın çıktısını almalısınız. Uçağa bu biniş kartı ile bineceksiniz.
Uçağa Biniş
  • Uçağa biniş prosedürleri diğer havayollarınınki ile aynı. Hiçbir farklılık yok. Havaalanına geldiğinizde kapıdaki görevlilere daha önce print ettiğiniz elinizde bulunan Ryanair biniş kartını gösteriyorsunuz. Benim gibi Yeşil pasaport sahibi iseniz şanslısınız Avrupa ülkelerinde serbest dolaşım hakkınız var. Shengen vizeniz var ise vizenizi ve pasaportu görevliye gösterdikten sonra uçaktasınız.
Sırt Çantasıyla Uç
  • Tabii ki bu anlatmış olduğum ucuz seyahat, sırt çantası ile ya da 55x40x20 ölçülerinde bir valizle uçuyor iseniz geçerli. Şayet ek valizleriniz var ise onlara ekstra bagaj ağırlığı ödemek zorundasınız. Aslında bu uygulama sadece RyanAir uçuşları için geçerli değil.
  • Paris’te Air France ile dönerken küçük bir sorun yaşamıştım valiz gelirken ölçülere uymasına rağmen dönerken kilo almış kontrol sırasındaki ölçü sepetine girmedi. Neyse ki kapıdaki görevli Cezayir asıllı arkadaşlar yardımcı oldu da ek ücret ödemekten yırtmıştım. Tabii ki bu arada Fransızca bilmem iletişim kurmak için de etkili olmuştu.
  • RyanAir firmasında da kimi yerde buna dikkat etseler de birçok kez çok incelediklerini söyleyemem. Yine de siz çantanızın boyutlarına ve kilosuna dikkat edin. El bagajının kilo sınırı 10 kg. ile sınırlı tutulmuş. Zaten ucuz olmasının sebeplerinden bir tanesi de bu. Şayet el çantanızın haricinde başka bir bavulunuz var ise ve bunun ücretini internetten biniş kartınızı alırken ödeyecekseniz 15 euro ek ücreti ödemelisiniz. Şayet kapıda ödeyecek iseniz her bavul için 35 euro ödeyeceksiniz. Ben o yüzden sırt çantasıyla seyahat etmeyi tercih ediyorum. Hem yüküm az oluyor hem de fazladan ücret ödememiş oluyorum.

http://www.ryanair.com/

Avrupanın en Ucuz Havayolu RyanAir Neden Türkiye’de Yok?

Avrupa’da birçok ülkeyi gezip gördüm. Avrupa’nın genelinde yaşam kalitesi Türkiye’den çok çok yukarılarda. İnanın bizi hiç kıskanmıyorlar! Niçin kıskansınlar ki? Bizden ucuz eti yiyorlar, sağlık, eğitim, çevre aklınıza ne gelirse tüm kamu hizmetleri sistemli bir şekilde yürüyor. Hastanelerde kuyruklarda beklemiyorlar, ucuz seyahat ediyorlar. Bugün gelir seviyesi Türkiye’den çok düşük olan Ukrayna’da bile insanlar daha mutlu ve huzurlu yaşıyor.

Sizce Avrupanın en ucuz havayolu RyanAir Türkiye’de olsa Türkiye menşeili havayolları fahiş fiyatlarla yurtdışı uçak bileti satabilir mi? Tabii ki satamaz. Siz olsanız 700 liralık bileti mi alırsınız sırf koltukları yumuşak diye, yoksa 40 liralık bileti mi? Paranız çoksa buyurun alın tabii ki 700 liralık bileti. Bilmem anlatabildim mi RyanAir niçin Türkiye de yok?

RyanAir ile ilgili aklıma gelenleri sizlerle paylaşmaya çalıştım. Yine de kafanıza takılan bir soru olursa facebook sayfamızdan ve grubumuzdan bana ulaşabilirsiniz.

https://www.facebook.com/groups/217247151999787/

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

Aylak Gezmek Özgürlüktür!

Keyifli Geziler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here