Budapeşte Kaplıca ve Termal Merkezleri

0
1154
views
Bizi Paylaş!

Her ne kadar hamam deyince bizim aklımıza göbekli, tellaklı, Türk hamamları gelse de Budapeşte, 1934’ten beri “City of Spas” “Kaplıcalar Şehri” unvanını taşıyor; çünkü dünyadaki diğer şehirlerden daha termal ve şifalı su kaynakları var. Budapeşte kaplıca ve termal merkezlerinin ünü Macaristan sınırlarını aşmış, dünyanın birçok ülkesinden misafirlerini ağırlıyor.

Budapeşte Kaplıca ve Termal Merkezleri
Budapeşte Kaplıca ve Termal Merkezleri

Budapeşte’de günde 70 milyon litre termal su sağlayan 118 kaynak var. Suların sıcaklığı 21-78 santigrat derece arasındadır.

Budapeşte Gezilecek Yerler

Budapeşte Kaplıca ve Termal Merkezleri

Budapeşte kaplıca ve termal suları, 2. yüzyılın başlarında Romalılar tarafından çok beğenilmişti, ancak 16. yüzyılda Türklerin Macaristan’ı işgalinden sonra hamam kültürü gelişmeye başladı.

Budapeşte Kaplıca
Budapeşte Kaplıca

Bugün, kendi spalarına sahip olan Ramada Plaza, Thermal Hotel Margitsziget ve Corinthia Royal gibi bazı lüks otellerdeki özel termal kaplıcaları saymazsak, Budapeşte’de yaklaşık 15 adet halka açık termal banyolar var.

Budapeşte Kaplıca ve Termal Merkezleri
Budapeşte Kaplıca ve Termal Merkezleri

Hotel Gellért’deki spa, halka açık bir hamama sahiptir. Hamamlardan bazıları özel programlar düzenlenmektedir. 1500’lü yıllarda kurulan Rudas Hamamı, harika müzik ve özel ışık efektleri ile Cuma ve Cumartesi geceleri düzenli olarak gece partilerine ev sahipliği yapmaktadır. Bunlar özellikle dünyanın dört bir yanından gelen genç gezginler ve turistler için çok popülerdir.

Budapeşte Kaplıca ve Termal Merkezleri
Budapeşte Kaplıca ve Termal Merkezleri – Margaret Adası

Birçok Spa, Margaret Adası‘ndaki Palatinus Hamamı gibi, çocuklar için özel efektli (jakuzili havuz, dalga havuzu, su kanalları) özel havuzlara sahiptir.

Csillaghegyi Bath gibi bazı hamamlar parklarda inşa edilmiştir. Buradaki yeşil alanlarda dinlenebilir, güneşlenebilir ve spor yapabilir veya sadece bir kitap okumanız mümkündür.

SZÉCHENYI BATH – SZÉCHENYI TERMAL HAMAMI

Budapeşte kaplıca ve termal spaları içerisinde Séchenyi Termal Hamamı, Avrupa’daki en büyük spa komplekslerinden biridir. Ayrıca Pest bölgesinin ilk termal banyosudur.

İlk olarak bir madencilik mühendisi olan Vilmos Zsigmondy’nin City Park‘taki başarılı çalışmaları sonucu 1881’e kadar  “Artezyen banyosu” olarak işletilmiş.

Séchenyi Termal Kaplıcası daha sonra, bu banyo türü çağın taleplerini yerine getiremediğinden 1913’te Gyozo Çigli tarafından hazırlanan planlar temelinde yeniden inşa edilmiş.

Budapeşte Kaplıca ve Termal Merkezleri
Budapeşte Kaplıca ve Termal Merkezleri

Hamam, 1927’de kadın ve erkekler için halka açık bir banyo bölümü ve bir plaj alanı ile genişletilmiş. 1960’lı yılların ortalarında, bir grup termal bölümün yanı sıra gündüz polikliniği (fizyoterapi bölümü) dahil olmak üzere başka geliştirmeler yapılmış.

Yüzme bölümündeki havuzların yeniden yapılandırılması, ekipmanlarının su filtreleme ve sirkülasyon cihazları ile tamamlanması ise 1999 yılında tamamlanmıştır.

Budapeşte Kaplıca ve Termal Merkezleri
Budapeşte Kaplıca ve Termal Merkezleri

Ulaşım :

1146 Budapest, Állatkerti körút 11. Adresinde bulunan Séchenyi Termal Kaplıcası City Park içerisinde bulunmaktadır ve 72 numaralı trolleybus ile ve Millenyum Metro durağında indiğinizde çok kolayca ulaşabilirsiniz. Kahramanlar Meydanı‘na çok yakın bir mesafededir.

LUKÁCS BATH

12.yüzyılda,  hastaları iyileştirmeye çalışan Aziz John müridleri, bugünün Lukács Hamamı bölgesine yerleşirmişler. Daha sonra manastır banyolarını da inşa eden Rhodos ve Malta’nın müridleri bu spayı kullanmış.

Budapeşte’de Türk izlerine burada da rastlıyoruz. Hamam, Türkler zamanında da işliyormuş, ancak termalin kaynaklarından gelen enerjisi öncelikle barut üretimi ve buğday öğütmek için kullanılmış. Buda’nın yeniden işgalinden sonra, hamam Hazinenin mülkü olarak devredilmiş.

1884 yılında Fülöp Palotay, Hazineye ait banyoyu satın almış ve bir dizi dönüşüm başlatmış. Spa oteli inşa edilerek, yenilenmiş bir hidroterapi departmanı kurulmuş ve yüzme havuzuna dönüştürülmüş. Bu yenileşmeden sonra tedavi olmak amacıyla dünyanın her yerinden insanlar akın etmiş buraya. Buradan şifa bulan hastalar, tedavilerinin ardından şükranlarını dile getirmek için spanın avlusunun duvarı üzerine mermer tabletler yerleştirmişler.

Ulaşım :

1026 Budapest, Frankel Leó út 25-29.Adresinde bulunan Lukacs Bath, Margit köprüsünün Buda tarafında bulunmaktadır.

Toplu taşıma araçları ile: 9, 26, 86, 160 ve 260 numaralı otobüsler, 4 ve 6 numaralı tramvayları ve Szentendre-Békásmegyer hattındaki banliyö treni HÉV ile “Margit Köprüsü” durağında indiğinizde çok kolay ulaşabilirsiniz.

GELLÉRT BATH

Gellert Bath’in topraklarından çıkan mucizevi termal kaynakları yaklaşık 15. yüzyılın başlangıcına dayanıyor. Bu kaynaklar, dönemin Buda hamamlarından daha büyük ve daha sıcak olduğu için Türkler tarafından da tercih edilmiş. 17. yüzyılda bahar suları ile birlikte itilen ve havuzların altına yerleşen saf alüvyon kaynakları sebebiyle Sárosfürdő (Çamur banyosu) adı verilmiş.

Dünya çapında tanınan ve yabancı turistler tarafından çokça tercih edilen, Gellért Termal Banyo ve Otel, kapılarını ilk olarak 1918’de açmış. Günümüzde yapılan modernizasyonlar ile yüzme havuzları yenilenmiş en modern su filtreleme ve sirkülasyon cihazı ile donatılmıştır.

Budapeşte Kaplıca Gellert Bath
Budapeşte Kaplıca Gellert Bath

Ulaşım :

Gellért Termal Kaplıcası şehrin merkezinde, Tuna’nın sağ kıyısında, Szabadság Köprüsünün başında bulunmaktadır.

1118 Budapest, Kelenhegyi út 4 Adresinde bulunan Gellert Bath’e toplu taşıma araçları ile : 18, 19, 41, 47 ve 49 numaralı tramvaylar, 7, 7A, 86, 133E ve 233E numaralı otobüsler ile ulaşmanız mümkündür.

KIRÁLY BATH

Bu hamamın inşası 1565 yılında Buda Paşa’sı Arslan Paşa tarafından başlatılmış ve halefi Sokullu Mustafa Paşa tarafından tamamlanmıştır.

Aslında Király Termal Kaplıcasının doğrudan sıcak su temeli yoktu, bugün de mevcut değildir. Türkler, kale duvarları içinde nihai bir kuşatma durumunda bile banyo yapma şansını sağlamak için Hamamı kaynaktan uzak bir yere inşa ettiler.

Budapeşte Kaplıca Gellert Bath
Budapeşte Kaplıca

Kaplıcanın suyu o zaman bu şekilde sağlanmıştı ve günümüzde de şu anki Lukács Hamamı çevresinden temin edilmektedir. Buda’nın yeniden istihdam edilmesinin ardından, Bath 1796’da König ailesinin eline geçmiş.  Onu şu anki şekliyle yeniden inşa etmişler. Eskiyle yeniyi birleştirip anıtsal karakterini korumuşlar. Hatta kaplıcanın adını ailenin adından yola çıkarak Macarca’ya çevirmişler. (Király = Kral = König). İkinci Dünya Savaşı’nda hasar gören kaplıcanın yenilenmesi 1950’de tamamlanmış.

Budapeşte Kaplıca Gellert Bath
Budapeşte Kaplıca

Ulaşım :

1027 Budapest, Fő u. 84. Adresinde bulunan Kiraly Bath, Margit Köprüsüne çok yakın bir mesafede bulunmaktadır.

Yazımın başında hamam deyince bizim aklımıza Türk hamamı geliyor demiştim. Ancak yazının detayını okuduğunuzda Türklerin, Budapeşte kaplıca ve termal merkezlerine katkısının çok fazla olduğunu görmüşsünüzdür. Açıkçası hamam kültürünü biz mi onlardan almışız yoksa oraya mı taşımışız orasını bilmiyorum. İlber Hocamıza sormamız gerek.

Budapeşte Kaplıca
Budapeşte Kaplıca

Budapeşte gezilecek yerler içinde görülmesi gereken Budapeşte kaplıca ve termal merkezlerini sizlere tanıtmaya çalıştım. Daha çok var aslında diğerlerini de siz keşfedip bizimle paylaşırsanız memnun olurum.

Benim gözlemlerim buradaki kaplıcaların tarihi dokusunun çok farklı olması, içerisine girdiğinizde her biri sanki bir müze ve içerisi “temizlik” kokuyor. Budapeşte suyun gücünü çok iyi kullanan bir şehir. Yeraltı kaynakları açısından çok zengin olan ülkemizin de böyle tesislere bir gün kavuşması dileğiyle keyifli geziler.

“facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!”

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

Budapeşte Kaplıca Gellert Bath
Budapeşte Kaplıca

Sıhhatler Olsun!

http://topbudapest.org/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.