Mençuna Şelalesi – Kamilet Vadisi’nde Bir Doğa Harikası

0
1545
views
Bizi Paylaş!

Doğu Karadeniz’in en doğusunda bulunan, ülkemizin doğal mucizeleriyle ödüllendirilmiş bambaşka bir şehri Artvin. Kafkasör yaylasından, Karagöl’e kadar o kadar çok görülmesi gereken yeri var ki bu yemyeşil şehrimizin. Hatta Yüce Yaradan o kadar cömert davranmış ki 2 tane Karagöl vermiş Artvin’e, birisi Şavşat’ta diğeri Borçka’da! Mençuna Şelalesi de Artvin’e bahşedilmiş bir başka mucize. Biz gezginler de Artvin’in bu güzelliklerinden zaman zaman nasibimizi alıyoruz.

Doğu Karadeniz Bölgesi’nin en büyük şelalesi olan Mençuna, Artvin’in en önemli üç şelalesinden sadece bir tanesi ve Karadenizde gezilecek yerler içerisinde en ihtişamlı şelale.

Mençuna Şelalesi - Kamilet Vadisi
Mençuna Şelalesi – Kamilet Vadisi

Mençuna Şelalesi Nerede

Kamilet Vadisi

Mençuna Şelalesi Artvin’in sahil ilçelerinden Arhavi’de yeşilin binbir tonunu bir arada görebileceğiniz Kamilet Vadisi’nde bulunmaktadır. Kamilet Vadisi’ne geldiğinizde ayak basmamış ormanları, tarihi köprüleri, şelaleleri keşfedip yeşile, doğaya doyacaksınız. Endemik bitki örtüsüyle kaplı olan bu gür ormanlar denizden 750 m. yükseklikte bulunuyor.

Karadeniz Bölgesi’nin yeşil mücevherlerinden Kamilet Vadisi, Türkiye’nin en önemli doğal alanlarından biri. Fırtına Vadisi’yle birlikte, en büyük özelliği insan eli değmemiş bir yer olan Kamilet Vadisi, Avrupa’da korunması gereken ‘100 Sıcak Nokta’dan biri olarak kabul ediliyor.

Kamilet Vadisi yaklaşık olarak 11 binin üzerinde bitki türünü barındırıyor ve bunların %40’ı tıbbi bitki özelliği taşıyor. Bu özelliğiyle sadece Türkiye’nin değil dünyanın en zengin biyolojik çeşitlilik gösteren havzalarından biri konumunda bulunuyor.

Mençuna Şelalesi - Kamilet Vadisi
Mençuna Şelalesi – Kamilet Vadisi

Vadiye girdiğinizde bu muhteşem doğanın farkına varıyorsunuz zaten. Burası aynı zamanda yaban hayatı zenginliği bakımından da Türkiye’nin ençok çeşit barındıran bölgelerinden biri.

Kamilet Vadisinin bu zenginliği rant canavarlarının da dikkatini çekmiş durumda. Son yıllarda bölgede yapılması düşünülen HES’ler nedeniyle yapılan yol çalışmaları bu cennet mekanı inanılması güç zararlar vermektedir. Valilik ve il özel idaresi tarafından yol yapımının durdurulması kararı vermesine rağmen, buna uyan aldırış eden yok.

Mençuna Şelalesi - Kamilet Vadisi
Mençuna Şelalesi – Kamilet Vadisi

Bir Karadenizli ve doğasever olarak tek temennim, Karadeniz halkı birgün kendi sahip oldukları toprakları bu canavarlardan korumak için bilinçlenir ve bu katliamlara artık “dur” der!

Mençuna Nedir?

Mençuna Şelalesi’nin isminin de çok ilginç bir hikayesi var. Şelale, Arılı ve Küçükköy sınırları içerisinde bulunduğundan her iki köy de sahip çıkmış buraya. Kelime anlamı lazca mı gürcüce mi diye düşünürken bunu söylediler.  Kesin olarak bilinmese de lazcada “Mençu” kelimesi “pay sahibi” “hissedar” anlamına geliyor. “Na” eki ise “yer” “yurt” anlamına geliyor. İkisi birleşince Hisseli Yer gibi bir anlamı ortaya çıkmış ve “Mençuna” ismi de buradan doğmuş.

Mençuna Şelalesi - Kamilet Vadisi
Mençuna Şelalesi – Kamilet Vadisi

Mençuna Şelalesi – Çifte Kemer Köprüsü

Artvin’in Arhavi ilçesi Ortacalar köyünde bulunan şelaleye ulaşmak için öncelikle Çifte Kemer köprüsüne gelmeniz gerekiyor. Buraya kadar herşey normal. Asıl yol burdan sonra başlıyor. Karadeniz Bölgesi’nde sıklıkla gördüğümüz kemer köprülerin en ilginci ve güzeli Çifte Kemer Köprüsü. Birbirini dik kesen iki farklı dere üzerine kurulu olan köprü, 18.yüzyılda inşa edilmiş.

Mençuna Şelalesi - Kamilet Vadisi
Mençuna Şelalesi – Kamilet Vadisi

Mençuna Şelalesi’ne Nasıl Gidilir?

Ortacalar’dan yolunuza devam ettikten sonra toprak yoldan ilerliyorsunuz ve bu yol sizi Küçükköy’e ulaştırıyor. Buradaki tahta köprü yaklaşık olarak 3 km. mesafede bulunuyor. Yolda ilerlerken Mençuna Şelalesi tabelalarını göreceksiniz. Burada “Mençuna Şelalesi 800 m.” tabelasını gördüğümde sevinmiştim. Sakın sevinmeyin! Eğer daha önce doğa yürüyüşlerine katılmadıysanız ve kıyafetleriniz uygun değilse bu yoldan geri dönmenizi tavsiye ederim. Temmuz-Ağustos ayında dahi gitseniz aniden yağmur yağabilir ve yerler kaygan olabilir o yüzden bu yolda dikkatli yürümek gerekiyor. Ancak yürüdüğünüze kesinlikle değecek bir yol. Şelale’ye vardığınızda woaavv diyeceksiniz eminim.

Mençuna Şelalesi - Kamilet Vadisi
Mençuna Şelalesi – Kamilet Vadisi

Yeryüzünde benzeri çok az bulunan Mençuna Şelalesi, yıllardır bölgedeki köylüler tarafından tabii ki biliniyormuş ancak burası 1998 yılında Cengiz Velimahmutoğlu ve Mehmet Remzi Öncel’in görsel medyada paylaşımları sonucu tanınır hale gelmiş. Bugün Karadeniz turlarının vazgeçilmez noktalarından bir tanesi olan Mençuna Şelalesi gün geçtikçe de birçok gezgini ve turisti büyülemeye devam ediyor. Siz de geç kalmayın!

Yaklaşık 80-90 m. yükseklikten akan Şelale üç basamaktan oluşmaktadır.  Soğuk suda yüzmeyi seviyorsanız, yaz aylarında şelalenin altında oluşan gölcüklerde yüzebilirsiniz.

 

Mençuna Şelalesi’nin bulunduğu köy olan Küçükköy’de Mençuna Konakları bu civarda konaklayabileceğiniz yegane tesistir.

Söylenenlere Karadeniz’de haftada 2 kez yağmur yağarmış. Birincisi 3 gün diğeri 4 gün sürermiş. Şelaleyi ziyaret ettiğinizde bunu göz önüne almanızı tavsiye ederim. Mutlaka yanınızda yağmurluğunuz bulunsun.

Mençuna Şelalesi - Kamilet Vadisi
Mençuna Şelalesi – Kamilet Vadisi

Cennet bir vatan ülkemizin bu hatırı sayılır köşesinde tertemiz havayı solumak, yemyeşil doğanın tadını çıkarmak şansınız olur umarım.

facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

Keyifli Geziler!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.