Bir Mühendislik Harikası (!) Deriner Barajı – Artvin

0
1345
views
Bizi Paylaş!

Doğayı katledip üstüne bununla övünen tek millet bizizdir herhalde.  Bu baraj yapıldığında üst düzey yöneticilerden bir tanesi “Çoruh artık istediği gibi akmayacak, bizim istediğimiz gibi akacak” şeklinde komik ve acı bir açıklama yapmıştı. Katledilen doğanın yanısıra kaç köy zarar gördü, boşaltıldı bunu bilen de yok. İsmi gibi güzelim Artvin’de “derin” yaralar bırakan Deriner Barajı nerede?

Deriner Barajı
Deriner Barajı

Deriner Barajı

Deriner Barajı Nerede?

Deriner Barajı ve HES, Doğu Karadeniz Bölgesinde Çoruh Nehri üzerinde kurulmuş ve Artvin İl Merkezini Erzurum İl Merkezine bağlayan Devlet Karayolu üzerindeki köprünün 5 km.nde bulunmaktadır.

Artvin’de, Çoruh Nehri üzerinde yapımına 1988 yılında başlanan Deriner Barajı’nın gövde yüksekliği 249 metre. Türkiye’nin en yüksek, dünyanın ise 6’ıncı yüksek gövdeli barajı olan Deriner Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nde (HES) ortalama 1.433.685.952 kilovatsaat elektrik üretimi ile 433.138 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılanabiliyor.

Deriner Hidroelektrik Santrali Maliyeti

Bu “mühendislik harikası” Barajın inşası için 1995 yılı fiyatlarıyla 14 yılda toplam 1.329.812.340 ABD Doları (yaklaşık 1 milyar 330 milyon dolar) harcama yapıldığı söyleniyor.

Dev Yapılar Türkiye – Deriner Barajı Belgeseli

Discovery Channel kanalında yayınlanan Extreme Engineering, Dev Yapılar programında verilen bilgilerde bile buranın ülkenin geleceğini garanti altına alacağı bir proje olarak gösterilmesi gerçekten komik! Bu mühendislik harikası (!) baraj acaba ülkenin geleceğini garanti altına alacak mı? Yoksa katledilen doğa gelecekte bunun hesabını soracak mı?

Deriner Barajı
Deriner Barajı

Biz de mühendislik denince akla gelen ilk beton, taş, asfalt oluyor değil mi? Peki ormanlarımız? Ziraat? Ülkenin şehirleşme nüfusu giderek artarken buna hiçbir önlem alınmıyor. Şehirlerin nüfusu arttıkça da enerji ihtiyacı daha da çoğalıyor.

Çoruh Vadisi Endemik Türler

Dünyanın biyolojik çeşitlilik açısından en zengin ve aynı zamanda tehlike altındaki en önemli 34 Karasal Ekolojik Bölgesinden biri olan Kafkasya Sıcak noktası (Caucasus Hotspot) içerisinde yer alan Çoruh Vadisi’ni yutan bu devasa Baraj Türkiye’nin en yeşil şehri Artvin’i bir beton yığını olan Baraj şehri haline getirdi.

Yapımında binlerce ağaç katledilerek Çoruh nehri üzerinde bulunan köyleri birer birer yutup önce doğayı yok etti. Ardından yüzlerce yıldır burada yaşayan köylülerin anılarını, tarihini suya gömdü. Köylüler şehirlere taşındı, şehirlerin nüfusu daha da arttı. İleride yeni barajlar, yeni HES’ler kurmanın yolları açıldı.

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF), Çoruh Vadisi’nin ılıman kuşak ormanlarını “Dünya üzerinde korumada öncelikli” 200 Ekolojik Bölgeden biri olarak ilan etmişti. Buna rağmen buradaki katliam durdurulamadı.

Deriner Barajı
Deriner Barajı

Artvin Gezilecek Yerler 

Artvin gezilecek yerler nereler bunları anlatırken yemyeşil doğayı, otantik köyleri, endemik bitkileri, nehir kenarındaki köyleri, çiçekleri, böcekleri anlatmak isterdim. Aynı Karagöl’de, Kafkasör Yaylasında olduğu gibi. Bu sefer Çoruh Vadisi’ni yok eden, bu “mühendislik harikası” Deriner Barajı hakkında bilgi vermek istedim. Ben gördüğümde açıkçası hiç gurur duymadım. Bilmiyorum siz ne düşünüyorsunuz?

facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayınız!

https://www.facebook.com/aylakgezgincom/

Keyifli Geziler!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here